LE1DSC HE COURANT. DI1VGSDAG 4 OCTOBER. BI,NNFNLANDSCIIF. BERIGTEN. te to hei bi 'an itoji eet Wei eer Eha n lil pen 159 irofi fo» 1870. S". 233. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; wet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. hel s LEIDEN. 3 October, lieden den gedenkdag van Leidens ontzet ifi 1574 wapperde allerwege '4 de vadcrlandsche vlag; meer nog dan in andere jaren toonde men zich op die wijze ingenomen met deze herinnering, alsof men. nu elders de rampen van belegering en krijgsrumoer worden gevoeld, hierdoor een bewijs van waardering van de zegeningen des vredes weiischlc te geven, liet raadhuis, alwaar de op het beleg en ontzet betrekking hebbende merkwaardigheden Ier bezigliging waren gesteld, werd druk bezocht, liet klokkenspel liet zich hooren en des namiddags had er eene muziekuitvoering plaats op de Ruïne door het muziekcorps der dienstd. schutterij. De godsdienstige viering van den dag had alleen plaats in de Christ, gere- •formeerdc kerken. Dij de hervormde gemeente had men dit feit reeds hij de godsdienstoefeningen op gisteren herdacht. -■ Heden namiddag ten half vijf ure rukte de herwaarts verlegde 14Je batterij van liet reg. veld-arlillerie de Iloogewoerds-poort binnen. Opgewacht cn begeleid door de autoriteiten en de muziek van het garnizoen trok de batterij langs de Iloogewoerd en Breestraatdie, ten gevolge van het feest van den dag en het fraaije weder, van toeschouwers en wandelaars wemelden, naar de Doelen-kazerne. Wij maken de leden van het Leesmuseum alhier opmerkzaam op de buitengewone vergadering die, volgens advertentie in ons vorig nommer, op aanstaanden Donderdag 'savonds zes uur zal plaats hebben. Bij die gelegen heid zal de commissie, die in Januarij 11. werd benoemd, haar rapport inle veren en tevens een voorstel doen, waardoor deze inrigting eene aanmerke lijke verandering kan ondergaan. Wij hopen, dat de leden, die reeds zoo vaak naar een beter locaal hebben gewcnscht, thans, nu daar eenig uitzigt op beslaat, door hunne drukke opkomst een blijk van belangstelling zul len geven. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bij be sluit Van 29 Sept. jl. benoemd de zetters voor 's rijks directe belastingen in de gemeenten dier provincie. Elk collegie van zetters zal, na vooraf gaande beëediging der zetters, overgaan tot de opmaking van den vereisch- ten rooster van aftreding. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt, dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twin tig klerken zullen worden in dienst gesteld. De bezoldiging der klerken is minstens ƒ300 'sjaars cn kan tot 800 'sjaars klimmen. Zij kunnen, mits zij voldoen aan het daarvoor vercischte, uit hunne betrekking overgaan lot dié van telegrafist. Zij die aan liet vergelijkend onderzoek verlangen on derworpen te worden, moeten zich vóór of op 22 November aansl. bij het dep. van financiën daartoe aanmelden door een op zegel geschreven verzoek. Nog beeft genoemde minister ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij de dienst van den rijkstelegraaf behoefte bestaat aan telegrafisten. Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 3llc klasse, waaraan eene jaarwedde van ƒ800 verbonden is, worden personen toegelaten als leerling- telegrafist, op een daggeld van een gulden. Voor toelating als leerling- telegrafist kunnen in aanmerking komen zij die het getuigschrift van bet eindexamen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus hebben verkregen en overleggen. De candidatcn moeten zich vóór of op 15 Octo ber aanst. bij het dep. van financiën aanmelden door ccn op zegel geschre ven verzoek. In den morgen van 12 September jl. werd, volgens aangifte, aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier aan een conducteur der bric- venposterij overhandigd een brief in eene gewone met gom gesloten enve loppe, waarin 2 bankbillettenieder van ƒ200 cn 1 dito van ƒ60, welke brief geadresseerd aan »B. Wubbe en Zn. te Amsterdam" en afgezonden door F. A. Grundeman te dezer stede, niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie alhier verzoekt opsporing, aanhouding cn berigt. Hetzelfde ver zoek wordt door den officier van justitie gedaan ten aanzien van eenen brief, gesloten in een couvert, geadresseerd aan «l. Cahen, magazijnhouder van gemaakte kleedcren in de lvalverstraat te Amsterdamen algezonden door S. H. de Leeuw alhier, die, volgens opgave, den brief ruim 10 weken geleden heeft gestoken in de bus aan het postkantoor te dezer stede, 'n den brief zouden zijn gesloten geweest 5 tiende kooploten in de 273e staatsloterij n\ 4038, 4040, 4066 en 4067, allen voorzien van de naam tekening //S. II. de Leeuw." Bedoelde brief is niet aan zijn adres bezorgd. Bij de boofd-commissie tot verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Boode Kruis is dezer dagen ontvangen van 11. K. II. mevrouw prinses Frederik der Nederlanden eene fraaije kristallen coupe, op rijk verguld voetstuk, alsmede een sierlijk vergulde standaard voor bloemen of kaartjes. Tot lijdelijk leeraar in het Fransch aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht is benoemd de lieer N. L. Verlint, te Leiden. Door de commissie, belast met het afnemen van liet geneeskundig staats-examenis de bcvoegheid van arts verleend aan de hh. H. A. Andringa, geb. te Stiens, en G. Folmer, med. dr., geb. te Groningen. De uitslag 'van het natuurkundig staats-examenin den loop dezer maand te Utrecht gehouden, voor zooverre betreft de civiele adspiranten was als volgt: Aan liet examen werd van de 13 door 11 civiele adspiranten deel genomen. Van dezen slaagden 6 in alle vakken, de overige 5 voor sommige vakken. De namen der studenten, aan wie het candidaats-diploma werd uitgereikt; zijn: C. Alers, F. J. van den Berg, J. A. Geluk, F. N. Kramer, N. Lansdorp en 11. J. Manschot. Gedurende de negen eerste maanden dezes jaars heeft het Nederland- sche zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ25,402.90. Naar men verneemt, zegt het Hbl., heeft de naamlooze vennootschap: //fabriek van stoom- en andere werktuigen," onder de firma Paul van Vlis- singen en Dudok van Heel, welke voor eenige maanden na veel moeite met een half millioen ter voortzetting harer werkzaamheden is geholpen, sur seance van betaling gevraagd. Benoemd is tot pastoor der parochie van O. L. V. Onbevl. Onlv. te Amsterdam de heer II. Schliitertot pastoor té Vlissingeil de héér U. L. Spoorniankapelaan der par. van St. Nicolaas te Amsterdam. Eervol ontslag is verleend, op zijn verzoek, aan den heer J. van Gent, deken en pastoor der par. van St. Laurcntius te Alkmaar, cn in zijne plaats tot die beide be trekkingen benoemd de heer J. II. fiucheblatt, als pastoor van Zierikzee opgevolgd door den lieer G. II. Spiekermankapelaan der par. van O. L. V. llemelv. te Leiden. Te Pernis is dezer dagen een bediende van den ontvanger aldaar met eene som van ƒ900, die hij naar Charlois moest brengen, spoorloos ver dwenen. Zaturdag avond wer'd te Amsterdam de orchest-directeurde heer Joh. M. Coenen, na afloop van het concert in het Paleis voor Volksvlijt, op het Frederiksplein onverwachts van achteren aangegrepen en op vrij ruwe wijze tegen den grond geworpen. Gelukkigerwijze heeft bij, niettegenstaande de aanvaller zich van een slok bediendeslechte eenige liglc verwondingen aan het hoofd bekomen, daar bij bij tijds door de inmiddels toegesnelde omstan ders werd ontzet. De aanvaller, een der leden van het palcisorchestwerd door de policie weggevoerd. Te lleesch is dezer dagen brand ontstaan in de woning van J. van der Berkt, terwijl de vrouw met een 7-jarig meisje alleen te huis was. be vrouw, die nog iets wilde redden, had den tijd niet meer om de huisdeur te openen, maar moest in den kelder vlugten, waarvan de deur weldra ver brand was, zoodat de hitte en de rook haar bijna deden stikken. Een johg menscli uit die gemeente, Frans Okhuizcn, drong evenwel tot den kelder door en had het geluk de vrouw door het brandende vuur naar buiten te kunnen dragen. I)e vrouw zal vermoedelijk in het leven blijven. Eeu tweetal aangrenzende huizen zijn mede verbrand. Men meldt uit Leeuwarden: De visscherij, die in deze waterrijke pro vincie op groote schaal wordt uitgeoefendverschaft gewis aan menigeen het noodige levensonderhoud. Met uilzondering van de palingvangst, waarin verreweg de meeste visscliers hun bestaan zoeken, was overigens de staat der visscherij in de laatste jaren niet zoo voordcelig als wel vroeger. De oorzaken daarvan worden voornamelijk gezocht in het vele vlasrotenwaar door het water bederft, cn door het inslroomen van zeewater. Bij voort during wordt echter, door tijdige sluiting der visscherij en het beperken van het visschen met de zegen, met zetlijnen cn met zetangcls, waardoor veel kuit en jonge visch wordt vernield, zooveel mogelijk getracht de ver meerdering van den vischvoorraad te bevorderen. Ten vorigen jarc werden, ter uitoefening van de visscherij. niet minder dan 267 groote en 1016 kleine acten afgegeven, benevens 879 kostelooze vergunningen om te visschen üiet een vischtuig. De opbrengst dier acten was 4480.99%. De palingvisscherij die zoowel op de Zuiderzee als in de binnenwateren wordt uitgeoefend, was over het algemeen gunstig; er werd steeds veel gevangen. Ten bewijze

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1