15UITKNLANDSCEIK IMTUIGTKN. manning uitgaan, zoodal visschersvan elders komende, alhier hooge prij zen kunnen verwachten. Ten aanzien van het met onbepaald verlof zenden van de miliciens der verschillende ligtingen is door den minister van oorlog bepaald, dat na den j laatslen September slechts onder de wapenen worden gehoudenbij de infan terie, de vesting-artillerie, bet corps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs, de miliciens der ligling van 1870; bij de cavalerie de miliciens van de ligting van 1809, en bij het reg. veld- en rijdende artillerie mede die van de ligting van 18G9. - Uit Utrecht meldt men dat in de forten en posten, tot bewaking en onderhoud van het geschut, de noodige detachementen zullen geslation- neerd blijven. Aan een brief uit Parijs ontleent het IIbl. het volgende: «velekooplie den winkeliers, enz. hebben de stad verlaten, hunne effecten en complanten medenemende en overigens hunne magazijnen en winkels gesloten hebbende met achterlating van den daarin aanwezigen voorraad. Des nachts vooral is de rosse gloed van den brand der bosschen om Parijs verschrikkelijk. Binnen de stad koestert men groote vrees voor de //population dangercuse", die, reeds 10 jaren geleden, op een getal van 60,000 begroot werd. De moord op een soldaat, op klaarlichten dag, te midden eener drukke passage gepleegd, is een allerongunstigst voorteeken van hetgeen er gebeuren kan, als er een beleg plaats vindt. Hoe het moet afloopen. wij weten het niet; ongelukkig Parijs!" Mej. J. M. Bogaers, te Rotterdam, heeft de door wijlen haren vader, den heer mr. A. Bogaers, nagelaten uitgebreide bibliotheek, na aftrek van hetgeen daaruitvolgens den wensch des overledenenaan bijzondere per sonen ten geschenke wordt gegevenaangeboden aan de kon. bibliotheek te 's Hage en het Rotlcrdamsch leeskabinet, ten einde tusschen die beide inrig- tingen te worden verdeeld. - Dc heer dr. E. Laurillardsecretaris der Amsterdamsehe afdceling van het Roodc Kruis, is met vele benoodigdheden naar Sedan vertrokken. Naauwelijks is te Amsterdam, meldt het IJbl.de beruchte stralen- makerszaak van het tapijt, of een nieuw feit van verregaande ontrouw komt aan het licht. Wij vernemen namelijk met de meeste zekerheid, dat sedert 14 dagen bij de justitie een onderzoek aanhangig is over valschheden, die sedert ccnigen tijd in de bevolkingsregisters dezer gemeente zijn gepleegd door het veranderen, uitkrabben, enz. van de geboortejaren der ingeschre venen. en wel, naar men meent, met het doel, om sommige personen aan hun schutterspligt te onttrekken. Wij behoeven wel niet aan te drin gen op streng onderzoek, en zullen ons verheugen, als door een nieuwe toepassing van de strafwet paal en perk wordt gesteld aan een vrij algemeen bekend misbruikwaardoor burgers, langs allerlei ongeoorloofde wegen, van de vervulling hunner militaire pligten worden bevrijd. Gisteren is met gunstig gevolg de vijfde spanning geplaatst op de pij lers van de groote spoorwegbrug over het llollandsche Diep. Uit Roermond meldt men aan de IV. II. C.: Als bewijs, op welke stoute wijze de jagtstrooperijen worden gepleegd, kan vermeld worden, dat Maandag morgen drie maréchaussees, behoorlijk gewapend, drie Pruissische stroopers. uit Havert herkomstig, nazaten; op eens wordt een schot uit het boseh gelost en bekwam een van die maréchaussees een kogel in den rug, onder het linker schouderblad, die dadelijk weder uit de borst, onmiddel lijk onder het hart, uitkwam; de man viel bewusteloos neder en verloor veel bloed; een vierde strooper had zich als sluipmoordenaar in het bosch verborgen en het schot gelost. Volgens berigt uit Batavia van 2 Sept. waren aldaar aangekomen de volgende schepen; Burgemeester ran Middelburg, Grondwet, Johannes, Bijf Bri endenen vertrokken: California, Concurrenttlonigby, Jupi ter, Noach Twee. 'sGRAVENHAGE, 22 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer dr. W. J. A. Jonck- bloellid der tweede kamer, tot het dragen der versierselen van ridder der hertogelijk Saksisch-Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Sak- sen-Meiniugeu geschonken. - Tot burgemeester der gemeente Delfshaven is benoemd de heer G. 11. van Duyl, in de plaats van den heer J. W. Rösener Manz, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden de kapiteins ter zee J. E. W. F. baron van Raders en jhr. J. B. E. von Schmidt auf Allenstadt en den kapitein-luit. ter zee 11. D. Slegt, op hun verzoek, op pensioen te stellen, en te bevorderen; tot kapitein ter zee, de kapitein-luitt. ter zee P. van der Velden Erdbrink en C. J. Damtne; tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee lc kl. P. J. Buyskcs, J. II. P. E. Kniphorst en A. Rietveld; tot luit. ter zee lc kl., de luitt. ter zee 2e kl. P. E. Winkelman, G. J. W. llooghwinkel en J. P. Mer- cier; en tot luit. ter zee 2e kl.de adelborsten le kl. J. .1. Kraakman, W. 11. Tromp en C. J. II. van den Broek. -De eerste kamer heeft in hare zitting van heden, na eene korte dis cussie, het onlwerp-adrcs in antwoord op de troonrede aangenomen. Het zal den koning door eene commissie uil de kamer worden aangeboden. In de zitting van de tweede kamer van heden, geopend onder voor zitterschap van den heer Hoffman, werd voorlezing gedaan van een kou. besluit houdende benoeming van den heer mr. W. 11. Dullert tot voorzitter der kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Dientengevolge gaf de J heer Hoffman het voorzitterschap over aan den heer Dullert, die daarop zijne betrekking met het houden eener rede heeft aanvaard. Hij betuigde j deze onderscheiding op prijs le stellen en behoefte te hebben daarvoor dank te zeggen. Hij zou trachten zijn pligt te doen en de ondervinding had hem geleerd dat hij daarbij op de hulp en de ondersteuning der kamer mogt rekenen, liet nu aangevangen jaar scheen niet minder werkzaamheden van de leden te zullen vorderen dan het vorige. Hij hoopte dat daardoor het waarachtig belang van vaderland en koning zou bevorderd worden. Ingekomen zijn een aantal kon. besluiten, ten geleide van verschillende wets-ontwerpenin de vorige zitting onafgedaan gebleven, alsmede een kon. besluit, waarbij de minister van financiën gemagtigd wordt aan de tweede kamer aan te bieden de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1871 enz. Naar aanleiding daarvan wordt besloten den minister van financiën daartoe in de gelegenheid te stellen op aanstaanden Zaturdag, des middags ten 3 ure. Vervolgens had nog de zamenstelling der afdcelingcn plaats. Gisteren avond, ongeveer 9 uren, bevond zich een jongeling, A. P., steenhouwersknecht, in staat van dronkenschap op de Uileboomen. Na eenige oogenblikken rondgedwaald te hebben, ging hij op een stoep zitten. Plotseling stond hij op, wierp zijn jas uit en sprong in het water. Dadeljjk snelde een persoon, die in den omtrek was, hem na, maar het was te laat; de levensvonken waren uilgebluscht. FRA1VKKIJ K. PARIJS, 21 September. Men weet nog niet waar de staatregelende volksvertegenwoordiging zitting zal houden; men denkt dat de stad Tours haar tot vergaderplaats zal worden aangewezen. Van aanstalten voor de verkiezingenvan onder ling overleg der stemgeregtigden en van het optreden van candidaten ver neemt men nog niet. In omstreeks een derde deel des rijks zal de stem- uitbrenging, of althans het onderling overleg der kiezers door de tegen woordigheid van vijandelijke troepen belet of belemmerd worden. Door dc nationale garde van Parijs is een adres gerigt tot den generaal Trochu, waarin zij te kennen geeft verknocht te zijn aan het bewind van nationale verdediging, maar er op wijst dat commissiën zonder regelmatige verkiezing, zonder lastgeving van de regering of van de burgers, zich in elke wijk van Parijs opwerpen onder den naam van comités voor 's lands verdediging; zij hebben zich reeds vermeten hier en daar huiszoekingen te doen. Zij verlangt dat het gouvernement openlijk doe afkondigen dat die comités geenerlei gezag hebben. Terwijl de vijand voor de muren'is, ver zoekt zij, om den wille van de eendragt en van 'slands behoud, openlijk aan een iegelijk zijne reglen en pligten te herinneren. Elke schending eener woning, elke onwettige arrestatie moet krachtdadig worden tegenge gaan door de nationale garde, de eenige magt die dc orde in Parijs heeft te handhaven. Door liet bewind is bepaald dat de spaarbanken de opgevraagde inla gen vooreerst gedeeltelijk met papier zullen uitbetalen, namelijk hoogstens 50 fr. per livret in baar geld en overigens in rentegevende schatkistbons. Hoewel de hoofdstad in eene krijgshaftige stemming is, moet in dc departementen het verlangen naar vrede van dag tot dag sterker worden. In eene dezer dagen alhier gehouden volksvergadering werd in vollen ernst het voorstel gedaan van Pruissen vergoeding te eischen voor de plun dering van Fransche provinciën. Dat voorstel werd zelfs levendig toegejuicht. Aan de vervaardiging van mitrailleuses wordt ijverig gewerkt. Meer dan 4000 werklieden houden zich daarmede bezig. Van de door Pruissen gevangen genomen en weder los gelalen beamb ten der posterijenbehoorende tot het leger van Mac-Mahon te Sedanver neemt de Opin. Nat. nog de volgende bijzonderhedenDen dag der verras sing van het corps van de Failly te Mottzon, gingen de comptabelen met de legerkas, geëscorteerd door een zwak detachement, vooruit, terwijl dc sol daten hun soep kookten. Zij waren in een hollen weg binnengedrongen, toen een boer hun de tegenwoordigheid kwam mededeelen van de Pruissen op de heuvelen, welke dezen weg beheerschten. Maar zij achtten deze tij ding hersenschimmig. Eerst 's avonds begrepen zij dat de boer waarheid had gesproken, en dat zij, zonder verontrust te worden, onder het vuur van den vijand waren getrokken. De Pruissen hadden dus dc rjjkc prooi laten ontsnappen, die het hun zoo gemakkelijk was te vermeesteren. Zij deden dit liever dan het corps van de Failly le waarschuwen en zoodoende de verrassing te verijdelen. Wij teckencn dit feit op, zegt genoemd blad, als een bewijs voor de goede tucht en voor dc uitnemende legcrorganisatie onzer vijanden, die tot in de kleinste bijzonderheden afdaalt. Zouden zouavcn aan zulk een verzoeking weêrstand hebben geboden? Een officier, die onder Mac Mahon heeft gediend en een der weinigen is die, door eene vermomming. Parijs heelt kunnen bereiken, logenstraft ten stelligste het gerucht dat de Fransche krijgsgevangenen niet behoorlijk, of slecht door de Pruissen behandeld werden. Waar is het, dal de gevan genen niet altijd dc noodige hoeveelheid voedsel hebben gekregen maar dit was daaraan toe te schrijvendat het Pruissische leger niet altijd van ge- noegzamen voorraad was voorzienzoodat de Pruissen zclven op half of driekwart rantsoen werden gesteld. I» US. U S S S El\\ BERLIJN', 21 September. Naar men uit Munchen meldtwordt de president der Noord-Duitsche bondskanselary aldaar uit het hoofdkwartier van den koning van Pruissen verwacht, om te onderhandelen over een door dc Beijersche regering voor gesteld ontwerp eener Buitsche houdsconstiiutie. De generaal Sleinmetz is van het opperbevel over het ls,e leger ontheven en tot gouverneur-generaal van Posen benoemd. Die ontheffing heeft plaats gehad omdat thans een dubbel opperbevel voor Metz onnoodig is. De belegeraars van Straatsburg hebben een niet onbelangrijk voordeel behaald door de bemagtiging van de lunet n°. 53, die bij verrassing plaats had. Uit Coblenz wordt gemeld dat de te Laon in hechtenis genomen pre fect van het dep. der Aisne op de vesting Ehrenbrcitslein is gebragt. Men dacht dat ook de bevelhebber van Laon, zoodra hij genezen zou zijn, der waarts overgebragt zou worden. Generaal Vogel von Falckenstein, gouverneur-generaal van het kust gebied, heeft bekend gemaakt dat door den stormwind enkele torpedo's in

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2