LE1DSCHE COURANT. 1870. N°. 227. DLNGSDAG 27 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. rmin. raoe- osten 1.793 op legen mil- voor erige 30. noo- iodig leljjfc dan. i het, iar. sspl- nder iene kan oor- vor- ten) lien De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; «et het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. irnimémmSmimmeiTilf~TTT Tl Tm—l-mtmmmmmmmmmm— LEIDEN, 26 September, garnizoen komen de 14« batterij van bet rcg. bil- Alhier zal lijdelijk Tcld-arlillerie. Zondag middag gaf ds. van Boekercn in de kinderkerk een kort ver haal van hetgeen hij dezer dagen in het lazaret te Dnsseldorp had gezien. Gelijk zich verwachten liet was de opkomst ditmaal zeer groot. De be halen omtrent hetgeen door onze Nederlandsche afgevaardigden wordt ge daan voor de verpleging der gewonde soldaten, mogten hoogst belangrijk beetenen oud en jong luisterde dan ook naar het aandoenlijke verhaal des sprekers met ingespannen aandacht. De collecte, bij deze gelegenheid gehouden, ten voordeele van het Roode Kruis, beeft opgebragt de som van j 41.80. Heden op den middag viel aan den Ouden Rijn over de Vestestraat een 10-jarige knaap in het water en geraakte spoedig onder eene aldaar liggende schuit. Zekere Schouten, die zich te water begaf, slaagde er in het kind te redden. Naar wij vernemen, zal er Woensdag avond aanst. te Warmond in het logement /'de Stad Rome" ten voordeele van het Roode Kruis eene muziek-uitvoering plaats hebben van bet aldaar bestaande gezelschap de Harmonie. Door den minister van financiën is het volgende bekend gemaakt: Met relertc aan de aankondiging voorkomende in de Ned. Staatscourant van den 20s,en dezer, ten aanzien van de verzending der Indische postspeciaal door middel van de Britsche pakkelhooten, dicne tot narigt der belangheb benden, dat volgens eene mededeeling der Fransche postadministratie de brieven en verdere stukken bestemd om met de Fransche pakketbooten over Marseille naar Indië te vertrekkentwee maal vier en twintig uren vroeger dan tot dusverre uit Nederland behooren verzonden te worden. De Indische brievenmaal over Marseille per Fransche pakketboot zal dus tot nadere aan kondiging voor een eerste maal des Diugsdags, óm de veertien dagen, na den trein, die ten 7.18 's av. uit Moerdijk vertrekt, en voor een tweede maal des Woensdags na den trein, die ten 11.23 'sm. uit Moerdijk vertrekt, norden verzonden. In verband daarmede zal de ter post bezorging in fsGravenhage, Amsterdam en Rotterdam behooren te geschieden des Dings- dags in den voormiddag of uiterljjk Dingsdag avond. De eerstvolgende ex peditie-dagen vallen op den 27!lcn September11 en 25 October enz. Vol gens eene mededeeling der bovenvermelde postadministratie bestaat er geene noodzakelijkheid tot een vervroegd vertrek der correspondentie bestemd om met de Fransche pakketbooten over St. Nazaire naar Nederlandse!) Guyana (n Curasao te worden verzonden. De daaromtrent opgegeven tijdstippen van vertrek zijn dus voortdurend in acht te nemen. Bljjkcns ontvangen mededeeling zijn de kantoren te Rome en Civita- Vecchia in den Kerkdijken Staat thans weder voor regeringstelegrammen toegankelijk. Daar de telegrafische gemeenschap met Parijs geheel afgebro ken is, moeten alle regeringsberigten met die bestemming aan het kan toor te Tours worden gerigt, in welke stad de delegatie der regering ge vestigd is. Onder de vele en aanzienlijke geschenken, die op nieuw bij de hoofd commissie tot de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van het Roode Kruis, zijn ontvangen, mag bijzonder worden vermeld: van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, twee prachtige ge schilderde proceleinen vazen, benevens twee kristallen dito, rijk verguld; van 7- K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, eene schilderij, landschap van Hornier, in vergulde lijst; een chromo-lilhographie, de nachtwacht naar Hembrandt, mede in lijst, alsmede nog twee bronzen beelden; van II. K. H. Mevrouw de prinses - Hendrik een zwart marmeren pendule met bronzen heeld. Ook vele industriëlen geven door ruime inzending aan de hoold-com- missic bewijs van medewerking en instemming met de zaak. In de Zaturdag 11 te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- co natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen heeft de keer Kaiser opheldering gegeven, waarom hij en de heer Stamkart Neder land niet bij de internationale vergadering der standaardmeting te Parijs hebben vertegenwoordigd. Bij het ministerie van binnenl. zaken heeft een misverstand plaats gehad, waardoor zij in de mcening verkeerden, dat die vergaderinguithoofde de tijdsomstandighedenzou verdaagd wordenter wijl hem (spreker) uit een toevallig in de banden gekomen b'ad gebleken is, dat zij wel heeft plaats gehad. Vijf en twintig natiën zouden vertegen woordigd zijn, doch werkelijk zijn er slechts 20 geweest. Inmiddels heeft die vergadering alleen geleid tot het benoemen van eene commissie voor de voorloopige werkzaamheden, en is vastgesteld, zoowel de //metre" als de kilogramme in onderzoek te nemen, zoodat het verzuim van minder ernsti- gen aard is. Men meldt uit Schiedam: Donderdag avond ten 11 ure kwamen aan het Hoofd alhier drie visschers aan met een schippersknecht, die zij op de zandplaat tusschen hier en Pernis in zeer gevaarlijken toestand gevonden hadden. Die knecht was met zijn schipper van hier in een bootje vertrok ken om te zien of hij in het Overmaasche mest kon koopen. De schipper, die in eenigzins opgewonden toestand moet verkeerd hebben, had zich in het bootje nedcrgclegd, het aan den knecht overlatende om hem over te roeijen. Deze, op de Maas onbekend, was op de plaat geroeid, waarop de schipper hem vroeg of zij reeds aan den overkant waren; op het antwoord, dat zij vast zaten, ontstak de schipper zoodanig in drift, dat bij den riem opnamden knecht daarmede eenige slagen tocbragt en hem daarna over boord wierp, waarop hij zich met het bootje verwijderde. De knecht, op de plaat achtergelaten zijnde, zag zich eindelijk door het wassende water, dat hem reeds tot aan den hals reikte, genoodzaakt om hulp te roepen, waarop de drie visschers tot zijn redding toeschoten. Dit verhaal wekte de verontwaardiging van eenige daar aanwezige personen derwijze op, dat zij den schipper gingen opsporen, achterhaalden, en aan de wacht aan het Hoofd overleverden. Te Arnhem heeft de gemeenteraad besloten den prijs van het gas uit de gemeentelijke gaslabriek, zoowel voor particulieren als voor de gemeente, te stellen op 12 cent per kub. el en wel voor het tijdvak van 1° October ek. tot 1» Januarij 1872. Laatstleden Donderdag werd te Harderwijk het lijk opgehaald van een gepensioneerd militair van het Oost-Indische leger, die door verdrinking een einde aan zijn leven had gemaakt. Men had daags te voren zijne kleeding- stnkken voor schuld in bewaring genomen, en door nog meerdere schulden bezwaard, had de ongelukkige gemeend op deze wijze daaraan te moeten ontkomen. 's GRAVENHAGE, 2G September. Tol burgemeester der gemeente Medcmblik is benoemd de heer A. Noorderbroek, en tot burgemeester der gemeente St. Philipsland de heer F. NV. S. von Stuedel. -- Z. M. heelt aan den lrn luit. C. A. van Soelen, van het 3de reg. huza ren, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De kolonel F. C. M. baron van Tuyll van Serooskerken, kommandant der artillerie van liet mobiele leger, wordt den 30s"n dezer eervol uit die functie ontheven en zal alsdan liet kommando van het reg. rijdende artil lerie te Amersfoort weder aanvaarden. De ministers van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verlccnen. Het gewijzigd onlwerp-adres van de tweede kamer in antwoord op de troonrede is van den volgenden inhoud: Sire 1. Js bet altijd een plcgtig oogenblik als de koning spreekt tot de ver tegenwoordigers van bet Nederlandsche volk, in de ernstige dagen, die wij beleven, luisterden wij met verdubbelde aandacht naar uw koninklijk woord. Bij den aanvang barer werkzaamheden gevoelt de tweede kamer der sta- len-generaal zich gedrongen aan uwe majesteit de betuiging barer hulde aan te bieden. 2. Dankbaar erkennen wij, dal ons dierbaar vaderland rust en vrede ge niet, terwijl een groot deel van Europa geteisterd wordt door een Moe digen krijg. NVij waarderen met uwe majesteit ten volle den vaderlandschcn volksgeest, die zich in de jongst verloopen maanden zoo algemeen openbaarde, en den last hielp dragen, aan Nederland opgelegd door de zorg voor liet behoud zijner onzijdigheid. Vereenigen wij ons dus ook gaarne met den lof, door uwe majesteit ge schonken aan hen, die te wapen snelden, met niet geringere voldoening zagen wij, vertegenwoordigers van een vredelievend volk, er op gewezen, hoe de opofferende hulpvaardigheid van Nederlands ingezetenen op nieuw heeft uitgeblonken in bet verzachten' van het leed, door den oorlog teweeg gebragt.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1