1870. ZATURDAG 5 NOVEMBER. S T A D S- B E R I G T E i\. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. /3.8">. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Ü 'jjaars, buiten de cxpcdiliekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.' De prijs der Adyertcntiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Het Collegie van Zetters te Leiden doet te wetendat ter rig- jige toepassing der vrijdom voor het Stichten, herhouwen en uit- Ireidcn van gebouwen binnen deze gemeente, de aangiften belmo ren gedaan te worden, regtstreeks, zonder tusselicnkoinst van derden, bij het Collegie van Zetters, daartoe dagelijks van 10 1 uren zitting houdende in een der vertrekken van het Raadhuis zer gemeente, alwaar de formulieren tegen betaling van 25 mts verkrijgbaar zijn en tevens gelegenheid wordt gegeven tot opmaking van die aangiften Het Collegie van Zetters voornoemd, Leidex, 25 October 1870. STOFFELS, Voorzitter. BINNENLANDSCllE BERIGTEN. LEIDEN, 4 November. Wij vernemen dat de onderwijzers-zangvereeniging Euterpe alhier, ten 'olge van te weinige deelneming, besloten heeft zich los te maken van de lidliollandsche onderwijzers-zangvereeniging, en dat door ecnige leden on wijzers is voorgesteld tot ontbinding dier zangvereeniging alhier te bc- iten. In de eerstvolgende vergadering zal over dit voorstel eene beslissing en worden. Ingeval dat voorstel wordt aangenomenzal alhier geene wijzers-zangvereeniging bestaan. -Volgens het Vad. heelt de minister van koloniën den gouverneur eraal van Ned. Indië per telegraaf gelast, de verordeningen betreffende hervorming van liet Preanger-stelscl te schorsen. Naar aanleiding van een in n°. 30 van liet weekblad Ons streven ge- lan voorstel om de dames-comités van het Roode Kruis te reorganiseren it vrouwelijke gezondheids-commissiën, deelt de heer dr. J. II. C. Ileyse in moemd blad een door hemin overeenstemming met den heer dr. Coronel (tworpen concept-reglement mede voor de Nederlandsche vereeniging ter (vordering' der gezondheidsbelangen Volgens dat concept vereenigen zich tarioe de dames-comilé's van het Roode Kruis, welke zich constitueren als talselijke comité's der vereeniging. Zij zal geleid worden door een hoofd- stuurbestaande uit dames, bijgestaan door deskundige mannelijke perse- De vereeniging zal zich belastena. met de zorg voor de verspreiding in de kennis der gezondheidsleer; b. met de vorming van ziekenverpleeg- irs en verplegers; c. met het nemen van maatregelen in het belang der zondheidd. met het verleenen van bijstand bij buitengewone rampen. liet ofdbestuur zal gekozen worden door en uit de leden der plaatselijke co le's. liet doel der opstellers was alleen in hoofdtrekken aan te geven it de werkzaamheid der vrouwelijke gezondheids-commissiën huns inziens int te wezen. Daardoor is gelegenheid gegeven tot bespreking en over ging der zaak. Eene uitbreiding van het arbeidsveld kan niet dan ten ede komen aan de eerste en hoogste roeping der vereeniginghulpbetoon den oorlog. - De Arnh. Cour. meldt: Te Recklinghausen, nabij Duisburg, is op het Hst der vorige maand de veepest uitgebroken. Nu die ziekte onze gren- n van zoo nabij nadert, is hel de pligt onzer regering, de noodige voor- fgsmaatregelen streng toe te passen. - Gedurende de maand October zijn bij het koloniaal werfdepot te arderwijk aangekomen: 15 militairen, uit het leger hier te lande bij de loniale troepen overgeplaatst, onder genot van gratificatie van ƒ120 tot 51; 44 personen, die onder genot van gelijke gratificatie voor de kol. litairc dienst zijn aangeworven, en 160 onderofficieren en manschappen, Oosl-Indie teruggekeerd, waaronder 41 met aanspraak op levenslang dement van ƒ100 tot ƒ400 's jaars. De 32" algemeene vergadering van de Nederlandsche vereeniging tot dialling van sterken drank zal op 9 en 10 November te 's Ilage worden houden. Des avonds van Woensdag den 9J|,n worden belanghebbenden, 'evaardigden en -leden, ten 7 ure opgewacht in het gebouw Diligentia, 'ar de 's Gravenhaagsche afdeeling, onder voorzitting des hoofdbestuurs, ar 25-jarig bestaan eenigzins feestelijk wcnscht te herdenken. Een paar jirr oudste leden en medc-opriglcrs, de lih d\ J. Moll Jbz. en mr. G. C. J'Engelbronncreen lid van het tegenwoordig afd.-bestuur d\ C. J. Bryce; tot lid van hel hoofdbestuur d\ Adama van Scheltema zullen bij afwis seling als sprekers optreden, terwijl de voorzitter des hoofdbestuurs, jhr. J. L. de Jonge, van Zierikzee, zich met de leiding der vergadering heeft belast. Uit de circulairewaarbij de algevaardigden der afdeelingencorrespon denten en oud-correspondenten worden uitgenoodigd tot bijwoning der alge meene vergadering, ontleenen wij het volgende: Woensdag 9 November, des avonds ten 7 ure, worden in het locaal Diligentia hoofdbestuur en afge vaardigden, correspondenten en oud-correspondenten, door eene commissie uit het bestuur der 's Gravenhaagsche afdeeling opgewacht. De afdeeling wenscht te dezer gelegenheid, haar 25-jarig beslaan te gedenken. In ver band daarmede zullen verschillende openbare voordragtcn worden gehouden. Na afloop verzamelen zich bovenbedoelde personen nog eenige oogenblikken in gezellig onderhoud. Donderdag 10 November, 's morgens ten half tien ure: huishoudelijke vergadering, in de zaal van het Verkoophuis van lilt. notarissen. Opening en inleiding. Mededeelingen ter aanvulling van het 2G« jaarverslag. Rekening en verantwoording van den penningmeester en voor ziening in gewone en buitengewone vacaturen bij bel hoofdbestuur. Daarna zal worden overgegaan tot het behandelen der voorstellen, zoowel van het hoofdbestuur als van de afdeelingen. Te Woerden bad eergisteren de trekking plaats der verloting van paar den, rijtuigen, enz Eene aanzienlijke menigte belangstellenden, ook van elders, was daarbij tegenwoordig. De hoofdprijs, eene clarence met twee paarden, viel ten deel aan n°. 339, een fraai rijtuig met paard aan n°. 6892, een panier met poney aan n». 4635 enz. Eene ongewone levendigheid heerschte door dit een en ander in die plaats. Te Schiedam had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Zekere d. G., oppermouter, was bezig eene mand graan tot een gewigt van p.m. 300pond op te hijschen. Door bet breken van eene zware jjzeren staaf, die het rad der machine tegenhield, vloog de slinger met zulk eene hevigheid terug, dat zijn eene arm gebroken, de andere bijna tol splinters geslagen werd. Na een vreessclijk lijden is de man bezweken. Rij bet afbreken der Binnen-Nieuwstadspoort te Zutphen, welker stich ting tot de 16,le eeuw opklimt, liepen eenige brokken gevaar van den hoofdmuur te vallen, zonder dat men dit in tijds kon voorkomen. Een der werklieden verkeerde in gevaar er onder te geraken. De zoon van den timmerman II. bemerkte eenige beweging in de steenen en liep zoo hard bij kon naar den knecht om hem te waarschuwen. De muur viel toen juist gedeeltelijk om, en de hulpvaardige jongeling werd getroffen en brak zijn regterarm op twee plaatsen, zoodal men vreest dat dit lid zal moeten wor den afgezet. De werkman, die zich veel digter bjj den vallenden muur be vond, is met eenige Iigte kneuzingen vrijgekomen. Men meldt uil Leeuwarden: De waterstand in deze provincie is door de in het begin dezer week gevallen stortregens weder aanmerkelijk hooger geworden. De peilschaal alhierdie voor ruim een week nog geen 50 cen timeters boven zomerpeil aanwees, wijst thans bijna 60 centim. boven dat peil aan. In een groote week is de boezem des waters aldus met eén deci meter (palm) verhoogd. Een gevolg van den hoogeren waterstand is echter, dat schependie wegens grooteren diepgang 's zomers hier niet kunnen pas seren, thans weder komen opdagen; onderscheidene tweemastschepeu, meest kollen, op hunne binneulandsche vaart van Ilarlingen naar Dokkum en dt Nieuwezijlen of omgekeerd, komen hier door de stadsgracht, hetgeen een niet alledaagsch gezigt oplevert. Uil Groningen meldt men dat eene commissie van 5 leden uit de ver eeniging van industriëlen en werkbazen aldaar heeft bekend gemaakt, dat jongelingen boven de 12 jaren, die met vrucht het lager onderwijs hebben bijgewoond, en bij ecnig ambacht of handwerk wenschen geplaatst te wor den, zich daarvoor bij de commissie kunnen aangeven. De aldus geplaatste jongens staan dan onder de bescherming der vereeniging, en worden daar door voor hunne verdere ontwikkeling voortgeholpen. Verder wordt aan de jongelieden, die voor hun vak voldoenden ijver betoonen, na verloop van tijd, eerst een getuigschrift en vervolgens een doelmatig geschenk uitgereikt. De industriëlen en werkbazen, die jongelieden wenschen, kunnen zich mede tot de commissie wenden. Zaturdag jl. is te Bellingwolde de heer P rijksontvanger van in- en uitgaande regten aan het grenskantoor aldaar, door cencn deurwaarder en brigadier der rijksveldwacht gevankelijk naar Winschoten overgebragt. Vol gens geruchten moet de oorzaak biervan gezocht worden in onregelmatighe den van zijne administratie. Tc Woudrichem stond Maandag morgen eensklaps eene opene schuur,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1