voortgezet over verschillende wets-onlwerpen. Men verwacht spoedig eene openbare zitting der kamer. liet vrouwelijk personeel der ambulance van het Roode Kruis, dat jl. Donderdag alhier uit Saarbriickcn is teruggekeerdiszooals wij reeds heb ben gemeld, gisteren middag bij mevrouw de douairière van der Oudermeulen ontvangen. H. M. de koningin vereerde deze bijeenkomst met hare tegen woordigheid. Namens H. M. werden de verpleegsters door mevrouw van der Oudermeulen toegesproken en werd allen dank betuigd voor de moeite, zor gen en zelfopoffering, waarvan zij te Saarbriicken blijk hebben gegeven. Aan ieder dier verpleegsters werd vervolgens namens H. M. de koningin tot aan denken geschonken een étui, waarin een prachtig gouden ring en waarop het Roode Kruis is afgebeeld. Daarna heeft de koningin mevrouw Merkus toegesproken en gezegd dat 11D. zich gelukkig rekende, kennis met haar te hebben gemaakt; de koningin dankte haar tevens voor de leiding, die zij over het vrouwelijk personeel der ambulance op zich genomen en welke taak zij zoo waardiglijk volbragt had. Ten slotte werd door H. M. aan ieder der aanwezigen eigenhandig 11D. portret geschonken. BUITENLANDSCÏIE BEHIGTKN. BEL6IE. BRUSSEL, 11 October. Men verneemt dat de veepest in Frankrijk aan den kant van Sedan en in de streken langs de Maas vele runderen wegsleept. Uit het groother togdom Luxemburg wordt gemeld dat die ziekte nabij de Franschc en de Duitsche grcnslinie van dat land eene groote uitbreiding erlangt. ENfiËLANB. LONDEN. 11 October. Een Icrsch ambulance-corps, uit 270 personen bestaande, is aan boord van een Fransch stoomschip naar Frankrijk vertrokken, ten einde aldaar werkzaam te zien tot verpleging van zieken en gewonden. Men is echter niet zonder zorg over deze zaak, want bij velen komt het vermoeden op dat de ambulance-dienst slechts eene leuze is en dat de bedoelde Ieren zich bij eenig corps zullen aansluiten om aan den strijd deel te nemen, waar door Engeland in groote moeijelijkheden zou kunnen geraken tegenover Pruissen. Te Folkestone zijn door de ambtenaren 10 kisten aangehouden, be stemd naar Boulogne en gevuld met patronen en revolvers. Volgens de Army and Navy Gazelle is, in de verwachting dat van de schepen van het kanaal-eskader op nieuw diensten zullen worden ge vergd, last gegeven, dat zij provision voor vier en brandstof-voor zes maan den aan boord zullen nemen. liet onderzoek omtrent het verongelukken van het ramtorenschip Cap tain is afgeloopcn. De uitslag was dat het schip is gezonken ten gevolge van gebreken in bouw en uitrusting, die onderzocht en verholpen hadden moeten worden voordat het schip in zee ging. Te Liverpool zijn beriglen ontvangen van eenen verschrikkclijken storm welke den 11,len September op de kusten van Nova Scotia gewoed heeft. Bij Egg Island zijn vijf schepen gezonken of gestrand. Van hunne bemanning heeft men niets vernomen, zoodat men vreest dat al de opvarenden het leven hebben verloren. Bij Wolf's Island zijn de wrakken van vier schepen aangespoeld. Volgens hier ontvangen berigten uit de Kaapstad bleef het vinden van diamanten in Zuid-Afrika de gemoederen in beweging houden. Oranje-Vrij staat was door eene aardbeving getroffen, die echter geen verlies van men- schenlevens of van have ten gevolge had gehad. Blijkens beriglen uit de Vereenigde Staten is de uitgifte van nieuwe nationale schuldbrieven, ingevolge de conversiewet, door de regering aange kondigd zij zullen op naam of aan toonder en vrij van alle belasting zijn. Bij de aanbiedingen moet door de inschrijvers twee pCt. van het bedrag der inschrijving gestort worden FRAN KR IJK. De luchtreis van den heer Gambetta is, naar hetgeen men daaromtrent verneemt, niet zonder gevaar geweest. Met de luchtreizigers Spuller en Trichet steeg hij en zijn secretaris op het plein St. Pierre te Parijs op. Toen zij zich boven de Pruissische liniën bevonden, werd duchtig op hen geschoten, zoodat de kogels om het schuitje floten. Tegen 11 ure opgeste gen, bereikten zij tegen den avond den grond nabij Monldidier. Bij het nederdalen geraakte de ballon in de takken van een boom verward, maar geholpen door eenige voorbijgaande boeren liep de zaak nog goed af. De heer Gambetta kreeg slechts eenige ligte schrammen. Te Amiens en te Rouaau werden den heer Gambetta, wegens den betoonden moed, ovaties gebragt. Te Rouaan werd hem een adres aangeboden, waarin gezegd werd: Wees voor de provinciën, wat gij voor Parijs zijt: vol geestkracht. Zorg dat wij leiding krijgen, en de vijand zal verjaagd, Frankrijk gered en de republiek voor altijd gegrondvest worden! De verdeeldheid tusschen de bewindslieden in de zaak der verkiezin gen doet den Constiiutionnel zeggen: Indien het bewind, hetwelk nu vijf tegenstrijdige besluiten omtrent de verkiezingen heeft genomen, voortgaat over Frankrijk te beschikken tegen 's lands wil ol althans zonder dien wil te raadplegen, dan is er niemand, die voor den goeden afloop der crisis en voor den duur der jeugdige republiek zal kunnen instaan. Paris-Joumal verzekert dat de leden van het bewind hunne taak zonder jaarwedde of andere geldelijke belooning vervullen. Aan de verdedigingswerken van Lyon wordt met kracht gearbeid. Op een groot aantal punten worden geduchte redoutes aangelegd. Den 27slrn September moest 'voor de assises van het dep. der Dordogne de zaak dienen van den te IlaiUeiaye aan den heer de Moneys geplcegden moord. Het aantal der beschuldigden, die ter tereglzitting tegenwoordig t0( waren, beliep 21, waaronder zich zoowel verscheidene knapen, van dagen, bevonden. De behandeling der zaak heeft evenwel geent ilouel gang gehad. Het openbaar ministerie heeft te kennen gegevendat j pappel klaagden zich tegen het arrest hunner verwijzing naar het hof van a in cassatie voorzien hadden, en op grond daarvan voorgesteld, de ling der zaak lot de volgende maand uit te stellen. Dat voorstel R het hof aangenomen. ITALIË. De Paus heeft in een schrijven aan de leden van het collegie van, dinalen geprotesteerd tegen den staat van zaken te Rome en tegen de weldiging van het grondgebied der kerk. In dat stuk wordt o. a. jgen i t, n jdde 1 luit vier in te it zij ïrustei W Einde aodigd "S1 ant li L'ar! rietal lm dei et min liet I Wij gevoelen dat wij verstoken zijn van de vrijheid die wij volstrek boeven om Gods kerk te kunnen regeren en om hare rcglen te ki handhaven, en wij achten ons verpligt dit ons protest uit te vaardige aan de geheelc katholieke wereld bekend te maken. Zoo wij verklare vrijheid te missen, kunnen onze vijanden dit niet voor eene ongegk jer klagte verklaren. Een ieder die gezond verstand heeft begrijpt en dat wij, verstoken zijnde van ons oppergezag over de posterijen, d de bezorging der brieven, en geen vertrouwen kunnende stellen op gering welke zich dat oppergezag aanmatigtgeheel beroofd zijn onmisbare gemeenschaps-middeleu en van de vrijheid tot het behandeli zaken, welke de Stedehouder van Christus met alle deelen der weri behandelen heeft. De personen, die den drempel van ons verblijf Vaticaau overschreden, werden aan een onderzoek onderworpenda; door de soldaten der nieuwe regering werden bespiedals welligt ielsi hunne kleeding verborgen houdende. Hiertegen werden klagten ingei en het antwoord was dat het voorval als eene misvatting verschoond worden. Het openbaar onderwijs in deze groote stad wordt met ecu erg gevaar bedreigdimmers de dag nadert waarop de voorlezingen a hoogeschool van Rome hervat zullen worden, en dat gesticht met omsii 1200 leerlingen, tot nu toe een voorbeeld van orde en rust, de eenig vlugt voor zoo vele brave en christelijke oudersdie hunne zona waarts zonden in de zekerheid van goed onderwijs voor henzal in gansch anderen staat geraken door de prediking van dwaalbegrip^ door de keuze van onbekwame onderwijzers. Al verder is er veil dat de te Jlome geldende wetten na het bezetten der stad in stand blijven en niet zouden worden geschonden. In strijd daarmede word registers van de kerspellieden met geweld weggenomen en nagezien, baar ter verkrijging van opgaven, die welligt tot het opmaken der lijsten voor de militaire conscriptie en tot andere ligt te raden doelt zullen dienen. Daarbij moet gevoegd worden dat de gewelddadigliei belecdigingenalhier uit partijhaat en wraakzucht gepleegdongestral den gelaten. Wij protesteren met ons oppergezag tegen die reeds vallen zaken, alsmede tegen de nog ergere die wij te vreezen Intusschen bidden wij God om licht voor onze vijanden, opdat zij den hunne ziel van dag tot dag meer onder de slraflen der kerk W gen en zich den gedachten toorn van den Ievendigen Godw i t alles gade slaat en aan wiens hand niemand ontsnappen kan. op dtiih te halen. L?' De Italiaansche bladen komen tegen de in bedoeld stuk voorkomen! Lujlt( weringen op. Indien de Pauszeggen zijeen gevangene isdan is I ,tratel uit eigen beweging. Hij wordt niet opgesloten gehouden. Dat er!j,eeft poorten des Vaticaans Italiaansche soldaten wacht houden, geschiedtq L„ s eigen verlangen. Hij neme de proef en ga uit zijn verblijf; dan zal k ,er"nje al de aan zijnen persoon en zijne hoedanigheid toekomende eer en jeauc, bejegend worden. Zonderling, zeggen zij, is de bewering betreffen) missen van vrijheid van gedachtenwisseling met de bisschoppendat „sloj, bekend is dat den Paus een bijzonder postkantoor ten dienste van liet caan en ook een telegraaph-kantoor is aangebodenmaar dat dit van de hand is gewezen. Koning Victor Emmanuel heeft de commissie, diev hem den uitsla! het plebisciet te Rome kwam mededeelen, ten gehoore ontvangen, li antwoord op de aanspraak der commissie heeft Z. M. hoofdzakelijk hd geilde gezegd: Door bet bijna eenstemmig plebisciet is het vaderlani delijk weder als geheel gevestigd. Indien wij niet weinig aan de guus! fortuin verschuldigd zijn, dan hebben wij toch ook veel te danken ai onbetwistbare regtvaardigheid onzer zaak. De vrije wil der bevolkte getrouwe naleving van opregte beloften, dat zijn de krachten die Italü maakt hebben lot hetgeen het nu is. Thans zijn de Italianen meeste hun lot; na zoo vele eeuwen verdeeld te zijn geweest, vereenigen zij {ism in de stad, die eenmaal de hoofdstad der wereld geweest is. Ongetifl |jantl zullen de Italianen in de overblijfselen der oude grootheid de voorteel je weten te vinden van nieuwe eigen grootheid, terwijl zij den zetel b! MECI atholi' a de gioen len ei taat negezo latlioli DRE! aksen irootk .oiling eeft 1 ping olgfm w n; ,watie eeude lerinn Bemin! BEB .egen deelte thans 1 ti eerbiedigen' van dat gcesfelijkc rijkhetwelk zijne vredige vanen brengt in verre gewesten, tot welke de heidensche adelaren niet waren dot j,eeft drongen. Terwijl ik als koning en als katholiek de eenheid van Italië dameer, blijft hel mijn onwrikbaar besluit om de vrijheid der kerk onafhankelijkheid van den opperpriester te verzekeren. En met deze klaring neem ik het plebisciet van Rome uit uwe handen aan om bel de Italianen aan te bieden. PRtlSS EW. BERLIJN. II October. er eei RO! tard BR! grooti nieuw een li lo: side een o lie HA 6 dat d Te Laon is door den Pruissischcn gezagvoerder afgekondigd dat je, eiken Builschen soldaat, die door Fransche burgerlieden wordt gedood. Franschen, schuldig of niet. gefusilleerd zullen worden, en dat alle penen door de bevolking terstond moeten worden afgegeven. Omtrent de krijgstucht bij het Fransche leger schrijft een corres dent van de II eener PresseBij gelegenheid, dat ik te gelijk mot groot aantal Fransche troepen per spoortrein zot! vertrekken, heb ik tegen De dal 1 is bii BE ezw gesel open De rijks

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2