van - [jjVOEGSEL, beftoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag d°Z September db70/V°. Zd4. PRIJfti I KELftlE. rAi BRUSSEL, 9 September. HQ,De Echo du Parlement van 8 September zegt omtrent de berigten van verblijf van de ex-keizerin Eugenie op het kasteel der familie d'Hoog- rst tc Meysse, dat dit onjuist is. De echtgenoote van Louis Napoleon is bensdag jl. in België aangekomen, alleen vergezeld door eene dame; bei- i) waren zoo eenvoudig gekleedals waren zij kameniers van eene dame den middenstand. Zij waren per postwagen gekomen van de omstreken |PVf!ln Maubeuge. Men weet nog niet welken weg de keizerin verder heeft momen. Er is thans nog te Bergen een gedeelte van het dienstbaar per- meel van het ex-keizerlijk huis, een groot getal paarden en equipages, als- Ie een met ijzer beslagen voertuig, hetwelk de kostbaarheden bevat, die eeds sinds 14 dagen ingepakt waren. Onder de paarden, die in de kazerne i cont eopold worden verzorgd, bevindt zich ook het paard van den ex-keizer, tponey van den prins en het rijpaard van Mac Malton. Al deze paarden, e materialen en kostbaarheden zijn bestemd om naar Engeland vervoerd e worden. ENGELAND. LONDEN, 9 September. De Times en het Daily News betoogen dat de bewering van den heer 'avrealsof de republiek niet verantwoordelijk voor den oorlog zou wezen 'olstrekt ongegrond is, en dat Frankrijk, na den oorlog goedgekeurd te lebben, ook de verantwoordelijkheid voor den oorlog dragen moet. - In Ierland hebben bij voortduring demonstration plaats voor de oorlog- oerende mogendheden, in het noorden des lands voor de Duitschers, in let zuiden voor de Franschen. Te Dublin zijn enkele drukkerijen aangeval- lende aldaar aangeplakte berigten betreffende de zegepraal der Duitschers ,j afgescheurdde glazen verbrijzeld enz. <1 De Daily Telegraph deelt, volgens eene correspondentie uit liet Pruis ische legerkamp voor Metz, het volgende mede: "Een brie! van den maar- '•.schalk Bazaine, bevelhebber van het Fransche leger in Metz, is in handen ,der Pruissen gevallen. Hij is aan zijn echtgenoot gerigt en niet van belang (ontbloot. Men leest daarin o. a. het volgende: "«-Wat mij zeiven betreft, ik zal den loop der gebeurtenissen afwachten. Mijn~geheele leger is bij mij. Zoodra men met Napoleon zal gehandeld hebben zooals hij het verdientzal ik zekere voorstellendie hij mij gedaan heeftaan het licht brengen dit zal onmiddellijk in een goede positie brengen tegenover de nieuwe regering." De correspondent van den Daily Telegraph meldt nog uit het Duitschë ifdkwartier voor Metzdat de hoofd-geneesheer aan de ambulance te Gra- telotte hem verzekerd heeftdat de gekwetsten nimmer zoo spoedig als in [dezen oorlog genezen waren, en weder in slaat hun dienst te hervatten, zij althans die door geweerkogels gevallen zijn. De doctor schrijft dit toe de zeer kleine en zuivere wond, die de chassepot-kogel maakt. In negen gevallen van de twaalf, wendt de kogel zich om het been heen, zoo adat gesplinterde beenderen zeldzaam voorkomen. De kogel uit het uaaldge 1 sm eCr' daarentegen, veroorzaakt een vreeselijke wond; en ook de Duitsche 80 [granatenmet lood omkleed, riglen verschrikkelijke verwoestingen aan. F Volgens de Times is de graanoogst hier te lande afgeloopen en heeft zjj zeer voldoende uitkomsten opgeleverd. iCt. CL id. st1 ;t.: FRANKRIJK. PARUS, 9 September. Het officiële blad der republiek deelt het volgende mede betredende 'skeizers gevangenschap en de capitulatie van Sedan- "Den lsleD September ten 4 ure namiddags was verdere verwering onmogelijk geworden. Vier generaals werden door den keizer naar het Pruissische hoofdkwartier ge- .[II zonden om te parlementeren. Den 2Jca ten half 7 ure 's ochtends begaf de keizer zich in een rijtuig met vier generaals naar eene der poorten van Sedan; van daar kwam hij ten 7 ure, onder geleide van Pruissische officie- jijrcn, in het Pruissische hoofdkwartier, llij werd door twee hoofdofficieren in een paviljoen ontvangen. De voorwaarden der capitulatie werden be sproken. Napoleon III nam daaraan weinig deel. Hij ging heen en weder in de kamer, eene cigaar rookend, en met eene in zulke omstandigheden zonderlinge onverschilligheid de discussie aan zijne en aan de Pruissische generaals overlatende. Ten 11 ure kwam koning Wilhelm en graaf von 1.11^ Bismarck. Het gesprek tusschen den keizer en den koning duurde slechts vijftien minuten; de (Fransche) generaal Reille en de heer von Bismarck waren daarbij. De koning en zijn minister stegen vervolgens te paard en hielden tot 4 ure wapenschouwing over de Pruissische troepen. Napoleon bleef intusschen alleen bij de Pruissische officierenen er werden afspraken omtrent zijne afreis gemaakt. Den 3Je0 vertrok de keizer over België naar Duitschland." Verder-zegt dat blad: "De omvangrijke briefwisseling der keizerlijke familie met ceq aantal lijdgenooten van naam is aan de grenzen door de zorg van den policieprefect van Parijs in beslag genomen. Zij be hoort tot de geschiedenis. Er is door de regering eene commissie benoemd om die curieuse stukken bijeen te brengen en te rangschikken en aanstalten voor hunne openbaarmaking te maken. - In regeringskringen is men hier van meening dal hel thans de pligt van Europa is eene krachtige houding aan te nemen en eene pressie op Pruissen uit te oefenenten einde de onschendbaarheid van Frankrijk te waarborgen. Frankrijk zou anders alle mogelijke middelen ter zijner verdc- diging moeten aanwenden en daartoe zou ook behooren eene republikein- sche propaganda. Bij de regering is het volgende telegram outvangen: "Wat er nog van mijn persoon overblijft, is tot uwe dienst; beschik daarover. G. Garibaldi." Volgens de Siècle zou de regering voornemens zijn Louis Blanc, Ledru- Rollin en Marc Dufraisse met buitenlandsche zendingen te belastenzij zouden tot gezanten der republiek, respectivelijk te Londen, te Washington en te Bern benoemd worden. In het vooruitzigt op eene belegering der hoofdstad moet besloten zijn in dat geval een deel van het bestuur naar Tours over te brengen. Van de Tuileriën waait thans de vlag met het roode kruis. Op bevel van generaal Trochu zijn het paleis en bijbehoorende gebouwen tot ambu lances ingerigt. De goederen der civile lijst zijn bij het staatsdomein gevoegd, en die van het particulier domein der kroon onder sequester gesteld. De houding van Rochefort, die thans van de Marseillaise niets wil weten en dat blad zelfs bestrijdt, baart veel opzien. -- Volgens de opgaven van eenen kolonel van de cavalerie is de maar schalk Mac Mahon eerst in de straten van Sedan verwond geraakt. In een van de volkrijkste straten van de stad, waar door de groote opeenhooping van soldaten en burgers iedere kogel en granaat ontelbare dooden eischte, werd de maarschalk door een loodschcrf van een granaat in de dij getroffen, die terzelfder tijd met een stuk van zijn kapoljas in het vleesch drong. Hij wordt nu tc Sedan door zijne echtgenoote en eene zuster van liefde verpleegd. De generaal Marguerie is overleden aan eene wond in den mond, die hjj nabij Sedan ontving, op het oogenblik dat hij eene kop koffij aan den mond bragt. ITALIË. De Opinione wil weten dat de ministerraad met algemeene stemmen heeft besloten aan den volkswil te voldoen en naar Rome te gaan. Aan de Europesche kabinetten zou hiervan kennis worden gegeven, met opgave der waarborgen, die aan den Paus zouden gegeven worden om zijn geestelijk ambt in volle vrijheid uit te oefenen. PRUISSEN. BERLIJN, 9 September. De Staats-Anzeiger bevat een nader schrijven van den koning aan de koningin betreffende den slag bij Sedan en hetgeen daarop gevolgd is. Na van den slag te hebben gesproken, zegt de koning; Daar de terugtogt des vijands op vele plaatsen eene vlugt werd, en alles, infanterie, cavalerie en artillerie, zich in verwarring in de stad en haren naasten omtrek zamen- drong, terwijl nog altijd en uit niets bleek dat de vijand zich door eene capitulatie uit dezen wanhopigen toestand dacht te redden, zoo bleef niets anders over dan Sedan te doen bombarderen; daar er na verloop van om streeks 20 minuten reeds op verscheiden plaatsen brand ontstond, hetgeen met de vele brandende dorpen in den omtrek eenen akeligen indruk maakte zoo liet ik het vuur staken en zond den overste von Bronsart van den ge- neralen staf als parlementair met de witte vlag af, om aan de vesting en het leger eene capitulatie voor tc stellen. Hem ontmoette reeds een Beijersch officier, die mij beriglte dat een Fransch parlementair zich aangemeld had. De overste Bronsart werd in de vesting binnengelaten en op zijne vraag naar den generaal-en-clief bij den keizer gebragt, die hem terstond eenen brief aan mij wilde overhandigen. Daar de keizer hem vroeg welken last hij had uit te voeren en ten antwoord ontving: "het leger en de vesting ter over gave te sommeren," zeide hij dat Bronsard zich deswege tot den generaal von Wimpffen wenden moest, en dat hij nu zijnen adjudant-generaal Reille met den brief aan mij zou afzenden. Het was 7 ure toen Reille en Bronsart bij mij kwamen; de laatste kwam een weinig vooruit en eerst door hem vernamen wij met zekerheid dat de keizer te Sedan was. Gij kunt u den indruk voorstellen, dien dit op mij en op allen maakte! Reille sprong van het paard en overhandigde mij den brief, er bij voegende dat hij geen ande ren last had. Nog vóór ik den brief opende zeide ik hem""maar ik vor der als eerste voorwaarde dat het leger de wapenen nederlegge."" Debrief begint aldus: "N'ayant pas pu mourir a la tête de mes,troupesjedéposemon épe'e aux pieds de Votre Majesté." al het verdere aan mij overlatende. Mijn ant woord was dal ik de wijze van onze ontmoeting betreurde en om afzending van een gevolmagligde verzocht, met wien de capitulatie gesloten kon wor den. Nadat ik aan den generaal Reille den brief overhandigd had sprak ik eenige woorden met hem als eenen bekende van vroeger tijd, en liet hem toen vertrekken. Ik gaf aan Moltke volmagt om te onderhandelen, en ge lastte Bismarck te blijven, voor hel geval dat er politieke punten ter sprake mogten komen, reed naar mijn rijtuig en keerde naar hier terug, op den weg overal door het gejuich der aanrukkende troepen begroetdie het volks- I lied zongen. Daar ik den 2den des morgens van Moltke nog geen berigt aangaande de onderhandelingen over de capitulatie, die te Donchery zouden plaats hebbenontvangen hadzoo reed ik volgens gemaakte afspraak ten 8 ure naar het slagveld en ontmoette Moltke, die mij te gemoet kwam om mijne goedkeuring op de voorgestelde capitulatie te vragen, en mij levens beriglte dat de keizer des morgens ten 5 ure Sedan verlaten had en ook te Donchery gekomen was. Daar de keizer mij wenschle te spreken en er in de nabijheid eene kleine buitenplaats was, zoo koos ik deze om er licrn te ontmoeten. Ten 10 ure kwam ik op de hoogten voor Sedan aan; ten 12 ure verschenen Moltke en Bismarck met de onderleekende capitulatie; ten 1 ure stelde ik mij met Fritz in beweging, door de cavaleriemagt van den staf begeleid. Ik steeg voor de buitenplaats van het paard, waar de keizer mij tc gemoet kwam Hel bezoek duurde een kwartier; wij waren beiden zeer getrolfcn over dit wederzien. Wat er al in mij omging, nadat ik nog voor drie jaren Napoleon op het toppunt van zijne magt gezien had, kan ik niet beschrijven. Volgens een berigt, den 6jc" dezer alhier ontvangen, hebben de tc Bata-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5