daar hij door den militairen regler van den militairen stand was vervallen verklaard, bediende bij zich van den naam zijns broeders Jacobus en onder- leekende hel notariëele contract van verbindlenis valschcüjk met dien naam. In de helft der maand Mei werd liet bedrog ontdekt, terwijl hij reeds mili taire dienst had verrigt en 139.50 als plaatsvervanger had ontvangen. Door de regtbank te Leiden was hij reeds vroeger tweemalen wegens diefstal veroordeeld tot 1 en 3 jaren gevangenisstraf en door den krijgsraad in de 2lle militaire afdecling mede wegens diefstal veroordeeld tot vervallen verklaring van den militairen stand en 3 jaren kruiwagensstraf. Mr. Terpslra requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5—20 jaren. De verdediger der beschuldigde, mr. Asser, verzocht de toepassing van ecne zachte straf. liet hof heeft hem aan het hem ten laste gelegde schul dig verklaard en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. -- Heden had alhier de eerste bijeenkomst plaats van de Nederl. juristen vereniging. De vergadering werd geopend door den heer mr. A. de Pinto, lands-advocaatals lid van de voorloopige regelings-commissiedie den leden het welkom toeriep en in korte trekken het doel der vereeniging ontvouwde. Op zijn voorstel werd vervolgens overgegaan tot het zaïuenstellen van een definitief bestuur. Men besloot dit bjj acclamatie te doen. Op voorstel van den waarnemenden voorzitter werd tot voorzitter voor dit jaar benoemd de heer mr. J. E. Goudsmit. hoogleeraar te Leiden. De heer Goudsmit aanvaardde dat praesidium met eene even breedvoerige als sierlijke en krachtige redevoering, waarvan de inleiding hoofdzakelijk ten doel had in het licht te stellenhoe in hel oogloopend verschillend de toestand kennelijk is hier te lande en elders in het tegenwoordig tijdsge wricht. Hij noemde Nederland dan ook in alle opzigten een gelukkig land, terwijl hij in gespierde taal deed uitkomen, hoe. in naam der beschaving, twee volkerendie mcenen aan het hoofd der beschaving te staanelkander op zoo bloedige wijze bekampen. Ver van zich wierp hij het bekende ons toegeworpen verwijtdat wij zouden zijn une nation êteintè. Maar toch tegenover de feiten, die dat verwijt ten volle wraken, is er noodig ecu aan houdend en zorgvol pogen om de kwaal uit te roeijen, die in Nederland al te zigtbaar is. het gemis van een volks-bewuslzijn omtrent de ware behoef ten in het stuk der wetgeving, ook in verband lot hare toepassing. Hier mede wees hij op doel en strekking dezer vereeniging. Onder aankondiging van de vaststelling van een reglement tot regeling der werkzaamheden, spoorde hij de leden aan zich te onderscheiden door zelfbeperking en zelf- behccrsehing bij den beperkten tijd en hij het doelniet om te schitteren door fraaije redevoeringen, maar elkander te onderrigten. Overgegaan zijnde tot de zamenstelling van het definitief bestuur der ver eeniging voor dit jaar, zijn op voordragt van den voorzitter bij acclamatie benoemd: tot onder-voorzitters, de hh. m". C. 11. B. Boot, lid van den raad van stale, en J. W. Tydeman, advocaat te Amsterdam; tot secretarissen, de hh. m". Victor, notaris te Winschoten, Hengst, subsi.-griffier te Sneek, G. Beliufante, advocaat te 's Gravenhage. en G. A. van Hamel, advocaat te Leiden. Door den heer mr. G. A. Cosman en eenige andere Amsterdamsche leden werd het voorstel gedaan om urgent te verklaren de behandeling van de instelling der preventive gevangenisschap en van de herziening in strafzaken, De voorzitter bestreed echter dit voorstel en na eenige gedachtenwisseling werd het door de voorstellers voorloopig teruggetrokken. Aan de orde werd toen gesteld het laatste nommer van het programma, als beheerschende in hooge mate de hoofdpunten van wetgeving: welke hoofdbezwaren staan de herziening onzer wetboeken in den weg en hoe die op te lossen? waar over door den heer mr. G. de Vries Az. een hoogst belangrijk advies is uit- gebragt. De groote meerderheid verecnigde zich met de onderdeden A en H van dat advies. (Per Telegraaf). Bij lilt. C. (opdragt aan eene commissie om voortdurend het oog te houden op de werking onzer welhoeken en verbeteringen voor te bereiden), is aangenomen een amendement van den heer Pijnappel, om aan die commissie de bevoegdheid te geven personen die niet tot de juristen-vereeniging behooren tol medewerking uit te noodigen. Lilt. D. is aangenomen. Lilt. li. uitsprekende de wenschelijkheid dat elk wetsontwerp van wijden omvang, vanwege den koning worde ingediend door eene com missie aan de tweede kamer, is niet afgeloopenten gevolge van twee voor gestelde amendementen, een van den heer van Nierop. om elk ontwerp van wege eene commissie uit de tweede kamer te doen onderzoeken, en een van den heer Polak, om elk ingrijpend ontwerp in overleg met den minister van justitie te doen ontwerpen door eene speciale commissie. Morgen voort zetting. {UIÏK.XLAMiSCHK HEI'.IGTEN. EXGELAX li. LONDEN. 7 September. De Times is van gevoelen dat de jongste gebeurtenissen in Frankrijk aan de onzijdige mogendheden gelegenheid geven tot herstel des vredes werkzaam te zijn, en dat het onraadzaam zou zijn aan Frankrijk overdre ven eischen te stellen. De Daily Weirs zegt daarentegen dat men niet kan tusschcn beiden komen zonder een aanzoek van een der strijdende partijen en dat het natuurlijk is dat Frankrijk zich eenig verlies van grondgebied moet getroosten, üuitschland mag dat in billijkheid vorderen. De Times van den 5den dezer bevat een berigt uit Berlijn, volgens het welk de Britsche regering op nieuwe klagten van den Noord-Duitschcn gezant, over den uitvoer van geweren en andere oorlogscontrabande uit Engeland naar Frankrijk, geantwoord heeft, lot haar leedwezen buitenstaat te zijn dien uitvoer te stuiten, zoolang er geen verandering in de be staande wetsbepalingen wierd gemaakt. De Pruissisebe regering daarentegen beweert, dat de Engelsche regering constitutioneel verpligt is, den nit- \oer van wapenen en ammunitie bij order in council te verbieden. i tl lingen, zijn den I3J,n Augustus uit Europa in Jersey-City aangekomen, waren naar Europa gegaan, ten einde geneeskundig advies in te wini| in hoe ver het mogelijk zou zijnhen van elkander af te scheiden. pe slissing is geweest, dat de kunstbewerking gevaarlijk zou zijn, On»ei twee dagen na hun vertrek uil Liverpool is Chang door eene beroerte trollen, waardoor zijne linkerzijde verlamd is, en hij is thans ver van i varend. Eng daarentegen is volkomen gezond. Over een paar dagen trekken zij naar hunne woning in Noord Carolina. KKANHKIJ K. PARIJS, 7 September. De ConstiUilionnel en bet Joiim. des Dtili. tooncn zich niet zeer in nomen met de vestiging der republiek, maar nemen haar aan, omdat ij, tegenwoordige omstandigheden Frankrijk eene regering moet hebben zich te verdedigen. Eerstgenoemd blad zegt: Aan de natie, aan de den tementen, aan alle vrienden des vaderlands roepen wij toe: dient het teg woordig gouvernement, hoe onwettig zijn oorsprong ook zij; gehoorzai het zonder wrevel, zonder om de legitimiteit te denken. Wij moeten regering, onverschillig haar oorsprong en hare gebreken, helpen heth te bevrijden; later zullen wij van onze vrijheid gebruik maken zoo als alsdan zullen goedvinden. In gelijken geest laat het Joum. des Déb.i uit: De wettelijke waarde van het feitelijk gouvernement te toetsen, isi waaraan wij zelfs niet denken. De tijdigheid en zedelijkheid der revolu! tersto» nairc beweging in het midden gelatenzeggen wij dat onze dringen! D behoefte thans is eene regering in staat het hoofd te bieden aan heurte geduchte moeijelijkheden van binnen- en buitenlandschen aard. Wij den dus de regering niet, maar wenschen dat zij slage in de zwaretai die zij uit eigen verkiezing op zich heeft genomen. Doch de natie zoodra mogelijk worden geroepen om zelve hare belangen en haar regelen. Alleen aan eene vrijelijk verkozen volksvertegenwoordiging a het te beslissenwelke instellingen het diensligst voor Frankrijk zijn. voorloopig bestuur verkondigt in eene proclamatie, dat het personeelbe« geëindigd is; het zal voorzeker begrijpen dal ons land hel personeel bes van elf particulieren evenmin wil hebben als dat van eenen enkele. - Onderscheidene bladen deelen mede dat, nadat hel beraadslagen! het binnendringen van volkshoopcn in de vergaderzaal van het wetgei ligchaam onmogelijk was geworden, het meerendcel der leden nog int andere zaal is bijeengekomen en zich toen heeft vereenigd met het voon van den heer Thiers, strekkende om het hoog gezag vacant te verklai de regering aan eene commissie van vijf leden op te dragen, en na den: log eene grondwetgevende vergadering te beleggen. Van de aanneming dit voorstel werd door ecne deputatie berigt gebragt aan het voorloopig wind, hetwelk zich inlusschcn op het stadhuis had gevestigd; doch dit ten antwoorddat de afkondiging der republiek reeds had plaats gehad, dat het berigt te Iaat kwam om invloed op den loop der zaken te kun hebben. De Siècle doet een schellen wapenkreet hooreu. Thans nu de schande der dienstbaarheid is uitgewischl, nu regt is wedervaren het despotisme, opgelegd door den tiran van 2 December, door den drot gen potsenmaker, die het leger heelt doen verloren gaan; thans nu Fr» rijk de onverwinnelijke banier van de republiek heeft opgeheven; thans delijk, nu wij voor een vrjj vaderland kunnen sterven, thaus te wapen, wapen, allen! Dal een enkele kreet opga van de Alpen tot den Ocen van de Vogezen tol de Pyreneënde oorlogskreel van het souvereine w opgestaan tegen den vreemdeling! Met den erbarmelijken held van Slrai burg, van Boulogne en van den 2"» December gevangen te nemen, hel*- de Pruissen gemeend dal de oorlog geëindigd was; zij hebben gcdachti de natie zich even laaghartig zou gedragen als hij, dien zij in dageni afdwaling als chef had aangenomen. Bewijzen wij aan de Pruissen. dal zich bedrogen hebben; dat de oorlog, wel ver van een einde te nemen,I gint. Toonen wij hun hel opstaande rcpublikcinsche Frankrijk, gewap en bereid om. zelfs den laatsten man op te ofl'eren, liever dan het juk den vreemdeling te dragen. Een volk van 3G millioen menschen kan i worden veroverd. Hel Spanje van 1C08 heeft ons een gedenkwaardig v» beeld gegeven van hetgeen eene natie doen kan zelfs zonder soldaten, te de dapperste natie der wereld. Genoemd blad zegt dal de overblijfselen der gezainenllijke legers Frankrijk naauwelijks 50000 man bedragen. Generaal Trochu heeft dezer dagen in het openbaar verklaard dal maar dertig duizend geweren in de magazijnen had kunnen vinden, ter» heul opgegeven was dal er twee millioen voorhanden waren. De talrijke kunstschatten, in het Muse'e du Louvre vereenigdzijnbj geheel in veiligheid gebragt. Hel grootste gedeelte van de schildersli ken van het museum is, goed'" ingepakt, naar een onbekende plu gevoerd. Niets dan de Fransche school blijft in den Louvre. De Figaro geeft eene opgave \an dc massa levensvoorraad, die op!:1 oogeiiblik binnen Parijs is opgestapeld: ongeveer 220,000 schapen, 4(N ossen en 12000 varkens in dc verschillende parken van de hoofdstad. H het meel betreft. Parijs bezit nog een voorraad van 300.000 quintalen.il halve dc voorraad hij de bakkers die ongeveer op 200,000 quint, w geraamd. Voorts 30 a 40000 quint, gezouten vleesch en een aanzienl voorraad gezouten vischeen ontzaggelijke hoeveelheid zout, 100,000 qui rijst, 0000 quint, koflijbehalve de hoeveelheden van die verschillende ductenopeengehoopt in dc handelsmagazijnen der hoofdstad. - Victor Hugo is te Parijs aangekomen. Ook is daar teruggekomen heer Cernucchi, Romeinsch onderdaan, die door het keizerlijk bewind Parijs was verdreven, omdat hij aan het anti-plebiscitair comité eenm van 100,000 fr. had geschonken. Maandag avond had te Parijs eene gebeurtenis plaats, die alhgttq ernstige gevolgen had kunnen hebben. De Spaansche gezant was bijna u daar missel man, Sedan in ku land. togt. wel winn gevar Vo eene zich neuii het 1 nemi wel geno de digd dc i-, ui Hct zegt diüijvall 's a hew On; St. hoi Voi als 1101 Tri te vol he zu to zo in w di di vi zi

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2