even builen de gemeente, en waarin hooi en brandhout geborgen was, in volle vlam. Naauwelijks was het opgemerkt of tegelijkertijd kwam een per- soon in allcrjjl naar de stad loopen, en meldde zich bij den brigadecom mandant der maréchaussees aan, als hebbende dien brand aangestoken. Deze persoon, Daub geheetenwas te Gorinchem wegens wangedrag uit de mili taire dienst ontslagen; thans had hij dat misdrijf gepleegd, om door tus- schenkomst der justitie een onderkomen te vinden. 'sGRAVENHAGE, 4 November. Z. M. heeft den heer Scholtens, chirurgijn-majoor hij de dicnsld. schutterij le Rotterdam, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den lieer mr. II. A. J. Pennink is vergund zijne notariële stand plaats over le brengen van Zclliem naar Doesborghzijnde hem tevens eer vol ontslag verleend als plaatsvervangend kaïitonregtcr te Doctincheni; tol notaris le Zelhem is benoemd de lieer J.. F. de Vroomcand.-notaris te Doelinchem. Tot ontvanger der directe belastingen te Willemstad is benoemd de lieer 11. Schollens, thans ontvanger te Dinlcloord, en tol surnumerair der directe belastingen de heer M. Blonker Ileriiy, le Amsterdam, ter vervan ging van den heer R. van Assem, die overleden is. De heer W. C. de Crane is erkend en toegelaten als Britsch consulair agent te Zierikzee. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot IID'. adjudant in buitenge wone dienst den vicc-admiraal C. A. Uhlenbeck; tot 1"> luit. bij het reg. rijdende artillerie den 2'" luit. M. J. E. Viruly van Pouderoyen, van het corps; en tot officier van administratie 3d kl. den adjunct-administrateur A. de Leef. De luitt. ter zee l!t' kl. .1. A. Baart de la Faille en A. G. M. van Emde, en die der 2!c kl. II. J. van der Mandele en P. F. baron van lleerdt worden op iiou-aclivileit gesteld. De laatste wordt op bet schroefstoomschip de Amslcl vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. A. Woldringh. Bij het reg. rijdende artillerie te Amersfoort is weder in activiteit ge steld de lste luit. op non-activiteitjhr. W. C. Godin de Pesters. Reeds gisteren hebben de afdcelingen van de eerste kamer der staten- generaal een aanvang gemaakt met hel onderzoek van de wetsontwerpen uitmakende de Ned. Indische begrooting voor 1871. In de gisteren gehouden zitting der prov. staten is o. a. op een adres van den raad der gemeente Alkemade, om een subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten van herstel van het oeverwerk langs de Oude Wete ring aldaar, besloten dat prov. staten geene genoegzame termen vinden, bet verzoek in te willigen. Op de aanvrage van de gemeente Rijnsburg, om in gevolge art. 30 der onderwijswet tegemoetkoming-te erlangen in de kos ten van stichting van het bouwen eencr woning voor den hoofdonderwijzer en uitbreiding der school, is, met wijziging van het voorstel van gedep. sta ten, besloten tot een subsidie van ƒ14200 door het rijk en de provincie ieder voor de helft, voor de stichting en uitbreiding bovengemeld-, en om de andere kosten ten bedrage van ƒ2350 te laten voor rekening der gemeente. Nog lang schijnen de procedures te zullen aanhouden, die reeds zoovele jaren zijn gevoerd tusschen de baronesse J. T'. van Dedem, weduwe D. Prui mers, en den heer N. Pruimers, voogd harer minderjarige dochter. Werd reeds gisteren voor den hoogen raad eene procedure tusschen die partijen gevoerd, waarbij beginselen van rckenpligtigheid het punt van debat uit maakten ook thans was het een gelijk proces tusschen die partijenwaarbij de heer Pruimers qq. is eischer in cassatie tegen een arrest van het hof in Overijssel, naar aanleiding cener contestatie door de verweerderesse van ge noegzaam al de cijfers van uitgaaf door den voogd. Voor den eischer trad op de heer advocaat m\ A. P. Th. Eyssell, terwijl voor de verweerderesse het woord heeft gevoerd de heer advocaat mr. W. Wintgens. HU ITKi\ L A NI )SC11 li 15K11 (iTl-;t\7 ENGELAND, LONDEN 3 November. De internationale tentoonstelling voor handwerkslieden is op plcgtige wijze gesloten. De president-minister Gladstone hield daarbij eene rede; hij zag in die tentoonstelling eeuen stap op den goeden wegen bepaaldelijk eenen stap lot vestiging der cendragt tusschen kapitaal en arbeid; omtrent aangelegenheden van de binnen- of buitenlandsche politiek liet de minister zich niet uit. Hoewel die tentoonstelling in vele opzigten goed geslaagd is en aan de verwachting heelt voldaanheeft zij uit het geldelijk oogpunt eene nadeelige uitkomst opgeleverd en de kosten niet gedekt. F It ANI KK (J H. Het le Tours gevestigde bewind heeft bepaald dat de commissie, die zich le Marseille onder den naam van departementale commissie der Rbónc- monden gezag aanmatigde, hare werkzaamheden staken en zich ontbin den moet. - - Naar mén uit Tours meldtzou de generaal Bourbaki reeds zijn ont slag als bevelhebber in de noordelijke departementen gevraagd en verkregen hebben. De Liberie meldt, dat er eiken dag in de vlccschliallen le Parijs kleine oproeren plaats hebben. De vrouwen betwisten elkander met geweld de levensmiddelen, hoewel er genoeg voor ieder is. Waarom, vraagt het blad, reikt men den menschen, die in de hal komen, geen kaartjes uil met nom inees, om hen op die wijze naar volgorde te laten binnenkomen? Een nieuw soort van vleesch is in den handel gebragt. Een slagter heeft een ezel verkocht. Er wordt gezegd, dat zijn vleesch beter is dan paardcnvlcesch. De prijzen van eenige levensmiddelen zijn verdubbeld. Ossenvleesch, dat weinig gezouten is, kost fr. 2.50 het halve kilo; groote groene erwten fr. 3, witte booncn fr. l.f.O het liter; gezouten boter, die zeer schaarsch en mid delmatig is, fr. 4 het halve kilo. Aardappelen, zeer goede, fr. 3.50 het schepel; eijcrcn fr. 2.39 per dozijn. Te Marseille is een tweede manilest van het hoofdcomité van li( «Zuider-Verbond" verschenen, waarin een nadrukkelijk beroep op de bew; ners van het zuiden wordt gedaan om een krachtdadig verzet te biedt, tegen den vijand, die Bcsancon omringt eu hel Rhóne-dal bedreigt. 1, vereenigingspunt der nationale strijdkrachten van het zuiden wordt in manifest de stad Valence (dep. van de Drömc) en de haar omringende vlat ten aangewezen; er wordt eene vrijwillige nationale inschrijving geopei om wapenen en levensmiddelen aan le schaffen; de «commissarissen-genen van het Zuider-Verbond" worden gelast, in hunne districten den heilig, oorlog te prediken en op alle mogelijke wijze de algemeene wapening i bevorderen; en tegen den 5Jr" November wordt eene algemeene vergader» van de districls-gedelegeerden van liet verbond te Marseille bijeengeroe|« Dit stuk is zoowel door den heer Esquiros, als «president van het Zuid, Verbond" en als «opper-administralcur van het departement der Mondenn de Rhöne", als door den prefect van genoemd departement, den heer ft pech, onderteckcnd. De vijftien of zestien departementen, welke tot b Zinder-Verbond zijn toegetreden, of waaruit door de republikeinscbe par gedelegeerden zijn afgezondenbelmoren alle lol den zuid-ooslelijken uitl», van Frankrijk. Le Combat behelsde dezer dagen een artikel, waarin gemeld werdl de maarschalk Bazainc een kolonel naar liet hoofdkwartier van den kom van Pruissen had gezonden, om uit naam van keizer Napoleon overd vrede te onderhandelen. Het blad voegde er bijdat de regering te Par dit wist, maar het geheim hield. Hel bewind heelt daarop in het Jou Off. verklaard, dat hoewel de vrijheid van drukpers in eene belegerde s[ tot ongelegenheden kan leiden, het die vrijheid niet wil verkorten, i had Ic Combat, wegens die lasterlijke aantijging, welke allezins gesck is om het vertrouwen in de regering bij de bevolking aan het wankele» brengen, kunnen opheffen of schorsen. Maar het wil dit niet doen. i gelooft niets beter te kunnen doen dan dit blad aan de openbare verachii prijs te geven en verder het artikel ter kennis te brengen van den krij raad, die den schrijver naar verdienste zal straffen. De Echo francais bevat een brief van den abt Granier de Cassagm waarin hij zegt dat hel «ijn neef, den bekenden journalist Paul dc C sagnac, gelukt is uit de Sileziscbe vesting, waar hij krijgsgevangen te ontsnappen. Hij moet thans te Weenen zijn. ITA LIE. Volgens beriglen uit Florence was het ministerie het thans eens worden omtrent het plan der waarborgen van de onafhankelijkheid; den Paus. Op 3 November zou de definitive vaststelling plaats hebben. I had veel moeite gehad om in deze zaak tot eenstemmigheid te geraken. De eerste uitgaande Indische mail, via Brindisi. verliet die haven 28s,cn Oct. Ter eere van deze heugelijke gebeurtenis werd een feesti gegeven. De Italiaansche minister van openbare werken bekleedde het» zitterschap, terwijl verscheidene autoriteiten mede aanzaten. De eerste werd aan den voorspoed van Engeland en het succes van de nieuwe' van expeditie gebragt. Alle maatregelen, die tot bespoediging der vei ding genomen zijn, werken uitmuntend. PRIIIUS E\. BERLIJN, 3 November. Uit Saarbriicken meldt men dat op 31 October Metz reeds geheel 1 de Pruissen was bezet; het gedrag der bevolking jegens die soldaten; goed. Evenwel had de Pruissisclie overheid de ontwapening der bevolk gelast en zamenscholingen op de straten verboden. De toevoer van levi middelen was op groote schaal begonnen. Er zijn tot nogtoe geene sd tingen van de inwoners geheven. De redacteur van den Indépendant te Metz is in hechtenis gesl omdat hij den generaal Coffinières, den Franschen plaats-commandant,o| ljjk verwelen heelt de stad verkocht en lafhartig verraden te hebben. Nog steeds wacht het belegeringscorps voor Verdun op het zwart legcringsgeschut van Straatsburg. Daar de spoorwegverbinding mei plaats geheel is afgebrokenmoeten deze zware ijzer-massa's geheel |i« vervoerd worden, waardoor ontzettend veel tijd te loor gaat. Men gel echter niet, dal Verdun het lang zal kunnen uithouden, indien eenmaal beleg ernstig wordt begonnen. Hoop op ontzet heeft de stad niet, en» zulke omstandigheden zou dc burgerij liet verstandigst handelen, nullti bloedvergieten te voorkomen en pressie te oefenen op den kommandaut veste, opdat deze een overbodig verzet opgevedat enkel strekken ka» velen in het onheil le storten. Nabij Verdun zag men dezer dagen een luchtballon en natuurlijk» er terstond op gevuurd. Een paar welgemikte kogels noodzaakten luchtreiziger ïieèr te dalen. Drie personen lieten zich door middel van wen zakken, toen dc ballon zich nog op eene tamelijke hoogte liet Twee hunner waren eenvoudige kooplieden, die legen vergoeding van! frs, door een luchtballon-fabrikant uit het belegerde Parijs werden gen De derde droeg eene soort van uniform en weigerde te spreken. Het aantal krijgsgevangenen is zoo groot dat men de kazernesi doen ontruimen en de militairen bij de burgers inkwartieren, om hetvrei leger, dat bij honderdduizenden in krijgsgevangenschap zich bevindt, o dak te brengen. Het blijkt zelfs, dat men ook op die wijze niet alk zwaren kan te boven komen, want in de hoofdstad, bij voorbeeld, is ijverig aan hel werk om op de binnenpleinen der kazernen houten looils te slaan. De moeijelijkheden worden nog vergroot ten gevolge van helj getijde, waarin wij ons bevinden, hetwelk het kampeeren in de teute» langer veroorlooft. Vooral de turco's hebben veel van hel noordelijke maat le lijden, want dagelijks sterven er velen. Het heimwee om i vangenschap in een voor hun onherbergzaam land naar hunne verschroei landslakken en wildernissen terug te keeren, zal daartoe wel het zij»' brengen. Intusscben wordt op nog andere wijze plaats gemaakt

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2