LË1D8COE COURANT. 1870. 258. WOENSDAG 2 NOVEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pHjs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; gil het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Ö 11jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cénts, De prijs der Ad verten tiön is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. let Collegie van Zetters te Leiden doét tê Wetendat ter rig- toepassing der vrijdom voor liet stichtenherbouwen en uit- van gebouwen binnen deze gemeente, de aangiften behoo- (daan te worden, regtstreeks, zonder tussclienkonist van [jeu, bij het Collegie van Zetters, daartoe dagelijks Van 10—1 zitting houdende in een der vertrekken van het Raadhuis per gemeente, alwaar de formulieren tegen betaling van 25 its verkrijgbaar zijn en tevens gelegenheid wordt gegeven tot opmaking van die aangiften Het Collegie van Zetters voornoemd, Lbideh, 25 October 1870. STOFFELS, Voorzitter. BINNENLANDSCllE BE BIG TEN. LEIDEN, 1 November, ie gisteren avond gehouden vergadering der leden van liet Leesmuseum voor die instelling eene allezins hoopvolle uitkomst opgeleverd. Door I bestuur werd aan de vergadering voorgesteld de lokalendie gediend bben voor de meisjes-school van mej. Renssen, in het huls op de Breede- gat, van de hh. Gcbr. van der Hoekdie thans eigenaars zijn van dat lis, te huren en met I Jantiarij aanst. het Leesmuseum derwaarts over te m«en. Dit voorstel werd door de leden met bijval begroet en aangeno- uï. Met bestuur werd tegelijker tijd gemagligd omin overleg met andere fa, die het zich zal willen toevoegenvoor eene degelijke en doelmatige feting dier lokalen te zorgen, en daartoe alle noodige financiële maal* |elen te nemen. Door de verplaatsing, waartoe' thans besloten is, zullen ker vele grieven, die men, hetzij te regt of (e ónregt, legen het Leesmn- lnn, zooals het thans was ingcrigt, had, wórden opgeheven. Het bestuur, i! zich in den laatstcn lijd zooveel moeite heeft gegeven, ten einde mid* ien te vinden om aan den door velen Uitgesproken wensch tot verbetering tofdoeii, mag de voldoening smaken dat haar arbeid niet te vergeefs is Keest. Het is nu ook te hopen dat deze instelling, die zoozeer tot aan- reekiug van nuttige kennis en geestesbeschaving bevorderlijk kan zijn, ;er en meer door onze stadgenooten op prijs worde gesteld en dat door loeireding van velen het bestuur in slaat worde gesteld bij voortduring traan die uitbreiding te geven en die verbeteringen aan te brengen, dtc tijd vordert. Ook bier kan door vereemgde krachten ecu schoon restil- it worden verkregen. De aanvaarding van liet lidmaatschap is thans ge Gelijkgemaakt, en hierop vestigen wij inzonderheid de aandacht, daar er allen, die met 1 Januarij 187i loetreden, het entree-geld is afgeschaft. -Wij vernemen bij geruchte, zegt de IV. It. C.dal de ministers van Kmlatidsche zaken, van koloniën, van justitie en van oorlog hun ontslag den koning hebben ingediend. Men schrijft van Loevestein: In de laatste dagen zijn Maas en Waal ïk gewassen. Dientengevolge zijn de kaden van de Middelwaard overgc- «en, en zagen de Brakelschc boeren zich genoodzaakt in allerijl hun t binnen in het veld te brengen, en liet nog bij duizenden kilo's op de ledenwaarden staande hooi, met groote kosten en zeer tot hnn schade, iswaarts te voeren. Een hunner had nog den vorigen dag het zijne voor II per 500 kilo kunnen verkoopen, doch had niet gewild. Dadelijk is tn begonnen het water door kistingen te keerendat aanvankelijk is ge kt. Blijft evenwel de was aanhoudenof steekt er uit het westen een Ide wind op, die liet vloedwater naar boven stuwt, dan zal de stroom tt te bedwingen en zullen de benedenwaarden met het aangrenzende Mun- kenland weldra geïnundeerd zijn. lie gemeenteraad van Groningen heeft ƒ3000 toegestaan voor het inrig- van de landhuishoudkundige school aldaar, en een crediet van ƒ3000 leend aan het bestuur van het 25° landhuishoudkundig congres, dat in 1871 aldaar zal worden gehouden. bit Maastricht wordt gemeld dat Vrijdag nacht een stoute diefstal met ak heeft plaats gehad bij den pastoor te Beek. Verscheidene kostbare zijn ontvreemd. Den daaropvolgenden nacht is in de woning van w de wed. Tomeite Ambijdoor middel van het breken cener glas- ingebroken en een aanzienlijk bedrag aan zilverwerk gestolen. Van diefstallen zijn de daders nog niet ontdekt. Vrijdag 11. heeft men in het land tusschen de dorpen Rimhurg en Groen straat, nabij Maastricht, het ontzielde ligchaam ontdekt van eene arme, nagenoeg blinde vrouw. Deze vrouw was den vorigen dag van Groenstraat naar Rimburg gegaan om ecnige aalmoezen te ontvangen en men veronder stelt, dat zjj, door de duisternis misleid, is verdwaald en door het slechte weer en de stortregens den dood heeft gevonden, 's GRAVENI1AGE 1 November. Aan den heer mr. J. J. II. M. Weve is, op zijn verzoek, eervol Ont slag verleend als kantonregter te Wijchen. De officier van gezondheid 3C kl. II. E. Kofhdorfier, van het garnizoen te Amersfoort, heeft zich ter beschikking gesteld van liet Roode Kruis en hem is daartoe een buitenlandsch Verlof verleend. Bij de heden gehouden stemming tot het kieren van Vier lëdén voed de kamer van koophandel en fabrieken zijn gckozeii de lib. J. B. Maxwils, M. L. Hermans, aftredende leden, en A. Hoogenrdad, te Scheveiïingénter wijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hh. G. Snoitck nenckcmaiis en J. F. Moutoii. Voor deze zoo vredelievende betrekking ten behoeve van koophandel en nijverheid kregen ook de maarschalken Bazaine en Mac Mahon ieder een stemmaar de onzijdigheid was volkomendaar ook generaal von Moltke céne stem erlangde. In de vergadering van hel letterkundig genootschap «Oefening kweekt kennis", in Diligentia, is gisteren avond als spreker opgetreden de heer R, Koopmans van Boekcren, van Leiden. Het onderwerp dat bij kóós was: Het Roode Kruis. -- Heden werd de zitting van de provinciale statenin naam des konings, door den commissaris des konings, den lieer mr. J. Loudon, geopend. De voorzitter deelde mededat sedert de vorige zitting zijn overleden de hceren J. F, Hoffman en J. G. Singels, en dat in hunne plaats tot leden benoemd zijn de hecren 11. de Bie, voor Rotterdam, en A. P. H. A. de Kleyn, voor Sliedrecht. Na het onderzoek der geloofsbrieven werd besloten den heer de Bie toe te laten, die dan ook na eedsaflegging zitting nam, maar de be slissing over de toelating van den heer de Kleyn uit te stellen tot de vol gende zitting, daar de commissie tot onderzoek zijner geloofsbrieven tot niet-loelating had geadviseerdvermits gebleken was dat bij de herstemming verschillende stembussen niet waren verzegeld. Door den voorzitter wordt mededceüng gedaan van al de in de vorige zomervergadering ingekomen koninklijke besluiten enz., die voor kennisge ving werden aangenomen. Vervolgens werd tot de zamenstelling der af- deelingen overgegaan. Daarna werd aan de vergadering medcdeeling gedaan van onderscheidene stukken, die voor kennisgeving aangenomen, in handen van commissien gesteld of aan de orde gesteld werden. Aan de orde zijn gesteld missives van gedep. staten, ten geleide van: 1». ontvverp-besluit lot aanvulling der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, dienst 1870, ten einde te kunnen voorzien in de betaling van den eersten termijn van aanbesteding der haven werken van Middèlharnis2°. praeadvies van gedep. staten omtrent het adres van de weduwe van II. J. van Amerom in leven eerste klerk ter prov. griffie van Zuidholland, om eene tegemoetkoming voor eens; en 3°. kon. besluit van 6 Sept. 1870, houdende verdaging der goedkeuring van het regle ment op de wegen en voetpaden in Zuidholland. De heer 1'. L. F. Blussé heeft vervolgens verzocht tot het doen van ecnige vragen aan gedeputeerde staten. Dat verlof verleend zijnde, is door den spreker in eene brcede ontwikkeling getreden van eene handelwijze van gedep. staten, waaromtrent bij gaarne eene beslissing van de vergadering wcnschle uit te lokken. Die handelwijze komt kortelijk hierop neder, dat in eene keur van den polder «de Kleine Geer-en Blankaarts-polder", op ver langen van gedep. stalen eene bepaling is opgenomen, volgens welke het polderbestuur geene vergunning tot eenig werk mag weigeren of verleenen zonder goedkeuring van gedep. staten. Die bepaling oordeelde de spreker te zijn in strijd met de wet en met hel algemeen polder-reglement en als in hooge male te overschrijden de bevoegdheid aan gedep. staten bij beiden verleend. Nadat zoowel de voorzitter als de hecren van der Ileirn en van den Berch van Heemstede, leden van het collegie van gedep. staten, mede breed voerig hunne handelwijze in deze hadden verdedigd en daarbij hoofdzakelijk hadden doen uitkomen, dat art. 91 van het algemeen polderreglemcnt, waarop de heer Blussé bepaaldelijk het oog bad gehad, die handelwijze niet in den weg stond, en dat bij gemis nog steeds van eene algemeene wet op den waterstaat, de behoefte zich had doen gevoelen om tusschen beiden te komen, wear een polderbestuur eigemnagtig, door eenig werk te belemmeren1, de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1