reglbank te Sneekmr. J. Gockinga, regter in de arrond.-regtbank te Groningen; mr. W. C. Scheidius. officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten; nr. S. Tjaden Busman, regter in de arrond.-regtbank te Groningen, en mr. B. S. Boelesregter in de arrond.-regtbank te Assen. Men verwacht, meldt hel U. I).dat ook binnenkort het hoofdkwar tier zal worden ontbonden. Inmiddels blijft de staf met de intendance van de heden ontbonden tweede divisie nog te Utrecht. Het 2'' bat. 7C reg. infanterie, dat de forten om die stad bezet, zal heden derwaarts terug- kceren.: het 4e bat. van dal reg., thans aldaar gekazerneerd, zal naar Am sterdam en liet lc bat., hetwelk mede de forten om Utrecht bezet, naar Hoorn lerngkcercii. Ten gevolge van de getalsterkte der troepen, zijn de kazernen niet overal ruim genoeg om die te kunnen huisvesten zoolang de liglingen nog niet zijn ontslagen, zoodal zij voor een paar dagen zullen moeten worden ingekwartierd, zooals te Utrecht het geval zal zijn met twee compagniën van hel depót van het f!c reg. inf., sterk 350 man, die uit Wcesp terugkeerenen met gedeelten van vijf compagniën van het 2C reg. vesting-art., ongeveer G00 man sterk, welke de omliggende forten verlaten, benevens een compagnie mineurs uil de forten, welke allen voorloopig wor den ingekwartierd. Te Enschedé is Zondag nacht een hevige brand uitgebarsten in het buis van en bewoond door den slager Sanson. Ook hel belendende pandeen schuur of koetshuis van mevrouw de wed van Heek. werd aangetast. Door de ijverige pogingen der brandweer bleef de brand tot deze beide percelen beperkt. 's GRAVENHAGE, 20 September. Aan den lieer W. Hoog is,, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente N'oordw ijkerhoutterwijl als zoodanig is benoemd de lieer S. van 't HaalF. secretaris dier gemeente. De telegraphist 2de kl. .1. G. J. Bonarius is met 1 Oct. aanst. uit 's lands dienst ontslagen. Tot officier van gezondheid 2J|' kl. bij de zeemagt is bevorderd de officier van gez. 3C kl. D. Dronkers, en lol apotheker 2lle kl hij de geneesk. dienst der landmagt is benoemd 11. Romeyu. thajis apotheker 3de kl. Z. K. 11. prins Hendrik is weder uit de residentie naar Soestdijk vertrokken. In de heden door de eerste kamer gehouden zitting heeft de heer van Bceck Vollenhoven liet voorzitterschap der kamer met liet houden eener rede aanvaard. Hjj drukte zijn leedwezen uit dat zijn voorganger, de heer rinlipsc, door ligchaamszwakle genoopt was geworden Z. M. te verzoeken hem niet weder tot deze belrekking te roepen. De kamer had 18 jaren van zijne werkzaamheid de vruchten mogen plukken. Hij bragt vports hulde aan liet beleid, de onpartijdigheid, de waardigheid, waarmede hij steeds het voorzitterschap der kamer bekleeddeen drukte den wensch uit dat allen zich weldra in zijn herstel zouden mogen verheugen. Met Gods hulp zou hij trachten te volbrengen wat hem was opgedragen en daartoe riep hij ook met aandrang de ondersteuning zijner medeleden in. De voorzitter benoemde vervolgens de commissie voor de verzoekschriften en voor de stenographic, en stelde voor in de volgende zitting twee leden voor voor de huishoudelijke commissie te benoemen. Daartoe werd besloten. Ook werd besloten, op voorstel des voorzitters, de troonrede met een adres te beantwoorden. Vervolgens werd overgegaan tot de zamenstelling der afdceliugen. - In de heden door de tweede kamer gehouden zitting werd liet voor zitterschap tijdcljjk waargenomen door den lieer Hoffman. Nadat de ingekomen geloofsbrieven van den heer van Foreest door ecne commissie waren onderzocht en deze in orde waren bevonden, werd lot de toelating van dien heer besloten. De heer van Foreést legde daarop in han den van den voorzitter de gevorderde ecden af en nam zitting. Daarna werd overgegaan tot hel opmaken van cene lijst van drie candida te!! voor het voorzitterschap der kamer gedurende dit zittingjaar. 73 leden namen aan de stemming deel. Tol eersten candidaat werd bij de tweede stemming gekozen de lieer mr. W. 11. Dullert, met 39 stemmen. De heer van Reenen verkreeg 31 stemmen. Tot tweeden candidaat werd bij eene ccnige stemming gekozen de lieer jhr. G. M. Storm van 's Gravesande, met 49 stemmen. De lieer Luyben ver kreeg 9 en de heer van Reenen 4 stemmen. Tot derden candidaat werd bij de tweede stemming gekozen de heer N. R. H. Guljé. De heer Luyben bekwam 21 stemmen. Deze candidaten-Iijst zal den koning door eene commissie worden aan geboden. IHilTl<:NLANIKSC HL BLUIGTliN BELGIË. BRUSSEL19 September. De kamer van vertegenwoordigers is opgeroepen om den 2Isltn dezer eene zitting te houden, ten einde medcdeeliiigcn van de regering te ontvan gen. Die mededeelingen zullen bestaan in aanvragen om geld voor gemaakte militaire toerustingen en voor het onderhoud der geïnterneerde soldaten van het Fransche en liet Pruissische leger. E X ti K E V A 0. LONDEN 19 September. De kanselier der schatkist, de heer Lowe, heeft in eene in het open baar gehouden rede het onzijdige standpunt van Engeland uitvoerig verde digd legen de verwijten, die Engelands staatkunde niet alleen in het buiten land maar ook hier te lande heeft te verduren. Wij behoorenzeide hij in de onzijdige houding te volharden. Die twee groote natiën hebben den verschrikkelijken strijd aanvaard; zij hebben van het regt beroep gedaan op het zwaard. Het zwaard, het geweld moet tusschen haar beslissen; door het geweld moet haar geschil beslecht worden, althans zoo veel Engeland aangaat, hetwelk al hel mogelijke heeft gedaan om den oorlog ie,i)i»en' den, en dus niet verpligt is in diens jammerlijke gevolgen te Verder zeide de heer Lowe, dat deze oorlog twee lessen opleverde: eene natie een uitstekend volksschoolwezen kan hebben en toch de gi beid voor het woeste werk des oorlogs behouden, ja in verhoog verkrijgen kan; 2°. dat de instelling der slaande legers ondocluiati; vonden waar zij tegenover de algemeene volkswapening staat. Volgens de opgave van het Dnihj News worden thans in Eii Den 400,000 geweren en 30 millioen geweerpatronen voor het Fransche» idelijk nement vervaardigd. In de Tunes leest men de volgende mededeeling: Daar thans; ten in omloop zijn betreffende de opheffing van de blokkade der Dtiilsche havens, heb ik van de Hamburger verzekeringmaalscliappi last gekregen, om alle gezagvoerders op nieuw opmerkzaam te de omstandigheid, dal alle lichten en boeijen in die vaarwaters ziji genomen en dat aldaar torpedo's liggen, zoodat de kust niet dan uiterste vocrziglighcid kan worden genaderd. E R. A NI K IS. IJ St. PARIJS, 19 September, zet zijne operation lol insluiting - Vols 5Lom lid zo' ferenli tl aid met nterue irokk< Aai ier do ra Ut t jen zi Het Pruissische leger zet zijne operation lol insluiting van Parijs dadig voort. Het spoorwegverkeer is reeds zoo goed als afgebroken mag aannemen dat 300,000 man naar de hoofdstad oprukken. Te Brest is van regeringswege bekend gemaakt dat de vijand, hel belegeren van Parijs, legercorpsen naar Frankrijks krijgshavens nen afzenden, en is de bevolking uilgenoodigd de stad in slat tegenweer te helpen stellen Dezer dagen is in eene alhier gehouden meeling, belegd van dt der roode partij, berigt dat een comité van vijf burgers aan liet got ment van nationale verdediging ter zijde gesteld zou worden oiif verdediging der hoofdstad hij te slaan, onder loezigt te houden en (lts te vervangen. De Siècle meldt dat op de Tuileriën thans de lijst is gevondt de personen, die hunne diensten aan de vorige regering hadden veil Er komen daarop vele leden voor van de voormalige meerderheid wetgevend ligchaam. Het blad verlangt dat men die lijst openbaar opdat dezelfde personen bij de aanstaande verkiezingen builen aanm blijven. De natie moet die mannen kennen. Men verneemt dat de prefect van policie van het deparlemti Seine, wegens de bedroevende misbruiken, welke, onder liet voorw van spionnen op te sporen, in de laatste dagen gepleegd zijn, eene ning heeft uitgevaardigd, houdende, dat niemand, zonder regterlijke liging, de woningen der burgers mag binnendringen en personen arret Volgens berigten uit Lyon van den 14de0 wapperde er de rooi nog; van uur tot uur werd de brandklok er op last van het ioode geluid om te verkondigen dat het land in gevaar was en vrijwilligers zijne verdediging behoefde. Gewelddadige storingen der openbare orit men er niet voor. In een schrijven aan de Liberie wordt gemeld dat te Laon 12S schcrs en 550 mobile gardes den dood vonden bij hel in de lucht spi van de citadel, waaraan de plaats-commandant flenriot, die de sleutel den kruidtoren had, alleen schuld heeft. IT A EI E. meldt dat op den 17dtn jikkin pf'e lis zie itavia mjocv C. cr kcerd hoe inden! if»). tlcrka ïdgi'w al de ew. s antr." taak Jgtb. lai ben Tai ij de en rei itvoe looi' lanle ban van D< land te S( de 1' moni nan van E. I Het officiële blad meldt dat op den 17dtn de Pruissische gezant Arnim zich naar hel Italiaansche hoofdkwartier heeft begeven om goede diensten den generaal Cadorna aan te bieden. Ilij verklaarde ik militaire element iu Rome boven dreef en tegenstand dus onvcrmijdelijl M1 De generaal Cadorna antwoordde dat hij de grootst mogelijke langui beid beloond had, maar niet ontveinzen mogt dat hij. met hel oog ongepaste aan den parlementair gegeven antwoord, niet langer koni™ met een einde te maken aan de buitensporigheden der vreemde troepa de stad en den wil des Pausen beheersclien. De heer von Arnim verb daarop een uitstel van 24 uren om nieuwe slappen bij den Paus lc Cadorna bewilligde in het uitstel en beloofde inmiddels geene beslissen!; bB ratiën te ondernemen. De troepen zetten hare bewegingen in den in van Rome voorl. Naar men uit Florence aan hel Daily News meldt zal, nadat* liaansche troepen Rome bezet hebben, be bevolking dier stad geroepen den tot stemuilbrenging over een plebisciet. Mazzini wordt naar het fort Varignano getransporteerd, daar ziji ces in verband zal staan mei dal. hetwelk thans te Lucca aanhangig isi aanleiding der revolutionaire bewegingen in den aanvang van dit jaar. Men meldt -uit- Civiia-Vecëhia. dat een stoomboot door de voorin regering van die plaats voor de pauselijke zouaven en andere soldalei Fransche nationaliteit is ter beschikking gesteld. Dil vaartuig zal hen Marseille overbrengen. 5* IS E I Sé S EN. BERLIJN. 19 September De Staats-,inz. meldt betredende de operatien voor Straatsburgi bekrooning van het glacis voor de lunetten n». 52 en 53 is vollooii kapitein der genie Lcdebur heeft voor de lunette n°. 53 drie mijn-galt gevonden. Twee zijn vernield, de derde is ontladen en dient tliae communicatie. In een door dat blad medegedeeld berigt uit het hoofdkwartier tc II worden de volgende getallen opgegeven: Van Sedan zijn gevankelijk voerd: 39 generaals, 230 stafofficieren, 2095 subalterne officieren, mcdegerekeiu! 500 op hun woord van eer ontslagenen, en de hoogsie raals, die,zich per spoortrein naar de hun aangewezen verblijfplaatsen vente zamen 1 4433 man. In den slag zijn minstens 280G0 man gevJ luit t| geni dier lam offii van oni! sell var de aai off uit

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2