uitvoering kon belcilcn van een werk, dal bij de wet bevolen was, heb ben onderscheidene leden zich geschaard aan de zijde van den interpellant en, ofschoon hulde doende aan de goede bedoelingen van gedep. staten, even wel meer of minder uitvoerig de gedragslijn van gedep. stalen afgekeurd, met beroep op de letter en den geest van de provinciale wet en van het al gemeen polderreglement. En genoegzaam algemeen werd daarbij de wensch uitgesproken, dat, om aan het bezwaar van gedep. staten te gemoet te komen de meest geschikte en wettige weg ware eene wijziging voor te stellen in het algemeen polder-reglementwaarin een vierde gevalals boven bedoeldzou worden omschreven. De heer ISIussé vond alsnu, na den loop der beraadslaging, aanleiding tot het voorstellen van eene motie van orde, waarbij hij in eene vierledige for mule als het gevoelen der vergadering wilde zien uitgesproken, dat gedep. stalen ten onregte eene bepaling in de meerbedoelde keur hadden doen opnemen. Uithoofde van het gewiglige en moeijelijke cener beslissing over een der gelijk vraagpunt, deed verbolgens de lieer van der lleim eene andere motie, strekkende om die beslissing te verdagen lot de volgende vergadering. De laatste motie is aangenomen met 50 tegen 5 stemmen. De vergadering is gescheiden tot aanstaanden Donderdag den 3"° dezer. de bloedige gevechten voor Metz hun leven ten offer gebragt hebben huis zullen honderdduizenden smartelijk bij dien naam bewogen Hun betraand oog wendt zich naar de uitgestrekte grafplaats, waark vaders, echtgencotcn, zonen en broeders ter ruste gelegd zijn. lletq land treurt niet hen. liet brengt aan de gevallen helden hunnen lat krans, in het vaste vertrouwen dat zij veilig rusten zullen in den tent van hun bloed wederverkregen Diiilschen grond. Ten gevolge van de capitulatie van Metz, heelt men thans zekj verkregen ten aanzien van belangrijke punten, aangaande welke men ger geheel onjuiste bcriglen had erlangd. Zoo is b. v. nu gebleken, leger van 16 en 18 Augustus jl. veel sterker was dan men destijds] moedde en van de Fransche zijde werd beweerd. De armee bestoni 180,000 a 200,000 man, derhalve was zij bijna even talrijk als het] van prins Karl en dal van Steinmetz te zamenmen houde hierbij het oog, dat de eenigzins numerieke sterkte ruimschoots werd opgei door de buitengewoon gunstige positie, welke het leger van Bazaint ingenomen. Naar men aan het VVurtembergsche regeringsblad meldt was dt stand der Pruissische troepen voor Metz in den laatsten lijd, wegen heerschen van den rooden loop en den typhus, zeer ongunstig. De schillende lazaretten waren overvol en dagelijks werden 600 a 800 j naar elders vervoerd. Dezer dagen gebeurde het dat de telegraphische verbinding langs grooten weg lusschen Parijs en Orleans was verbroken. Spoedig wisi dat deze wandaad binnen het gebied der gemeente Arpajon was gepl Onverwijld begaf zich derwaarts een escadron Bcijersche huzaren,i chef, de prins Wrede, den gemeenteraad dier plaats deed bijeenroepen, wien hij tot straf de betaling eencr geldboete van 20000 frs voorschra leden van den raad verklaarden, met de hand op het hart, dat zij ni staat waren uit de gemeentekas die som te voldoen. De ritmeester gal daarop te kennen, dat zij zich dan onverwijld moesten gereed maka een togtje naar Orleans te doen, en wel onder het welwillende toezijl ner manschappen Het scheen dat dergelijke logt niet bijzonder in h# smaak viel; want na een korte beraadslaging over de quaestie. die ai orde was gesteldverklaarde de president der vergadering dat hij gem> was om de helft der opgelegde kosten te betalen. De ritmeester verkil van zijne zijde, dat hij gaarne de helft voorloopig zou aanvaarden, mei gunstige bepaling, dat nu slechts de helft van den gemeenteraad naar Oil zou worden getransporteerd, waaraan op staanden voet gevolg werd ge Een Duilsch blad deelt den volgenden brief mede, door eene vrot Parijs aan hare moeder en zuster in den Elzas geschrevenen die in h der Pruissen is gekomendoordien de luchtballonwelke hem med« ballast en 200,000 brieven naar beneden heeft geworpen, ten einde 1 het bereik der Pruissische liniën te komen: «Hoewel ik niet weet, oli letteren u zullen geworden, wil ik u toch schrijven hoe het te Parijs» is. Alles is hier zeer duur; verdiend wordt er bijna niets. Niemand) dat de Pruissen binnen Parijs zullen komen, want de stad is zeer vc» Onze troepen hebben reeds eenige malen den vijand voor Parijs ges De laatste maal heeft het gevecht 300 Franschen aan dooden en gen gekostmaar de Pruissen hebben wel 2000 man verloren. Mijn nationale garde, evenals alle weerbare mannen. Hij krijgt eiken dagl sous soldij; maar hel is te weinig om van te leven; want zooals ik gi heb, alles is zeer duur, met uitzondering van brood, welks prijs ma durft verhoogen. Een kop gesneden kool kost 30 a 40 sous, ecu] boter 5 a 6 francs, een ei 5 a 7 sous, een halve schepel aardappel)) 4 francs. Hoe de huisgezinnen het maken waar vele kinderen zijn, ik niet. Ik heb tot nu toe geen nood gehad; maar als het beleg nog duurtweet ik niet hoe wij er zullen komen. Voor den strijd tegen de gucrilla-troepen in de Vogezen zullen dei sche infanlerie-kolonnes worden voorzien van een nieuw wapen, ter ven ging der ligte artillerieeen stuk klein veldgeschutdat in zijn ga slechts 35 pond weegt. Het heeft een getrokken loop van ongeveei meter lang, 3 centim. wijd en aan den, mond van ongeveer 6 centim i dellijn. Het stuk beweegt zich op een gemakkelijk werkende spil ei overigens zoodanig ingerigt, dat het zonder moeite door twee man gedrt en door een man geladen, gerigt en afgevuurd wordt. Men kan per min 10 goed gerigte schoten er mede doen, die op minstens 2000 passen afsii kunnen raken. «»§T-11Ï]HE. BATAVIA, 1G September. De Jar. Cour. heeft onderscheidene besluiten medegedeeldwaartij hervorming van het Preanger-stclsel haar beslag heeft gekregen. Del O. van Rees is belast met de nadere regeling dier hervorming. De laatste officiële berigten van Banjermassing luiden als volgt: rust bleef overal ongestoord. De gezondheidstoestand was bevredig Handel en scheepvaart waren zeer flaauw. De stand van het padigewt ongunstig door- veelvuldige regens en hoogen waterstand. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende besd kingen genomen Civiel departement. Verleend: een twee-jarig verlof naar Europa, w<J Ziekte, aan den hoofd-onderw. aan de openb. lagere school te Benkoela Laseur, en aan den drukker, tevens teekenaar, bij het dep der marine1 Huskes. Ontslagen: eervol uit zijne betrekking, de geschorste assist.- van Meester-Cornelis (Batavia) J. Faes; op verzoek eervol, uit *s lands diet de comm. op het assist.-res.-kantoor te Tjilatjap J. C. Pieplenboscheen de contr. 2e kl. bij het binnen), bestuur in de res. Wesler-afd. van Bot A. 11. Ilelbach op verzoek eervol, uit zijne betrekkingwegens ziekte, opziener lc kl. bij hel boschwezen F. ,1. L. van Maanen; op verzoek, een de ambtenaar op non-act. G. W. Lucardie; eervol, uit 'slands dienst, liülTKNLA.NDSCIIK ÜKIUGTKN ENGELAND, LONDEN 31 October. De Pall Mall Gazette dringt er ten sterkste op aandat maatregelen genomen worden tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten. Scharla kenkoorts en kinderpokken nemen te Londen met den dag toe; aan eerst genoemde ziekte zijn binnen een week 192 lijders bezweken, liet blad hoopt, dat het parlement, in zijn eerstvolgende zitting, middelen zal bera men om de besmetting tegen te gaan. -- Nabij Guildhall is de eerste steen gelegd voor een Londensche open bare stads-bibliotheek. £28,000, waarvan £21000 voor het gebouw, en £7000 voor boeken, zijn voor dal doel beschikbaar gesteld. - De uitvoerhandel gedurende de maand September heeft in waarde nog omstreeks 4% pCt. meer bedragen dan in September 1869. De uitvoer van wapenen en ammunitie bedroeg in September, alle bestemmingen te zamen genomen, eene waarde van 188,521 tegenover 53890in September 1869. FRANERIJ K. Door het bewind te Tours is bekend gemaakt dat de adjunct-maire van Mirecourt (in de Vogesen) en de maire van Vittel afgezet zijn om reden dat zij hunne mede-onderteekening aan placcaten en proclamation van den vijand hebben verleend; dat het bewind al het mogelijke doen en zells het onmogelijke beproeven wil om brieven in Parijs te doen komen, ten einde de hoofdstad althans van de zedelijke blokkade te verlossen,tmaar dat het de daartoe aan te wenden middelen geheim moet houden en fliet voor de regelmatige afzending der brievenlaat slaan voor hunne aankomstkan instaanen dat eene kamer van het hof van cassatie op 3 November te Poitiers zal zanten komen om de taak van opperste gereglshot voor de departementen te vervullen. Te Orleans zijn al de winkels gesloten en de vrouwen dragen er rouw gewaad. De Pruissen geven er alle avonden in hel openbaar eene muziek uitvoering, die echter door niemand wordt bijgewoond. Uit Lyon wordt gemeld dat de aanhangers der keizerlijke dynastie nagenoeg overal in Frankrijk en thans zelfs in Savoye voor hunne zaak werkzaam zijnin Savoye zouden zij de aanstalten voor 's lands verdediging tegenwerken. Uit Tours was bevel ontvangen aanstalten te maken om de stad in staat te stellen tot liet doorslaan cencr belegering. ITALIË Volgens de Italiaansche régerings-organen wordt aangekondigd dat het ministerie tot het besluit is gekomen de kamer van afgevaardigden binnen kort te ontbinden en algcmcene verkiezingen tot vorming cener nieuwe volksvertegenwoordiging uit te schrijven. In verband met die mededceling werd verzekerd dat een deel van het ministerie vóór de algemeene verkie zingen zou aftreden. De Opinione zegt dat de beraadslagingen van het ministerie over het vraagstuk der verkiezingen zoo goed als afgcloopen zijn. Deze zouden vermoedelijk den 20!lrn November plaats hebbenwaarna het parlement tegen 5 of 6 December bijeengeroepen zou wordenom te beraad slagen over de aan den Paus te geven waarborgen en over de regeling der betrekkingen lusschen den staat en de kerk. PRÜIÜS EIÏ. BERLIJN, 31 October. Volgens de Köln. Zeit. heeft op 25 October te Versailles aan de" bonds- kanselarij de eerste conferentie der gevolmagligden van Beijeren, Baden en Wuriemberg over de toekomstige organisatie van Duilschland plaats gehad. -- De Staats- Jnz.van de overgave van Metz sprekende, zegt: Het is de kern der Fransche legermagtdie zich aan onzen koninklijken prins over geeft de soldaten van beproefde dapperheidveldoversten van beproefd be leid. De overwinnaars weigeren aan den vijandmet welken zij maanden lang geworsteld hebben, de getuigenis niet, dat hij het aan stoutheid, moed en volharding bij de verdediging niet heeft laten ontbreken. Maar dat een zoo groot en zoo dapper leger zulk een lot möest ondergaan, is eene ge beurtenis zonder weêrga in de historie. Terwijl onze overwinnaars den zwaar verdienden lauwerkrans met den dank van hunnen koning en van het vaderland ontvangenvervult eene zielverheffende voldoening hunne borst. Zij hebben lietr bewustzijn dat zij in de na moeijelijken strijd bemagtigde wapenplaats het sterkste bolwerk voor Duilschiands toekomstige verdediging in het wes'.en en eenen krachligen waarborg ter verzekering van den vrede verworven hebben. Maar wij willen lieden cok de helden gedenken, die in

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2