nemen zal, welke wij niet waardiglijk hebben weten te gebruiken, en dat eene staatkunde, welke zoo geschikt is om wegens hare zelfzucht walging en wegens hare lafhartigheid verachting op te wekken, voor onze belangen in de toekomst even noodlottig zal worden als voor onzen roem in het ver leden." Aan de Daily News wordt uit Toul gemeld: De maarschalk Bazaine is nog afkeerig van capitulatie of andere schikkingen; hij is eenigermate in verzet tegen het Parijsche bewind, sedert dit een voorstel tot vredesonder handelingen gedaan heeft. In Metz heerschen ziekten, die dagelijks ver scheiden honderden personen wegslependoch voor hongersnood is die ves ting nog gedurende verscheiden weken veilig. De Duitschers hebben thans geen voornemen om eenen ernstigen aanval op Metz te doenzij zullen de vesting streng ingesloten houdenen wachten, op den loop der gebeurtenis sen voor Parijs, alwaar zij denken binnen drie weken beslissende voordee- len te zullen behalen, niet zoo zeer door aanvallende bewegingen op groole schaal, als wel door de uitwerking der strenge insluiting, en welligt door bewegingen der bevolking binnen die stad. De Ind. Beige ziet geenen grond om te vreezen dat Rusland bet Oos- tersche vraagstuk thans te berde brengen en plannen ten nadeele van het Turksche rijk uitvoeren zal. De troepenbewegingen in het zuiden van Rus land zijnvolgens dat bladeen natuurlijk gevolg van de opheffing der legerkampen van Moskau en Twer. De civiel-ingenieur John Braithwaite is dezer dagen te Londen over leden. Hij was een der eerste ingenieurs, die zich met den aanleg van spoor wegen bezig hield, en is niet slechts in Engeland, maar ook op het vaste land met dat doel werkzaam geweest, FRANKRIJK. De Constitutionnel zegt dat Parijs, gelijk elke bevestigde plaats, inge sloten zijnde en gehouden wordende, op den duur bezwijken moet, tenzij de belegeraar in den rug aangevallen en tot opbreking van het beleg ge noodzaakt worde. Voor dit doel verlangt het blad de vorming van een leger aan de Loire en aan de Rhóne uit vrijwilligers van de departementen. Het is verkeerd dat een deel des lands alles op het andere laat aankomen: alleen dan wanneer zieh allen vrijwillig aangorden en op de been komen, kan men overwinnen. Wordt Parijs door de departementen bijgestaan, dan is Pruissen verloren. In de Ind. Beige leest men het volgende schrijven, per luchtballon van Parijs ontvangen: "Gij zoudtmijn vriend, Parijs niet meer herkennen. Ik ben reeds oud genoeg om mij vele zijden te berinneren van het zoo veel zijdige Parijs. Ik herinner mij 1830, ik was in 48 tegenwoordig, ik door leefde de dagen van Junij en woonde den afgrijselijken 2de" Decemberdag bij. Nooit heb ik aanschouwdhetgeen ik nu aanschouw. Als met een tooverslag in deze hoofdstad van het pleizier ontdaan. Ieder man is ge wapend, iedere straat stom, iedere winkel gesloten. Aan eiken hoek, op alle boulevards, op eiken trottoir van den ochtendstond tot laat in den nacht ziet men niets anders dan mobiele en nationale garden bezig elkaar te leeren exerceeren. Geen vrouwen meer op de stratentzel/s niet over dag. Niets dan ernstige en stilzwijgende burgers, met het gewebr op den schouder. In deze geheele bevolkingéén gedachteéén wilwraak over de nederlaag. De luchtreiziger Jules Duruof, die op 23 September te Parijs van het plein SJ. Pierre-Montmartre is opgestegengeeft o. a. het volgende verslag van zijne lotgevallen. De wind was oost en vrii sterk. De ballon steeg .V.oto,o5i ii, „c ngiiiig van ue zvro-ue-1 rioinpne. j oen uemerK- ten de Duitschers hun bovenaardschen spion. Duruof kon duidelijk de zwarte troepenmassa's onderscheiden; wat minder aangenaam was, hij bemerkte dat men aanstalten maakte hem met kanonkogels te begroeten. Zoodra zijn ballon buiten den vestingkring was gekomen, zag hij dat de stukken van hunne affuiten werden genomen en, na perpendiculair gesteld te zijn, wer- deft gebruikt om hem te beschieten. De kogels bereikten hem echter niet; hij zag ze op de aarde terugvallen. Ook geweerkogels werden hem toege zonden, doch eveneens te vergeefs. Dit duurde zoo voort tot Mantes. Op deze hoogte kon hij duidelijk waarnemendat het Pruissische leger uil ze ven corpsen bestond, die door zeer veel cavalerie werden gesteund. De wind dreeft den ballon zoo spoedig voortdat de luchtreiziger des morgens om 11 uur reeds veilig kon nederdalen in het park van het kasteel van Cra- couville, digt bij Evreux (ruim 15 uur westwaarts van Parijs, alwaar hij zich van den hem opgedragen last kon kwijten. De Union Nat.van Montpelliermeldt dat Lyon in geduchten staat van verdediging Wordt gebragt. Indien de vijand naar Marseille mogt op rukken, dan zullen de bergpassen van de Rhone, tusschen Lyon en Valence door mobile gardes, enz. bezet worden. Er wordt een tunnel gegraven, ten einde te beletten dat de vijand de spoorweg-gemeenschap in de berg passen afsnijdt. De boulevards van Marseille zijn bedekt met exercecrende nationale gardes; men slelt hun aantal op 25000, maar zij zijn nog ïiiet met chasse- pots gewapend. De meeste departementen hebben dan ook besloten niets meer van den staat te wachten, dien zij niet langer vertrouwen en laten op eigen gezag geweren en revolvers maken of aankoopen. De Marseillanen weten, dat hunne stad open ligt voor eenen aanval des vijands. die thans nu de marsch der Duitschers naar het zuiden van Frankrijk reeds begonnen is. niet zoo onwaarchijnlijk is als vroeger,-zij stellen echter hunne hoop op de gewapende boeren en vrijwilligers die in de bergpassen den vijand een geduchten tegenstand kunnen bieden. Ontzaggelijk is de schok die de handel te Marseille ondervindt; massa's goederen voor België en Engeland bestemdliggen reeds sinds weken in de pakhuizen. PRUISSENf. BERLIJN, 30 September. Toen de capitulatie van Straatsburg in de hoofdstad bekend was, werden overal vlaggen uitgestokendes avonds werd er geïllumineerd. De Staats-Anz. deelt uit een rapport uit het hoofdkwartier o. a. het volgende mede: Gisteren en heden (25 en 26 Sept.) hoorde men van den kant van Parijs aanhoudend schieten. De Franschen schieten met het zware geschut van hunne forten op elke helmspits die zich van onze patrouilles in struikgewas of groeven voor een oogenblik vertoont, en verspillen daarmede nutteloos eene groot e hoeveelheid kruid; want onze troepen houden zich na de gevechten op den 19,lfn volmaakt rustig, zenden hunne voorposten zoo digt mogelijk bij de forten vooruit, en handhaven de insluiting der stad. Landlieden, die gedwongen waren geworden om hunne woonsteden in den omtrek van zes uren rondom Parijs te verlaten en naar de stad te trekken, trachten thans daaruit te ontsnappen én melden zich in grooten getale bij onze voorposten aan, maar worden natuurlijk afgewezen. Waarschijnlijk wil men zich in Parijs van deze onnutte monden ontdoen en ziet men thans in, hoe dwaas men handelde met deze door schrik bevangen bevolking der dor pen naar de stad te roepen, daar zij bepaald weigert de wapenen te en niets dan den vrede wil. - Bij de capitulatie van Toul heeft men de voorzorg gebruikt ha gende artikel in de overeenkomst op te nemen: "Met het oog op hf klagenswaardige voorvalhetwelk' bij gelegenheid der capitulatie van is voorgevallen, wordt bepaald, dat, zoo iets dergelijks bij den intog Duitsche troepen in de vesting Toul mogt voorvallenmet het geheet nizoen naar het goedvinden van Z. K. II. den groothertog van Mecklg gehandeld zal worden." in Straatsburg bevel heeft gevoerd, De generaal Uhrichdie andere Fransche officieren zijnna verpanding van hun woord van eer naar Zwitserland vertrokken. De mobile gardedie geheel uit Els bestond, is naar huis gezonden. Uit mededeelingen van gevangenen en uit opgevangeu brieven dat het garnizoen te Metz uit mobile garde bestaat en dat de troepen het leger rondom de stad gekampeerd liggen. Sedert veertien dage men er voornamelijk paardenvleesch. Het ontbreekt er aan zout. Br»; groenten zijn er nog in overvloeddoch daarentegen is er geen Men geeft den paarden gerst en' groente tot voeder. De Pror. Corr., van de vredes-voorwaarden sprekende, wijst er#; Frankrijk door middel der onlangs openbaar gemaakte circulaires van: Bismarck, bekend is geworden met de voorwaarden, die het zegeprai Duitschland in elk geval stellen zal. Als waarschuwing voegt zij Een terugblik op de geschiedenis der laatste zes jaren zal de Franschesi lieden doen beseffen, dat graaf Bismarck in den loop der ontwikkelin; politieke gebeurtenissen telkens slechts die eischen uitdrukkelijk stelt hij bij den oogenblikkelijken stand der zaken voor onvermijdelijk doch dat met den voortgang van den strijd, met het toenemen onzer kn inspanning en hare gevolgen ook de eischen in evenredigheid stijgen. Volgens de tot nu toe verschenen verlieslijstenheeft het Duitschei in dezen oorlog het verlies geleden van 1690 officieren en 38151 mans; pen aan gekwetsten, gesneuvelden en vermiste militairen te zamen. OOiT-INDIE. kt Ik de die v ran naar alrva ter zich BATAVIA, 14 Augustus. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende best kingen genomen. Civiel departement. Ontslagen: op verz.eervol, wegens ziekte, uit betrekking, onder toek. van wachtg.de subst.-griff. bij den raad vanjii Ruin te Soerabaya mr. S. van Gigch; uit 's lands dienst, de geschorste kiert het kantoor van den control, der 'afd. Kommering Ogan-Oeloe en Enim lembang) J. P. Tchoepoeringeervol, wegens vertrek, als bnitengew.si griff.buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Pamalang(Tt! mr. J. 11. J. Schneider; eervol, wegens vertrek, als lid bij den raai justitie te Amboina, W. Ilubers van Assenraad, onder dankbet. voork zen diensten. Benoemd: lot subst.-griff. bij den raad van justitie lei baya, mr. A. L. Clignett; tot opz. le ld. bij de cult, in het gouv. Sunt Westkust, W. D. Ungever; tot comm. bij de wees- en boedelk. te Soerak Ch. W. H. Kemish. Verleend: een 2-jarig verl. naar Europa, wegenszii aan den hoofdonderw. der openb. vierde lagere school te Batavia11. Plant! Belast: met de waarnem. der betrekking van landmeter, voor de geris bijhouding der kaarten en registers van het land Bloeboer (aid. Buiten res. Batavia) en het verrigten van andere werkzaamheden. M. A. van Dew CoodgoUcunl. d«i door den resid. van lliouw is belast: met de uitofl betrekking van gouv.-rooimeester aldaar, C. II. Coenraad; dat door denk teur van binnenl. bestuur bij de Iandel. ink. en cult, zijn geplaatst: in Pit lingo, II. J. Altman; in Samarang, jhr. 11. A. de Geer; zijn overgepta lijkt van Probolingo naar Bezoeki; J. F. Potter; van Cheribon naar Pasoero vaal W. J. G. Vosmaer. Departement van oorlog. Bij de militaire administratie overgeplaatst: 2e luit.-kwartierm., de 2e luit. der inf. 11. Stutterheim. Verleend: een 2-ji verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den len luit. der inf. J. A. 111 tersz; een 2-jarig verl. naar Europa, aan den leD luit.-kwartierm. derslui adm. W. Horsch Ontslagen: eervol, uit de mil. dienst, wegens volbraa in diensttijd, met beh van regt op pens., de maj. der inf. P. J. L. von Stern* „aa Gesteld op non-activiteit: milit. administratie: de kapt.-kwartierm. II. V, J. Roebij. Hersteld in activiteit: infanterie: de le luit. op non-actiiil W. A. Coblijnzijnde hij in verband daarmede teruggeplaatst bij het De form de g batti en I batti den naai bout aan held Tere op len ten bat. der W.-afdeeling van Borneo. Departement der marine. Benoemdtot comm. bij het marine-etabl Soerabaya W. II. H. C. Jaeger. Aan de Sam. C. wordt gemeld dat de pokken-epidemie uit het 1 langsehe maar niet wil wijken, niettegenstaande het plaatselijk besto alle lof toekomt voor de in het werk gestelde pogingen tot keering 4 ziekte. Men telt vele gevallen met doodelijken afloop. Wat opmerking u dient is de daadzaak, dat er inlanders zjjn die zich hebben laten revar neren, en kort na die kunstbewerking hun ganschc ligchaam vol met p(i ken kregen en daaraan overleden. Het stuk get. «Leiden in 1870", is ter plaatsing in dit blad niet geschil AKADE1HIE-NIEDWÜ. PROMOTIE AAN DE LE1DSCHE HOOGESCHOOL. Den ls,cn October-de heer M/H. C. van Oosterzee, geb. te Rotterdam de regtenmet stellingen. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de maand Junij 1870 door het postkantoor te Leiden naar het Duits land zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wieu zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren, Geadresseerd aan: J. G. L. W. Schotelte Jefferson (Texas); W. H. Oldins te New UIm; J. N. Geijer, le Mainz; de Ribaucourt. J. C. de Ia Grim® tierre, beide te Parijs; A. de Petit, te Luik; F. Frohlich te Mons; mad® Ursule Thommenle Bazel. bra li? mii zij dié dei Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 6