PEK TELEGRAAF. geweld aan te doen. dit geweld te plegen ten opzigte van liet natio- ll gevoel der Luxemburgers. Allerminst zou dit plan kunnen uitgaan van mogendheid, welke de onzijdigheid van het groothertogdom heeft ge- krborgd „De Daily Mews zegt gcmagligd te zijn tol de mededeeling, dat keizerin genie, in strijd met de in sommige bladen voorkomende beweringen, lioe- paaind geen deel heeft genomen aan besprekingen of onderhandelingen ,t ^[rekking tot het sluiten van een wapenstilstand of een vrede. FIIA H K IJ li. 5e prefect van hel dep. du Donbs heeft uit Iiesancon eenc depêche aan l gouvernement te Tours'gezonden, waarin hij meldt dat de Fransche «pen tusschcn Chatillon en Valentin eene overwinning op den vijand tóaID hebben. Omstreeks 160 gewonden van den vijand zijn naar de ibulance te Iiesancon gebragt. Onder de gesneuvelden telt de vijand een jensch kolonel. „De beer de Laguéronnière beeft een brief geschreven aan de France, larin hij betoogt, dat eene maglsvermindering van Frankrijk de vernicti- g van Europa zou zijn. De verzwakking van Frankrijk zou de onder- zijn van Oostenrijk, waaraan Pruissen de Duitsehe en Rusland de irische provinciën zou ontnemenEngeland zou van zijn invloed op de iropesche aangelegenheden verstoken worden, terwijl Italië, de vasal van nissen, zij 11 heerschappij tot in Triest uitstrekken en de Adriatische Zee beersclien zou. „De correspondent van de Times in Parijs meldt, dal de ontberingen, elke het volk te lijden heeft, tot nu toe niet zeer groot zijn, ten minste ei voor personendie over genoegzame middelen beschikken kunnen, liet irdenvleesch is echter zeer goedkoop, men betaalt 16 sous per pond voor beste gedeelten. Er is meel genoeg en een //zee wijn Van koffij en sl lieeft men ook voldoenden voorraad, doch voor de behoeftige lieden is toestand niettemin zeer bezwaarlijk. l)c vrouwen der lagere standen dl bleek en mager, want de ouvrières verdienen niets, en hun café au it eu fromage de brie, van welke zij voornamelijk beslaan, zijn niet eer te verkrijgen. - Te Limoges is door een eigenmagtig opgerezen comité van defensie se gedwongen geldleening uitgeschrevennadat eene vrijwillige geldlee- Dg tot bekostiging der verwerings-aanstalten er vruchteloos was beproefd. SPANJE. De gele koorts heerscht bij voortduring in verschillende streken des Lds en allerlei maatregelen van afsluiting worden genomen, om door de lekte niet besmet te worden. De gemeenteraad van Carthagena heeft niet leen besloten, zich buiten aanraking te houden met de besmette, maar pk met de onbesmette plaatsen des lands. De gouverneur van Murcia en Ie centrale regering hebben dit besluit nietig verklaard maar de gemeen te nd heeft daarop geantwoord, dat hij liet besluit wil handhaven, overtuigd lat de bevolking der stad den raad zal ondersteunen. Hierna heeft het jouvernemeiit te Madrid een buitengewoon commissaris naar Carthagena ge- atós&v doch deze werd op zes kilometers van de stad gearresteerd. Hij krep? de aanzegging dat het hem vergund was in de stad te komen, mits li] vooraf eene quarantaine van 30 dagen in eene onbewoonde plaats Mtlerging. ITALIË. Men schrijft uit Rome aan het Londensche Daily News: Met leedwe- zen is hier het berigt ontvangen dat koning Victor Emanuel van Flo- fence naar Turyn vertrokken is. Zijne komst alhier werd met ongeduld trwacht; en nu gaat hij noordwaarts; dal wordt hier als een slecht voor teken beschouwd. De Paus denkt nog niet aan het verlaten der stad; hij edraagt zich even als of hij een gevangen man is; doch in de daad heeft ij zich niet over cenigen overlast van de zijde der Italiaansche overheden t beklagen. Dagelijks houdt hij op liet Vaiicaan mondeling overleg niet mliualen en andere prelaten. De kardinaal Bonaparte beeft thans den leesten invloed op liet Vaticaan. Hij heeft aan Z. H. gezegd dat de Paus innen drie maanden de Italiaansche troepen uil Rome zou zien vertrekken it iveder in liet bezit van al zijne verlorene provinciën zou komenzoo hij aar eene uitnoodiging aan de Fransche geestelijkheid rigtte om de zaak tr keizerlijke dynastie te omhelzen en om moeijclijkhedcn aan het repu- likeinsche bewind te berokkenen. De Paus heeft nog niet tot eenigen stap an dien aard besloten. P K U I 9 EN. BERLIJN, 27 October. De groothertog van Mecklenburg-Schwerin, gouverneur-generaal over 11e door de Duitsehe troepen bezette Fransche landstreken met uilzondering an den Elzas en Lotharingen, heeft zijn hoofdkwartier uit Reims naar lertières verlegd. Hij zal aldaar liet kommando overnemen over een nieuw eiormd corps, bestaande uit de divisie Wurlembergsche infanterie, de jVurlembergsche cavalerie, benevens de divisie Pruissisclie landweer, die bij Kt beleg van Straatsburg is geweest. In zijne plaats te Reims is benoemd Ie liiit.-generaal von Rosenberg Grusczynski. Voorts zijn bjj dat gouverne ment benoemd tot civiele commissarissen prins llohcnlolie, uit Silezië, en [raaf Taufkircben, uit Beijeren; tot prefect te Chalons de gewezen Wur- tmbergsche minister von Linden, en te Soissons de vroegere Duitsehe bonds- 'ezanl von Wickede, uit Mecklenburg. - Op dit oogenblik bevinden zichvolgens opgave van het ministerie van torlog856,000 Duitsehe soldaten op Fransch grondgebied. Pruissen en de ioordduitsclie bond leverden daarvan 740,000 man. - Zestig Fransche Officieren, die op hun woord van eer vrijgelaten wa ren, hebben zich in de laatste dagen in liet Pruissische hoofdkwartier voor Belz aangemeld, met verzoek om naar Duitschland gezonden te worden, bijl zij in Frankrijk door de republikeinen belet werden hun woord te louden. j Volgens een schrijven uit Versailles aan de Iiöln. Zeit., waren, bij den uitval der Franschen uit den Mout Valérien, de inwoners van Versailles in de stellige verwachting dat de Pruissen zouden geslagen worden. De win- f kels werden gesloten uil vrees voor plundering door de vlugtellngen en me- I nige knuppel lag gereed om den gehaten vijand te treffen. BERLIJN, 27 October. De Staats-/Inz. maakt een telegrapliisch bevel openbaar van den koning aan generaal Vogel von Falekenstein van 25 dezer en aldus luidende; Daar de voortduring van den oorlog niet toelaat den staat van beleg op te heffen, maar het 'skonings wil is, dat gedurende de voorbereiding van de verkiezingen aan de uiting van politieke meeniugen en aan de deelneming der kiesgeregtigden geen hindernis in den weg worde gelegd, bepaalt de koning dat in de districten, die in staat van beleg zijn verklaard, tot na afloop der verkiezingen geen gebruik zal worden gemaakt van de wettige bevoegdheid om art. 30 der grondwet betrekkelijk het regt van vereeniging en vergadering te schorsen, en verder dat alle gearresteer den of geïnterneerden terstond in vrijheid zullen worden gesteld, onder voorbehoud dat de strafregler in zijne handelingen niet zal worden verkort. LONDEN, 28 October. De Times meldt dat, aangezien de inwoners van Versailles bij den laatstcn uitval eene dreigende houding hadden aangenomen, aldaar een bevel is uitgevaardigd, houdende dal elk burger, die gedurende het gevecht zijn buis verlaat, gefusilleerd zal worden. De forten Vanvres en Montrougc zijn versterkt geworden met aardwerken. De forten Vanvres Monlrouge en Bicèlre zijn te zamen verbonden door een onafgebroken reeks aardwerken. Al de bladen hopen dat de capitulatie van Metz den vrede zal ten gevolge hebben. TOURS, 27 October. N.R.C.Volgens berigt uit Parijs protesteert de Vérité legen de arrestatie van haren hoofdredacteur, die zoo als het blad schrijft, is opgesloten in de cel van Traupmann. liet Journal Officiel verklaart, dat die redacteur in hechtenis is genomen, omdat hij de belan gen der nationale verdediging in gevaar had gebragt. Volgens de France hebben de heeren Mellernich en Migra een officiëlen stap geda n bij de regeringsdelegatie te Tours, tot ondersteuning, in naam van Oostenrijk en Italië, van het Engelsche voorstel betrekkelijk de wapen schorsing. De llappel meldt, dat generaal Trocliu het kader officieren van het door Blanqui gekommandeerde bataillon gardes heeft ontbonden wegens ernstige oneenigheden. Bij eene zamenkomst tot voorbereiding van nieuwe verkie zingen voor dit kader werden de vrienden van Blanqui verjaagd eu verbrij zelden zij de glasruiten. De vervolging tegen Flourens wordt voortgezet. BERLIJN, 28 Oct. De Corresp. de Berlin gewaagt van de mogelijkheid dat Napoleon, wiens gezondheidstoestand een zachter klimaat behoeft, in den loop van November van Wilhelmshöhe naar hel eiland Elba zal ver trekken om daar verblijf te houden. BERLIJN, 28 Oct. De Staatsanz. zegt dat door de capitulatie van Metz het sterkste punt aan de Moezellinie weder in Duitsehe handen overgeleverd is, eii dat dit voortaan als verdedigingsbolwerk in Duitsehe handen blijven moet, als volstrekt noodzakelijk uit een militair en strategisch oogpunt. MADRID, 27 October. Men verzekert dat Engeland en Rusland een gun stig antwoord hebben gegeven omtrent de candidatuur van den hertog van Aosta. Het ontslag van den heer Rivcro schjjnt zeker. De lieer Moret zal aan de cortes het voorstel doenom de schuld van hel eiland Cuba te con solideren. BERLIJN, 28 October. Officiéél berigt van Versailles, gedateerd 28 Oct. Gisteren avond is de capitulatie onderteckend. Op den 29',,D, en alzoo niet op den 27'u'c October, zullen de stad en de forten worden bezet. Hel aan tal gevangenen bedraagt 173,000 man, 3 maarschalken en meer dan 6000 officieren. Wilhelm. INGEZONDEN. Onder de oude gewoonten en instellingen, mijnheer de Redacteur, die men bij eenig nadenken tot de verouderde en onnut gewordene stellen kan, be hoort voorzeker die van het klokkengelui, waarop des Zondags en op feest dagen de inwoners van Leiden getrakteerd worden. Het is mijne meening niet in het breede uit te wijden, waaraan zijn ont staan te danken is. en dat het zijn nut in vorige eeuwen gehad heeft, wil ik gaarne aannemen; doch in een lijd als wij beleven, dal elke gemeente, hetzij dorp, vlek of stad voorzien is van openbare uurwerken, elke woning, ieder individu genoegzaam ecu uurwerk bezit of elk oogenblik in staat is den juislen tijd te vernemenis volgens inzender genoemde gewoonte of handeling op den eersten dag der week eene overbodigezoo niet een zeer lastige, gewoonte te noemen. liet heeft in deze gemeente wel ietwat schijn alsof hel eene kerkgenoot schap het andere geen vergunning verleent om met onverdeelde aandacht te hooren naar hetgeen in en bij die godsdienstoefening gesproken en gedaan wordt. Is men om iets te noemen lid der hervormde kerk en is men opge gaan iu het huis der aanbidding, hetzij in de I'ieters- of Hooglandsche kerk, dan kan men verzekerd zijn, dat men te midden der rede letterlijk gehin derd wordt door het klokgebrom van naburige kerkklokken, zoo hevig, dat men zelfs niet verstaat, wat de leeraar of hoogleeraar spreekt. Het was wenschelijk dat de Christelijke verdraagzaamheid zich openbaarde, zoo niet door geheeie verbanning, dan toch door aanmerkelijk beperking van hel klokkengelui. Dit zou in het belang niet van enkelen, maar van velen zijn. Met de opname dezer regelen zal u verpligten liem die zich met de meeste hoogachting leekent, Uw Dienaar Leidex October 1870. M.=

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3