PER TELEGRAAF. Burgerlijke &tauö. jlde toegangen tot Parijs zullen van barricades voorzien vyorden, ten ,tegen eene nachtelijke overrompeling gedekt te zijn. je Versailles moeten zich niet minder dan omstreeks 00,000 Pruissen tden. De nationale garde is niet door hen ontwapend; zij blijft voort- je policie-dienst in die stad te verrigten. Het kasteel van Meudon ior de Pruissen bezeteven als de redoute van Brimboriondie den weg gèvres bestrijkt. Sèvres heeft veel geleden door de kogels, die deFran- n in die rigting geschoten hebben tot verdediging hunner position. L De Comtitutionnel meldt dat te Tours ongeregeldheden zijn gepleegd je francs-tireurs, die zich beklaagden over slecht voedsel en het niet jen der soldij. Zij liepen razende en tierende door de stad. Een kapi- op wien zij het vooral gemunt hadden en die door een bajonetsteek gewond werd, schoot zijn revolver af onder de manschappen, zonder Ier iemand te treffen. Het schot joeg echter de ontevredenen uiteen, maar i is toch genoodzaakt geworden de manschappen weder naar Orleans te o vertrekken. .Uil Calais meldt men dat het bevel van het voorloopig bewind, om van Franschen te beletten, gewijzigd en verzacht is. Thans enkel de Franschen tusschen den 20- en den 35-jarigen ouderdom het land te verlaten. ITALIË. De Israëliten te Rome hebben een adres aan koning Victor Emmanuel waarin hem dank wordt gezegd voor de bevrijding van Rome. begroeten feestelijk den dagwaarop zij «uit buitengewoon smartelijke Bstandigheden de burgerlijke regten deelachtig worden." Door 1'Italië wordt het volgende schrijven, den 19<"° Sept. door den lus tot den generaal Kanzier gerigt, openbaar gemaakt: Thans, nu men bet punt is van eene groote heiligschennis en de allerergste ongereglig- eid te volbrengen, nu de troepen van eenen katholieken koning, zonder te zijnja zelfs zonder eenen schijn van grondde hoofdstad der jtboliekc wereld belegeren, gevoel ik in de eerste plaats behoefte om u, ijjnheer de generaal, en al onze troepen te danken voor de edelaardige ijjze, waarop gij u tot nu toe hebt gedragenvoor de verknochtheid, die gij |a 11. Stoel hebt betoonden voor uw besluit om u geheel aan de verde dezer hoofdstad toe te wijden. Dit schrijven blijve in wezen als een iegtig bewijsstuk tot staving van de krijgstucht, de getrouwheid en de der troepen, welke in de dienst van onzen H. Stoel geweest zijn. ingaande den duur der verdediging is het mijn pligt te gelasten dat zij nkel een protest tot slaving der geweldpleging zij, en niets meer dan dit wil zeggen dat er, zoodra er bres geschoten zal zijn, onderhan- «lingen tot overgave der stad moeten worden geopend. Op een tijdslip, raarop gansch Europa treurt over de zoo talrjjke slagtoffers van eenen orlog tusschen twee magtige natiënzal er nooit kunnen worden gezegd at de stedehouder van Jezus Christus, al is hij onregtvaardig aangevallen, toestemming tot groote bloedvergieting heeft gegeven. Ouze zaak is e zaak van Godop Hem stellen wij al ons vertrouwen. (Jit Rome meldt men aan de Augsb. rtllg. Zeit.: Dc onderhandsche «derhandclingen met den Paus duren voort, en getuigen van de zucht tot lerzocning van een deel der hooge geestelijkheid. De Ilaliaansche regering de waarborgen voor de geestelijke onafhankelijkheid en het bedrag der tivile lijst van den Paus voorstellenen de andere mogendheden zullen uit- worden, de waarborgen op te geven, welke zij den Paus willen ■anbicden betreffende haar verkeer met hem, het verkeer van den Paus met katholieken in hare staten, en hare bijdragen voor het onderhond van den 11. Stoel. Dc Paus heeft de kardinalen Giudi, Silveslri en üi Pietro belast met het ontwerpen van voorstellen betrekkelijk den moc/us rivciidi met Italië. PR U 18 SEN. BERLIJN, 2 October, llit het hoofdkwartier des legers is het volgende berigl ontvangen. In den vroegen morgen van 30 Sept. zijn sterke massa's linietroepen uit Parijs tegen ons zesde legercorps uitgerukt. Gelijktijdig werden de voorste troe pen van het vijfde legercorps door drie bataillons aangetast, terwijl eene brigade eene demonstratie tegen ons elfde legercorps uitvoerde. Na een ge vecht van twee uren, waaraan onze reserves geen deel namen, trok de vijand met een aanzienlijk verlies overhaast tot onder de bescherming der forten terug. Óns verlies is nog niet bekend, maar niet belangrijk. Wij hebben verscheiden honderden krijgsgevangenen gemaakt. De kroonprins was gedurende het gansche gevecht tegenwoordig. Nog wordt uit het hoofdkwartier gemeld dat speedig dc aankomst van belegeringsgeschut wordt te gemoct gezienen dat welligt in het laatst der week liet hoofdkwartier zal verlegd worden. Aan dc herstelling van de bruggen en tunnels, welke de Franschen in de lucht deden springen en wier vernieling het aanvoeren van bclegcringsmateriaal belemmerde, wordt met groote krachtsinspanning gearbeid. Het zware geschut, dat voor Toul ge diend heeft, zal tegen Parijs niet gebruikt worden, daar het eene andere bestemming heeft. Van het gewapend volk en de vrijwilligers bespeurt men in den omtrek van Parijs niets. De koning heeft 5000 thl. gegeven voor de noodlijdenden te Straatsburg. llit Mundolsheim zijn de volgende officiële berigten ontvangenvan 30 September: lieden hebben onze troepen hun inlogt in Straatsburg gehouden waarna in de Thomaskerk eene godsdienstoefening heeft plaats gehad. Ruim 500 Fransche officieren hebben bij onderteekening hun woord van eer ge geven van in dezen oorlog niet meer tegen de Duitsche troepen te zulleu vechten; 50 a 100 hebben zich in krijgsgevangenschap begeven. Het aantal gevangenen kan nog niet met juistheid worden opgegeven, daar er nog voortdurend aankomen. De buit is aanzienlijk. Tot op dit oogenblik be draagt het aantal kanonnen 1070. Hierbij komt twee millioen in geld, zijnde Fransch staats-eigendomvoorts ammunitie en vooral een groote voor raad fabrickgoederen. De bezetting van Soissons heeft herhaaldelijk uitvallen gedaan, liet heeft een wapenstilstand aangevraagd om de dooden te begra ven en de gekwetsten weg te halen. De Duitsche troepen hebben bij die uitvallen weinig verliezen geleden. Uit eene officiële opgave blijkt dat op 28 September alleen in Pruissen 110,020 krijgsgevangenen waren, van welke reeds 60060 in vestingen wa ren gehuisvest. Het reuzcukanon Krupp, dat in 1867 op de Parijsche tentoonstelling zoozeer de aandacht trok, is voor eenige dagen door Berlijn gevoerd met bestemming naar Parijs. Tot voor weinige dagen diende het tot de kust verdediging van Slceswijkdoch is sedert de opheffing der blokkade beschik baar geworden. In Lotharingen zijn de bestaande reglers door de Pruissische over heden uitgenoodigd hunne functien te blijven vervullen, zullende zij regt mogen spreken in den naam van den keizer der Franschen, maar niet in den naam der Fransche republiek, die door Pruissen nog niet is erkend. Voor degenen die hunne functien niet hervatten, houdt het genot van jaarwedde op. ROME, 2 October. Er heerscht eene volmaakte rust. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van Romeinsclie burgers, die afwe zig waren, doch die nu van alle zijden toestroomen, om morgen hunne stem uit te brengen. De Italiaansche autoriteit heeft bezit genomen van liet Quirinaal. De koning zal er zich vestigen, lil de Citta Leonina zal geen stembus worden geplaatst, maar den inwoners van dit kwartier, die zich hierover beklaagd hebben, is de raad gegeven zich bij de naastbijgclcgen stembus aan te melden. De Gasetta di Roma meent te wetendat de Paus zal verbieden aan dc volksstemming deel te nemenzelfs om neen te stemmen. BERLIJN, 2 October. Volgens opgave van den Staatsanz. beloopt het aantal Fransche krijgsgevangenen in Duitschland thans 150,000. Hier ter stede wordt een afzonderlijke informatie-bureau ten behoeve van gevangen Fransche officieren opgerigt. Volgens sommige dagbladen zijn de Rijnlandsche regtbanken uitgenoodigd tot liet aanwijzen van personen, welke geschiktheid bezitten om te fungee- ren als regterljjkc ambtenaren in den Elzas en Lotharingen. LONDEN, 3 October. Een brief van een Franschen officier in den Standard, Weerspreekt den brief door generaal Wimpffen vroeger openbaar gemaakt. Volgens dien officier moet de verantwoordelijkheid der capitulatie van Sedan niet rusten op den keizer. Een gedeelte van het leger van generaal Werder rukt op naar Parjjseen ander gedeelte trekt naar Lyon. Genoemd blad beschouwt den oorlog met China als onvermijdelijk. Aartsbisschop Manning heeft gisteren in]eene predicatie gezegd, dat de Romeinsclie quaestie eerst nu een aanvang neemt. BERLIJN. 3 October. Fcrrières 2 October. Het verslag dat de heer Russell, correspondent van de Times, heeft medegedeeld betredende het onderhoud van den koning van Pruissen met Napoleon 111 is louter een ver zinsel. ROME, 2 October. Hel resultaat van het plebisciet lot op dezen oogen blik bekend is: 40,805 stemmen voor, 46 stemmen tegen, met inbegrip van de Cilta Leonina Voor zooveel de uitslag der stemming in de provinciën bekend is, hebben daar (>406 burgers voor en 22 tegen gestemd. BERLIJN, 3 October. Officieel. Versailles 2 October. Het verlies der Franschen bjj hel gevecht van 30 Sept. bedraagt 1200 dooden en gekwetsten waaronder de brigade-generaal Guilhambenevens 300 ongekwetste gevangenen. Van onze zijde bestaat het verlies uit 80 dooden en ongeveer 120 gekwetsten; onder de dooden zijn 8 officieren. Op den eersten en tweeden dezer werd bij afwisseling uit de forten geschoten. ONDERTROUWD: B. Thonus, wed'. 53 j. en J. A. Wijlandjd. 42 j. J. Karstens, wed'. 65 j. en M. M. J. Duyverman, wed'. 50 j. F. A. I loeien wed'. 35 j. en A. 11. D. Sam, jd. 26 j. 11. J. Verlint, jm. 23 j. en A. J. de Kleyn, jd. 26 j. Comité van bet Ronde Kruis te Lelden en omstreken. Na de voorgaande opgaaf is bij den heer A. C. Leembruggen ten be hoeve van het Roode Kruis ingekomen Van de dames F. geruit, geordend en gewoon pluksel, zwachtels en com- pressen; van den heer N. K. Swemer 2 dozijn Liebig's vleesch-extract, 1 pak Engelsch pluksel; door tusschenkomst van den lieer Rutgers, van mevr. L. eenig pluksel; door tusschenkomst van den heer Rogge, van mej. B. geruit en gewoon pluksel; van mevr. C. pluksel; van eene behoeftige vrouw te Katwijk scheurlinnen en plukselvan J. M. 4 manshemdenvan mevr. N. N. 6 hemdrokken, 6 paar sokken, 4 paar kousen, 20 compressen, zwachtels, geordend en gewoon pluksel en 2 servetten; van M. pluksel, 2 borstrokken, 3 slaapmutsen, 2 linnen lakens; door tusschenkomst van mevr. Dozy, geb. van Goor den Oosterling van de dames L. een pak pluksel, zwachtels en compressen; van mej. C. P. 2 paar sokken; van v, R. een pak pluksel; van N. N. een pak pluksel en geruit pluksel; van mevr. H. geruit en gewoon pluksel; van mej. M. C, geruit en gewoon pluksel en zwachtels; van mej. v. P. pluksel door tusschenkomst van mevr. de wed. Eeckhout de Waal, van B. pluksel; van N. pluksel; van V. C. gewoon en geor dend pluksel en compressen; van N. pluksel; van de kinderen eencr school pluksel; van de dames N. geruit en gewoon pluksel; van E. 6 katoenen gordels, een doosje met pluksel, geruit en gewoon pluksel; van mevr. K. drie trommels echt arrowroot; door tusschenkomst van mevr. de wed. Viruly, geb. van Gorkum van M. d. S. plukselvan B. d. S. pluksel; van N. N. pluksel, van C. K. pluksel; van mevr. d. F. 3 paren wollen kousen; van mevr. C. geruit en gewoon pluksel; van de gereformeerde weesmeisjes I kilo pluksel; van de gezamenlijke moeders van het gereformeerd weeshuis 15 hektograuinien pluksel; van Maria en Cornelia Mulié pluksel en compressen; van mej. dc P. een wollen deken; van het huisgezin van den heer P. pluksel; van J. M. twee hemden; van mevr. de wed. T. S. v. H. een kist inhoudende een groote hoeveelheid geordend, gewoon en geruit pluksel, 10 sloopen2 wondkiissens. 9 flanellen en 2 linnen zwachtels, 3 flanellen mantels, 6 schorten voor op- passters. 45 buikverbanden6 dubbele en 10 enkele T verbanden, 8 hoofd- verbanden, 13 verbanddoek]"es, 2 potten vleesch-extract, 5 pakken maïs-meel,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3