p k 1.18 s i: v. wj PEK TELEGRAAF. c lieer 'r direci) nitvansi renadien beschik- K de Ui. 3< '"es- iii( 0]> II i staf int, A. Gtilj reg. vestiiii J. airs, j irstrasi izaine moet BERLIJN, 29 September, op nieuw voorstellen hebben gedaan betreffende de ont- jjijr van Metz. Thans verlangt hij vrijen aftogt, ongewapend, naar het (I1"van Frankrijk. Natuurlijk is dit geweigerd. Alleen van de voor van eesrden, waarop Sedan is overgegaan, kan hier sprake zijn. I je voerlieden die onlangs door de Franschen met de buit gemaakte van sche proviandwagens naar Thionville zijn gebragl, verhalen dat zij aldaar ge behandeling ondervonden als de krijgsgevangenen binnen Metz. On- Irllijk na hunne aankomst te Thionville werden hunne kleederen door- ,1 waarna zij bij troepen van 20 man in kazernen werden opgesloten. y'rrfn niets dan een emmer water en hun eigen brood, met de spot- opmerking: "gij hebt ons wat te eten gebragl en daarom zullen wij ik wat geven." L)en volgenden dag werden zij bijeengeroepen en werd hunner gevraagd of hij in militaire dienst was. Wie dit met ja be- roorddewerd dadelijk weggebragt: de anderen werden geneeskundig erzoclit of zij tot de dienst geschikt waren, en ten laatste werden ,n de voor de wapens ongeschikten op vrije voeten gesteld. Vier aan - werden deze builen de vesting gebragt, waar de Franschen hen tot l,ejd spottend de hand drukten, met verzoek om hunne complimenten de heeren Pruissen over te brengen. uit Cuxhaven wordt gemeld, dat de aldaar liggende, met torpedo's iden. stoomboot Neuenfeld in de lucht is gesprongen, waarbij de kapi- en vier man der equipage van het vaartuig, alsmede vier landweer- tieren, zijn omgekomen. Alleen de machinist, de bootsman en een de Fraieepsjongen hebben er hel leven afgebragt. De kapitein had de vier ge uite officieren bij zich aan boord genoodigd om hun de zamenstelling vernielings-werktuigen te loonen, en was daarbij, naar het getuigenis een der geredden, zoo onbehoedzaam te werk gegaan, dat eene ont- (Di,ir niet scheen te kunnen uitblijven. De dagbladen van St. Petersburg berigten dat er van 27 September af aantal dagen achtereen dagelijks 14 militaire treinen over den spoorweg .ikIc Xjhen Moskau en Kursk zullen loopen. OOST-INDIK. RAT A VIA, 14 Augustus. Bet N. Bat. Hbl. zegt: De oorlogstoestand in Europa werkt verlam- tnd op den handel. Er gaat hier niels hoegenaamd om. De Billiton till ing van 6000 pikols is nogtans vrij goed afgeloopen De regering neemt lige maatregelen van voorzorg. Te Samarang, Soerabaya en in Straat mka blijven grootcre oorlogsbodems gestationeerd. Een paar Fransehen en lilschers, tot het leger behoorendehebben elkander alhier afgeklopt. Van ipens is geen gebruik gemaakt. De spanning, als de mail aankomt, is tegelijk. De kleine stoomboot snelt dan naar buiten en de massa, tmedegaat, is groot. Naar men verneemt zijn de gelden bijeengebragt voor het standbeeld ven pan Koen, voor weinige maanden nog slechts 13000 bedragende, nu tot 'sgeriiK ven. i Oraij stain i n Et aai® lerl blijft 3000(1 geklommen. ou - Den 29"c" Julij zijn in de Preanger vrij hevige schokken van aardbe- waan dat t stw lts#* ISCfe ten aldai smü "jkti steut heel rigid 1 w. rijft or di nid na» ft.. waargenomen. 30 September. Op het adres van de tweede kamer antwoord op de troonrede, heeft Z. M. het volgende ST. PETERSBURG, 30 September. Den heer Thiers is op zijn aanhoudend verzoek gisteren door den keizerals privaat persoonaudiëntie verleend. BRUSSEL, 30 September. De Etoile Beige bcrigt hel volgende: Een rei ziger, heden morgen uit Valenciennes aangekomen, deelt de volgende de pêche mede, die gisteren op de muren binnen die stad was aangeplakt: Versailles hernomen. Het Pruissische leger op de vlngt. Talrijke artillerie- parken zijn nabij den Hont Vale'rien genomen. 0000 Pruissen zijn gevangen genomen en 30000 buiten gevecht gesteld. 07 mitrailleuses zijn bemagtigd. De Pruissische generale staf is gevangen genomen. Deze depêche was ge- teekend door den heer "Gambetta." INGEZONDEN. 'sGRAVENIlAGE, er staten-generaal in ■antwoord Mijne heeren! Ik dank de tweede kamer voor haar adres van antwoord en verzoek u, lijne heerenhaar dien dank te willen overbrengenmet de verzekering it liet mij hoogst aangenaam was te vernemen, dat zij ook nu weder be id is tot het aanvaarden der belangrijke werkzaamheden die haar wachten. BERLIJN, 29 September. De heer Delbriiek is heden alhier teruggekeerd; lilt ifr een eenvoudig toetreden van de Zuid-Duitsche staten tot den Noord en I» uitschen bond is evenmin als over de quaestie van toepassing der tegen- iroordigc bondsconstitutie onderhandeld en waarschijnlijk zal hierover niet mderhandeld worden. In den Elzas en Lotharingen wordt krachtig voortgegaan met het orga- iseren van den telegraaphdienst. Te Epcrnay zijn Pruissische telegraphis- en aangesteld. ST. PETERSBURG, 29 September. De heer Thiers is gisteren door prins slraiortschakoff ontvangen. De keizer zal hem waarschijnlijk geen gehoor les .ferleenenen de grootvorst evenmin. BRUSSEL29 September. [Part. Tel. N. II. C.). Berigten uit Rome mel den, dat aangezien Antonelli zijn ontslag heeft aangevraagd als secretaris tan staal, kardinal Capalti in zijne plaats is benoemd. De bevolking heeft de drukkerij van het blad Observatore Bom. geplunderd, seed De Paus heeft met een protest geantwoord op den brief van Vicior Emma- dage nucl aan Z. 11. gerigt. TOURS, 29 September. Er zijn alhier berigten uit Parijs ontvangen van den 24,l,n. De oorlogsbcriglcn van den 25!len zqn van geen beteekenis. De vijand is nergens verschenen. De eerste aflevering van de bescheiden, op de TuileriCn gevonden, is raai Beden verschenen. Zij bevat een brief van .lecker over de Mexicaansche espeditie; dit schrijven is zeer compromettant voor de Morny. De gisteren op den vijand behaalde voordeelen hebben een grooten indruk gemaakt. De bladen deelen bijzonderheden mede omtrent dat gevecht en verklaren dat de Pruissen groote verliezen geleden hebben. Iedereen is hier net de beste bedoelingen bezield. LONDEN29 September. Dertien Fransehe pantsersehepen zijn gisteren voorbjj Dover geslevend, zuidwaarts koers zettende. Al de liberale ochtend- Waden geven aan Frankrijk den raad, te erkennen dat zijn toestand hope loos is en dat het voortzetten van den wederstand tot niets anders leiden Dan dan tot vererging van dien toestand. TOURS, 29 September. Fransehe dépêches van heden uif Colmar en Bel fort bevestigen de capitulatie van Straatsburg. -- Uit Epernon wordt van lieden gemeld dat (Ie Pruissen Rambouillet ontruimd hebben. Eene dépêche Rouaan van heden berigt de aankomst aldaar van een koerier, die 'sochtends Parijs had verlaten. In die stad is de toestand zeer goed. de Pogingen van den vijand blijven vruchteloos, en de Franschen hebben de positien weder ingenomenwelke zij verloren hadden. CHERBOURG, 29 September. De vloot is hier teruggekomen, na zich verzekerd te hebben dat de Pruissische vloot te Jahde gebleven is. Twee escaders zijn in de Noordzee en in het Kanaal achtergelaten ter beschermin van bet kustland en de koopvaardijvloot. BERLIJN30 September. (Officieel). Ferrières, 29 Sept. De koning ver ende lieden de vijandelijke verschansingen van St. Denis af tot aan Rotnain Tilleforl. Nieuws omtrent het leger is er niet, Het Raadsbesluit van den 9,lfD Januarij 1868 betreffende een plaatselijke directe belasting. III. Nu er weder sprake is van een rijksbelasting op de inkomsten en zelfs een nieuw belastingstelsel voor onze gemeente, in plaats van den hoofde lijke!) omslag, die thans geheven wordt, is ontworpen en voorgesteld, kan het zijn nut hebben nog eens in herinnering te brengen op welk beginsel het door den gemeenteraad met de meerderheid van slechts éénc stem ver worpen ontwerp rustte en in hoever liet in dit opzicht verdient geplaatst te worden naast, boven of beneden dat, 'twelk in de zitting van den Lcid- schen gemeenteraad van 22 September 11.is ingekomen en vervolgens open baar gemaakt. Men is het vrij algemeen eens, dat ieder ingezeten belast moet worden in verhouding tot het bedrag van zijn inkomen. Men kan naar dat bedrag raden of gissen en op die vermoedens berekening maken door op te sporen wat hij verleert, men geraakt slechts tot bijna de helft, mdien men blijft bij woonhuis, meubelen, dienstboden en rijtuig, maar niet onder de ver tering ook begrijpt, de voeding, het voornaamste deel der levenswijze, waarin de standen 't meest verschillen. Bij de personele belasting behoort derhalve de heffing van aecijnsen op de levensbehoeften en voorwerpen van weelde. En dan nog, zoo zulk een heffing al mogelijk en raadzaam ware, blijft het nog onzeker of ieder wel leeft en verteert naar zijn inkomen, of bij ieder belastingschuldige het bedrag van inkomen en van vertering in gelijke verhouding staat. Toen ik op het Ulrechtschc Veer woonde stelde de fiscus* mijn vermoedelijk inkomen op ƒ2392nu ik op de Haarlemmer straat woon is liet niet meer dan ƒ1550. De levenswijze of het inkomen verschilde niet; 't was alleen verschil van opvatting die een uitkomst gaf telkens met de waarheid in strijd. Maar waarom, als men het welen wilde, niet de belanghebbende gevraagd In de memorie van toelichting, die gevoegd was bij het ontwerp, dat bij raadsbesluit van 9 Januarij 1868 met de meerderheid van ééne stem ver worpen werd, leest men daaromtrent het volgende: "liet inkomen kan alléén bekend zijn bij hem die het geniet en is tref- baar wanneer hij het openbaart. Is zoodanige aangifte in den regel te vertrouwen? Men heeft aan dit bezwaar willen tegemoetkomen door de beëediging van de aangifte te mogen eischen. Die eisch is echter onzedelijk, want hij brengt den aangever in strijd tusschen zijn geweten en zjjn beurs, tusschen pligt en belang. Zal men dan de toevlugt nemen tot het evenzeer onzedelijk middel om de waarheid der aangifte door bewijzen te staven, maar welk inquisiteriaal onderzoek zou daartoe niet vereischt worden, wilde men zijn doel bereiken? Wij meenen dat noch het een noch het ander aanbeveling verdient, en hcuden het er integendeel voordat door vertrouwen te stellen in de eer lijkheid van den aangever, die bij de openbaarheid der kohieren door de publieke opinie wordt gecontroleerd, dit middel tot voldoende resultaten zal leiden." "De wet van 8 Maart 1844 liet aan den vrijen wil over, wat later door dwang kon worden verkregen en de natie heeft vrijwillig voldaan aan den eisch. Zou een beroep op de Leidsche burgerij insgelijks niet tot goede uitkomsten leiden Zou in den regel niet ieder belastingschuldige bereid bevonden worden om bij te dragen lot de som, die door de regecring noodig wordt verklaard tot dekking der plaatselijke uitgavendoor zich in een der klassen te plaat sen in verhouding tot zijn inkomen Die zich in lager klasse plaatst, pleegt in het oog zijner medebelasling- sclnildigen bedrog, omdat hij daardoor anderen ontneemt wat tol aanvulling zijner bijdrage noodig is." Het vertrouwen, dat de overheid stelt in de eerlijkheid van den aange ver, is een uitstekend middel dat zich door eenvoudigheid aanbeveelt en veel meer hoop geeft op verrassende uitkomsten dan vrees voor groote teleur stellingen. De verschillende proeven die genomen zijn, hebben steeds teleurstellingen gebaard, omdat zij van groote onbillijkheden blijken gaven, waarom ook niet een proefjaar besteed, om het antwoord der burgerij te vernemen op de verklaring van den gemeenteraad: "die som is er noodig om de plaatse lijke uitgaven geheel te dekken; zij moet worden omgeslagen over hen, die betalen kunnen, in verhouding tot hun inkomen. Dat ieder zich plaatse in de klasse, waar hij wil of voor zooveel hij zal bijdragen lot de som die vereischt wordt." Voor hen, die geen antwoord willen geven of wier antwoord de palen van ernst en betamelijkheid te buiten gaat, voor de welligt betrekkelijk weinigen, die klaarblijkelijk van het vertrouwen, dat in hun gesteld wordt, misbruik maken, voor hen. die een of ander gemoedelijk bezwaar hebben, om zich zelf te classificeren, moet een middel bestaan om in den omslag te worden getroffen. Het ontwerp dat met de meerderheid van ééne stem werd verworpen voorzag daarin door in art. 4 de huurwaarde van het woonhuis of een ge deelte van dien naar een opklimmenden factor te herleiden lot het bedrag van liet belastbaar inkomen, zoodat er vermoeden bestaat, dat weigering tot eigen aangifte geen voordeel geeft dan aan de gemeentekas. "Ambtshalve aanslag moet plaats hebben bij verzuim van aangiftekan geschieden bij blijkbaar onvoldoende aangifte, nadat den belanghebbende de daarvoor bestaande gronden zijn mcêgedeeld." Het standpunt van de overheid tegenover de belastingschuldigen is bij zulk ecu omslag dat van bemiddclares. Immers zij treedt op in het belang van al de belastingschuldigen tegen ieder, die naar hare gemoedelijke over tuiging langs een redelijken weg verkregen, niet of niet betamelijk bijdraagt in de algemecne beurs. Zij gedraagt zich als fiscus eerst bij de invordering van den aanslag volgens de kohierenwelke kohieren voor iedereen ter lezing lagen en waartegen iedereen bezwaarschriften kan indienen. Het dikwijls aangehaald verworpen ontwerp had in zijn klassenverdeeling ook een eigendommelijk karakter. 24 Sept. 1870. M.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3