LMDSCHE COURANT. VRIJDAG 9 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEN. B1NNENLANDSCI1E BERIGTEN. 1870, fl°. 212 De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; I El met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. K! De prijs der Advertenlien is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. 2' 'P De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van de autoriteiten, ambtenaren en ingezetenen der gemeente, dat de lieer Commissaris des Ko- ings in de provincie Zuid-Holland liet voornemen heeft, deze gemeente op Zaturdag «len lOdC0 September aanstaande te bezoeken en dat ben, die wenschen mogten Z. lloog-Ed. Gestr. te spreken, daartoe op het .aadliuis, 's voormiddags te elf uren, de gelegenheid zal gegeven worden. De Burgemeester voornoemd, Leibes, 8 September 1870. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 8 September. - Met 15 September aanst. zal op den Holl. ijzeren spoorweg de vvinter- lienst aanvangen. De retourbilletten blijven geldig ook op den dag volgende dien der afgifte. De gelegenheid staat open voor het nemen van abonne- aenten voor eerste klasse-reizigers en schoolgaande kinderen. Bij het ver- oer van vrachtgoederen van 10000 kilog. en hooger wordt belangrijke eductie van het tarief toegestaan. Overeenkomsten tot vervoer voor ecne 8" epaalde hoeveelheid per jaar worden aangegaan. Te Amsterdam zal bij den uitgever D. B. Centen tegen bet einde dezer laand een werkje het licht zien, getiteld: de Uitte Vlag, de banier der tckomst, door dr. N. B. Donkersloot en tegen den prijs van 50 cents, ge ïnd ten voordeele van de Yereeniging: het Roode Kruis, verkrijgbaar zijn. mtrent de strekking van dit werkje zegt de schrijver o. a.: "Het Roode ruis heeft, met echt Samarilaansche barmhartigheid, zich verheven te mid- ■den der velden van lijken en verminktenen gaarne brengen wij aan deze Jinstelling onze warme hulde en zelfs de vruchten van dezen onzen arbeid, maar naast haar moeten wij de //vredevlag" hijschen, naast het verbond van medelijden en zelfopoffering willen wij het verbond plaatsen van den vrede, hetwelk ieder burger, die zich vrij gevoelt, in zich moet opnemen, en als eenig doel moet hebben: het behoud van den vrede en dc emancipatie der ]i naties van de militaire slavernij. De bestaande "ligues de la paix." hebben f hetzelfde doel, maar werken meer met woorden dan met daden; in ons land -zinspeelt men steeds op de stichting van een vredeverbond, doch men liet "het tot dusver bij anonyme beschouwingen en aanbevelingen. Wij wenschen 101 19! een ander en sneller plan te volgen en de gansche menschheid op te wek ken, zich tot een ontzaglijken bond te vereenigen, die ten doel heeft: //den oorlog voortaan onmogelijk of minstens zeldzaam te maken." Het plan liertoe zullen wij in de genoemde brochure bespreken en weten nu reeds, dat het bijval zal vinden in het hart van ieder, die met eere den naam van mensch mag dragen." liet U. D. deelt mede dat de van Utrecht vertrokken expeditie van 8! het Roode Kruis Donderdag avond te Keulen is aangekomen. Aan het sta- ISttion aldaar was het vol met uit Frankrijk verjaagde Duitschers, terwijl in "het station overal gekwetsten op den grond lagen. Na den nacht te Keulen te hebben doorgebragtvertrok men den volgenden morgen ten 9 ure naar 74. Mainz. Zalurdag avond ten 10 ure was men te Ludwigshafen aangekomen 77-«n moest men van daar naar Mannheim wandelen, dewijl dc as van dc om- 21; nibus brak. De expeditie blijft te Mannheim. Het materieel der expeditie ~was nog niet aangekomen, daar de dienst op dc spoortreinen door het jjj drukke vervoer van vlugtenden en gekwetsten zeer wordt belemmerd. Zon dag middag kwam een trein met gekwetsten te Mannheim aan. De Utrecht- 61'sche expeditie begaf zich dadelijk derwaarts en dr. Schubart kon eenige - hulp bieden. Zondag avond kwam er weder een transport gekwetsten, die echter evenals de vorigen reeds verbonden waren en verder vervoerd wer- den. Men kon dus niet veel meer uitrigten dan eenige vcrverschingen aan- 70i;bieden. De Franschegekwetsten waren uiterst verbitterd over den afloop - van de gevechten bij Sedan en dc handelingen van den keizerwaarover - zij op luide wijze hunne verachting te kennen gaven. jij Uit de Alblasserwaard wordt gemeld dat door de vele regens ook in de polders aldaar de aardappelenziektc is toegenomen. Vooral de fijne vroege 27bjsoorten waren zeer aangedaan. Overigens schikte het vrij wel, maar dc ^speculatie-geest was reeds in de weer. Men moest daarop bedacht zijn. Er waren zeer veel aardappelen geteeld, en de opbrengst zou zoo ruim zijn, _^dat, ook al verloor men een deel door de bekende ziekte, de opbrengst ;»0S goed mogt heeten. Uit Overijssel meldt men dat vele landen, ten gevolge van storm en regen, weder geheel onder water staan. Van dc hooioogst, tweede snee, verwacht men niet veel. Vele landlieden hebben bun vee uit de weide moeten halen en zullen genoodzaakt zijn een groot gedeelte winterboei aan te koopen. Te Rotterdam is in den afgeloopen nacht een vrij hevige brand uitge barsten in een galanterie-winkel op de Hoogstraat. De brandweer mogt er in slagen dien spoedig meester te worden. Alleen de bovenverdieping is afgebrand. Maandagavond is een Fransch oorlogschip op de recde van het Nieuwe Diep geankerd, om zich van steenkolen en water te voorzien; de in te nemen hoeveelheid mag echter niet grootcr zijn dan strekken kan voor den tijd van 24 uren. Men verneemt uit Zwolle: Het onlangs plaats gegrepen déraillement van eenen spoortrein tusschen Kampen en Zwolle door eene koe, die op de rails stondzal welligt tot zonderlinge verwikkelingen aanleiding geven. De administratie toch van de centraal-spoorwegmaalschappij heeft getracht van den eigenaar der koe, die onder den trein raakte, vergoeding te krijgen voor het aan de maatschappij tocgebragtc nadeel, zoo aan de rails, den wegde kosten wegens het oponthoudenz. De eigenaar der koe daaren tegen wil de waarde daarvan vergoed hebben, omdat naar zijn beweren de waterafscheiding tusschen den spoorweg en het land, waarin de koe graasde,4 in zóó onvoiledigen staat was, dat de koe daardoor op de spoorbaan-komen kon. Hetgeen reeds in deze zaak geschied is, doet vermoeden, dat zij eer lang voor den regter slaat gebragt te worden. Uit Groningen meldt men dat Z. K. H. de prins van Oranje Dingsdag avond aldaar is aangekomen en afgestapt bij 'skonings commissaris. Den volgenden morgen rukte het garnizoen uit, ten einde zich naar de heide te begeven tusschen Harcndermolen en Noordlaren, waar de troepen, die zich thans in Haren, Zuidlaren enz. bevinden, met die uit deze stad gezamenlijk zouden manoeuvreren en geïnspecteerd worden door den opperbevelhebber des legers, die zich met zijn staf derwaarts begaf. Ingevolge den wensch van Z. K. B. heeft er niet de minste openlijke manifestatie plaats, omdat de reden zijner komst thans enkel was het houden van eene inspectie als opperbevelhebber van het leger. Dat de gezondheidstoestand van ónze troepen in de provincie Gronin gen verre van gunstig is te beschouwen, is af te leiden uit het getal zie ken, dat voor en na van daar naar de garnizoens-inlirmerie te Leeuwarden wordt overgebragt. Er zullen 1111 p. in. een 300-tal aldaar zijn aangekomen. Naar inen uit 's Hertogenbosch meldt heeft Z. M. dc koning de verschil lende citadellen en forten rondom de vesting geïnspecteerd en de kazernen en het militaire hospitaal binnen de stad bezocht, en bij iedere gelegenheid zijne bijzondere tevredenheid over de inrigling te kennen gegeven. Woens dag morgen is de koning reeds ten 7 ure, vergezeld van zijn staf en alle militaire en burgerlijke autoriteiten, uitgereden naar het kamp op de Crom- voirtsche heide, waarheen reeds een uur. vroeger dc verschillende wapen- corpsen uitgetrokken waren, om daar gecombineerde manoeuvres uit te voe ren. Duizenden eii duizenden inwoners stroomden mede derwaarts. Z. M. wordt ook te Breda verwacht, ten einde het arsenaal en de kazer nen te inspecteren. Tc Tilburg is als vermoedelijk schuldige aan den aldaar plaats gehad hebbenden kindermoord aangehouden een 19-jarig meisje uit de gemeente Gilze en Reijen. Naar men verneemt moet zij reeds hare misdaad bekend hebben. Onder dc gemeente Stiphout, nabij Eindhoven, zijn Dingsdag nacht 3 boerenwoningen met de gehccle inboedels, benevens eenig vee, een prooi der vlammen geworden. 'sGRAVENHAGE, 8 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te JSeverwijk de heer mr. H. W. de Bas, thans subst.-grïfïier bij de arrond.-regtbank te Haarlem; en tot subst.-grifficr bij de arrond.-regtbank te Haarlem de lieer inr. M. G. P. del Court, thans procureur bij die regtbank. Door het prov. geregtshof is heden behandeld de zaak van Corn. Pierot, oud 31 jarengeb. en laatst wonende te Leidenbeschuldigd van valschheid in een authentiek en publiek geschrift door het namaken eener handteeke- ning en liet verzinnen eener overeenkomst. Deze persoon heeft namelijk in den loop der maand Maart jl. zich bij een commissionair te Leiden aange meld tot het aangaan eener verbindtenis als plaatsvervanger voor de natio nale militie voor eene som van ƒ320. Omdat hij daartoe niet bevoegd was,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1