BIJVOEGSEL, behoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag 3d October Ó870A7°. 256. BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. Dij dc overweging in de afdeelingen van de tweede kamer der begrooting van let dep. van binnenl. zaken voor 1871 maakte bet hooge eindcijfer dier be- grooting een pijnlijken indruk. Dat cijfer bedraagt ruim elf ton meer dan hetgeen voor 1870 werd aangevraagd. Algemeen noemde men den aftrek ,an 2 millioen voor de spoorwegenwaardoor het eindcijfer minder wordt tene verkeerde voorstellingdie het beter ware geweest achterwege te laten. Indien in 1871 twee millioen minder aan de spoorwegen worden besteed, js dit geene bezuiniging, maar enkel uitstel van later niet te onlgane uit gaven. Aannemende alzoo, dat voor 1871 op dit hoofdstuk ruim 11 ton meer worden aangevraagd, kon men de aanmerking niet terughouden, dat lij het opmaken der ramingen het beginsel van zelfbeperking weinig in het no<r is gehoudenen toch had dit beginsel bij den tegenwoordigen toestand van's lands financiën meer dan ooit tot rigtsnoer moeten strekken. Temeer nog wekte het hooge eindcijfer dezer begrooting bekommering, omdat zij, volgens de memorie van toelichting, zelve onvolledig is; daar de minister zich roorstelt weldra, immers waarschijnlijk gedurende den loop van het aan staande dienstjaar, aanmerkelijke sommen voor de volvoering van nog niet tot genoegzame rijpheid gekomen plannen aan te vragen. In twee der af deelingen werd het denkbeeld der oprigting van een afzonderlijk departe- ment van openbare werken weder ter sprake gebragtdoch de meerderheid was er tegen. De vraag werd gedaan, of het behoud eener afzonderlijke afdeeling nij verheid bij het departement wel noodig was. Door eenige leden werd de nenscli geuit om door vermindering van het getal provinciën naar bezuini- jitig cn vereenvoudiging te streven. De meeste leden, die zich over dat denkbeeld uitlieten, toonden zich echter' daarmede niet zeer ingenomen, ginder bezwaar heeft zeer zeker de vereeniging van gemeenten. Er waren eden, die zich beklaagden, dat men in den laatsten tijd daarvan zoo wei nig vernam. Eenige leden toonden zich bij voortduring met de werking der lieuwe geneeskundige wetten en met de jaarlijksche verslagen omtrent het jneeskundig staatstoezigt niet ingenomen. Algemeen heeft men met genoe- jen, geziendat de regeringwegens het heerschen van de veepest in na- luru'e landen, den in- en doorvoer van rundvee verboden heeft. De vraag werd echter gedaan, of hare maatregelen wel streng genoeg zijn, om de lesniettingdie buiten 'slands al verder en verder om zich grijpt, te we ten, Ook naar aanleiding van de aanzienlijke verhooging van art. 56 voor gesteld, werd in de meeste afdeelingen met ernst gewezen op de noodza kelijkheid om de geneeskundige examina te vereenvoudigen, den duur aarvan te beperken en het aantal examinatoren te verminderen. Op nieuw nerden klagten geuit over de vele tonnen goudsjaarlijks aan hetgeen men e algemccnc rivierverbetering noemt te koste gelegd. Vrij algemeen werd taring uitgesproken, dat er zoowel ambtenaren in algemeene dienst als amtenaren van den waterstaat zijndie aanzienlijke toelagen genieten van je particuliere maatschappijen voor openbare werken, welke aan rijkstoezigt onderworpen zijn. In eene der afdeelingen werd geklaagd, dat bij de her telling of verbouwing van landsgebouwen niet altijd genoeg blijk van kennis Ier schoonc bouwkunst of althans van eerbied voor historische monumenten wordt gegeven. Als voorbeeld beriep men zich op de jongste veranderingen n de vergaderzaal der eerste kamer. Nagenoeg algemeen was men van pordeeldat bij de bestaande financiële omstandigheden in 1871 aan ver bouwing der localen op het Binnenhof niet moet worden gedacht. 's GRAVENHAGE, 29 October. Tot burgemeester der gemeente Schinveld is benoemd de heer J. M. Beckens, in dc plaats van den heer K. T. Buysers, op zijn verzoek als zoo- lanig eervol ontslagen, 1 - De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens het Vad. zou bij den minister van koloniën het voornemen taan, om redenen van gezondheid, zijne betrekking neder te leggen. De heer II. Spruyt, legatie-secretaris bij het Nederlandsche gezantschap e Brusselis in deze residentie aangekomen, -- H. K. H. de hertogin van Mecklenburg-Schwerin zal aanstaanden ft'oensdag uit deze residentie vertrekken. Gisterenmiddag kwam het 12-jarig zoontje van onzen stadgenoot, den leerde R.in aanraking met een rijtuig dat de Groenmarkt passeerde, met iat gevolg dat de beide wielen over den buik van het knaapje heen gin- ;en. Spoedig was hij uit dien toestand verlost, en werd in hel policie- inreau ingebragtalwaar men geneeskundige hulp inriep, cn toen bleek hel lat het knaapje hoegenaamd geene kneuzing bekomen had, maar slechts teoige blaauwe teekenen op de plaats waar de wielen waren overgegaan. ENGELAND. LONDEN28 October. Be Times uit de meening dat men des te minder uitzigt op spoedig perstel des vredes ontdekt hoe meer men rondziet en naar vrcdespellendc ferschijnselen zoekt; dat de oorlog in Frankrijk ontaardt in eenen strijd lusschen volksstammen; dat de haat der Franschen tegen de Duitschers tot ^zinnigheid aangroeit en de verachting der Duitschers voor de Franschen '#l een beginsel wordt. Volgens alhier ontvangen berigten heeft de heer Thiers nog geen 'njseleide kunnen verkrijgen om naar Parijs te gaan. Van de Pruissische We schijnt men dus weinig geneigd te zijn een wapenstilstand aan te temen. Zekere heer Robert Charles Duncombe Shalto, gentleman, werd dezer dagen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, tot schadevergoeding en in de kosten, wegens beschadiging van een spoorrijtuig der l!tc kl. De be schuldigdeemand van goeden huize, had zich met zijn vriend den tijd ge kort met het rijtuig, waarin zij gezeten warenvan binnen geheel te vernielen. Het aanbod om de schade te vergoeden en nog daarenboven 100 te geven aan het fonds der spoorwegbeambten werd niet aangenomen. Men begreep, en teregt, dat dergelijke baldadigheid van zoogenaamd fatsoenlijke heeren behoorde gestraft te worden. Naar men aan de Times uit Athene meldt zijn den llieB October twee aanzienlijke inwoners van Livadia, de hoofdstad van Boeotië, de hee ren Pliilon en Leonardides, in den avond, uit den woning van den laatst genoemde, door roovers opgeligt en weggevoerd. Volgens berigten uit Hongkong vreest men daar dat op een be paalden dag al de vreemdelingen in de bij tractaat opengestelde havens, Canton daaronder begrepen, vermoord zullen worden. De kolonie van bui tenlanders te Canton heeft bescherming gevraagd. Eene Lcndensche handelsfirma heeft weder een telegram uit Tientsin ontvangen van den volgenden, weinig geruststellenden inhoud: «Een Chi- neesch leger is herwaarts gezonden en de Takoe-forten worden gewapend en geproviandeerd. Een kapel te Tatsjoe is door het gepeupel in brand ge stoken, maar de provinciale overheden beloven haar weder te zullen doen opbouwen." De Globe acht deze berigten in hooge mate verontrustend; zij zegt dat ten gevolge der weifelende staatkunde van Engeland's regering aan de Chinezen de gelegenheid is gelaten om zich te verzekeren van de mon ding der rivier, die den toegang tot Peking en Tientsin verleent. FRANKRIJK. Volgens le Frangais zou het voorloopig bewind, gedrongen door de publieke opinie, tot het uitschrijven der verkiezingen overgaan. Men hoopte dat de verkiezingen op 13 November zouden kunnen plaats hebben en dat de nationale vergadering alsdan op 21 Nov. zou kunnen bijeenkomen. Naar verzekerd wordt zal het voorloopig bewind het besluit van hel revo lutionair bestuur van Lyontot het heffen eener belasting op het vermogen vernietigen. De Siècle spreekt van eene kleine Orleanistische zamenzweringdie te Tours zou zijn ontworpende raddraaijers ijveren zeer voor de verkie zingen en zouden daarvan partij willen trekken. Het blad hoopt dat de burger Gambetta spoedig hunne pogingen zal verijdelen. De heer de Jouvenccl is per ballon uit Parijs gekomen en werd te Tours verwacht. Over het algemeen komen de luchtballons uit Parijs vrij goed over, maar of de naar Parijs gezondene teregt zijn gekomen, is nog geheel onzeker. De Fransche bank is verplaatst naar Bordeaux. De Nouv. de Vers. deelt een brie! mede, die door een Parijzenaar aan een inwoner van Versailles gerigt was, maar door den vijand onderschept is geworden. Daarin wordt gemeld, dat de bevolking van Parijs weldra aan den honger zal prijs gegeven zijn, en nog vóórdat eene week zal zijn verloopen, zal die toestand der regering onoverkomelijke moeijelijkhcden baren, waarmede de vijand zijn voordeel zal weten te doen. Nu reeds is de regering zwak tegenover de terroristische partij. De clubs in Belleville doen de stoutste eischen en hebben een besluit genomen tot het aanhouden van den heer Godillot, fabriekant van militaire uitrustingen, dien zij van verraad beschuldigen. De hoofden dier partij zijn voorts voornemens zich te ontslaan van generaal Trochu, van generaal Leflö, van den admiraal Fourichon en van de heeren Jules Favre, Jules Simon, de Kératry, en van Thiers, zoodra deze in de hoofdstad terugkomt; want al die personen komen der partij verdacht voor. Indien Trochu niet onverwijld met nadruk op treedt, aldus wordt aan hel slot van den brief gezegd, dan zal de Com mune de Paris, of het schrikbewind, meester van de hoofdstad zijn. PRIIII§ EN. BERLIJN, 28 October. In een schrijven uit Versailles aan de Köln. Zeit. wordt gemeld dat de bevolking van Versailles, die tijdens het gevecht op den 21sten eene zeer verdachte houding aannamook latertoen de bij Bougival gemaaktejkrijgs- gevangenen door dc stad gevoerd werdendaarin heeft volhard. Talrijke volkshoopen kwamen opdagen en gaven niet ouduidelijk het oogmerk te kennen om eenige gevangenen tot ontsnappen behulpzaam te zijn. De escorte der gevangenen was zelfs in sommige gevallen genoodzaakt het gemeen met geweld af te weren. De plaats-kommandant heeft het uit dien hoofde noodig geacht bekend te maken dat de ingezetenen der stad, welke voortdurend in staat van beleg is, hunne woningen niet mogen verlaten nadat er alarm ge slagen is, vermits de troepen den last ontvangen hebben op iederen bur ger, die dit bevel overtreedt, te vuren. Deze maatregel schijnt streng te zijn, maar de bevolking van Versailles begon, ten gevolge van de zachte behandelingdie zij ondervindtreeds te vergeten dat de stad door den vijand bezet is. Volgens een schrijven aan genoemd blad zou de uitval van den Mont Valérien het gevolg zijn geweest van onrustige bewegingen binnen Parijs en zou generaal Trochu daarmede de roode partij hebben willen tevredenstellen. Men had opgemerkt dat in den nacht van 20 Oct. binnen Parijs een hevig straatgevecht had plaats gehad. Men hoorde en zag, dat kanonnen van de forten Belleville en la Villclte schoten losten, maar men kon niet bespeu ren, dat het vuur tegen eenig puilt den Pruissische liniën gerigt was. Te vens vernam men dat op dienzelfden dag te Parijs eene demonstratie tegen den generaal Trochu had plaats gevonden. De aanvoerders der roode repu blikeinen hadden hem beschuldigd, niet krachtig genoeg tegen de Pruissen te werk te gaan, en hem vervolgens opgeëischt, een grooten uitval tegen de belegeraars te wagendie aan den schok van 300.000 man moeijelijk weerstand zonden kunnen bieden De generaal had op dien eisch geant woord dat hij bij de wapening en organisering der hem ten dienste staande

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5