PER TELEGRAAF. -ezen ambt. lc kl. op het assist.-res.-bureau le Bondowosso (Bezoeki)tevens jer bij den landraad aldaar, W. L. van der Eb; uil 'slands dienst, de ltieB 3e hulponderw. aan de openb. lc lagere school te Batavia C. C. Bier- s Benoemd: tot assist.-res. van Meester Cornells, jhr. A. W. Cornels de j|. tot assist.-res. van Koeningan, J. H. Koelman; tot assist.-res. van jC„laDg, tevens vendum. aldaar, T. ,1. Cantervisscherlot assist.-res. van ringin, J- l?aeS: tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Koe- A. J- Bieshaar; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Pa- „.pandjangC. II. L. Croes; tot lid dcr comm., belast met het afnemen 'dit par, van het examen, bedoeld bij art. 4 van het kon. besluit van Sept. 1864, IndStnatsbl. n°. 194), E. B. Kiclslralc luit. der genie sappeurs; tot tolk voor de Chinesche taal, te PadangW. P. Groeneveldt; tolk voor de Chinesche taal te Pontianak (Wester-afd. van Borneo), P. ,ier, onlangs van verlof uit Nederland teruggekomenbij de algem. se- larie: tot l" comm., de 2e comm. II. A. van de Poel; tot 2lD comm., ambt. ter beschikking van den algem. secretaris It. M. H. Heuveldop; lioofdonderw. aan de openb. 4e lagere school te Batavia, de 1' hulp- lerw. aan de openb. 4e lagere school aldaar A. J. Gonka. Door den re mt van Soerakarta is ontslagen: op verzoek, wegens ziekte, de le kl. I,et resid.-kantoor te Soerakarta, A. U. Boonemmer, en benoemd, tot le op liet resid.-kantoor te Soerakarta de gewezen klerk op hel assist.-res.- toor te Patjitan, D. J. W. Knipscheer. Door den resident van Probolingo benoemd: tot lcn klerk op het assist.-res.-burcau te Kraksatintevens Her bij den landraad aldaar, J. W. F. Barneveld Binckhuyzen. Door den ■tent-resident van Benkoelen is bij de plaatsel. sclioolcomm. te Benkoelen slagen: eervol, wegens vertrek, als lid, C. E. S. Verschueren, onder kbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dienstenen is bc- tind tot lid F. Kijftenbeit, hulpprediker aldaar. Qtpartement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, >ens ziekte, aan den 2on luit. der inf. T. J. Meis. en aan den hospitaal sster bij het garnizoen-hospitaal te Padang, J. M. van Zeventer. Ontsla- 0: eervol uit Zr. M'. mil. dienst, wegens ligchamclijkc ongeschiktheid, p luit. der inf. K. Schuitemaker. Bij het wapen der inf. bevorderdtot joor, de kapt. N. Volkerts; tot kapt., de le luitt. A. J. M. van Lith en J. A. B. von Elide; tot le0 luit., de 2C luitt. F. Anten, II. E. Schoggers 51. A. J. L. Keulemans. Benoemd: lot 2'" luit., de sergeant J. J. L. A. itzer, de sergeant-majoor G. C. J. Hemmes, de sergeanten J. VV. J. Hof- in, S. Boom en Th. II. A. C. Platte, de sergeant-majoor J. A. Th. van ek en de sergeanten W. E. Tenta en L. A. Deibert. Bij de mil. geneesk. mst bevorderd: tot dir. officier van gcz. 1' kl.de dir. officier van gez. kl. D. J. de Leeuw; tot dir. officier van gez. 2e kl.de officier van gez. kl. A. L. C. Stödke. Bij de mil. adm. bevorderd: lot len luit.-kwarlierm., asp.-int. M. VVillemstyn. Benoemd: tot 2en luit.-kwartierm.de sergeant W. A. Ilarmsenvan het wapen der artillerie. •W&S.MLLES, 31 October. Officieel. De papieren, die opliet kasteel van Sncv in beslag zijn genomencompromitteren verschillende hooggeplaatste ersonen, met inbegrip van Zuid-Duitschc diplomaten. Het bevestigt zich dat Formerie een gevecht heeft plaats gehadwaarbij de Pruissen terug wer én geworpen. De Nouvelliste voorspelt dat de pogingen van Thiers tot ten uitkomst zullen leiden. BRUSSEL, 31 October. De Ind. llelge meldt het volgende: Een officier, ie na de overgave van Metz heeft weten te ontsnappen, brengt ons een nimmer van de Indépendant de la Moselle, dat te Metz hel licht zag op etoogenblik toen de Duitschers hun inlogt hielden. De feiten, die de capi- nlatie voorafgingen, worden er omstandig en helder in omschreven. Het lijkt ten duidelijkste, dat het Fransche leger op schandelijke wijze door ijne opperhoofden werd bedrogen. De troepen hadden het verlangen le ;eimcn gegeven om zich op de belegeraars te werpen, ten einde het kostte fat het w ilde door hunne gelederen heen te breken. Maar de opperhoofden [aven de verzekering, dat de belegerden weldra zonder slag of stoot met irijgsmanseer de vesting zouden kunnen verlaten. Het oogenblik om een Igcmeenen uitval le doen, werd als ongeschikt voorgesteld, omdat geheel frankrijk aan regeringloosheid ten prooi zou zijn. Op die wijze hield men le troepen aan de praattotdat men hun kwam mededeelendat in de reste aan alles behoefte wasweshalve er niets overbleef dan op denzelfdcn roet te capituleren als Sedan. - De Nord heeft uit Jemappes een telegram ter openbaarmaking ontvan gen. I11 dit telegram, geadresseerd aan een aanzienlijk handelshuis in Bel- gie, meldt de alzender dat hij zich Zaturdag naar Metz had begeven, om meel in de stad te brengendoch dat hem dit geweigerd was. In Metz en in het verschanste kamp hadden botsingen plaats, doordien de soldaten wei gerden de wapens neer te leggen. FLORENCE, 31 October. Er is besloten tot ontbinding der kamer van afgevaardigden en tot het houden van nieuwe verkiezingen op 20 November aanstaande. De hertog van Aosta is alhier aangekomen. LONDEN, 31 October. De admiraliteit heeft het Pruissische schip Hein- riek, dat door de Franschen genomen en door de Engelsche autoriteiten le Lowestoft aangehouden is, vrijgelaten, op voorwaarde dat de Fransche be manning het dadelijk in onzijdig water zou brengen. In eene dépêche van lord Granville dd. 21 October, strekkende tot ant- word op de nota van graaf Bernslorff dd. 8 October, wordt Engelands on tijdigheids-politiek verdedigden betoogd dat deze volkomen in overeenstem ming is met het internationale volkenrcgl en met de antecedenten. De nitvoer van wapenendie door de Britschc regering ten strengste bewaakt wrdt, is minder dan de Noord-Amerikaansehc uitvoer, waartegen Duitsch- land geen bezwaren heeft opgeworpenen in ieder geval is Palikao's bestel ling van 40,000 geweren in Engeland nooit uilgevoerd geworden. Ten slotte geeft lord Granville de hoop te kennen op eene spoedige oplossing van het geschil tusschen Groot-Briltannic en Duitschland. De Britsche regering is volstrekt niet jaloersch op Duitschlands eenheid; integendeel zij acht deze voor een groot en Duitschland waardig doel. LONDEN, 1 November. Bazaine is gisteren te Kassei aangekomen; Can- robert en Mac Malton worden daar verwacht. Een corps van het leger voor Metz zal den krijgsgevangenen ten geleide strekken; twee corpsen zullen naar Parijs gaan en de vier overigen tusschen de Noord- en Zuid-grenzen van Parijs verdeeld worden, BRUSSEL 1 November. De Independence bevat een brief van generaal Boyer, houdende protest tegen Gambetta's beschuldigingen. De generaal zegt in dezen brief: "Wij hebben gecapituleerd met honger." LISSABON, 30 October. Een nieuw kabinet is opgetreden, zamengesteld door bisschop Vizen. INGEZONDEN. Met zeer veel genoegen woonden wij op 11. Woensdag avond de tooncel- voorslclling bij der vereeniging "Harmonie". Wat de repetitie te wachten gaf, heeft de voorstelling bewaarheid, en wij houden ons verzekerd dal elk bezoeker hoogst voldaan huiswaarts keerde. Allereerst brengen wij hulde aan de goede orde. die er in de voorstelling heersehle, en dan niet het minste aan het keurige spel. "Wie is 't?", een blijspel voor rederijkers, waarin zang is gebracht, is een zeer aardig en boeijend stukjedat wij elders wel eens minder goed hebben zien opvoeren. De rentmeester Houting (de vertooner is een oude bekende van ons, aan wien reeds vroeger het lidmaatschap van verdienste werd aangeboden, en die, olschoon nu lid van »Entre-nous", toch geregeld 111 "Harmonie" blijft medewerken) vervulde zijn rol uitstekend; slechts een kleine hapering vond plaatsdoch dat was meer de schuld van Daniel. Dat raden en zoeken, dat geslingerd worden, dan hier. dan daar, ging hem best af, en uitstekend was zijn spel, toen hij driftig werd en zich niet meer wist te keeren of te wendenhet was dan ook wel om uit zijn vel te springen bjj al die verwarring en onjuistheden. I11 dezen voorsteller zien wij een der verdienstelijke medewerkers van «Harmonie" en "Entre-nous", en hij gaf dien avond het bewijs dat hij voor de père-noble-rol\ei\ ook zeer veel geschiktheid bezit. Smak was een volmaakt type van een plattelands burgemeester, die, daar hij rijk is, meent dat altijd zijn wil moet geschie den, maar toch hij het uithuwelijken van zijn zoon Daniel, mistaste. Of schoon geen groote rol, werd die goed volgehouden en zag men in elke beweging dat hij zijn spel had bestudeerd. Rozenblad werd vertoond door een hoogst verdienstelijk lid van »Entrc-nous." Deze rol is uiterst moeije- lijk, daar die, wordt ze niet met zorg vervuld, zeer spoedig in het water valt. Maar, alle hulde aan den president der vereeniging, hij bewees in alles zijne geschiktheid voor deze moeijelijke rol; zijn opkomen, toon, hou ding, mimiek, loonden den geoefenden speler aan, wel kon hij vertrouwen op de hulp zijner medespelers, die hem meesterlijk bijstonden, maar juist omdat deze rollen zoo gevaarlijk zijn en men zoo gemakkelijk den waren loon verliest, komt aan dezen vertooners onze lof toe. Het karakter is ferm begrepen en afgespeeld. Leonard van Baak was op sommige punten wat zwak, vooral daar, waar hij aan jonker van Bloemenheuvel zijne ge schiedenis verhaalt. Die geschiedenis is. zeer treffend en niet onbelangrijk zelfs; doch de verteller miste in zijn verhaal alle kleur, zijn weemoed werd maar half uitgedrukt, en hij miste de uitdrukking van diepe smarter moest meer spel en meer gemak in geweest zyn. dan had hij beter effect verkre gen. Uit deze beschouwing blijkt, dat referent onbevooroordeeld spreekt, en niet alles even mooi vindt, al komt het uit eene andere plaats, en Leonard zal het ons ook niet euvel duiden dat wij in zijn belang een zwakke zijde aanwijzen, die met een beetje studie gemakkelijk te overwinnen is. Er zit te veel goeds in dezen vertooner om onze opmerking achterwege te laten. Overigens werd het karakter in deze rol niet verwaarloosd en doelen wij alleen op enkele punten. Jonker van Bloemenheuvel was best op zijn plaats, goed figuur, zeer gepast toilet en in alles de man van geboorte. Dat wel opgevoed willen zijn, wordt nog al door velen overdreven, doch door dezen vertooner volstrekt niet. Daniel speelde verdienstelijk en deed met Fabianus dikwijls het publiek schateren van lachen; beiden komt dan ook onze lof toe. De uitvoering van «Wie is 't?" liep flink van stapel en alle leden werden teruggeroepen. «Het hotel Wittebrood" is zeer kluchtig en werd vlug afgespeeld. De president van «Entre-nous" bewees in de rol van Karei, den l,,en kellncr, dat hij ook in dit genre kan uitmunten. De tooneelmeesler van «Harmonie" verdient eene eervolle vermelding, om- dal hij, bij eene beperkte ruimte, zoo perfect het dubbel tooneel heeft aangebragt. Nog mogen wij niet onvermeld laten de magnifieke voordracht van den zang. Vooral de koren waren krachtig en zuiver, het orchest kwam fiks uit en daarvoor komt den orchest-directeur onze dank toe. Geen wonder dus, dat het bestuur dezen avond op prijs werd gesteld en aan ieder der leden van «Entre-nous" hel eere-lidmaatschap werd aangeboden. Allen wa ren zeer over de ontvangst te Leiden tevreden en er beslaat hoop dat men dit uitnemend gezelschap noch eens hier zal zien optreden. Dat deze avond voor velen een prikkel zijn moge voort te gaan op den ingeslagen weg. Als wij ons niet vergissen, hebben invloedrijke mannen met de vereeniging «Harmonie" gunstige plannen, waarover wij nu nog niet kunnen spreken. A K A U EMIE- IKI W PROMOTIE AAN DE LEIDSC1IE HOÜGESCHOOL. Den lslen November de heer G. W. de Vos van Sleenwijk geb. le de Wijk, in de regten, na verdediging van zijn akadcmisch proefschrift, getiteld: bijdrage tof bet dienstbodenregt.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3