Herbi bÜ op oormidd; 'taris jlJVOEGSEL, behoorencfe lot de Leiclscke Courant van Maandag 3 October 3370, W°. 232. Tc Warmond werd Woensdag 11. door de muziekvereeniging //llarmo- van Warmond" eene uitvoering gegeven ten voordeele van het Roode jnis, waarvan de opbrengst, na aflrek der onvermijdelijke kosten, ƒ101.90 droeg. Ondersteund door de belanglooze medewerking van twee bekende rtuosen en een drietal dilettanten, werd, behalve een achttal nommers lorde Harmonie, nog het navolgende uitgevoerd: Dans les bois, van Oscar pit (piano); Semiramis, huit-mains (piano's); C'est une larme, van Lafont dolen piano); Faust-wals, van Litzt (piano); Vogel caprice, musicale terts van Frans Coenen (viool); Freischütz, huit-mainsvan Weber (piano's); Jjslorale, van Frans Coenen (viool). Üüüïl^|-De landbouwers hebben overal van de zonnige dagen, die het laatst li September heeft opgeleverdgebruik gemaakt hun voorraad hooi te ver aderen, hetwelk dan ook met goed gevolg heeft plaats gehad. Zoo wei- g voordeelig als de eigenlijke hooibouw zich liet aanzienzoo bevredigend uitkomst geworden en allerwcge is mep voor een kwaden winter lOrgen. - De Staatscourant deelt het volgende mede; Volgens berigten van fo'. minister-resident te Konstantinopel eh den Ncdcrlandschen consul- te Smyrma, zijn de Nederlandsche schepen Courricr, kapitein van liet, van Nederland over V'enetie naar Smyrna, en Lucia Uendrikakapi- rin Dekker, over Antwerpen en Syra naar Smyrna gaande, door Fransche »omsctiepenkruisende in den Archipel, aangehouden geworden. Wat het irste schip hetreft, heeft de kruiser zich vergenoegd met hel gezigt der [ederlandsche vlag en het woord des gezagvoerders, en hij heeft zelfs diens lanbieding, om de scheepspapieren te zien, niet aangenomen; van het tweede j icbip zijn de papieren vertoond en de Fransche officier heeft een bewijs van "j visitatie op het scheepsjournaal ingeschreven, ten einde, gelijk hij zeide, het itliip niet voor de tweede maal oponthoud ondervinden zoude. Beide sche- pen hebben verder hunne reis ongestoord kunnen vervolgen. Ofschoon beide tapiteins wegens dit kort oponthoud geene klagten wensehten in te leveren waartöe-hun trouwens het regt ontbrak, nademaal het regt van visitatie t fier neutrale schepen een algemeen erkend en uitgeoefend regt der oorlog voerenden is, waaraan de neutrale zich niet mag onttrekken), zoo is even- wel de aandacht der regering, door den minister-resident voornoemd, op het voorgevallene gevestigd, ten einde de Nederlandsche handel opmerkzaam taoge worden gemaakt op de noodzakelijkheid dat de schepen naar de Le vant bestemd (en evenzeer naar alle andere bestemming) gedurende den oor log hunne scheepspapieren in goede orde hebben. Zijn deze, volgens het oordeel van den kruiser, onvolledig of onregelmatig, dan kan het schip Worden onderzocht, ja, het stelt zich bloot om opgehouden en opgebragl 'te worden. Tengevolge der opheffing van het mobile leger, zijn alle frontier- en l Sesting-kommandanten eervol uit hunne functiën ontheven. sekB Thans is door het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot afschaffing [van sterken drank bepaald, dat de jaarlijksche algemeene vergadering van 1870 zal plaats hebben te 'sGravenhage op Woensdag 9 en Donderdag 10 November. Zouden bijzondere reden het hoofdbestuur verpligt hebbende vergadering ditmaal te beperken tot eene huishoudelijke, de omstandigheid ilat de 's Gravenhaagsche afdeeling in November e. k. haar 25-jarig bestaan "dankbaar mag herdenkenen aan die herdenking een eenigzins plegtige openbare zamenkomst, onder voorzitting des hoofdbestuurs, wenscht te wij- den, is oorzaak dat, met behoud in zooverre van haren gewonen vorm, deze algemeene vergadering zal bestaan uit eene openbare, en wel des avonds van Woensdag 9 November (in het locaal Diligenlia); en eene huishoudelijke, 'dp Donderdag 10 November (in de zaal van hel verkoophuis der hh. nota rissen) des voormiddags. - De thans verschenen bulletins n°. 9 en 10 van de Vereeniging het Domic Kruis, bevatten onderscheidene rapporten, die van eene ijverige werk zaamheid getuigen. Dr. Mulder, te Dusseldorp, meldt dat nu geene aanvrage óm bijstand, die aan hem gerigt werd, is behoeven afgewezen te worden, dank zij de onbekrompen wijze, waarop door Nederland in de veelvuldige behoeften, die nog steeds voortduren, wordt voorzien. De heer Hardenbroek van Berg-Ambaehtte Saarbriickengeeft verslag van een togt tot in de om streken van Metz, die in den jammerlijksten toestand verkeeren. Vroeger welvarende dorpen zijn ontvolkt, en gedeeltelijk verwoest. Oude vrouwen, die niet in staat zijn geweest te vlugtengrijsaards en kinderendie gebrek lijden, en niet welen hoe zij in hun verder levensonderhoud zullen voorzien, zijn van vele gehuchten de ecnige inwoners. Bij het aanschouwen dier ver laten velden, bij de gedachte aan den verwoesten oogst, aan de vernielde wijngaarden, welke voor zoo vele duizenden van menschen welvaart en voorspoed opleverdenbetreurde ik helzegt hijdat onze zoo rijk en over vloedig begiftigde Vereeniging van het Roode Kruis, hare weldaden ook niet Uitstorten mag over hen, die niet tot den krijgsmansstand bchooren, en toch door den oorlog zoo ontzettend veel lijden moeten. Het ongunstige weder, dat lang aangehouden had, had op sommige zieken een nadecligcn invloed uitgeoefend. In een rapport uit Mannheim van baron van Zuylen van Nyëvelt, wordt loffelijk gewaagd van de toewijding der dames-ver- plcegsters, die reeds ten vijf ure 's ochtends hare taak aanvangen. Alleen zwaargewonden en daaronder vele geamputeerdenbevinden zich thans in bet lazareth aldaar. I)r. Le Ruttc en Graaf van Randwijk, door den gedelegeerde te Mannlieim belast met een onderzoek in de nabijheid van Straatsburgter opsporing van eene gelegenheid, om zoo mogelijk nu of later aan de inwoners dier onge lukkige stad met materieel en personeel ter hulpe te komen, zijn van daar teruggekeerd, zonder dat het hun gelukken mogt eene plaats te vinden, waar een magazijn zou kunnen opgeslagen worden, ont van daar de stad van it. tJ li het noodige te voorzien. Naar de ingekomen berigten zal waarschijnlijk weldra de ambulance Néerlandaise nabij Sedan worden opgeheven, of ten minste een deel van het personeel worden weggezondenof geroepen om I het Pruissische leger te volgen. Bij de herv. gemeente te Angeren is tot predikant beroepen ds. Callen- bachpred. te Bergschenhoekbij die te Zelhem ds. Eykmanpred. te Cothen bij die te Opheusden d8. Mense, pred. te Bodegraven; bij die te Oude-Pekela d8. van Veen Jr.pred. te Ingen; bij die te Dirksland ds. Doedes, pred. te Hemmen; bij die te Hilversum d8. de Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Oosterland ds. Ruysch van Dugteren, pred. te S'. Annaland; bij die te Leksmond de cand. N. de Jonge. Door den gemeenteraad van Delft is het voorstel van den heer llartogh Heys van Zouteveenom, te beginnen met 1871, de kermis af te schaffen, met 11 tegen 8 stemmen verworpen. Te Amsterdam is eene vergadering van fondsenhandelaarscommissio nairs en makelaars in effecten gehoudenmet het doelte beraadslagen over de wenschelijkheid van het stichten eener nieuwe bijzondere effecten-beurs aldaar, palende aan de groote koopmansbeurs. Van de ruim driehonderd uitgenoodïgde personen waren 164 opgekomen. Na discussie bragt de voor zitter in hoofdelijke omvraag een voorstel, houdende erkenning van de wen schelijkheid, dat te Amsterdam worde opgerigt eene nieliwe bijzondere effec tenbeurs, in verbinding met de groote koopmansbeurs. Dit voorstel werd aangenomen met 157 tegen 4 stemmen. Het nemen van maatregelen om adhaesie te verkrijgen van de belanghebbenden, die niet ter vergadering waren verschenen, en het doen van de noodige slappen om aan het in be ginsel aangenomen plan een begin van uitvoering te geven, werd opgedragen aan eene commissie van vijf leden. Volgens het AU/. Dbl. had dezer dagen te Hoorn een. treurig voorval plaats. Eene jeugdige vrouw, moeder van twee kinderen, was bezig glacé handschoenen met naphta te wasschen. Ongelukkig wreef zij wat hard. waardoor het leder in vlam geraakte, welke vlam zich aan hare kleederen mededeelde, liet mogt haren echtgenoot, die daarbij tegenwoordig was, niet gelukken da vlam te blusschen voordat de ongelukkige op de ontzet- tendste wijze was verminkt, zoodat men voor haar leven vreest. Uit Arnhem en omstreken vertrekken thans vele personen, zooals tim merlieden, metselaars, enz., naar de Rijnprovinciën, om aldaar tegen hoog dagloon te werken. LI. Dingsdag marcheerde van Arnhem het 2dc regiment infanterie, ten einde zich weder naar zijn vaste garnizoen te begeven. Onderweg werd de sterkte van het regiment met één man vermeerderd, aangezien de mar ketentster op voorspoedige wijze van een welgeschapen zoon beviel. Daar er in den laatsten lijd weder veel gebruik wordt gemaakt van postduivenis hèt niet onbelangrijk het volgende staaltje van de snelle vlugt en de juiste rigting die deze diertjes nemen om weder naar hunne til terug te keeren, mede te deelen. Laatstleden Zondag werd te Zoelen, ongeveer jwpp ure» benoorden Tiel <relesreneene duif 'hoogvlieger) ongevangendie een briefje aan den hals bevestigd had, waaruit bleek dat (fit diertje twee uren en 25 minuten vroeger te Cleef was losgelaten. Te Dodewaard heelt Donderdag nacht een zware brand gewoed, liet woonhuis en de magazijnen en schuren van een aldaar woonachtigen wagen maker, levens houtkooper en landbouwer, zijn een prooi der vlammen ge worden. Eene groote hoeveelheid hout en veldvruchten ging verloren en'35 varkens, een kalf en een geit kwamen daarbij om. Nabij Wolvega viel Donderdag namiddag een.conducteur van een trein van den staatsspoorweg, die in volle snelheid was. Algemeen vreesde men dat de man het leven zou hebben verloren, docli gelukkig bleek die vrees ongegrond. Op den teruggaanden trein deed hij weder dienst en beklaagde zich alleen over hoofdpijn door den onverwachten val veroorzaakt. 'sGRAVENHAGE, 1 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan A. van den Berg te Weesp tol het dragen van het kruis fidei et virtuti, en aan J. L. Cilleltens te Hilver sum tot het dragen van de zilveren medaille 2dc ltl. bene merenti, hun door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Maasdam is benoemd de heer W. J. Klaar. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur-generaal bij het prov. geregts- hof in Groningen de heer mr. P. Hofstede, thans procureur-generaal bij het i prov geregtshof in Drenthe, en tot procureur-generaal bij laatstgenoemd hof de heer mr. T. II. Bondam, thans officier van justitie bij de arrond.-regt- bank te Assen. -- De afdeelingen der tweede kamer zullen Maandag aanst. een aanvang maken met het onderzoek der staatsbegrooting. De haringvisscberij levert voor Scheveningen steeds over het algemeen genomen rijke vangsten op. Sinds den 205tI,n der verleden maand hebben althans twintig schuiten ruim 1% millioen stuks steurharing aangebragt. Daarentegen slechts 231 ton pekelharing, maar van uitmuntende qualiteit. Bijna dagelijks komen weder, gelijk andere jarenschuiten van Zandvoort en Egmond te Scheveningen met versclien visch aan. Zij maken goede zaken. BUITENLANOSCHE BEKIGTEN. fiNGELANB, LONDEN 30 September. De heer Lytton Bulwer dringt, in een brief aan de Times, er op aan dat Engeland in den tegenwoordigen oorlog tusschenbeide treden zal. Indien wij, zegt liij, in het gezigt van eene onmetelijke ramp, welke de wereld dreigt te treffen, ons omhullen met het onveranderlijke besluit om stom en onbewegelijk te blijvengeene beweging te doengeen woord te zeggen om haar af te wenden, dan, voorzeker, kan ik niet nalaten, mijne sombere vrees uit te spréken, dat de dag niet ver is, waarop God ons de inagt ont-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5