jjjjVOEGSEL, behoorencre lot de Leidsche Courant BUITEN LAN DSC HE BEBIGTEN. van Maandag óO October 3870tV°. 238. •en it- ran dti Is, Hai - De taal- en letterkundige afdceling der kon. akademie van wetenschap- <eer s j, te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar ecne gewone vergadering :emant( iaden. -n vai - Uit Maastricht werd dezer dagen een belangrijke prijs voor de ver- Is, Sta ting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Roode per-, rDj5 aangekondigd. Naar men verneemt wordt door den heer commissaris ten ba 5 konings in Limburg aan die verloting geschonken een tafelservies ver- ardigd in de fabriek van aardewerk te Maastricht, welke onder den tot J iam van //Société Céramique" alom eenen welverdienden roem heelt ver- irven en wier producten op de tentoonstelling van de te verloten werken eldra te houdenzeker de algemecne aandacht tot zich zal trekken, t ƒ32 - Volgens het Fad. zal de nieuwe postwet met 1 Januarij 1871 in wer- ig treden. -Up eene vraag, gedaan in de bijeenkomst van de inspecteurs van het ir onderwijs t,e 's Gravenhage gehouden, of een candidaat voor eene acte lager onderwjjs, die twee jaren in pauselijke krijgsdienst was geweest, het examen mogt worden toegelatenis door den minister van binnenl. ;en ontkennend geantwoord, naardien de betrokken persoon daardoor zijn it als Nederlander had verloren. -Bij de Ned. herv. gemeente te Warmond is tot predikant beroepen van Hoogenhuysepred. te Heinobij die te Ocbten d». Roedespred. te Jtmmen; bij die te Maassluis d". Zegers, pred, te Alphen; bij die te Zeven- ven d'. Eykman, pred. te Cothen; bij die te Kollum ds. van Eerde, pred. Ballumbij die te Dieden d'. Gann Dun, pred. te Maastricht i - Door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn de hh. L. C. Schuller ;t Peursum, J. D. C. Heldring, A. Adama en P. Peter tot de evangclie- 'J diening in de Ned. hervormde kerk toegelaten. »]gl - De diaconie der herv. gemeente te Lekkum (cl. Leeuwarden) ontving "l'f jzer dagen eene gift van 1000van eene familie, die aldaar vele jaren ver- "2C jj[ had gehouden. j - Naar men uit Bodegraven meldt gaat de aanbouw van nieuwe huizen Jdaar goed voortreeds zijn er 35 van de 72 in aanbouw zijnde huizen 3j woond. Met het bouwen van het raadhuis zal eerstdaags mede een aan- Mg gemaakt worden. |- Door burg. en weth. van Amsterdam is, ter vervulling der vacature in secretaris dier gemeente, een tweetal den gemeenteraad aangeboden, [staande uit de hh. mr. J. de Neefville en mr. E. N. Berlage. Men meldt uit Leeuwarden: Dezer dagen beeft men een aanvang ge it aakt met de nog op de penant rustende gedeelten van de voor tien maan- tn gebroken Vrouwenpoortsbrug uit elkander te nemen en weg te ruimen. Is nu eindelijk eens te voorziendat binnen korten lijd welligt eene v jieuvve brug zal arriveren om den staat van beleg, waarin Leeuwarden aan fe zijde zoo langen tijd als het ware min of meer heeft moeten verkeeren, doen ophouden. Te Breda reed dezer dagen een persoon, die meer gedronken had dan dut sm goed was, zoo dol langs den weg, dat hij, in plaats van op den rijweg, Ikeus bijna tegen de huizen slingerde. Dit had ten gevolgedat een dienst- «id, die een kind droeg, doordien het wiel aan hare kleederen bleef ha- en, een eind weegs meegesleept werd. Zij liet het kind los, dat er zonder tsel afkwamzij zelve bekwam nog al ernstige wonden. Tegen den dader ff proces-verbaal opgemaakt. 's GRAVENHAGE, 8 October. I. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. F. Rochussen, Ned. oant te Brussel, tot het dragen van het kommandeurskruis der orde van e Poolster en het grootkruis der Danebrogsordchem respectivelijk geschon- en door den koning van Zweden en Noorwegen en den koning van Dene- Barken. - De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. 3! 6! 'lil 83! III! ci; 671 1 ;oiii! BELG IE. BRUSSEL7 October. Vrijdag zijn te Luik 500 gevangenen uit het kamp van Bcverloo aan- om in de citadel te worden opgesloten. Zaturdag zullen nog 500 an komen, ten einde in het fort de la Charteuse te worden geïnterneerd. 76i t op het Belgische grondgebied verblijf houdende Fransche soldaten wor- i» meer en meer lastig. - Eene ernstige ontploffing heeft Donderdag jl. in de patroonfabriek van 1 bh. Wasseige, Dewalque O. te Beaufays plaats gehad. Verscheidene 'ouwelijke werklieden zijn gewond. De ontploffing is door onvoorziglig- *id van een klein meisje ontslaan. Twee mannen en negen vrouwen heb- schrikkelijke brandwonden bekomen. De schade was echter niet groot, •«dat het werk den volgenden dag is kunnen worden hervat. ENGELAND. LONDEN, 7 October. Nabij Ere we heeft op de Noorderlijn een vrij ernstig spoorwegongeluk Mls gehad. Volgens een berigt zouden acht personen bij dit ongeluk ge- •od en verscheidene gekwetst zijn. Luidens medcdeelingen van den Engelschen consul te Ivertschhebben tb in Rusland sedert 17 September jl. 318 gevallen van cholera voorge- 'a"> waarvan 141 met doodelijken afloop. Naar men uit Jokahama meldt nemen de Japansche overheden rnaat- 11 om een gevecht tusschen de in die wateren aanwezige oorlogschepen ai1 Frankrijk en van Pruissen te verhinderen. Uit Tien-Tsin is alhier een telegram ontvangen, meldende, dat de tijd, welke voor het aannemen van het Fransche ultimatum was vastgesteld op 31 Aug verstreken was, zonder dat aan de gestelde eischen door de Chine zen was voldaan en dat de Chinezen ijverig bezig waren met wapenen op te koopen en troepen bijeen te brengen. Bijna gelijktijdig met dit berigt, is door de mail het verslag overgebragt omtrent de begrafenis op 3 Aug. der slagloffers van den te Tien-Tsin gepleegden moord, bij welke gelegen heid de Fransche gezant, de heer Rochechouartverklaard heeft er zich van overtuigd te houden, dat de Chinesche regering volkomen voldoening zon schenken. FRANKRIJK. In een schrijven uit Parijs, door de Ind. Belgo medegedeeld, wordt o. a. gezegd dat de moedige stemming der bevolking nog verhoogd wordt door berigten uit Tours, volgens welke de departementen blaken van geest drift om Parijs te hulp te komen, en de diplomatie ernstige geneigdheid tot tusschenkomst laat blijken. Indien Pruissen nu verklaarde de door den heer Favre in het Pruissische hoofdkwartier gedane voorstellen te willen aannemen, zou men thans daartegen opkomen en zelfs weigeren eenige vergoeding der krijgsuitgaven aan Pruissen te betalen; de gruwelijke handelingen, die hier door eenige dagbladen nog steeds van de Pruissische troepen worden verhaald, hebben hier zoo veel verontwaardiging verwekt dat men thans niet anders dan na volkomen verdelging der Pruissische le gers vrede zou willen sluiten. De innerlijke gesteldheid der hoofdstad is goed. Wel is er nog bij sommigen een zucht tot dwarsboomenzoo zijn 107 officieren van de nationale garde, waaronder Blanqui, naar het stadhuis gegaan om er van het bewind te vorderen dat de gemeentelijke verkiezin gen onverwijld zouden plaats hebben, en dat er regerings-commissarisseii voor de departementen zouden worden benoemd; maar deze stap is bij het publiek schier onopgemerkt gebleven. De bewindslieden hebben beraadslaagd over de voeding der Parijsche bevolking, het gewigtigste vraagstuk na dat der verwering. Gevaar van hongersnood is er niet, maar wel vrees voor hongersnood, die tot eene paniek aangroeit. Een vleeschwinkel is door eenen volkshoop aangetast en als stormenderhand ingenomen; wat de vleesch- houwer niet wilde schenken hebben de aanvallers genomen en onderling verdeeld. Het bewind van Parijs heeft bij besluit van 26 Sept. 's lands zegelmerk vastgesteld; een beeld der vrijheid met bet omschrift//In naam van het Fransche volk" maakt thans het rijkszegel uit; de vrijheidsmuts komt daarop niet voor,- ook niet het woord: //republiek." Het bewind voor de nationale verdediging heeft scherpe aanvallen in den Conslit-utionnel te verduren. Aan dat bewind wordt verweten al het mogelijke te doen om de politieke en militaire administratie in wanorde te brengen. De heer de Girardin zegt: Wat Parijs doetdat weet en ziet gansch Frankrijk met bewondering. Wat Tours doet, vraag een iegelijk en ziet niemand. De bewindslieden te Tours zijn ijverigonverpoosd werkzaam; doch zij verspillen hunne zorg aan bijzonderheden, zoodat de hoofdzaak achtergesteld wordt. De generaal Trochu heeft, om de aanvallen op den eigendom, de dief stallen, enz. in de voorsteden van Parijs te keer te gaan, voor Vincennes en St. Denis bijzondere militaire regtbanken ingesteld. Ten opzigle van de bibliotheek Mazarin zijn te Parijs dezelfde voor zorgsmaatregelen genomen als omtrent de bibliotheek in de Rue Richelieu. De boeken zijn in de vertrekken gelijkvloers of in kelders geborgenterwijl de vensters naar het zuiden gebarricadeerd zijn met zakken met zand. Te Marseille duren de woelingen van Jacobynen en socialisten steeds voorten veroorzaken verdeeldheid onder de burgers en ongerustheid onder de ordelievende ingezetenen, zoodat menigeen, die anders de wa penen tegen de Pruissen zou gaan voeren, hiervan weerhouden wordt. Te Lyon heeft de roode partij bij eene proclamatie het volk uitgenoo- digd al de officieren hij het leger, die door hun belang aan de regering van Bonaparte zijn verknocht, te ontslaan en door de soldaten nieuwe officieren te doen kiezen. De goud- en zilversmeden aldaar hebben vergunning van den prefect gevraagd om zilveren pasmunt te vervaardigen en uit te geven. De Lyonsche dagbladen gaan verder; zij verlangen dal de stad Lyon gemag- tigd worde om eene munt op te riglen en in werking te brengen. Le Combat, een blad dat door Felix Pyat in het leven is geroepen, heeft eene inschrijving geopend voor het koopen van eén eere-geweer, voor hem, die den koning van Pruissen, dien koning-piëtist, zal dooden. De Figaro berigt dat eene op te rigten compagnie Noprd-Amerikaansche vrij willigers zich ten doel zal stellen von Bismarck levend of dood in handen te krijgen. Zoo men hem levend krijgt zal hij in eene kooi opgesloten en tentoongesteld worden. ITALIË. Eene aardbeving heelt in Calabrië groole verwoestingen aangerigt. Mangone, Crali, Cellana en Longobuco zijn bijna geheel vernield. Bij deze ramp moeten vele menschen omgekomen zijn. l'RUINSEN. BERLIJN, 7 October. Van regeringswege is het volgende berigt uit Versailles van 6 October bekend gemaakt: Den 5Jcn dezer hebben onderscheiden patrouillegevechten bij de vierde cavalerie-divisie plaats gehaddie naar den kant der Loire kleine afdeelingen uitzendt. De zesde cavalerie-divisie heeft 1500 man mo bile garde uit Montfort en omstreken verdreven. Voor Parijs is den 5dcn en 6J"1 mets nieuws voorgevallen. - Naar men uit Ferrièrcs meldt zou er plan bestaan een gedeelte der Duitsche troepen in Frankrijk te doen overwinteren. Daar er geen vooruit- zigt is op het spoedig tot stand komen eener Fransche regering, met welke, onder voldoenden waarborg voor de toekomst, over den vrede kan worden onderhandeld, zou de generale staf ernstig het plan in overweging hebben

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5