voordal de zaak van regeringswege behoorlijk zou zijn opgehelderd. Andere leden gingen zelfs zoo ver, van met den minister van koloniën niet in dis- j eussie te willen treden, voordat hij zich gezuiverd had van den schijn, dat j j de tweede kamer door hem te dezer zake was misleid. Andere leden ont- i hielden zich vooralsnog van beoordeeling, terwijl sommigen op verzachtende omstandigheden wezen. De slotsom was echter, dat alle leden inlichtingen j en zeer bepaalde ophelderingen omtrent deze zaak wcnschten te ontvangen. Verscheidene leden meenden dat de minister zich zoowel ter zake van zijn achterhoudendheid, als wegens den ganschen loop der zaak had te verant- i woorden. Tevens werd mededecling gevraagd van de lastgeving, welke met betrekking tot de invoering van dezen maatregel aan den gouverneur-gene- i raai is opgedragen. 's GRAVEN 11ACE7 November. De officier van gezondheid 2* kl. J. K. Stakman Bossedienstdoende bij het reg. grenadiers en jagers, heeft zich ter beschikking van het Roode j Kruis gesteld waartoe hem een buitenlandsch verlof is verleend. De le luit. P. P. van der Ploeg, van het depót van het 4e reg. infan terie. is, op verzoek, voor een jaar op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lc kl. H. K. Koning en de luit. ter zee 2C kl. F. H. Coblyn, uit Oost-lndië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer A. J. Klaarenbeek, geëxami neerd rijks- en gemeente-veearts te Haarlemmermeer, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië. om te worden geplaatst als veearts bij de burgerlijke dienst daar te lande. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verlecnen. - LK. 11. de prins van Oranje is gisteren morgen naar Utrecht vertrok ken ten einde eenc jaglpartij bij te wonen. De eerste kamer heeft lieden middag ten half vier ure ccne zitting ge houden waarin de beraadslaging over de Oost-Indische begrooting is be paald op Woensdag aansl. ten 11 ure. De minister van financiën heeft eene mededecling gedaan nopens de minisleriëele crisis, waaruit het bekende feit blijkt, dat eerst de heer Roest van Limburg, daarna de heer de Waal, we gens ongesteldheid, en voorts de bh. van Lilaar en van Muiken hun ontslag hebben ingediend. Daarvan is aan Z. M. den koning kennis gegeven door de overblijvende ministers, die tevens hunne portefeuilles ter beschikking des konings hebben gesteld. Zoolang de koning geen beslissing genomen heeftzullen zij zich niet aan den hun opgedragen arbeid onttrekken. Onder verschillende zaken, die heden voor de arrond.-regthank alhier behandeld werdenbehoort er eenwaarin de sterke drank weder een onge lukkige rol speelde. Drie personen, waaronder een onbekende, waren op 4 September jl. in een herberg ih het Achterom alhier nagenoeg nurs verbleven, toen een hunner te kennen gaf dat hij vertrekken wilde, waarin de onbekende toestemde, doch de derde persoon, van een zilveren horologie en gouden ketting oorzienafsloeg, totdat eindelijk de twee anderen'hem j met geweld lot vertrek noodzaakten. Hierdoor ontstond eene worsteling en kwamen zij op straat. Al worstelende raakten zij een eindweegs vooruit; op het Buitenhof, in dc nabijheid van de hoofdwacht, kwam de eigenaar i van ketting en horologie tegen een hek teregt. De twee makkers waren toen verdwenenmaar genoemde voorwerpen waren niet meer in het bezit van den eigenaar. Spoedig bezocht hij weer de herberg waar hij het laatst geweest was, het er voor-houdende dat horologie en ketting onder de wor steling hem daar waren ontvallendit was het geval echter niet. De twee andere personen waren in het bezit der voorwerpen gekomen en hadden zich iu den vooravond bij een goud- en zilversmid aangemeld om die le ver- koopen. Dit ging wel met den ketting, maar daar in het horologie de naam van den eigenaar was gegrift, ging de koop daarvan toen niet door; dit gelukte eerst later in den avond in eene heiberg in de Bagijneslraat. De beklaagde, ten deze ter teregtzilting verschenen, ontkende of weêrsprak alles wat door getuigen werd verklaard en zeide dat de onbekende hem het horologie verkocht had. Het is echter niet de eerste maal dat hij zich in handen der justitie bevindt, daar hij reeds zes maanden voor een ander feit in de gevangenis heeft doorgebragt. De subst.-officier van justitie requi- reerde dan ook zijne schuldigverklaring aan eenvoudigen diefstal in vcree- j niging gepleegd en zijne veroordeeling lot gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Aanstaanden Maandag zal de regtbank in deze zaak uitspraak doen. nüÏÏTKNLANnSCIlE IÏEIUGTISN. A F L A .V D< LONDEN 0 November. Te Liverpool is een door het stedelijk bestuur opgerigt standbeeld van koningin Victoria pleglig onthuld, en tevens op het stadhuis van Londen een kunstgewrochtvervaardigd en aldaar geplaatst met hel doel om het aandenken van wijlen den gemaal van H. M. levendig te houden. De Times meldt dat op nieuw, in Tipperary, een agrarische moord is gepleegd. Een man, Patrick Murphy genaamd, de onder-rentmeester van kapiteid Ledwellis zwaar gewond gevonden. Toen men hem vond was hij geheel bewusteloos; eenige minuten later gaf hij den geest. Twee personen zijn in hechtenis genomen als verdacht den moord gepleegd te hebben. Alhier is eene brochure verschenen, waarvan zich als schrijver een officier van den grooten staf van keizer Napoleon opgeeft, strekkende om de oorzaken aan te wijzenten gevolge waarvan de oorlog een voor Frank rijk zóó ongelukkigen loop heeft genomen. Daily Neics ziel daarin het werk van keizer Napoleon zeiven, en maakt de opmerking dat hij zich daarin doet kennen als iemand van weifelend karaktergeslingerd door raadgevingen van anderen en ongelukkig geworden door zijn ontzag voor gevoelens, welke hij niet deelde. De Times schrijft betreffende den wapenstilstand; De onderhandeling waarvan alles afhangt, zijn slechts tusschen twee personen gevoerd, hceren Thiers en von Bismarck. Al wat wij gunstigs vernemen onilrsi den loop der conferentie, is afkomstig van den heer Thiers, al wat strekt) kan om onze hoop in rook te doen verdwijnen, vindt zijn oorsprong graaf Bismarck. En nu is deze laatste juist de man die de magt in hand, heeft, en wiens oordeel eigenlijk alléén in aanmerking komt. Begrijpen i de gedragslijn van den bondskanselier wèl, dan is hij bezig den weg; vrede voor te bereiden zonder evenwel tot overspannen verwachtingen willen aanleiding geven. Maar het is even goed mogelijk, dat wij ons n gissen, en dat de Duilsche staatsman plotseling tot zijn oude politiek tern keert, en al onze luchtkasteelen omverwerpt. Volgens een schrijven uit Parijs van 27 Oct. aan de Daily News onlangs aldaar van wege het bewind eene uitnoodiging aan dc nationi garde gerigt om vrijwilligers te leveren voor offensive operatien en uitval op groote schaal; het bewind vroeg daarvoor 40000 man en hooptei aantal le zullen vereenigen, waartoe slechts noodig was dal een klein van ieder bataillon gewapende burgers zich aanmeldde om deel te na aan operatien, op welke van de zijde des publieks zoo zeer werd aai< drongen. Doch het aantal dergenenwelke zich op die uitnoodiging lu den aangemeld, was nog beneden 7000. Met veel ophef was aangekondi dal er, met geldelijke bijdragen van particulieren, 1500 kanonnen binj de stad zouden worden vervaardigd om voor offensive operatien op gr# schaal te dienen. Die kanonnen zijn nog niet gegoten, maar vele daan zijn reeds gedoopt; zoo zal er een "Jules Favre" heelen, en le Temps a dat hij dat geschut reeds hoort bulderen en de Pruissen ziet nedervellenl FRAN Hit 1.7X. Omtrent hel laatstelijk te Parijs door de roode partij uitgelokte opn verneemt men dat de heethoofden werkelijk een gcruimen lijd meester; geweest van liet raadhuis, waar zij de leden van het bewind gevangen hielde; hen wilden dwingen hun ontslag te nemen. De volksmenners sloven dei binnen, waar het bewind beraadslaagde, en onmiddellijk klom een hm op een tafel en decreteerde de vervallcn-verklaring van het bewind. Fiom was de aanvoerder der bende en gaf aan het bewind te kennen, dat burgers de onverwijlde installatie van de "commune" verlangden. Hel gelij den lieer Ernest Pieard, die dadelijk had ingezien welk een gevaar drei; le ontsnappen, llij begaf zich in allerijl naar het ministerie van finam Van daar zond hij gctcekende orders aan den staf van generaal Troclii de nationale garde en gelastte hun alarm le laten slaan in al de wijken stad. Generaal Trocliu werd bevrijd door het 106e bataillon der natioi garde, dat hel eerst op hel plein voor het raadhuis verscheen. De ovt leden van het bewind werden toen nog door de nationale gardes, dit het bataillon van Flourens behoorden, zorgvuldig bewaakt. Later rul verscheiden hataillons nationale en mobile garde naar het raadhuis. De Favre werd herhaalde malen door dc oproerlingen dringend aangemaand ontslag te nemen. Maar hij weigerde onder verklaring, dat hij zijn daat van de bevolking had ontvangen en dit slechts zou neerleggen in den van een wettig gekozen bewind. De bende, dié Flourens omgaf, ei: van hem de order, om de leden van het bewind gevankelijk naar Vinct le brengen. Eenigen van het gepeupel dreigden het bestuur zelfs met ei Twee balaillons mobile garde kwamen intusschen achter liet raadhuis eenwaar de toegangen door de mannen van Belleville gebarricadeerd wi Een compagnie der mobiles was echter door eene kleine deur binnenst men; zij opende hierop een der groote deuren, waardoor hunne kamen gelegenheid vonden binnen te komen en de oproerlingen naar dc bovei diepingen van het raadhuis terug te drijven. Tal van balaillons nat»! garde waren tenzelfdc tijde van alle kanten komen opdagenom der rege hulp te verleenen. «Leve dc republiek, leve Trochu!" was hun kreet hereenigingsleus. Zoodra de mobilen meester waren van het raadhuis,I ben zij de volksmenners iu dc kelders opgesloten. Nadat zij daar ont pend en een poos gevangen geweest waren, werden zij op vrije voeten steld. Victor Hugo en Blanqtiivan wier namen de oproerlingen ziek diendenmoeten vreemd gebleven zijn aan hunne handelingen. Het stadhuis wordt sedert den volksoploop krachtig beschermd, is overigens in 'de stad rustig. Vlugtelingen kunnen per ballon dei verlaten tegen betaling van 50.000 frs. den persoon, betaalbaar bij dei komst. De postadministratie reeelt hel vervoer van waarden per luclitp onder verhindlenis van restitutie, ingeval zij iu handen der Pruissen vil In de dagbladen wordtaangezien de rations rundvleesch tot op 00 gram zijn verminderd, den raad gegeven hondenvleesch te gebruiken. Niet alleen in de hoofdstad, maar ook in andere steden hebben of ren plaats gehad. Tc Toulouse dwong een in opstand gekomen bendes raai Harbal en andere officieren hunne functiën neder le leggen. Te Grei is generaal Barrat, een der gewezen bevelhebbers van Straatsburg, gevit gezet, te Marseille werd de buitengewone regerings-comuiissaris Gent wond, toen hij zijne functiën wilde .aanvaarden. Te Marseille deed de tijding van de capitulatie van Metz eene I» gisting ontstaan. Dc heer Esquiros verklaarde terstond dat de vesting I verraad was verloren gegaan, en door den departements-prefect werdi proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zeide dat de Bonapartistentoet geestdrift der Fransche natie herleefde. Metz hadden overgeleverd, met doel om die geestdrift te smoren, maar dat zij daardoor enkel hadden gewerkt dal niemand in Frankrijk meer van restauratie durfde sj« llij besloot zijne bekendmaking aldus: »De natie ziel bij haar Iwee sou van meiiseheiilafaards en moedigen. Wie zon tot de eerste willen S kend worden? Ik wil tot de tweede behooren; ik leg dus mijne bet king neder en vat het geweer op; gij allen zult met mij gaan. Wal de vrouwen en grijsaards eenen weerbaren man ontmoetenzullen zij pen dat is een lafaard

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2