LE1D8€I1E COURANT. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. E» ,Dt| chJ 1870. i\". 192. [)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. STADS-BERIGTEN. PATENTSLADEN. Pe BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie «eten dat de ingevulde Patentbladen, over liet dienstjaar 1870 en 1871, roor de Wjjkcn 12, 3, 4, 5 en 6, bij het Collegie van Zetters, in eenc der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondagvan des voormiddags tien tot des namid dags te een uur, en wel die van de eerste vier Wijken tot en met den 20',M Augustus eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd je onafgehaalde Patentbladen voor de Wijken 1, 2. 3 en 4 aan den Deur waarder der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven jie voor zijne moeite mag eischcn tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, erN Leides, 16 Augustus 1870. STOFFELS, Wetli'. 1. B. geii er:, Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 18 Augustus 7,1870, 's namiddags te twee uren. I I Onderwerpen: I'. Gemeente-rekening over 1869. Suppletoire slaat van begrooting van den Schuttersraad, dienst 1870. ln>. Staat van af- en overschrijving op de gemeentc-begrooting, dienst 1870. miJf. Adres van P. van Rhijnom het gebruik van gronden op den Vestwal n ki waarop de korenmolen «de Valk" en aanhoorigheden zijn gebouwd, jlfjf. Voordragt lot het verleenen van afschrijving op het kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1870. "jp. Voordragt tot tegemoetkoming van schuttcrpligtigen in de kosten hunner i(,B' kleeding. f". Rekeningen over 1869van i a. de administratie der Vercenigde Gast- en Leprooshuizen; b. Vrouwen Kraammoeders. I*. Adressen tot het leggen van stoepenvan o. I. Boudri, voor het perceel wijk VI. 1007; b. G. L. Goddijn V. 47 A c. J. VV. Florjjn I. 561. "K Voordragt tot benoeming van leden voor het collegie van zetters voor srijks directe belastingen. niNNENLANDSCIIE BKMGTEN. LEIDEN, 16 Augustus. Bjj kon. besluit van den 6dcn dezer is, met wijziging van art. 1 van 20iet kon. besluit van 5 Sept. 1830, regelende de schadeloosstelling, welke de leden der schutterijen zal worden verleendingeval zij door het jjjirlrek der militaire garnizoenen, of uit eenigen anderen hoofde, op last jj|ler hiertoe bevoegde autoriteiten in de verpligting moglen komen, wachten (jita 24 uren waar te nemen, goedgevonden, dat die vergoedingen, te reke- -(en van 22 Julij jl.voortaan zullen zijn als volgt: voor een onderofficier -4.70; voor een korporaal 1.20 en voor een tamboer of schutter ƒ1. De in het midden der vorige maand zoo plotseling opgekomen oorlog jl|issclien Frankrijk en Pruissen, met al zijne gevolgen, vooral ook wat de Jilitaire maatregelen onzer regering betreft, veroorzaakte zulk een druk - ebruik van den telegraaf in Nederlanddat het slechts door ccne gedurende 5(jtrscheidene dagen betoonde buitengewone krachtsinspanning mogelijk is eest, met de bestaande middelen aan den buitengewoncn toestand, het ofil te bieden. Dientengevolge heeft de minister van Financiën bjj een rculaire van den llden Augustus, gcrigt aan hel personeel van den rijks- Begraaf, zijne groote ingenomenheid betuigd aan de inspccteurcn der af- C6leelingen en aan de directeuren der kantoren met hun beleidvol en krachtig ^Indelen; en aan de overige ambtenaren, niet slechts wegens het vele werk die dagen verrigt, maar vooral wegens den ijver en de bereidvaardig heid, waarmede velen van hen, buiten den gewonen diensttijd, geheel vrij- fill'S hebben medegewerkt om het publick belang te behartigen. De minister van. oorlog heeft ter algeraeenc kennis gebragt een door jka officier van gezondheid der marine L. P. van Vlaanderen ontworpen .jddraad voor de zuivering van rivier- of bronwater op groote schaal, .ooals die te Rotterdam in de kazerne der mariniers met goed gevolg wordt e C&flegepast. De opening der stembriefjes, die heden in het hoofdkiesdistrict Alkmaar -Jtllen ingeleverd worden ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer, (bepaald op den l9d,n dezer. Voor eenigen tijd is aan den koning voorgesteldtot het redden van mcnschen, vee en goederen, in geval van watersnood en doorbraak, langs de rivieren, op die plaatsen waar doorbraken te vreezen zijn, reddingsboo ten te stationeren, gelijk aan die, welke aan het zeestrand gebruikt wor den, en, evenals daar, met vast personeel bemand, dat in de bediening moet geoefend worden. Op dat voorstel wordt thans het gevoelen ingewonnen van gemeente- en waterschapsbesturen, die geacht kunnen worden, bij de zaak belang te hebben. Bij de voortzetting der algcmecne vergadering der vereeniging tot be vordering van fabriek- en handwerksnijverheidheeft eene uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats gehad over de vraag: Is het al of niet strijdig te achten met het algemeen belang, dat de gemeentebesturen optreden als fabrikantenen daardoor (voornamelijk met het oog op de exploitatie van gasfabrieken) iu concurrentie komen met de particuliere nijverheid? De uit slag der discussie over deze vraag was de aanneming van de volgende con clusie, door de minderheid der Utrechtsche afdeeling voorgesteld, dat, wan neer gemeentebesturen willen optreden als fabrikanten, zulks alleen gewet tigd kan worden door een krachtig motief van algemeen belang, met dien verstande dat het algemeen belang der gemeente bepaald nadeel lijdt, wan neer de gasfabricatie aan particulieren werd overgelaten. Voorts werd nog besloten, de regering uit te noodigen, bij vreemde tenloonstelligen voor de vertegenwoordiging der Nederl. nijverheid eene regeringscommissie te benoe men, te bekostigen en zich zelve daarin te doen vertegenwoordigen door een regeringsambtenaar. Te Utrecht z(jn dezer dagen 200 paarden doorgevoerd, die voor reke ning der regering bij verschillende landbouwers waren opgekocht. -- Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld dat dezer dagen te Zwijndrecht eene 7 palm lange slang is gevangen. Door eenen deskundige is het dier, hoewel een binnenlandscheals eene vergiftige slang verklaard waarna zij is gedood en op sterk water gezet. Maandag morgen is de onlangs te Nijmegen opgeslagen pontonbrug door aanzeiling zwaar beschadigd. Een van boven komend Duitsch schip, door den hevigen stroom meegesleept, stiet tegen het regter gedeelte der brugen nam er enkele pontons van medehet gedeelte aan den linker oever is door een er tegenbotsend turfschip zijwaarts gebogen. De plotse linge was van het water is oorzaak dat het regterdcel zooveel mogcljjk wordt weggebrokenom het voor wegspoeling te bewaren. Te Deventer zijn Zaturdag 11. door de policie twee varkens, welke reeds ter consumtie gereed warenbij een spekslager opgespoord. Uit een nader daaromtrent gehouden onderzoek is gebleken, dat die dieren aan eene ziekte lijdende waren geweest, zoodat zij op last der bevoegde autoriteit als schadelijk voor de gezondheid werden in beslag genomen en begraven. Zij waren ingevoerd door een landbouwer uit Diepenveen. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Uit Tilburg meldt men aan de IV. R. CTilburg treft op dit oogen- blik van geldcrisis een zeer gevoelige slag door het staken van betaling van onzen kassier J. Vrancken (firma Vrancken en Verschure). Op eene vergadering van crediteuren, te 'sBosch, is gebleken, dat hier een bijna ongeloofelijk deficit is van drie honderd vier en tachtig duizend gulden Het zou, volgens opgaaf, meer beloopen; doch aanzienlijke sommen zjjn geleend aan personen waarvan men voor betaling vreest. Op het verzoek der crediteuren, om de namen der debiteuren te doen kennen, aarzelde men daartoe over te gaan; eerst op dringend aanhouden gaf men lezing van de namen der debiteuren boven de 1000. Vele fabrikanten, ambtenaren en particulieren zijn door deze ongelukkige omstandigheid in het naauw ge- Ibragt, doch opmerkelijk is het dat, evenals Langrand üumoneeau, genoemde kassier een werktuig onzer ultra-ultramontaansche partij is geweest en zich daardoor dat ontzaggelijk crediet heeft weten te verschaffen, Volgens berigten uit Paramaribo, van 19 Julij zijn in beneden en boven Suriname op den avond van den 8"*° Junij jl., schokken van aardbeving gevoeld op de plantages de drie Gebroeders en de Guineschc Vriendschap. Van Curacao meldt men van 16 Julij de aankomst aldaar van den heer II. J. A. van Ewijk, bisschop van Camaco i. p. i., benoemd apostolisch vi caris van Curagao. liet federale hooge geregtshof te Caracas heeft het vonnis bekrachtigd van het maritieme geregtshof te La Guayara tegen den Nederlandsclicn schoener Sarak, ter reede van La Guayara aangehouden en verbeurd ver klaard. Dit vonnis was o. a. daarop gegrond, dat het vaartuig krijgsbe hoeften aan den vijand vervoerd heeft omdat het een opperbevelhebber van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1