LE1DSCIIE COURANT. 1870. i\'\ 223. ZATURDAG 24 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. j 3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlien is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCilE m-RIGTEN. LEIDEN, 23 September. lieden morgen omstreeks 12 lire keerde per extra-trein het 2,,e batail- |w van het 4,le regiment infanterie hier weder in eene vrolijke stemming lerag. Het 3de bat. van dat regiment rukte ten 2 ure de Mare-poort bin nen, en werd aldaar verwelkomd door den majoor-commandant en verdere icieren der dienstd. schutterij. Voorafgegaan door de muziek der schut terij, werd dat bataillon naar de kazerne geleid. De miliciens, bij bedoeld regiment dienende, leverden vervolgens hunne Hpenen in en werden weder in het genot van onbepaald verlof gesteld. Nabij de Mare-poort had er hij deze gelegenheid een voorval plaatsdat lm omstanders naar het scheen aanleiding tot vrolijkheid gaf. Een man lit blijkbaar te veel op de behouden aankomst van de militairen had gc- llonkengeraakte door het gedrang in eene moddersloot. Met veel moeite tii onder groot gejuich werd hij door de toeschouwers uit zijne onaange name positie verlost. Hen verneemtdat d». van Koekeren, die een paar dagen Ie Dusseldorp feeeft doorgebragtop aanstaanden Zendag in de Kinderkerk eenige mede- ieelingen zal doen omtrent den toestand en de verpleging van gekwetsten aldaaren bij die gelegenheid eene collecte zal houden ten behoeve van het fade Kruis. -Door den heer James de Frcuiery, consul der Nederlanden te San- tacisco, is aan het dep. van buitenl. zaken overgemaakt eene som van ƒ374.42, tot leniging der ramp, welke de gemeente Bodegraven onlangs ge troffen heeft, welke som is bijeengebragt door eenige Nederlanders te San- Francisco gevestigd. - Men verneemt dat de heerenin de onlangs gehouden vergadering der jnristen-vereeniging tot leden van het bestuur dier vereeniging behoemd, allen die benoeming hebben aangenomen. - Uit de memorie van toelichting, gevoegd bij het wels-ontwerp nopens Ie inkomstenbelasting, thans bij de tweede kamer op nieuw ingekomen, dat ten gevolge van de niel-afdoening in de vorige zitting, van het toen aangeboden wels-ontwerp, regelende eene algemeene belasting op de inkomsten, ter voorziening in buitengewone uitgaven, cn ter vervanging van let regt van patent, de beschrijving, door dat wets-ontwerp bedoeld, niet meer in 1K70 kon plaats hebben, het totaal-bedrag van het zuiver belast- inkomen der ingezetenen niet meer bekend zijn vóórdat de wet op de middelen voor 1871 wordt tot stand gebragt, en hierbij dus niet worden vastgesteld hoeveel ten honderd de belasting op de inkomsten van het jaar- lijksch zuiver inkomen moet bedragenom te voorzien in het gemis van t patentregt en in de verdere behoeften der schatkist. Bij de wederindiening van het bovenbedoelde wets-ontwerp heeft de rege ring daarom in de eerste plaats doen wegvallen de artt. 36- 40, die betrek king hadden tot de helling van een half ten honderd voor het jaar 1870, t» voorziening in buitengewone uilgaven, en is in art. 1 eene derde alinea Bijgevoegd om over het jaarlijkscb zuiver inkomenwanneer dit krachtens lit wels-ontwerp zal zijn beschreven, de som om te slaan, die in 1871 ge vorderd wordt ter voorziening in het gemis van hel patentregt en in de Behoeften van de schatkist, voor zoover er daarin door de overige middelen «iet kan worden voorzien. Bij de wet op de middelen voor 1871 wordt voorgesteld die som op vier uillioen te bepalen. Het patentregt heeft in 1860/70 afgeworpen 3,368,488 wordt dal met 1" Mei 1871 afgeschaft, dan zal tot-dekking daarvoor Meten worden voorzien in 2/3 van laatstgenoemde som, dal is ƒ2.245000, «Fin een rond cijfer ƒ2.300,000. Omtrent de valschhedenin de bevolkingsregisters te Amsterdam gc- ïleegdkunnen wij, .zegt het Hbl., ter aanvulling en verbetering van liet- gten wij daarover hebben medegedeeldnog hel volgende meldenNiet sedert eenigen tijd hebben de vèrvalscliingen plaats gehad, maar vóór eencn Kruimen tijd; immers de personen, die bij de verandering belang hebben ffehadhadden zich niet nu, maar vóór een paar jaren ter inschrijving voor Ie schutterij moeten aanmelden. Toen het feit, ook ten gevolge van de tijdsomstandighedenwerd ontdekt, is er aan de bevoegde magt kennis van Segeven, nadat een voorloopig onderzoek zoovee! zekerheid had verschaft, df er aan bepaalde valschheid moest worden gedacht. De instructie bij de justitie is sedert het laatst der vorige maand aangevangen. - Woensdag nacht werd onder Meerkerk doof den voorbij trekhonden postbode brand ontdekt in de boerderij van A. Baas. In korten lijd zyn deze woning en een hooiberg door de vlammen vernield. De bewoners, waaronder ziekenhadden nog juist den tijd zich te redden. Een handwerksman te Utrecht kocht dezer dagen voor 7 eene oude kast, om die te amoveren tot gebruik van het hout; hij vond achter het beschot, bij het openslaan, p. m. 25 gouden dukaten, benevens eenig zilver cn ook een pakje bankbillctlendat echter zoo goed als vergaan was. Te Almelo had Dingsdag avond een braaf en oppassend sjouwerman, op een in gang zijnden zwaar beladen vrachtwagen willende slappenhet ongeluk te struikelen, waardoor een der raderen hem over zjjn gelaat en nek gingdie geheel vermorscld werden. De ongelukkige bleef op de plaats dood. De uitvoer van boter te Ilarliugen was in 18G9 in vergelijking met vroegere jaren wel belangrijk te noemen. In de tien jaren 1860-1869 was de geheele uitvoer 113,823,998 kilogr., dat is gemiddeld per jaar 11,382,399, In 1869 nu was dat cijfer 13,070,202, alzoo 1,687,803 kilogr. meer dan gemiddeld in genoemde tien jaren. De uitvoer van kaas was in 1869 2,0 5,567, zijnde 308.195 kilogr. minder dan gemiddelde in de jaren I860 - 1809. Sedert het in werking treden van hel reglement legen de longziekte onder het rundvee (17 December 1849), is het getal offers, dat die ziekte lot cn met 1869 heeft geèischt, 39624. In verhouding lot den geheelen rundveestapel is het getal gevallen gemiddeld van 1850—1869 10.32 per 1000. Dat het houtgewas in enkele gemeenten van Friesland nog al iels oplevert, bewijst het volgende; In Doniawerstal wordt het akkermaalshout en ook voor het meerendeel de stamboomen jaarlijks op stam verkocht, waarvan de opbrengst p. m. ƒ85 9000 bedraagt. In Gaasterland heeft dit ook met het akkermaalshout plaats cn wel gezamenlijk naar gissing voor ƒ30000, waarvan gerekend kan worden dat de helft de prijs is van de eiken schors in hel bijzonder Door het prov. geregtshof van Groningen is de doodstraf uitgesproken tegen een jongen van 16 jaren, die te Stads-Kanaal met opzet eene woning had in brand gestokenterwijl de bewoners sliepen. Uit Eindhoven meldt men aan de N. /f. C. dat eenige Franschc krijgs gevangenenuit het kamp te Beverloo gedeserteerd, een bezoek aan ons land hebben gebragt. Vijf zouden er te Valkenswaard door de rijkspolicic, cn 10 onder de gemeente Stratum door de marechaussee zijn aangehouden, die allen op last van den officier van justitie, over Valkenswaard, per staatsspoor over de Belgische grenzen zijn gebragt. 's GIIA VENHAGE23 September. Z. M. heeft goedgevonden: 1». Z. K. II. den prins van Oranje, gene raal der infanterie, opperbevelhebber van het mobile leger, te rekenen van den 30"''" dezer, eervol te ontheffen van dat opperbevel; 2". aan Z. K. 11. bijzonderen dank te betuigen voor de wijze, waarop hij zich van zijne veel tijds zoo moeijelijke taak heeft gekweten; 3\ in te trekken het besluit van 20 Julij jl.houdende zamenstclling van het mobile leger; 4'. eervol te ont heffen van het commando, hun bij dat besluit opgedragen; den luit.-generaal W. J. Knoop, laatstelijk lid van de tweede kamer; den luit.-generaal J. 11. Engelbregt, inspecteur van het wapen der infanterie; den gencraal-majoor A. C. W. L. J. F. von Kellner. inspecteur van liet wapen der artillerie, mitsgaders lloogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den generaal- majoor M. graaf van Limburg Stirum, van het corps ingenieurs, mineurs cn sapeurs, cn zulks onder bepaling dat de luit.-generaal Knoop en de ge- neraal-majoor graaf van Limburg Stirum voornoemd zullen worden inge deeld, eerstgenoemde bij den staf van het wapen der infanterie en laatst- gemelde bij het corps, waartoe hij behoort; 5\ lloogstdeszelfs bijzonderen dank te betuigen voor de wijze, waarop zij zich van hunne veeltijds zoo moeijelijke taak hebben gekwetenaan opgenoemde opperofficieren benevens aan de verdere officieren, die als kommandanten van brigades, corpsen, versterkte plaatsen en linicnalsmede als chefs van de verschillende dienst vakken bij het leger werkzaam zijn geweest. Tot plaatsvervangend kantonrcgler te Breda is benoemd de heer mr, R. J. van Mierlo, advocaat aldaar. Aan den heer J. Bent is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Harlingen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn ingekomen de <re- loofsbricveu van den heer mr. Bols. Het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede werd ter tafel gebragt en naar de afdeeüngen verzonden. Tot

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1