LEID80UE COURANT. 1870. ,-jj ZATURDAG 1 OCTOBER. N". 231 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'gjaars, buiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. SA n dog id ill Pet bestuur tangen van dr, Bi N NEN LAN DSC IIE BE BIGTEN. LEIDEN, 30 September, van het comité Roode Kruis alhier heeft een brief ont- Zaalberg, die eenige dagen geleden met cene groote bezen- e ti ding materieel naar Aken is vertrokken. Wij zijn in staat gesteld daaruit 't rui de volgende bijzonderheden mede te declen. stf. «Ik werd met open armen ontvangen en moest, niettegenstaande ik reeds Ik pjjn intrek in een logement genomen hadten huize van den heer Pastor ioj president van het hoofdbestuur) logeeren. Wij gingen direct naar hel reserve- na azaretliwaartoe een goederengebonw aan het station was gebruikt, het welk vrij goed was ingerigt en waar de zwaargekwetsten voorloopig wor- •i! den opgenomenom na eenige rust en verpleging den volgenden dag naar bligde baracken-lazareths te worden verzonden. Verplegers en verpleegsters •oesr waren daar in grooten getale voorhanden. Daar de gekwetsten hier bijna fhic zonder klccdcren en uitgehongerd aankomenzoo bestaat hier groote be- hit hoefte aan kleederenvictualiënrooden wijn dekenssigaren enz." De drie baracken-lazareths bevinden zich 10 minuten buiten de stad en lijm lijn goed ingerigt. Er worden enkel zwaargewonden verpleegd en er zijn dit, zeven geneesheerendoor liefdezusters en paters bijgestaan, aan verbonden, du, Ook in het Maria-hospitaal te Burtscheiddoor dr. Zaalberg om de voor- ui» treffelijkheid der inrigting zeer geroemd, liggen alleen zwaargekwetsten. Vehslre deze vindt men nog te Aken (de militaire hospitalen niet medege- rekend) de Evangelische Kranken- und Versorgungsanstalthet Evangelische [Dl Frauenvercin en eindelijk het groote Mariahilfe-hospitaal, waar over de hon- Icrd gewonden verzorgd worden en dat dr. Zaalberg een model-ziekenhuis noemt. Het is tot stand gekomen uit de winst der vroegere speelbank en wordt nu door vrijwillige bijdragen onderhouden. Eindelijk is er nog eene ambulance aan het station, Evacuationscommission genaamd, die de ligt- t. gekwetsten, welke verder moeten vervoerd worden, in ontvangst neemt. De medegebragte goederen werden onder deze verschillende inrigtingen verdeeld en onder warme .dankbetuiging ontvangen. Hel bleek evenwel, dat de behoefte veel grooter was dan men hier geraamd bad. Sedert de gekwet sten over België mogen vervoerd worden, komt alles naar Aken, waar de zwaargekwetsten blijven, terwijl de ligtgekwetsten, voordat zij verder II reizeneerst aan het station verzorgd worden. De heer Zaalberg heeft dus aan het hoofd-comité te 's Gravenliage eene opgave van benoodigdheden ge zonden en twee dagen na de aankomst van zijn brief, zijn wederom 31 goed gevulde kisten naar Aken verzonden. De spoed waarmede aldus aan de aanvraag wordt voldaan, kan niet genoeg geroemd worden. De gewonden, die lot nu toe meest uit Gravelolte en Sedan kwamen, moeten er soms verschrikkelijk uitzien. Dr. Zaalberg woonde verscheidene belangrijke operaties bij. Dysenterie komt veel in de hospitalen voor. Uit Sedan was een pokkenlijder aangekomen. Behalve met de gewonden had in Aken de liefdadigheid handen vol werk met de uit Frankrijk verdreven Duilschers, waarvan de meestcn naakt en uitgehongerd aankwamen en kleeding en voedsel behoefden. Alleen voor de kleine kinderen waren er 2000 zuigllesschen met melk uitgedeeld. De brief eindigt met eene hartelijke dankzegging uit Aken aan allen die tot de milde ondersteuning het hunne hebben bijgedragen. 5 Heden morgen is cene koe, die met de boot naar Woerden zou ver trekken, uit den stal van van Teylingen op het Ulrechtscbe Veer ontsnapt. Waarschijnlijk geschrikt, is heL dier, oischoon aan de pootcn gekneveld, in Me vaart langs het Plantsoeu en vervolgens langs de Vest enz. tot op 4e Doelenachtcrgracht geloopen; onder weg werd een meisje ernstig aan bet hoofd verwond en nog een paar andere kinderen moeten kwetsuren hebben bekomen. Op genoemde gracht geraakte het woedende dier in het waterzoodat op die wijze het gevaar geweken was. De modderige en diepe -gracht maakte hel moeijelijk liet dier op het drooge te krijgenhetgeen dan ook eerst na veel inspanning gelukte. Hall bewusteloos werd de koe langs den wal bij de sterrewacht naar boven gesleept, sterk gebonden en tervolgens op een wagen weder naar de boot vervoerd. - Bij de hecren Is. An. Nijhoff en Zoon, te Arnhem, ziet een werkje bet lichtgetiteldIets or er de vuurwapenen en de theorie van het whieten, ten dienste der wcerbaarheidskorpsentoegelicht door 14 hout gravuren, door A. J. de li off, kapitein bij het 8* reg. inf. Overbodig is bet zeker, bij de tegenwoordige tijdsomstandigheden, het nut van zulk eene uitgaaf te betoogen, te meer daar de naam en de qualiteit van den schrij ver, ieder, hetzij direct of hetzij indirect in betrekking staande tot Neer- lands weerbaaarheidzal uitlokken met dit werkje kennis te maken. Wjj kunnen hierbij mededeelen, dat door de uitgevers aan den kominandant van elk weerbaarheidscorps, op zijne aanvrage door middel van den boekhandel, een present-exemplaar wordt afgestaan, om hen alzoo in de gelegenheid te stellen persoonlijk de waarde van dit werkje te beoordecleu. De prjjs is zoo matig gesteld, dat ieder belanghebbende in de gelegenheid is het zich aan te schaden. De Staatscourant bevat een rapport van den minister van justitie aan Z. M. den koning, betredende de zamenslelling van een nationaal wetboek van strafregt. Volgens des ministers overtuiging mag het ontwerpen van een dergelijk wetboek niet langer worden uitgesteld, en is het zeer wen- schelijk dezen welgevenden arbeid op te dragen aan eene slaats-commissie. Bij de zamenstelling dier commissie, zegt de minister, moet het oog geves tigd worden zoowel op de mannen der wetenschap, die hun leven wijden aan de studie van het strafregt; als op hen, die in hunne tegenwoordige of vroegere betrekkingen in de rangen van de magistratuur, het openbaar ministerie of de balie de strafwetten in hare toepassing door dagelijksche ervaring hebben leeren kennen. Hij meent te mogen vertrouwen, dat de mannen, die hij de eer heeft als leden der commissie aan Z. M. voor te dragendoor hunne studie en ervaringdoor hunne wetenschappelijke en praclische kennis van het strafregt alle gewenschte waarborgen aanbieden, dat zij zich het vertrouwen, hetwelk Z. M. in hen zal willen stellen, in alle opziglen waardig zullen maken. Ilct rapport wordt gevolgd door een kon. besluit, waarbij wordt ingesteld eene staats-commissie voor de zamenstelling van een wetboek van strafregt. Aan die commissie wordt opgedragen tot dat einde de noodige voorstellen te doen in den vorm van wetten met daarbij behoorende memoriën van toe lichting. Deze commissie, na voor de eerste maal te zijn bijeengeroepen door den minister van justitie, zal vergaderen te 's Gravenhage, of, na be komen magtiging van voormelden minister, te Leiden. Tot leden dezer commissie worden benoemd de bh.: mr. J. de Wal, hoogleeraar in de regts- geleerdheid bij de hoogeschool te Leiden, tevens voorzitter; mr. W. F. G. L. Frainjois, raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland: mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het dep. van justitie, tevens secretaris; mr. M. S. Pols, advocaat bij den hoogen raad, auditeur militair in de l',e militaire afdceling voor de prov. Zuidholland, te 's Gravenhage; mr. A. E. J. Modder man, hoogleeraar in de regtsgeleerdlieid bij bet athenaeum illustre te Amsterdam. Het ontwerp van wet tot regeling der schutterijen, in de vorige zitting der sta ten-generaal aangeboden, en waaromtrent de commissie van rappor- teurs uit de tweede kamer reeds het eindverslag had uitgebragt, is echter in die zitting onafgedaan gebleven. Het tot stand komen eener nieuwe schutterij-wet wordt ongetwijfeld door 's lands belang gevorderd. De regering heeft het derhalve van haren pligt geacht het vorig wets-ontwerpdadelijk na de opening der tegenwoordige zitting, weder in te dienen. Dat ontwerp is, behoudens eene uitzonderiii" gelijkluidend aan het laatst behandelde. Het verschil van het tegenwoordige met het vorige ontwerp betreft de eerste paragraaph van hoofdstuk XII, van de dienst der schutterijen in tijdei) van gevaar en oorlog. In 1 van dat hoofdstuk is namelijk een art. (thans 130) ingelasclitwaarbij bevoegdheid wordt gegeven om, wanneer in de ge vallen omschreven in art. 184 der grondwet de militie te land, hetzij geheel hetzij ten dcele. buitengewoon is bijeengeroepen., de active schutterijen ge lijktijdig zonder nog tot hare mobielverklaring over te gaan, door builen- gewone oefeningen, tot de dienst ter verdediging des vaderlands verder te bekwamen en voor te bereiden. De buitengewone omstandigheden van den laatstverloopen tijd, welke het in 's lands belang noodzakelijk hebben gemaakt met snelheid maatregelen te nemen om onze neutraliteit, des noods door kracht van wapenen, te hand haven, hebben tevens de noodzakelijkheid van zoodanigen voorbereidenden maatregel, het marsehvaardig maken der schutterijen, aangetoond. Z. M. de koning heeft, naar de d. C. verneemt, het verzoek om gratie afgewezen, ingediend door den spoorwegwachter bij de Iloll. spoor wegmaatschappij J. H. Splinter, die door het geregtshof in Noordholland veroordeeld is tot één jaar eenzame opsluiting en ƒ25 boetewegens het verzuim, op 28 Aug. 18G9 ten gevolge van in slaap vallen gepleegd, om de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1