LEIDSCIE COIIRAAT. 1870. VRIJDAG 4 NOVEMBER. N200. STADS-BER1GTEN. BIN N K N L A MS C111 i BI IIG T E N BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten dé expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zaturdag 5 November 870, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen Benoeming van een lecraar in de wis- en natuurkunde aan de gemeente- instellingen voor booger en middelbaar onderwijs. Benoeming van een hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school n". 2 voor minvermogenden. Benoeming van een Ist'" hulponderwijzer 3',e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1"- klassevoor jongens. Begrootingen van de niet gesubsidieerde instellingen van weldadig heid, als: 0. het Roomsch Catholyk Armbestuur; b. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis; c. Vrouwen lvraammoeders; d. de Gemeente-apotheek; e. de Verecnigde Gast- en Leprooshuizen. Slaat van af- en overschrijving op de gemcentc-bcgrooting, dienst 1870. Voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1870. LEIDEN, 3 November, heer jhr. mp. D. T. Gevers van Endegeest heeft gisteren een diner (geven, dat vereerd werd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. prins leunder. Ook de heer burgemeester en de wethouder Hubrecht namen ut dat diner deel. Het badhuis op de Bloemmarkt, thans in eigendom overgegaan aan ten lieer A. van Driel, wordt, na het ondergaan van eenige noodzakelijk br uiden herstellingen, Zaturdag op nieuw geopend. De nuttige strekking dezer figting, waardoor men zich instaat ziet gesteld, onafhankelijk van het jaar- etijdegebruik te maken van de baden, in zoo menige gevallen bevorder- jk voor de gezondheidzal vrij algemeen erkend worden. Men mag het iet grond van de bekende activiteit van den tegenwoordigen eigenaar erwachlen, dat liij van zijnen kant alles zal aanwenden om het den be oekers aangenaam te maken en deze inrigling aan hare bestemming te oen beantwoorden. --De Nederduitsche vertaling van Lot hair, den belangrijken en vcelbe- lioken roman van Disraeli, waarop wij in der tijd bij de uitgaaf der eer- te aflevering de aandacht vestigden, is thans in twee declcn compleet erschenen. Door den gemeenteraad van Nijmegen is vastgesteld een adres aan de tateu-geueraalwaarin met ernst wordt aangedrongen op de opheffing van Ipegeu als vesting. Te Ambl-Vollenhove heeft bij gelegenheid der kermis eene ernstige echlpartij plaats gehad tusschen een ingezeten van die gemeente en eenige Migelicden uit de stad, welke eerstgenoemden op zijn weg naar huis vcr- Jgden en in een sloot hebben geworpen. Deze heeft hierop het mes ge- rokken en een zijner aanvallers over de vingers gesneden en den anderen «schillende sneden over de borst toegebragt, waarop hij de vlugt heeft euotneu. Nadat men hem een eind wegs had nagezet, hebben de vcrvol- ers in de duisternis bij vergissing een ander aangevallen en deerlijk mis- tandeld. De zaak wordt ten strengste onderzocht. Men schrijft uit Ilarlingen: ln onze noordelijke provinciën'ondervindt pen, tot zelfs in het spoorwegvervoer, de onaangename gevolgen van de tijdsomstandigheden. Naar het schijnt, is het grootste gedeelte van het ma terieel van den staatsspoorweg Duitschland ingegaan en daar bij de Köln- Wcner en de Westphalische banen in gebruik. Daar het materieel dier tMscbappijen steeds bevracht is naar de franse lie grenzen, houden zij iederengoederenwagendie op hunne lijnen komt, in gebruik en betalen de daarvoor verschuldigde huur. Het gevolg hiervan is dat de verzendingen vrachtgoed soms wel een week blijven liggen voor zij kunnen worden ver- zondenterwijl de fabriekanten in Twenthe genoodzaakt worden hunne steenkolen uit Engeland te laten komen, daar dit, hoewel duurder, in kor ten tijd kan geschieden dan het vervoer van steenkolen uit de naburige Puitsclie mijnen. Te Groningen heeft dezer dagen de hooglecraar Hofstede de Groot in de groote gehoorzaal van het akademiegebouwvoor een groot aantal hoog- leërarenstudenten en vele belangstellenden eene rede gehouden ter eere van Johannes Wessel Ganzevoort, die daar in 1420, alzoo voor negen halve ecuwen, werd geboren. Volgens berigt uit Batavia, van 13 October, zjjn aldaar aangekomen de volgende schepen: Baron van Pallandt van RosendaalDielz; Utiydc- coperBouten; Isaac da CostaDirksen; Mr. Jacob van LenncpBerckel- bach van der Sprenkel; Louise, Slijboom; Mina, van Bruggen; Ridderkerk, Blokziel; VrachtzoekerVellenga: Willem Poolman, Peters, en vertrok ken: Anna 4' Sophia, Hoekstra; Aria 4' Betsy. Rail; Christina, Visser; ConstanceKimmermer; Ferdinand 4" Louis, Vogelsang; Insidinde, Jollia; Mary Goddard, vanNauhuys; Nestor, Brandligt; Nieuwe Waterwegv. Lin- dern; Vijf Vrienden, C. Johan; Flevo. Stroolman. 's GRAVENHAGE, 3 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den milicien-plaatsvervanger A. D. Lieven, van het rcg. grenadiers en jagers, tot het dragen van liet kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft goedgevonden bij den plaatselijken staf te benoemen: tot kapitein plaatscl. adjudant 1' kl. den 1'" luit. F. R. van Naerssen, plaatsel. adjudant 2° kl. te Gorinchemtot 2'° luit. plaatsel. adjudant 2C kl. te Geer- truidenberg den sergeant P. J. 11. A. Janssen, van het 2e reg. infanterie; en ingevolge hunne aanvrage, op pensioen te stellen den kolonel M. W. Seelig, commandant van het koloniaal werfdepot, en den kapitein G. L. Bouwman, plaatsel. adjudant le kl. te Amsterdam. Tot kommandant van het koloniaal werfdepót is benoemd de majoor J. H. VVichers, van het 8e reg. infanterie. In de gisteren avond door de eerste kamer gehouden zitting deelde de voorzitter mede, dat ingekomen was eene missive van den baron Taets van Amerongen tot Natewisch, die kennis geeft, dat hij om redenen van ge zondheid zich verpligt ziet voor de betrekking van lid der eerste kamer te bedanken. Van de tweede kamer waren ingekomen vier wets-ontwerpen, houdende de begrooting van Ned. Indie voor 1871. Deze werden verzonden naar de afdeelingen. Daarna werd overgegaan tot de zamenstelüng der af- deelingen. In de zitting der provinciale staten van heden is met 35 tegen 28 j stemmen verworpen de conclusie van het rapport der commissie belast met het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden, tot niet- toelating van den heer de Klcyn, van Slietlrecht, zoodat die lieer zitting kan nemen. Vervolgens is de motie van den heer ltlussé, waarover in de zitting van eergisteren de discussie was aangevangen, ecnigzins gewijzigd, met 48 tegen 10 stemmen aangenomen, nadat zij door den voorzitter en twee leden van het collegio van gedep. staten was bestreden. De verder aan de orde zijnde onderwerpen of commissorialen werden allen aangeno men, en daarna de vergadering in naam des konings gesloten. Eergisteren vierde de oudste der drukkers ter landsdrukkerijZ. Speijer, een zeldzaam feest. De waardige oude man lelt tachtig levensjaren, zestig daarvan mogt hij aan genoemd établissement werkzaam zijn. Van wege het ministerie werd hem eene gratificatie vereerd; ouden en jongen verheugden zich hartelijk en deelden in 's mans geluk. Het drukkerspersonccl schonk hem bovendien een blijvend aandenken. BELGIË. BRUSSEL, 2 November. De wanordelijkheden van Seraing schijnen een einde te hebben genomen. Onder de gearresteerde werklieden zijn er verscheidene, die men nooit in de gemeente had gezien. Eenige dagbladen verhalen de volgende bijzonderheden over eene gevaar lijke luchtreis, door den heer Cassicrs, uit Antwerpen, ondernomen en met den gelukkigsten uitslag bekroond. De heer Gassicrs woont sedert verschei dene jaren te Parijs en is aldaar gehuwd. Zijne vrouw en kinderen waren vóór de belegering naar Antwerpen vertrokken, alwaar sinds lang de heer Gassicrs verlangde ze te kunnen komen bezoeken. Hij nam een moedig besluit en vertrok Donderdag 27 dezer des morgens per ballon uit Frankrijks hoofdstad, in gezelschap van den secretaris van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1