LE1DSCBE ®UR A mi. fm 4mm 1870. IIGTEN. a». ^jgggjggj^ N\ 240 ZATURDAG 22 OCTOBER. ktij eg® De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 1 3.50 wet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. STADS-BERlGTEfV. ,b» Burgemeester en wethouders van leiden, aril Gezien de adressen van: a. Jan Bernard, vleeschhouwer, wonende binnen ie gemeente, waarbij hij verzoekt om in het huis aan de Ilaarlemmer- -aatwijk VI 11°. 313, ecne slagterij te mogen uitoefenen; en b. 1'ieter 'eijersPz.koperslager, mede alhier woonachtig, houdende verzoek om het huis aan de Haarlemmerstraat, geteekend wijk VI n». 402, eene *Tl Us wring te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n». 19); VI Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast uiiflegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal wórden gevaceerd en liet Raadhuis dezer Gemeente, op Dingsdag den 25sleo October aanst. jn ïoormiddags te elf arenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne maren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver in daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niette J iben verzet. S Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 October 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ar Herplaatsing wegens verandering In den datum van ijl proeping. [31N NEN LAiN USCi 113 Gi LEIDEN, 21 October. Bij de heden door de commissie van administratie over de gevangenis sen tc Leiden gehouden aanbesteding van: het metselen van een regenbak op eene der binnenplaatsen van de militaire strafgevangenis en het herstel den van eene steenen brug bij die gevangenis, zijn twee inschrijvings-billet- len ingekomen, t. w. van J. C. van der Tas, alhier, ad ƒ3088, en van A. lerlioog, alhier, ad 3973. - In ons vorig nommer hebben wij. in het overzigt van het verhandelde t de zitting van den gemeenteraadomtrent de aanvulling der commissie i zake den toren van de Mare-kcrk, gezegd dat de voorzitter te kennen t. jf, dat in handen der commissie stukken waren, die de stads-advocaat niet ad gezien. Dit was niet juist; het had moeten zijn: dat de stads-advocaat likken in handen had gehad, die de commissie niet had gezien. - De Staatscourant bevat het verslag der rijksinstelling van onderwijs i Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, over het studiejaar #69-1870, aan den minister van binnenl. zaken ingediend door den raad in bestuur van die inrigting. Blijkens dat verslag is aan de lessen deel [nomen door 30 ingeschrevenen, waaronder 12 voor alle en 13 voor sommige Issen, te weten: voor het Javaansch 12. voor Javaansche wellen 9, voor ij et Maleisch 12, voor de land- en volkenkunde 10, voor de godsdienstige |j tellen 7, voor het publiek regt en stelsel van bestuur 12, en voor de ge- tliiedenis 6. In vergelijking met het vorige jaar, toen slechts 25 jongelie- en waren ingeschreven, is op nieuw vooruitgang waar te nemen. Aan het "samen in Junij jl. gehouden is door 12 kweekelingcn der instelling, waar- ader 4 meesters in de regten, deelgenomen. Van hen slaagden 8, terwijl j t 4 werden afgewezen. Onder de laatstgenoemden bevond zich echter lechls c'éndie voor alle lessen had geteekendterwijl de drie anderen lechls enkele lessen volgden. Naar aanleiding daarvan gevoelt de raad van «stuur zich verpligt de aandacht van den minister te vestigen op de slechte j levolgenverbonden aan de aangenomen uillegging van art. 1alin. 3 der j ret van 10 Junij 1864, volgens welke het vrijstaat ook voor meer dan één -sol hoogstens twee te teekenen, zonder dat zulks tot het volgen van den eheelen cursus en de betaling der gchcele inschrijvingssom verpligt. Velen toch vergenoegen zich met slechts voor enkele colleges te leekenen, en jj 'ellen zich voor het overige met hier en daar verkregen dictaten tevreden iels dat op hun eindexamen en daardoor ook op den naam der rijksinstel- - ling een alles behalve gunstigen invloed uitoefent. Naar zijn oordeel zoude jtan eene andere interpretatie, reeds vroeger voorgeslageneen zeer gunstigen «vloed op den loop der studiën kunnen verwacht worden. !S Voor de dienst'in Ned. Indiè zijn benoodigd 15 onderwijzers, bij voor- keur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als Jhoofd- of als hulponderwijzer, en van ecne aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30jarenen hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulp onderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, die genegen zijn, op den voet der daarvoor gestelde bepalingen, zich als onderwijzer 3de kl. aan 'slands dienst in Ned. Indic te verbinden, kunnen zich, uiterlijk tot en met 20 November aanst., aanmelden bij een op zegel geschreven request aan het dep. van koloniën, ol aan den heer dr. 11. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwjjs in Zuidholland, te 's Ilagc. Door den minister van financiën is het volgende bekendgemaakt: Ten gevolge der gestremde poslgcmeenschap met sommige gedeelten van Frank rijk is in vele gevallen tot verzending der correspondentie met voordeel partij te trekken van de stoomboolen of andere schependie uit Neder- landsche naar Fransche havens vertrekkenals bijv. met de op min of meer geregelde tijdstippen afvarende stoomboolen uit Rotterdam naar Havre, Bor deaux en Duinkerken. Onder mcdedeeling van het vorenstaande worden de belanghebbenden dus uitgenoodigd de brieven en de gedrukte stukken, waarvan zij de verzending met eene door ben op het adres bepaald aan te wijzen gelegenheid verlangen, met het binncnlandsch port gefrankeerd ter post te bezorgen. Het bedoelde port is te berekenen naar de portlijst van bet postkantoor ter plaatse waar de booten enz. worden uitgeklaard, zoo dat bijv. voor de brievendie per stoomboot uit Rotterdam worden verzon den, bet port is verschuldigd van de plaats van alzending tol Ilellevoetsluis. De Lnxemb. Zeit. deelt een adres mede, dat iu eene algemcene verga dering van lunivcreenigingen te Luxemburg werd vastgesteld, en dat gerigt is aan Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, stedehouder van Z. 11. den koning groothertog. De onderteekenaars van het adres achten het hun pligt te midden der crisis, die Europa verscheurt, den prins te betuigen dat zij er meer dan ooit aan hechten om hunne onafhankelijkheid en neu traliteit te handhaven, en dat alle belangen daarvoor moeten wijken. Zij vleijen zich dat Z. K. II. hun dierbaarstcn wensch, die steunt op de waar borgen door het Londensche tractaal gegeven, in 'slands belang zal doen gelden. Sedert jaren bevonden zich op het gemeentehuis te Buitenpost een viertal kasten, die bij nienscben geheugenis niet waren ontsloten geweest. De onlangs nieuw aangestelde burgemeester gaf last die te openen en den inhoud te onderzoekenwaaruit bleek dat er archieven in waren geborgen die met betrekking tot de Friesche geschiedenis hoogst belangrijk konden zijn. Jammer echter dat voor dit archief zoo weinig zorg is gedragen, daar alle stukken zijn verstikt of verleerd. In eene herberg onder de gemeente Lonncker heeft Zondag II. weder eene vechtpartij tusschcn eenige fabriekarbeiders plaats gehad, waarbij zeke ren G. B., terwijl hij op den grond lag, op laaghartige wijze twee diepe sneden, eenige duimen diep, zijn loegebragt. Tegen den dader, een gehuwd persoonis proces-verbaal opgemaakt. Te Wocnsel, in Noordbrabant, zijn Woensdag avond vier woningen een prooi der vlammen geworden. liet afdeelingsverslag omtrent de algemcene beschouwingen, waartoe liet onderzoek der begrooting heeft aanleiding gegeven, bevat de navolgende hoofdpunten In sommige van de afdeelingen trad men in eene waardering van het rege ringsbeleid van het tegenwoordig kabinet. Enkele leden verklaarden op nieuw, dat zij dat kabinet niet konden steunen, zoolang de bekende bezwa ren op het gebied van het volksonderwijs bleven beslaan. Evenzoo werd van die zijde het koloniaal beheer gegispt. Men miste daarin, zeide men, eene leidende gedachte. Op deze bedenkingen werd geantwoord, dat uiting van den weerzin der voorstanders van het confessioneel onderwijs om aan het tegenwoordig bewind de hand te reiken, ofschoon niet onnatuurlijk, tot geen praktisch resultaat leiden kon. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij herhaling rondborstig verklaard, dat hij de wet op het lager on derwijs onveranderd in stand houden en in haren oorspronkelijken geest toepassen wilde, llij is aan die verklaring getrouw gebleven en heeft, wat deze zijn gedragslijn betreft, bij de meerderheid der volksvertegenwoordiging bijval en ondersteuning ontmoet. Diezelfde meerderheid heeft zich met de voordragten van den minister van koloniën vereenigd, dienaar hare meening, den grondslag zullen leggen tot eene betere orde van zaken in Ncderlandsch Indië. Was, vroeg men, onder zoodanige omstandigheden, het redetwisten over de aangeduide onderdeelen van het regeringsbeleid van het kabinet niet eenigermale doelloos? Kan, zoolang eene liberale meerderheid in de beide kamers der staten-generaal bestaataan de optreding van een bewinddat in anderen zin regeert, worden gedacht? Was, zeifs al wilde men die ter

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1