LE1DSCHE I K A I 1870. WOENSDAG 24 AUGUSTUS. n d ir oj en, runt «a!; iteti »r* VO«| N. 108. emd, r. gs Do Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3,50; wel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p.'f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'jjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BINNENLAISDSCIIE BERIGTEN. 21 S' LEIDEN. 23 Augustus. (Ie verloting van gravuren en photliograpluën ten voordcelc van het is der vereeniging tot voortdurende ondersleuning der nagelaten betrek ken van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en lordw'ük aan Zee heeft zuiver opgebragt na aftrek van alle onkosten .38. Wij vernemen uit Warmond dat aldaar een comité' is gevestigd van Roode Kruis, waarvan het bestuur is zamengesteld als volgt: de hh. i. de Haay, als president, A. van den Hurk, als secretaris, en J. van Bosch, als penningmeester, en voorts als leden de hh. I. Corts, J, van Zon, II. J. Clarion en C. 11. C. Maehen. mdag aanst. des avonds ten half zes ure zal aldaar d'. P. van Son, be- n tot predikant by de herv. gemeente te Nijmegenzijne afscheidsrede len. De invloed der staatkundige gebeurtenissen doet zich, naar men ons It, niet het minst gevoelen wat betreft den handel in bloembollen, Be- le naar Engeland wordt jaarlijks uit Haarlem en omstreken voor aan» djjke sommen naar Duitscbland verzondenhetgeen nu wegens den oor geen plaats heeft. Daar te lande kan men zich nu, daar alles wat ibaar is, onder de wapenen is geroepen, niet met de cultuur van bloem- ii bezig houden. De tjjd der verzending verloopt intusschen en spoedig de geschikte tjjd om de bollen te leggen. Tc Boskoop ondervinden de kweekers, die ook een vrij uitgebreiden handel met Duitschland drij- mede den nadeeligen invloed van den tegenwoordigen stand van zaken met verlangen ziet men ook daar naar eene gunstige wending uit, daar :rs de gewone najaars-bestellingen niet te verwachten zijn. Daarbij mt nog dat men weinig geld uit het buitenland ontvangt, en men vrij emeen goed vindt de betalingen uit te stellen tot dat de oorlog geëindigd Stilstand, kwijning, verval en verlies in handel en nijverheidfinan- e moeijelijkheden en bezwaren zijn de onheilendie de oorlog met b voert. _-Yan wege het ministerie van financiën is het volgende bekend gemaakt: 8! verzending der Indische brievenmaal over Triëst zal, te beginnen met I05|jensdag den 24sten dezer, tot nadere bekendmaking, des Woensdags om veertien dagenper trein van 2.40 's namiddags uit Amsterdamplaats 2lj. den. De correspondentie uit 's Gravenhagc en Rotterdam is in verband 20jurmcde respect ivelijk per trein van 2 en 2.20 's namiddags te expediëren. 8! noodige maatregelen zjjn genomen om te late aankomst te Marseille van 81 over Frankrijk loopende Indische brievenmaal te voorkomen, liet mag 'iter wenschelijk worden geacht dat. de correspondentie voor Indiëbe- tmd om over Marseille te worden geëxpedieerd, 24 uren vroeger dan tot 65) verre ter post worde bezorgd. yj Ie verzending der Zwitsersche brievenmalen over Duitschland zal, te -benen van den 24slcn dezer, worden hervat; zoodat de in verband met %e lijdelijke expeditie der voormelde brievenmalen over Frankrijk geno- 'tne maatregelenwaartoe de aankondiging in de Staatscourant van den .b" dezer betrekking heeft, te rekenen van het genoemde tijdstip komen vervallen. -liet bezoek, meldt hel Utr. D., dat Zondag Z. K. II. dc prins van inje aan het groot rijkshospitaal bragt, heeft geruimen tijd geduurd K. 11. heeft het grootste deel van het gebouw bezigtigd en sommige ike soldaten toegesproken; Z. K. H. betuigde aan dr. Weteling zijne 'itdere tevredenheid over die inrigting, die hem zoo na aan het harte Zondag voormiddag heeft Z. K. II. prins Alexander, met zijn gouver- jhr. Hooft, de godsdienstoefening bijgewoond in de Domkerk, onder 1 gehoor van d*. N. Beets, die tot tekst had: Ps. 29: 3b: "Dc God der dondert." Wij meenen den wenscli van velen der hoorders van deze iraak uit te spreken, wanneer wij de begeerte te kennen geven, dat hooggeachte redenaar die door den druk verkrijgbaar stelle. Eenigen tijd geleden vertrok van Amsterdam een knaap van 15 jaren r Duitschlandom zich bij zijn oom in diens handwerk (draaijer) te be- 'amen. Kort na zijn vertrek ontvingen zijne ouders een brief, waarin tot hunne groote ontsteltenis gemeld werddat hun zoon spoorloos wenen was. De oom in Duitschland en de ouders te Amsterdam stelden b pogingen in het werk om iets van den knaap te vernemenmaar, bij wien zij zich ook vervoegden, niemand kon hun ecnige inlichting geven. Eindelijk komt dezer dagen een brief van den 15-jarigcn draaijer zijne be droefde betrekkingen uit de verlegenheid redden, en wel een brief gedag- teekend uit den omtrek van Metz. Daarin schrijft hij, dat, toen dc plaats zijner inwoning bezocht werd door de Brandenburgsche huzaren, hij zijn vurig verlangen om eens een oorlogsveld van nabij te bezien, niet kon be dwingen, op zijn pantoffels het regiment heeft gevolgd en dat hij thans bij een ritmeester in dienst was en op diens paarden paste. Hij is thans by het Pruissische leger bij Metz, waar het hem aan niets ontbreekt. (Hbl.) Men schrijft uit Hoorn dat men aanvankelijk had gemeend, dat de boomvruchten dit jaar geen grooten oogst zouden opleveren, maar dat men zich echter daarin vergist heeft. Dc boomenvooral de appclboomenzijn volge laden en de perenboomen zijn, op sommige plaatsen, zoo rijk beladen, dat men ze, iets verder in den tijd, zal moeten stutten. Te Deventer en in dc omstreken worden sedert cenige dageh zeer vele runderen voor Pruissische rekening opgekocht. Hierdoor zijn de prijzen van het rundvee buitengewoon gestegen. Te Dalfsen waren Vrijdag jl. twee knapen van 12 en 17 jaren bezig in den tuin met het verrigteu van eenige werkzaamheden. Dc jongste vond een geweer in de broeikast en al schertsende zeidc hij tegen zijn makker: Zal ik eens op je aanleggen Waarschijnlijk wist de knaap niet dat het geweer geladen was; hij loste werkelijk en trof zijn makker in den schou der; de wond is echter niet van dien aard, dat voor zijn behoud gevreesd wordt. Te Boxtel zijn in den avond van Zondag twee woningen een prooi der vlammen geworden. Uit Maastricht en de omstreken zijn weder 17 jongelingen naar Rome vertrokkenom dienst te nemen bij het pauselijk leger. -- Volgens berigten uit Batavia van 5 Augustus waren aldaar aangekomen de volgende schepen: Cornelia, kapt. de Boer: Cornells Gipskapt. Romyn; Cornells Smit, kapt. Weidenaar; Maria Elisabeth, kapt. van der Gevel; Passarouangkapt. Hollanders; Gysbertus Hermanns, kapt. Niedvclden was vertrokken: Jonge Jan, kapt. Itz, 's GRAVENHAGE23 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den soldaat B. Siedlcr, van het kol. werfdepot, tot hel dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemenbij den staf van het wapen, tot majoor, den kapitein-magazynmecster der art. Is" kl. te Nijmegen J. F. YV. M. P. Ninabertot kapiteinden lste0 luit.» magazijnmeester der art. 2Jc kl. F. .1. llafkemcijcr, werkzaam bij het dep. van oorlog; tot l5,en luit.-magazijnmeester der art. 2(le kl., de 2,lc luit. T. Arens en T. Visscher. magazijnmeesters der art. 3,lü kl.respcctivelijk te Brielle en te Woerden; bij het 2Jt reg. vesting-artillerie, tot Is1"1 luit. den 2JC0 luit. J. G. Frankamp. van het corps; bij het 3'le reg. vesting-artillerie, lot kapitein 3Je kl. den l5lf" luit. J. F. van Grasveld, van het corps. Z. M. heeft goedgevonden de benoeming van den 1"" luit. J. baron Taets van Amcrongcn, van het 6jc reg. infanterie, lot hoogstdeszelfs ordon- nance-ofïicierin te trekken en buiten effect te stellen, en zulks naar aan leiding van het door genoemden officier gedaan verzoek, en te benoemen tot hoogstdeszelfs ordonnance-oflficier den 2d,n luit. W. M. baron Forstner van Dambenoy, van het corps ingenieurs, mineurs en sapettrs. Z. M. heeft gisteren wederom het hospitaal en heden morgen eerst de troepen in de Maliebaan en vervolgens het kamp te Waalsdorp hezocht. IJUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN22 Augustus. Daily News bevat een schrijven van Louis Blanc, waarin deze uit naam van de rcpublikeinsche partij voorstelt, dat Frankrijk, de beschikking over zijn eigen lot weder in de hand nemende, aan Duitschland verbroede ring der volkendat is te zeggen eenen voor allen eervollen vredeaanbiede. De correspondent van de Pall Mall Gaz., Azamat Batuk is op de beschuldiging van de Gaulois, dal het blad met Pruissisch geld werd onder steund, te Rhcims in hechtenis genomen, llern werd verboden Rheims te verlaten en hij zou slechts op vrije voeten gesteld worden, als hij beloofde onmiddellijk naar Engeland te zullen vertrekken. Aangezien, dus Schrijft hij gij er volstrekt geen belang bij hebt om te weten hoeveel pompiers-sapeurs

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1