LE1DSCIIE COKBANT. 1870. IN". 215. ZATURDAG 10 SEPTEMBER. lit •ei de O, rJJfe a§L iii De Courant verschijnt dagelijks. Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.8F>. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 's jaars, buiten de e.rpeditielcosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Ceiils, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BINiN ENLANDSCïlE BEHIGTEN. LEIDEN. 9 Seplember. Naar men verneemt is de termijn tol inzending van voorwerpen ten behoeve van de groole tentoonstelling en verloting voor het Roode Kruis, welke termijn eerst op 3 October aanst. was bepaald, thans verlengd en wel uiterlijk tot 15 October, Van 11. M. de koningin ontving de hoofd-commissie voor de verloting twee fraaije geschilderde lampen. Onder meer andere geschenken heeft de com missie ook ontvangen een keurige aquarelle in lijst met glas, van den heer M. ten Katete Amsterdam. Te Soctcrvvoude heeft zich eene sub-commissie gevormd voor de.Ver- :ciij loting van voorwerpen van kunst en smaakten behoeve van het Roode Kruis. Behalve tol bovengenoemd doel is die commissie ook bereid tot het in ontvang nemen van giften van allerlei aard. tot hulpbetoon aan gekwetste en zieke krijgslieden van alle natiën in tijd van oorlog. De commissie is zamcngcsteld uit: de bh. mr. P. van Outeren, voorzitter; J. W. J. Piper, secretaris; J. P. Bakker, penningmeester; en de dames T. W Piper, geb. Colet; J. M. Bakker, geb. Schilperoord; C. E. van Outeren, geb. Schuurman Schimmel. Daar wegens den storm in den nacht van den 295,cn Augustus de op het strand staande bomschuiten te Katwijk veel schade leden, is men er 8* en It en: if rl nog niet op verhaal gekomen. Er is een klein getal schuiten ter haring- 81 vissclieqj uit cn er worden er nog voor dat doel gereed gemaakt, maar om het ruime sop te kiezen, zal men eerst kalmer zee en gunstiger wind af wachten. Eene reeks stormachtige dagen met tegenwind maakte ieder plan onuitvoerbaar. Men had gehoopt zich spoediger gereed te kunnen maken inet het uitrusten der vloot voor de haringvisscherijdoch ook behoefte aan scheepsvolk, ten gevolge der staatkundige gebeurtenissen, bond de handen tot vaardiger werk. Als men over meer krachten zou kunnen beschikken, dacht men welhaast schier de geheele vloot ter haringvisscherij zeilklaar te zien, terwijl er eenhoogstens twee schuiten voor de kuslvisscherij zouden beschikbaar blijven. Er is in de laatste dagen nagenoeg geen versche visch aangebragt, wat geen verwondering kan baren. Gebruik makende van den zuidewindzijn nog een tweetal schuiten van wal gestokendie eergisteren tusschen de buijen door, gelijk men zegt, met rog kwamen aanzetten. De luttele vangst is terstond legen hooge prijzen naar het buitenland ge zonden. Heden morgen zijn nog twee schuiten (dezelfde, die eergisteren zijn teruggekeerd) na uitreis aan wal gekomen met cenige vangst, waar van het klein goed voor de markt alhier werd afgezonden. Voor 20 stuks rog, middelmatige grootte, werd betaald op den afslag op het strand "180 stuivers," ter verzending naar België. De minister van binnenl. zaken heeft eene missive aan de commissaris sen des konings gerigt wegens de toepassing van art. 4 der wet van 10 April 1809 betrekkelijk den doodschouw. De minister acht het wcnschelijk dat in de instructie voor de met den doodschouw belaste geneeskundigen worde bepaald, dat zij nevens de verklaring van het overlijden opgeven de zekere of vermoedelijke oorzaak van den dood, indien hun daaromtrent iels inogt blijken. Was de lijder zonder geneeskundige behandeling gestorvendan vermelden zjj dit en voegen er achter: maar vermoedelijk aanOok acht bij het noodig dat de gemeentebesturen die geneeskundigen herinneren aan de noodzakelijkheid om den doodschouw met naauwgezetheid te verrig- tcn en in gevallen van plotseling overlijden alle middelen in het werk te stellen om de oorzaak van het overlijden te ontdekken. In die gevallen mag eene uitwendige schouwing van het geheele ligchaam niet worden nagelaten. Aan het dep. van buitenl. zaken te 's llage is, onder voorbehoud der goedkeuring van de slóten-generaal, door de wederzijdsche gevolmagtigden van Nederland en Groot-Britannie eene overeenkomst getcekend betreffende de aanwerving in Britsch-Indie van vrije arbeiders voor de kolonie Suriname. De kadetten van de kon. mil. academie te Breda, die thans bij de corpsen zijn ingedeeld, hebben verlof bekomen en moeten 17 dezer bij de academie aanwezig zijn. Van Rotterdam is heden weder eene expeditie van het Roode Kruis naar Namen vertrokken. Aan deze expeditie nemen deel de gcnecsheeren llioolen cn Eisinger, de doctoren Vinkhuysen, Snellen en Strijbosch, vier candidaat-artsen als genees- en heelkundige helpers en het verdere benoo- dige hulppersoneel, liet materieel zal toereikend zijn voor een hospitaal van 100 a 150 zieken of gewonden. Te Assen zag men in de laatste dagen groole troepen vrouwen pas seren, komende van Ommcrschans cn gaande naar Veenhuizen, le district. De minister van binnenl. zaken nl. is op het denkbeeld gekomen, mede in verband met de toepassing der nieuwe armenwet, om alle vrouwen op een der gestichten te vereenigen en ook de mannen afzonderlijk le houden in de andere gestichten. Het denkbeeld is, de bedelaars in de gestichten niet meer te geven dan het noodigedat tot. hel leven wordt vereischlmaar hun alle genoegen te ontzeggen, omdat men helaas zoo dikwijls ziet, dat de bedelaars telkens in de gestichten terugkomen en dat zij zich niet in spannen. om in de gewone maatschappij le blijven. Er zijn voorbeelden geweest van bedelende familiëndie het verblijf in de gestichten zoo aange naam vonden, dat zij er niet alleen telkens in terugkeerden, maar die ook vrienden en bekenden overhaalden om te bedelen en dan in de gestichten genoegelijk uit le rusten. De vijfde spanning voor de overbrugging over het Hollandschc diep is thans voltooid en zal binnen weinige dagen, als liet weder gunstig is, op de pijlers worden gebragt; ook de zesde spanning nadert hare voltooijing. L'it Saarbrücken wordt aan het V. D. door een lid van het Roode Kruis het volgende geschreven: Wat ik hier zie, verrast mij niet; wij wis ten wel wat wij te gemoet gingendoch het gaat alle verwachting te boven. Ik kan geen woord vinden, afschuwelijk genoeg om die ellende uil te druk ken, die zware wondendie soms geheel verbrijzelde ledematen, het is horribel, ik zeg dit duizendmaal achtereen. O dat gekerm! Gelukkig went men er aan; ik hoor dat geschreeuw onder eene operatie, en als ik niet help, sta ik als een ongevoelige mijn sigaar te rooken. Men zal zeggen; wat is de mensch wreed! doch men kan niet anders; wij moeten, om te helpen, ons ongevoelig houden en als die oogenblikken voorbij zijnkomt onze hulp weder te pas om den lijders moed te geven en de afgematten op te beuren. Zij danken dan zoo vurig, allen zijn zoo erkentelijk, en men spreekt ons aan om bij de Hollanders in de tent te liggenzij weten het al dat zij het daar goed hebben. Doch die in de uhlanen-kazernc en de manege vergeten wij ook niet; zij worden door ons goed verzorgd, en ons personeel is best. liet wordt nu avond; ik ga sluiten en voor de nachtdienst zor gen en aan enkelen die meer bijzonder belang inboezemennog eens een goeden nacht wenschcn. Helaas, het is meestal een slechte nacht, en de volgende dag brengt vermeerdering van lijden aan. De Ilollandsclie natie staat hier hoog aangeschreven, dank zij dan ook de sympathie, hulp en ondersteuning, die het Roode Kruis dezer dagen bij haar ondervindt. Men zal mij nu niet meer zooals vroeger doen hoorenniets dan een utopie. Den 31sUo Aug. heeft een Fransch officier zich van Forbach lol hier op een bed laten dragen, hij had vergunning verkregen om hier verpleegd te wor den. Wij allen, niemand uitgezonderd, zijn ons werk nog niet moede, en verlangen geen einde, zoolang wij nog van nut. kunnen zijn. Wij bljjven gezond, en God is hier met ons. Men heeft mij gezegd, dat het jammer is. dat wij ook niet wat hulp aan de Franschc zijde gevenen het is nu alsof Nederland alleen Pruissen helpt. Die dal zeggenmoesten maar eens hier komen; zij begrijpen de zaak niet; het is onzin. Men spreekt van Fran- schen en Pruissen wij in onze zaak van hulp. wij kennen geen verschil van natiën, wij zien hier alleen den hulpbehoevenden mcdcmensch, cn dien helpen wij. De Franschen, wie het ongeluk der wapenen steeds treft, trek ken terug en laten hunne gekwetsten aan de Pruissen over. Zelfs uit Metz zenden zij den Pruissen hunne gekwetsten toe. De Fransche comité's, even talrijk als die in Pruissen, hebben niets.te doen; een bewijs daarvoor is, dat den lslcn dezer eene geheele ambulance van het Fransche Roode Kruis hier moet doorgetrokken zijn, om aan deze zijde hulp te verleenen. Neen, Goddank zijn wij door toevallige omstandigheden, of liever door Gods wijze voorzienigheid, juist daar gebragt waar wij zijn moeten om krachtige hulp te verleenen. Pruissen apprecieert zeer onzen bijstandcn Frankrijk zal ons steeds bijzonder dankbaar zijn voor de zorgendie wij zijn ongelukkige krijgsgevangenen moglen verleenen. De lib. van llardenbroek en Merkus zijn naar Straatsburg vertrokken, om le onderzoeken of in dien omtrek ook hulp noodig is. liet wordt heden weder warm (2 Sept,), en die vliegen!! dat is verschrikkelijk voor die ongelukkigen. Ik ben nu zoover gekomen, dat een hall dozijn vliegen, op mijn neus zittende, mij niet meer hinderen, 's Morgens vroeg en 's avonds laat is het koud, dan blijft de damp der Saai- zoo tusschen de bergen in de vallei hangen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1