PER TELEGRAAF. ]n 4 g«! hl che i get site ill tj P R IT 8 S E1Y. BEllLIJN, 31 Augustus. De Staats.-Anz. deelt, in beriglen uit het hoofdkwartiermede dat eene correspondentie, die uit bet in Metz ingesloten Fransche hoofdleger door middel van ecnen spion naar Parijs was afgezonden, in de handen der Pruissen gevallen is. Voorts dat alle berigten, die te Parijs, als regtstrceks (p per telegraaph van liazaine afkomstig, openbaar worden gemaakt, in Parijs zijn verzonnen, daar Bazaine geene telegrapliische gemeenschap met Parijs heeft. Een door hem afgezonden bode, wien liet mogt gelukken dooi de troepen heen te sluipen, zou eene volle dagreis lusschen Metz en liet P slJ ]iaaS(i)ij gelegen telegraapli-bureau moeten afleggen, liet Fransche regiment chasseurs, hetwelk bij het schitterende gevecht met Saksische cavalerie op den 27-k° dezer nabij Busancy uiteengejaagd en bijna geheel vernietigd werd is het l2<Ie. onder bevel van den overste Laporte. Deze laatste is, henevens een groot aantal andere gevangenen, gekwetst in I'rtiissische handen gevallen. tie" Word-Deutsc/ie Zeit. zegt dat met dit ruitergevecht de aanraking der Duitsche legers met het corps van Mac Mahon weder is begonnen. Busancy ligt 22 kilometers ten oosten van Vouziers, waar zich ook volgens de jongste berigten den 27-"" het hoofdkwartier van den keizer en Mac Mahon be vond. en het thans verstrooide Fransche cavalerie-regiment had waarschijn lijk de taak om hel oog te houden op de zich bij Busancy vereenigende wegen van Beaumont, Stenay, Dombusle en Grandpré. Blijkbaar was hel doel van den maarschalk om het deboucheren der door de Ardennes aan- iaih igehj e wd arda rukkende Duitsche corpsen te beletten. Van eene zamenwerking van Mae 2 Dl; II tl 'erkj mok ;ki( :ns en i van chc g« aid Mahon met den in Metz ingesloten maarschalk Bazaine kan natuurlijk geene sprake meer zijn, wanneer men let op den grooten afstand (130 kilometers ol omstreeks 16 Duitsche mijlen), die Mac Mahon van Metz afscheidt. Overi gens kunnen de Fransehe vcldheeren zelve bezwaarlijk meer verwachten dat de troepen van Bazaine in eenen open veldslag veel zullen uitrigten. De toestand van dat leger moet volgens in onze handen gevallen brieven van Fransche officieren allerbeklaaglijkst zijn. Dat. nu het Duitsche leger iu aanraking was gekomen met het corps van lan'"Mac Mahon, een ernstig treffen op handen was, kon met grond voorspeld >fdei worden. Dit treffen heeft dan ook niet verre van de Belgische grenzen plaats gehad. Van 18 lot en met 20 Augustus zijn op nieuw 50000 man Pruissische troepen, die vóór dien tijd langs de Noord- en Oostzeekiisten geposteerd waren, den Elzas binnengerukt, liet eene gedeelte dezer troepen is over Landau en het andere over Uasladt gegaan. Ook de belcgerings-parken uit Coblentz, Mainz, Erfurt en Maagdeburg zijn aldaar aangekomen. Aan de troepen die rondom Metz zijn gelegerd is bevel gegeven zoover mogelijk builen hel terrein van het laatste slagveld te kamperen, om min der aan den invloed der aldaar plaats hebbende uitwasemingen tc zijn blootgesteld. E --De bezetting van Straatsburg beslaat, naar men verneemt, uit 4000 man nationale garde, 2000 man mobiele garde, 400 artilleristen, 2500 man inlanterie, 50 zouaven, 30 ttireo's en even vele spahis. Levensmiddelen worden er in geringe hoeveelheid gevondenzoodat zij duur zijn. Voor een s »t centenaar aardappelen bijv. betaalt men 22 franken en voor een pond erwten r d(i 45 centimes; ossenvleesch is er niet meer verkrijgbaar; men nuttigt erpaar- I denvleesch, zoolang daarvan nog voorraad bestaat. |Groot is de schade, door het bombardement aangerigt, zoowel voor zoover betreft particuliere eigen- ei" dommen als militaire magazijnen, arsenalen en kruidmagazijnen. Ook de vestingwerken hebben hier en daar vrij wat geleden. Het zware vesting- :!"Agescliut aal weldra bres schieten, en dewijl de bezetting niet talrijk is, ver- silj, wacht men de overgaaf van stad en vesting binnen weinig lijds, omdat een 1 bestorming niet kan worden doorgestaan. Met het organiseren van het inwendig bestuur der veroverde provin ciën gaan de Duitschers rustig voort. Tot hoofddirecteur van het postwe- N zen is benoemd de heer Rosshirt, standplaats Nancy. De ambtenaren der I posterijen worden niet uit hunne betrekkingen ontslagen, indien zij eene 'verklaring onderteekeneu dat zij de boven hen gestelde (Duitsche) autoritei ten trouw zullen dienen; wie weigert deze verklaring te onderleckenen wordt zonder verdere overweging ontslagen. Ten einde het verkeer der posterijen ongestoord te onderhouden, heeft men op de landsdrukkerij te (H Berlijn binnen eeuige dagen een zoo groot aantal postzegels vervaardigd van iedeil'1,2,6, 10 en 24 centimes, dat de inrigting van de dienst, zooals die isterf vroeger onder Fransch bestuur was, geene staking zal ondervinden, zonder „ld,, Fransche postzegels te bezigen liet verkeer met het buitenland zal voor- al; loopig uitsluitend over Duitschland plaats hebben. jl De Kreuzzeit. zegt dat in de geleverde veldslagen de deugden en de 1 gebreken van het chasscpot-gewcer ten duidelijkste gebleken zijn. De deug- delijkheid van dit vrcesselijke vuurwapen blijkt evenwel eerst danals het i hen goed behandeld wordt, lil de handen van een geoefend en bedaard schutter doel het uitmuntende dienstenmaar het wordt schier een gebrekkig wapen m,J als het gehanteerd wordt door rusielooze, opgewonden en ongeoefende schut- ters. De verhitte Fransche soldaat rigt er oneindig minder schade mede aan, leB,j dan het geval zou wezen als de Duitschers er mede gewapend waren. Intus- ;l schen blijkt het. dat hel geheelc Fransche leger te veel vertrouwd heeft op ra' de deugdelijkheid van het chassepot. Dooi de invoering van dit wapen heeft de wijze van vechten der Franschen eene totale veranderingondergaan. Vroe- jjjuj ger kenmerkte zich de Fransche soldaat door zijne snelle en onbesuisde aan- vallen. Thans is dit veranderden stormen daarentegen de Duitschers Zl ondanks den vreesselijken kogelregen, op de Fransche troepen in. zoodat de n,® Fransche soldaat het voordeel van zijn vèrdragend chassepot geheel verliest. 1 Te Koningsbergen heeft een aanzienlijk aantal kooplieden eenstemmig fndgpeen adres aan den koning goedgekeurd, dat van gelijken inhoud is als dat laili ll't Berlijn. Uitdrukkelijk wordt daarin verzocht, dat alle inmenging van vreemden in eventuële vredesonderhandelingen worde geweerd. tont :ern teiilr iters ne,f Ons ver»' web en o| FLORENVILLE, 31 Augustus. Na het gevecht, zijn de Pruissen Carignan binnengetrokken. De verliezen zijn aan beide zijden aanzienlijk. De Pruis- bleii' SC" 'lc',')en 4 mitrailleuses genomen. lieden morgen is de strijd op nieuw aangevangen te Armigny. op den weg van Monlmédy naar Sedan, op tien Mijlen afstand van de Belgische grenzen. De Belgen doen verkenningen en hebben eclaireurs g'eplaatsl langs de grenzen. Achterblijvers zijn in de bos- schen gezien, welke Frankrijk van Belgie scheiden. BRUSSEL, 31 Augustus. De Inriep, behelst het volgend telegram uit FIo- 'cnville van 31 Augustus, 4 ure 40 min.: Mac Mahon was gisteren gekam- bers ')e0'rï °P ('e hoogten van Vaux, lussehen Réihei en Vouziers. Hij trok 1 voorwaarts naar Montmédy en werd teruggeslagen naar zijn punt van uit gang. De veldslag van gisteren is dus waarschijnlijk onbeslist gebleven. de strijd weder begonnen ten vijf ure in den ochUndhij duurt "og voort. De Pruissen winnen veld; zij hebben nu Carignan bezel. Mac is teruggetrokken naar Sédan, waar hij gevaar loopt te worden glD! liet opeit dil OÏ0 3 etslfl eliih Heden is oog vo Malum opgesloten. Het bloedbad is vreesseljjk. De bevolking in den omtrek neemt verschrikt de vlugt. BUSANCY, 30 Augustus Heden werd het leger van Mac Mahon bij Beau mont aangevallen, verslagen en naar de Belgische grenzen teruggedrongen, j Het kampement der Franschen werd veroverd. Mijlen ver werd de vervol- i ging voortgezet en is slechts om de invallende duisternis geëindigd. Het j aantal veroverde kanonnen en gevangenen is nog niet te overzien wegens de uitgestrektheid van hel slagveld. BERLIJN31 Augustus. Telegram van den koning aan de koningin. "Varennes, 30 Augustus, 3 ure 30 min. namiddag. "Gisteren hadden wij een gevecht dat glansrijk voor ons afliep. Hel 4" en het 12c Saksische eii het 1' Beijersche corps hebben Mac Mahon geslagen en hem van Beaumont tot over de Maas bij Mouson teruggedrongen. Twaalf stukken geschut en eenige duizenden krijgsgevangenenbenevens eene aan zienlijke hoeveelheid materieelzijn in onze handen gevallen. Onze verliezen zijn matig. "Aanstonds keer ik naar hel slagveld terug, om meer vruchten van de overwinning te plukken. Moge God ons verder genadig helpen gelijk lot dus verre. /Willem." PARIJS, 31 Augustus. In het wekelijksch bulletin van het Joiirn. Off. wordt gezegd, dat Frankrijk den tegenwoordigen toestand gadeslaat met vertrouwen op de energie, aan welke geheel Europa hulde brengt. Het volk, kalm en vastberaden, is bereid lol alle toewijding en elk offer. Alle Franschen begrijpendat eensgezindheid de eerste pligl is. De vijanden zul len stuiten niet alleen op muren van steen, geducht gewapend, maar ook op wallen van vaderlandsliefde, toewijding, wilskracht en onoverwinnelijke volharding Parijs weet nog niet of het een beleg zal moeten doorstaan maar liet wacht zonder een voet breed tc wijken een dergelijke gebeurlijk heid af. Geheel Frankrijk staat op, alle handen grijpen de wapenen om hel vaderland te verdedigen. De hoofdstad en de provinciën wedijveren in geestdrift. Hare vereenigde pogingen moeten ons de overwinning verzekeren. PARIJS, 31 Augustus. In liet wetgevend ligchaam heeft de heer Keiler een brief uit Straatsburg voorgelezenwaarin gemeld wordt dat de Pruissen op de stad vuren en niet op de vestingwallen. Een vierde gedeelte der stad is verbrand. De bewoners kiezen den dood boven eene overgave. Door den vijand zijn gevangenen gebezigd voor het aanleggen van loopgraven tegen de stad. De kamer heeft bij motie verklaard, dat Straatsburg zich verdien stelijk heeft gemaakt jegens bet vaderland en niet zal ophouden Fransch te zijn. De heer Keiler heeft voorgesteld eene commissie te benoemen om naai den Boven-Rijn te gaan, ten einde de bevolking aldaar, die als een enkel man zal opstaan, te wapenen. Graaf Palikao, minister van oorlog zegt: "Ik keur volkomen goed den lof gegeven aan de ingezetenen van Straatsburg; maar het leger en de be velhebber verdienen evenzeer lof. Generaal Werder heeft tot den bisschop gezegd: //"De inwoners moeten het garnizoen tot kapituleeren dwingen;"" en hierop is door generaal Ulrich geantwoord: ////Ik zal de stad bewaren tot den laatsten steen, al zou ik mij in het fort moeten terug trekken en de stad in brand moeten stekenindien zij de verdediging moeijelijk mogt maken." (Toejuigingen). Vervolgens protesteert de minister legen de uit kwaadwilligheid ontsproten insinuatiën. Hij verklaart zich tegen het voorstel Keiler tot benoeming eener commissie, en verlangt dat de kamer hem (minister) haar vertrouwen schenke. llij herinnert de handelingen van het nieuwe ministerie en deelt mede dal de Fransche vrijcorpsen scherpschutters tot op Badensch grondgebied zijn doorgedrongen, en dat reeds heden de spoortreinen uit Baden niet zijn aan gekomen. Eindelijk deelt de minister aan de kamer mede, dat van de Pruissen reeds 250,000 man buiten gevecht zijn gesteld, en dat de oorlogskosten voor Pruissen tien en een half milioen francs daags bedragen. PARIJS, 1 September. Journ. Off. De minister van oorlog heeft be volen 100.000 mobiele gardes uit de departementen op te roepen, om aan de verdediging van Parijs mede te werken. BERLIJN. Officiële militaire berigten. Varennes, 1 September 9 u. 20 min. De poging van Mac Mahon om Metz te ontzetten door zijne in de laatste dagen ondernomen operatien en den slag van 30 Aug. is ten volle verijdeld. In den slag hebben wij incer dan 20 kanonnen bcmagtigd. Het verlies des vijands is buitengewoon groot. In verhouding daarvan is liet onze gering. Reeds vroeg hebben de Pruissische uhlanen en huzaren twee door eene ster kere vijandelijke infantere bezette dorpen nabij Sedan ingenomen. PARIJS, 1 September. Al de leden van het corps diplomatique hebben besloten te Parijs te blijven, zelfs ingeval van een beleg, zoolang de kei zerin aldaar zal verblijven. BRUSSEL1 September. Luidens hier ontvangen geloofwaardige medc- deelingen is het door Mac Mahon geleden échec minder ernstig dan men dacht, lieden heeft er een gevecht plaats in de rigting van Sedan. Mac Mahon bezet sterke positiën. Comité van het Koode Kruis te Lelden en omstreken. lieden weder in dank ontvangen: Van de leerlingen en onderwijzeressen van de bewaarschool tot Nut van 't Algemeen (hoofdonderw. mej. M. M. Duiverman) ƒ15.84; door tusschenkomst van den heer J. R. //van eenige getrouwe bezoekers der stad Neurenberg" 4.03van N. N. ingekomen bij de commissie voor het materieel ƒ1.50; van de leerlingen der openb. schooi te Valkenburg (hoofdonderw. de heer W. van Pul) ƒ2.50; van N. N. 2 coup. elk van 1.48 dus ƒ2.97. Met de opgave van gisteren, ad ƒ3767.13te zamen /3793.97y2. Namens het Bestuur, 1 September 1870. J. A. F. CüEBERGH, Penningmeester. Comité van liet Roode Kruis te Lelden en omstreken. Tot heden weder in dank ingekomen bij den heer A. G. LEEMBRUGGEN: van mej. wed. A. 4 hemden2 hemdrokken2 broeken2 zakdoeken en 4 paar sokken; van mej. G. 11. Z. geordend pluksel en gitten charpis; van mej. C. B. geordend pluksel; van mej. G. geordend pluksel; van het agent schap Leiden //Het nieuws van den dag" een pak kleederen; door tusschen komst van mevr. Viruly van 1). F. linnen servetgoed, zwachtels co pluksel; van G. een pak pluksel; van A. F. een pak geordend en gewoon pluksel; onder de zinspreuk //weinig maar uit. een goed hart" geordend pluksel; van (J. 2 lakens, 2 hemden, 4 servetten, pluksel, linnen, enz van V. 70 com- pressen, 32 zwachtels en I kilo geordend pluksel; van mevr. E. gillen charpis en pluksel; van een der weeshuizen, door tusschenkomst van het agentschap Leiden "Het nieuws van den dag", een pak linnen pluksel enz.;

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3