r LMDSCIIE COURANT. BIKGSDAG 8 NOVEMBER. IS". 263 ST A DS-BER 1 G TEN. BÏNNKNLA1SDSCHE BERIGTEN. 1870. J)e Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.83. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.' De prijs der Advertentiën is van 11 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien de adressen van: a. het Bestuur der Naami.ooze Vennootschap: itidsche Volkskeuken", houdende verzoek om in het perceel aan den Ouden n, geteekend wijk VIli». 149, drie ingemetselde kookketels en een fournuis mogen doen plaatsen; b. Gustaaf Johan Cornelis de Vries, koopman, miemie alhier, waarbij hij vergunning verzoekt tot het oprigten van eenc fel- en flesschen-lakfabriek op het erf achter zijn huis aan den Ouden ngelwijk V n». 400; en c. Gerrit Meijer, baardscheerder, mede alhier loiiachtig, daarbij verzoekende om op de plaats achter zijn huis aan de larleimnerslraat, wijk VI n». 221, een of meer varkens te mogen hou- n en mesten Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19), mede op art. 224 der Algemeene Policieverordening van 24 October 1867; Doen te wetendat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast gelegene en belendende pandenten opzigte der informatiën de cotnmodo incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 10dt" November aanst. roormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne waren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver- ai daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te bben verzet. i- Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. .eidbn 7 November 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. g van surnumerair Etsen ter vervulling 1 Januarij aanst.. LEIDEN. 7 November. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden ragt dal zij die voor cene benoeming als opzigler der 1»" kl. voor het wezenop cene jaarwedde van ƒ900, wenschen in aanmerking te ko- zich met hun verzoek vóór 20 November aanst. schriftelijk moeten imelden bij het dep. van binnenl. zaken, onder overlegging van hunne loorte-acle en zoodanige getuigschriften of verklaringenals noodig zijn blijke dat de adressant in allen deele praktisch ervaren is in de kennis d de zamenstelling en het onderzoek van stoomketels. - De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt in de maand Januarij aanst., in liet locaal van het dep. van financiën 'sGravcnhage, ten overslaan van de daartoe benoemde commissie, een gelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrek- bij bet vak der posterijen, waartoe minstens twaalf worden opengesteld. De adspiranten belmoren zich bij een op zegel geschreven request, tot den mi ter te wenden. De adspiranten moeten geboren ziju tusschen 1 Jnlij 1850 1 Jnlij 1853. -Onder de bekrooningen,die op de internationale werkmans-tentoonstel- te Londen gehouden, aan Nederlanders zijn ten deel gevallen, komt a. voor die met een tweeden prijs van 11. van Gelder, uit Leiden, voor toermanswerk. -Uollandscbe boter, naar Turkije verzonden, is verpakt geworden in vaten riugd van een dubbel fust gevuld met zout. Daar de invoer van zout in kije verboden is, werden die vaten boter bij aankomst daar te lande r de directie der in- en uitgaande regten ontdaan van het omringende t, waarop beslag gelegd werd. Die behandeling had ten gevolge dat de er gedeeltelijk smolt en daardoor het schoone aanzien verloor. Ten gc- &e der bemoeijingen van Zr. M'. gezantschap te Konslanlinopel heeft de rksche regering echter thans bepaald, dat zoodanige vaten boter, zonder ipend of van het omringende zout te worden ontdaanzullen mogen inge- rd worden, tegen betaling van 25 para's per oka of ongeveer 50 cents kilogram zont, waarvan de hoeveelheid zoo na mogelijk zal geschat rden. - Volgens de N. R. C. zou het berigt van het Vad.dat de heer de itl de schorsing der Preanger-besluitcn zou hebben bevolen, voor onjuist eten worden gehouden. r- Bulletin n». 17 en 18 van het hoofd-eomité der Ncderlandsche ver ging van het lloode Kruis behelst mededeelingcn: 1". uit rapporten van D gedelegeerde te Mannheim, jhp. van Goedeckc, van 18 en 20 October; Uit de rapporten van den gedelegeerde te Versailles, den heer C. W. M. I de Velde, van 10, 15, 19 en 20 October; 3». uit het rapport van den gedelegeerde te Dusseldorp, den heer Staring; 4". opgave der goederen sedert 1 Augustus lot 8 October verzonden uit het centraal magazijn naar het hoofd-comite' naar SaarbriickenTrier, Luxemburg voor Mctz, Parijs, Dus seldorp, Kleef, Duisburg, Miiblheim, Aken, Neuwicd, Naumburg, Mannheim, BiebrichBonn. Bouillon, la Chapelle, Sedan, Havre, Versailles; 5". berigten van de ambulances enz., 6n. berigten voor de comités enz.; en 7». tiende lijst van giften in geld, toegezonden voor de algemeene kas van de Nedcrl. vereeniging. Omtrent het overlijden en de begrafenis van den candidaat Smitt, die in de ambulance te Versailles werkzaam was, meldt de heer van de Velde: De heer Smitt is den 10"° October des morgens ten 5 ure overleden, nadat zich bij zijne ziekte verschijnselen van pleuresie hadden vertoond. Den vol genden morgen had de begrafenis plaats. De Pruissische generaal-artscn Chalons en Wegner, benevens de onderhoorige artsen van hun lazaret, voorts de Fransche militaire dokters van het hospitaal en eenige civiele ge neeskundigen uit de stad en eindelijk een aanzienlijk getal leden van het internationale comité alhier hebben met ons de lijkbaar gevolgd. De kist was overdekt door de llollandsche en Roode Kruis vlaggen. Eerst heeft d'. Passa aan huis eene korte rede gehouden, daarna eene langere in de prolestantsche kerk, werwaarts de baar het eerst werd gebragt. Toen ging de togt naar het kerkhof en daar gekomen hielden ds. Passa en onze aumo- nier, de voortreffelijke Rosseeuw St. Hilaire nog verdere roerende en harte lijke aanspraken. D». Passa droeg mij speciaal op, het Nederlandsche comité den dank der Fransche natie over te brengen, voor het offer aan de ver pleging hunner gewonden gebragt. Een handvol aarde werd door ieder op de kist geworpen, en met de dankbare en weemoedige gedachtenis aan onzen vriend keerden allen tot hun pligten en werkkringen terug. Uit Haarlem meldt men dat een der laatste onweders, dat van den 26'1'1" 11. des middags, eene verwoesting heeft teweeggebragt, die wel mag worden vermeld. Op de plaats van bet gesticht Meerenberg stond uiet ver van de directeurswoning eene groole, zeer gave zilverspar, een der fraaiste boomen van de plaats. De stam had op manshoogte een diameter van onge veer 80 duim (R.) en de hoogte was ongeveer 38 meters. Op eene hoogte van ongeveer 8 meters van den top (iets hooger deelde de stam zich in twee toppen) was eene plaats waar de takken spaarzamer waren dan aan het overig gedeelte van den stam; eene felle bliksemschicht heelt juist daar den boom getroffen. De uitwerking was verschrikkelijk. Gedeeltelijk werd de boom in tweeën gespleten cu zelfs lol in den wortel gescheurd, zoodat sleehls een klein gedeelte, een groole spaander, op het worteleind is blijven staan, hel andere gedeelte is uiet een stuk van liet worteleind opgenomen cn dwars over den stronk geworpen, daarbij twee galen in den grond makende, één, waar een gedeelte van den stam is neêrgeworpenliet ander, waarin het gedeelte van het wortclcid heeft gezeten. Niet alleen is verder de stam op verschillende wijzen gebroken en uit elkander geslagen, maar daarenboven grootendeels als het ware gepulveriseerd en tot kleine splinters vernield. Te Voorst is Woensdag 11. eene groote boerderij afgebrand. De geheele inboedel, de voorraad koren en hooi en alle gereedschappen zijn een prooi der vlammen geworden. Ook een paard en twee kocijen kwamen daarbij om. Te Deventer is in eene achterbuurt het lijk gevonden van eene oude vrouw, die, terwijl zij zich warmen wilde, voorover in het vuur geraakt en op deze wijze verbrand is. De ongelukkige was lijdende aan zenuwtoevallen. Ter vervulling van de vacature van raadsheer in het prov. geregtshol in Drenthe is de volgende voordragt opgemaakt: 1». W. B. S. Boeles, regter te Assen; 2». J. A. Willinge Prins, regter te Sneek, met het lot tegen L. van der Fcltz, regter te Assen; 3". J. van der Feltz, regter te Assen; 4». J. C. J. Arriens, regter te Gorkum; 5". mr. F. Canter Alta, kantonregter te Noordwijk6». mr. I'. van der Veen, procureur te Assen. Naar men verneemt, meldt de IV. R. C., heeft te Hulsel onder de ge meenten llooge en Lage Mierden een betreurenswaardig feit plaats gehad. Een vader zou zijn zoon, een jongeling van 22 jareu, met een dorschvlegel hebben doodgeslagen; bijzonderheden zijn nog onbekend. De justitie begeeft zich ter plaatse om onderzoek te doen. Bij het sectie-onderzoek van de Indische begrooting in de eerste kamer, kwam in alle afdeelingen de afkondiging der besluiten betreffende bet Pre- anger stelsel ter sprake. Zij had schier algemeene verwondering teweegge bragt. Met den besten wil meenden sommigen geen vergissing te kunnen aan nemen, en zij verklaarden zich ongezind deze begrooting toe te stemmen,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1