PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. DE WALDWOL. eea eerbiedig adres ingediend, houdende verzoek om verlof lot oprig- tan een schouwburg. Dit sluk is namens het daartoe benoemd comité Itrteekend door den soldaat Charles Pcrardzich noemende «secretaris redactie." Daaronder volgen dc handteekeningen van hen, die als acteurs Krateurszangers, muzikanten enz. wenschen te fungeeren. L je Saorhr. Zeit. bevat liet signalement van ecnen Franscheu majoor, lien genaamd, welke op zijn eerewoord was verpleegd in een lazareth iaargemund en zich van daar, in gezelschap van vier insgelijks van hunne den herstelde militairen, heeft verwijderd. Majoor Hermien is, naar men leemtthans lid eener bende francs-tireurs, welke zich in Lotharingen Hidt. kltSAlLLCS, 2 November. Gisteren middag heeft de heer Thiers met Lfvoii Bismarck een onderhoud gehad, hetwelk drie uren heeft geduurd, kn morgen vroeg heeft bij den koning eene militaire conferentie plaats waarbij graaf von Bismarck tegenwoordig was. Des namiddags ten l ure heeft graaf von Bismarck eene tweede conferentie met den heer L gehad. IkLUN, 2 November. Graaf von Bismarck heeft den 28sle° October aan Eiord-üuitschen gezant te Londen een antwoord gezonden op de depêche [den Engelschen minister van buitenl. zaken, van 20 October. De hoofd- L daarvan is als volgt: De Pruissische regering is overtuigd dat in de L plaats de Fransche natie in de gelegenheid moet worden gesteld tot jzamenstelling eener nationale verlegen woord ing. Van de Duitsche zijde ft men zich dan ook bereidwillig getoond om daarin te gemocl te komen, [ontbreekt echter slechts aan de toeslemming der maglhebbenden te Pa- Dankbaar wordt het erkend wat Engeland ten dien opzigte heeft te Ln gegeven, maar het is te vreezen dat de regering te Parijs daarin [wil treden, ja veeleer daarin aanleiding zal vinden tot verderen tegen- hl. Het spreekt van zelf dal er, na het gebeurde, van Duitsche zijde L initiatief in die zaak kan worden genomen. De Pruissische regering [echter ieder voorstel van het Fransche bewind, hetwelk tot strekking Jteene onderhandeling over den vrede te openen, bereidwillig te gemoel en met den opregten wensch tot herstel des vredes onderzoeken. ERLIJN, 2 November. Blijkens alhier ontvangen berigten uit het hoofd- articr te Versailles, van 29 Oct., is het bevel over de eerste armee (troe- I, die bij hel leger tot insluiting van Metz zijn geweestjopgedragen aan leraal von MauteufFel. folgeiis .berigten uit eene goede bron is de voorraad vleesch te Parijs nog jhls toereikend voor twaalf dagen. JAMBL'llG, 2 November. De hevelhebber Breese van de Amerikaansche pmkorvet Plymouth, komende uit de Oostzee, koers zettende naar Sout- foton, heeft aan het Amerikaansche consulaat alhier berigt gegeven, t hij op de vaart van Cuxhaven naar het Kanaal gcene Fransche oorlog gen heeft gezien. Er zijn evenwel in het Kanaal en aan de noordzjjde s Schotland nog Fransche schepen, om op de Duitsche vaartuigen jagt uiten. LONDEN3 Nov. Madrid, 2 Nov. Van de 340 leden der Cortes zullen waarschijnlijk voor den hertog van Aosla stemmen. Daily /Vetos meldt: "Uit goede en geloofwaarde bronnen vernemen wij 1 de Duitsehers iu de magazijnen en arsenalen van Metz ammunitie en pro- Id zullen vinden, genoegzaam om in al de behoeften van het garnizoen 1 Maart te voorzien." Bp verlangen van Noord-Amerika is bepaald geworden dat de Fransche cn itsclie oorlogsschepen in de Chineschê en Japansche wateren zich zullen monden van vijandelijkheden. bliaansche vrijwilligers, voornamelijk Genuezen, vertrekken naar het lc- t van Garibaldi. KASSEI.3 Nov. Keizerin Eugenie is gisteren avond ten 6 ure naar tover teruggekeerd. Gelijktijdig hebben de hertogen van Hamilton en de pses van Monaco zich naar Frankfort terugbegeven. De maarschalken nrobert en Lcboeuf. gisteren hier aangekomenhebben in den loop van D dag den keizer bezocht. MADRID2 Nov. In een gisteren avond gehouden bijeenkomst van 40 «vaardigden, behoorende lot de liberale unie, heeft de heer Rios Rosas kandidatuur van den hertog van Aosla aangevallen, zeggende dat Espar to of de hertog van Montpensier de eeltige mogelijke candidaten zijn. De pr Villoa ondersteunde de candidatuur van den hertog van Aosta! Prim I deze candidatuur voorstellen heden avond in de vergadering der meer- jheid. Men verzekert dat het ontwerp van wet tot verkiezing van den ling morgen bij de opening der zitting zal ingediend worden. De stern- In? zal den llde" dezer geschieden. Volgens gerucht zullen de republikei- jn de zaal verlaten. BERLIJN, 3 Nov. Officieel berigt uit Versailles van 2 Nov. Generaal von lerder meldt dat generaal von Beyer den 30,len October voor Dijon een hard- pkigen wederstand vond. Prins Willem van Baden nam de hoogten van tpoliuari en 'dc voorsteden, waarna de vijand aftrok. Den 3l5U", 'smor as vroeg, werd de stad door den maire overgegeven. Aan onze zijde zijn i officieren gekwetst en 250 man gesneuveld en gekwetst, liet verlies aan t z'jde des vijands is zeer aanzienlijk. Voor Parijs niets nieuws. BERLIJN, 3 November. Uit Versailles meldt men van heden, lure des voormiddags: Ten gevolge der onderhandeling, die gis pen plaats had, heeft graaf von Bismarck den heer Thiers, ten ehoeve der voorgenomen algemeene verkiezingen in Frankrijk, aan boden een wapenstilstand gedurende 25 dagen, op den grondslag het op den dag der onderteekening bestaande militaire* sta- '5 quo IlfGEZOlVDEN. op gewone wol, is van een bruinachtige kleur en kan gesponnen of gewe ven worden. De ontdekker der Waldwol is zekere Joseph Weiss, papierfabriekant te Zuchmantel in Silezie. Omstreeks hel jaar 1845 poogde deze industrieel dennen- of pijnnaalden in plaats van slroo voor het papier-fabricaat te bezigen. Hij deed die po ging daar die naalden een overvloedige vezel bezitten en bijna van geene waarde zijn. op plaatsen waar men groote bosschen van pijnboomen aantreft. Gelijk het meermalen met ontdekkingen gaat, vond Joseph Weiss iets geheel anders dan waar hij naar zocht. De pijnnaalden, welke sedert eeuwen in de bosschen verrotten, bleken bij onderzoek harlssoortcnolie, looistof, weef bare vezels, geneeskrachtige subslantiën, enz. te bevallen. Er waren, naar het oordeel van Weiss, hiermede millioefien schatten te winnen, en tevens aan de maatschappij een groote dienst te bewijzen. Doch wat gebeurde er? Terwijl hij fortuin zocht, vond hij armoede. In 1846 veranderde hij zjjne papier- in eene waldwolfabriek. Door zijne gedurige afwezigheid tot het vervullen van zijne openbare betrekkingen, gepaard aan de moeijelijkheden, die steeds in den beginne aan de vervaardiging van een nieuw fabriekaal onafscheidbaar verbonden zijnbrachten den uitvinder weldra in ernstige financiële ongelegenheden. Hierdoor werd hij genood zaakt zijn fabriek op te heffen en naar Pruisischen bodem te verplaatsen. Dit geschiedde en in den vorm van eene actiën-maatschappij werd te Pré- Humbolt de fabriek voortgezet, waar men bovendien voor het eerst pijn- naaldenbaden in gebruik bracht. De uitvinder ondervond verder nog vele wederwaardighedenbracht zijne laatste jaren in afzondering door en stierf, alvorens aan Pré-Humbolt een groote ramp overkwamdaar de fabriek door een brand werd vernield. Kort daarna werd door Lairitz een Waldwolfabriek opgericht, die echter geenszins dien graad van volmaaktheid bereikte, die vooral uit een arlis- tisch oogpunt wordt vereischt voor voortbrengselen die niet alleen voor Duitschland maar voor alle landen der besehaafde wereld bestemd waren. II. Schmidt, een groot industrieel, liet zich door geene moeijelijkheden en kosten afschrikken. Met den meesterknecht van de Pré-Humbolt richtte hij een Waldwol-fabriek op te Remda, een plaatsje aan den zoom van liet Thu- ringerwoud gelegen, door de heerlijkste pijn- en dennenbosschen omringd en van klaar en frisch bronwater voorzien, reeds door flufcland in zijn «Ma- krobiotik," als het gezondste oord van Duitschland beschreven. De uitge strekte ruimte voor fabrieken, de voldoende waterkracht, de technische voordeden en de groote hoeveelheden van pijn- en dennennaalden, die zich onderscheiden door ongewone lengte, eene elastische vezelstof, en eenen rjjken inhoud van aetherische olie, maakte het den nieuwen ondernemer, niettegenstaande vele hinderpalen, gemakkelijker zijn fabriek uit te breiden, llij mag dan ook reeds de voldoening smaken, dat zijne Waldwol-arlikelen in alle landen zeer in trek zijn. Het hospitaal te Weenen was de eerste inrigting waar het gebruik der vezelen voor matrassen en der van Waldwol vervaardigde stoffen op groote schaal werd ingevoerd. Tegenwoordig wordt de Waldwol in de meeste openbare inrigtingen van Duitschland gebruikt. Ziehier eenige technische bijzonderheden omtrent de Waldwol. Het rechte, naaldvormige blad van den pijnboom, den dennenboom en der coni- ferae in het algemeen, bestaat uit een zeer fijn en taai vezelnet, omringd en bijeengehouden door een licht harstachtig vliesje. Deze substantie wordt door een kookingsproces opgelost, met bijvoeging van zekere scheikundige reagentia, waardoor men de vezelen scheidt: vervolgens wascht. en ont doet men ze" van alle vreemde zelfstandigheden. Bij de verdere bereiding verkrijgt men eene soort van aetherische olie van een aangenamen geur en van eene groene kleur, die, aan het licht blootgesteld, een oranjeachtige tint aanneemt, doch hare oorspronkelijke kleur herneemt, als men haar aan den invloed van het licht onttrekt. Als men haar zuivert, wordt zij kleur loos gelijk water cn is zeer verschillend van de terpentijn-olie, ofschoon uit denzelfden boom getrokken? Die vluchtige olie wordt met zeer goede resul taten gebezigd bij jicht en rhumalische aandoeningen, bij verwonding en in zekere gevallen bij huidziekte. Men heeft verder bevonden dat het water, waarin de bladeren gekookt zijn. ook geneeskrachtige eigenschappen bezit. Dit water, van een donker groene kleur, is naar male van de gevolgde wijze van bereiding, geleiach tig en balsamiek of zuur, iu dit laatste geval van wege het zich vormende mierenzuur. Indien men het bad, dat men met dit vocht vormt, krach tiger wil maken, giet men daarin een zekere hoeveelheid van het extract, door het overhalen der olie verkregen, dat zuiver mierenzuur bevat. Men doet daarenboven die vloeistof door indamping concentreeren en verzendt ze in gesloten glazen flesschen aan hen die zulke baden in hunne woning wil-' len gebruiken. Doordien de vezelen der den- en pijnboombladeren zich gemakkelijk laten spinnen en weven, worden daarvan verschillende gezondheidklcedingstukken gemaakt en zijn de watten daarvan bereidbijzonder geschikt tot ver warming terwijl ook het daarvan vervaardigde flanel zeer aanbevelings waardig is. Dr. J. Hoppe, professor aan de hoogeschool te Bazel, zegt in zijne «Medi- cinische Briefe" het volgende over het Waldwol-doek (flanel): Terwijl ik de verschillende werkingen op de gevoelszenuwen onderzocht, viel mijne aan dacht op het flanel en ik beken, dat de geneeskunde daarin een stof van i veel nut heeft aangewonnen. Het overtreft het gewone flanel, althans wanneer men datgene wat an ders' door het dragen van flanel wordt uitgewerkt/verkrijgen wil, zonder van de schadelijke gevolgen, van de dikte en zwaarte der stof hinder te hebben. De wollen stoffen verwarmen en verslappen te veel, maar het waldwol-llanel doet deze ongewenschte werking niet. Het bezit een gun stige, eenigszins de huid schurende, maar volstrekt niet onaangename ruw heid en vastheid, waardoor het niet deelt in de schadelijke uitwerking van het flanel. SCHMIDT. Bosch- of Waldwol bestaat uit vezelen van pijnboombladeren, gelijkt Getrouwd Leiden, 3 November. 1870. G. J. COUVÈE, le Luit. bij hel 8e Regement Infanterie, en L. M. M. VAN DEN BERG. Heden overleed onze hartelijk geliefde Broeder de Wel-Ed. Geslr. Heer Mr. H. A. 15. VOSMAER, in leven Notaris te Utrecht. Leiden, 1 November 1870. Wed. L. VAN MEERTEN, Vosmaeh. Eenige kennisgeving. Mej. J. L. E. VOSMAER. Er worden geene visites afgewacht.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3