LE1DSCHE COURANT. MAANDAG 15 AUGUSTUS. S\ 190. 1870. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 11 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. B1NNENLANDSCI1E BERIGTEN. I, LEIDEN, 13 Augustus. ''ys Rijks middelen hebben over de zeven eerste maanden van dit jaar ce%;ebra?t 42,299,537.49%, zijnde ƒ904,512.11 meer dan in dat tijdvak 1869. De raming bedroeg ƒ42,058,061.01. en' Van wcge het ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaakt dat e -"">r tegen 1 October dezes jaars gelegenheid is tot plaatsing van 18 leerlingen Kn de rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebben- len van 20 tot 35 jaren ond moeten zich voor 10 September aanmelden bij ^'fen voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij wonen; ""W Zuidholland dr. L. J. Egeling te 's Uage. Volgens cenc bij de regering ontvangen mcdedceling van het Italiaan- ^"die gezantschap is de opening van de internationale maritime tentoonstel- "fe" te 'Napelsin plaats van op 1 September, bepaald op 1 December aanst. 1 y- liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende e"1eze week dagelijks van 117 lot 132 volwassen personen en 43 tot 61 kinderen. -- Men deelt ons nader mede, zegt het Fad., dat de majoor Luchtmails 1 "«et, zooals uit het door ons medegedeelde was op te maken, is belast met raaliet toczigt op de schutterijenmaar eenvoudig aangewezen om de komman- klanten der schutterijen, wanneer zij dat mogten verlangen, te dienen van 'iw»ad en voorlichting en spoedig in bijzonderheden in te lichten omtrent alles Vat betrekking heeft op de indeelingleiding en oefening der schutterijen .kIit Ijiih bevel. te on(ier bevel van den 2'ltD luit. der artillerie van de West-Indische land- ac'"iagt J. R. G. de Veer zal den 27""1 dezer van liet koloniaal werfdepot te larderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement supplelie- "Toepen, sterk 60 man, om dien dag te embarqueren aan boord van het Idaar liggend schip Catharine, en met dien bodem naar Suriname te ertrekken. t.j, Aan de hervormde gemeenten in Nederland is door het algemeen col- •j %ie van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen van die gemeenten t"l inegezonden een exemplaar van het in de dubbele vergadering van 17 Junijjl. lastgesteld algemeen reglement. Het is de wensch van liet collegie dat aan -ie stemgeregtigde leden der gemeenten de vraag worde voorgelegdof zjj fat nu vastgesteld reglement voor huune gemeenten willen zien opgevolgd. •'I# Bij de Ned. herv. gemeente te Rozenburg is tot predikant beroepen d'. "Vrspille, pred. te Noordcloos; by die te Gapinge d«. A. C. Duker, cmer. jjted.; bij die te Wijk de cand. J. de Jong. li Aan de diaconie der herv. gemeente te Ilem, cl. Hoorn, is door wij- Ui» mcj. A. Stam, te Hoogkarspel overleden, eene som van 1000 gelegateerd. "I- Tc Maassluis is van de werf de Toekomst, van de Nederl. maatschappij ?;an dien naam, tot exploitatie van zeevisscherijonder directie van den lieer «L E. Maas, met het heste gevolg van stapel gelaten het nieuw gebouwde Jggerschip Haarlem, bestemd Ier haring- en kabeljauwvisscherijvoor rekc- L1 Dring van genoemde maatschappij. Onmiddellijk daarna werd de kiel opge- l-j 9'iaald voor een dergelijk vaartuig voor dezelfde maatschappij, hetwelk den i'iaam zal voeren van Leiden. |i Uit den Helder wordt gemeld dat het Ned. barkschip Maximiliaan in -«ii nacht van 9 Aug. ter hoogte van Folkstone in aanzeiling is geweest S'tct een driemast ijzeren Engelsch schip. Het barkschip was onmiddellijk '•ïzonken. De equipage, 12 man sterk, benevens 29 militairen, hadden nog 'jelegenheid en tegenwoordigheid van geest genoeg om op het Engelsche chip over te springen. Eene zich op de Maximiliaan bevindende vrouw fpam met haar kind van 6 jaar en nog eene andere passagier in de gol- ?ien om. De schipbreukelingen zijn door een Texelsche löödskotter, krui dende ter hoogte van Dungeness overgenomenen te Dover aan wal gebragt. Onder Ooltgensplaat was dezer dagen een boer naar de weide gegaan Jt spande de paarden voor zijn wagen met groenten. Inmiddels was er tn onweder opgekomende regen kletterde, en nu en dan tlikkerde het j^Arlicht. De boer, om zich aan den regen te onttrekken, school onder y )u wagen. Eensklaps viel de bliksem daarop neêr, sloeg het eene paard _.oodverbrandde het andere, verkoolde de leidsels en trok vervolgens af, he Cftider den landbouwer te deren. Te Arnhem is Donderdag 11. de algemeenc vergadering der vereeniging ^=41 bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland geopend, oor den voorzitter, mr. D. J. baron Mackay, die in zijne openingsrede er P wees dat, wat de politiek ook brengen moge, de vreedzame ontwikke ling der binnenlandsche welvaart het hoofddoel der vereeniging moet zijn. Hij wees op de groote en goede gevolgen van de ten vorigen jare gehouden wereldtentoonstelling, ook voor de vereeniging; op de werkzaamheden der Ncderlandsche commissie op de Londensche tentoonstelling en op den natio- nalen wedstrijd, die in 1871 te 's llage gehouden zal worden. Hij herdacht met vreugde de opening van liet Suez-kanaal en betreurde dat, door ver deeldheid, de stoomvaart op Amerika nog niet is tot stand gekomen. Na dat de afdeelingen waren zamengcsteldbragt de algemeene secretaris de heer dr. J. Th. Mouton zijn jaarverslag uit, waaruit, behalve de verrigtin- gen der vereeniging, ook bleek dat twee nieuwe afdeelingen zijn gevormd en dat de vereeniging zich steeds in vermeerderenden bloei verheugt. Ver volgens werd de heer mr. D. J. baron Makay als voorzitter van het hoofd bestuur herkozen en tot leden gekozen de hecren de Charro te llage, Bre- dius te Dordrechtbaron de Vos van Steenwijk en van Zeggelen te 's llage, met algemeene stemmen, en de hecren de Raad te Middelburg, Kleinpenning te Noordwyk en Dolleman te Draglenmet meerderheid van stemmen. Daarna kwam in beraadslaging het voorstel der afdecling Arnhem om hand werkslieden als lid toe te latenzonder betaling van contributie. Over dit voorstel werden langdurige discussiën gevoerd, die ten slotte werden afge sneden door eene (aangenomen) motie van den voorzitter, waarbij de zaak zelf goedgekeurd wordtdoch de wijze van verwezenlijking wordt afgewe zen; de afd. Arnhem trok daarop het voorstel in. Na langdurige beraad slaging werd besloten tot een volgend jaar aan te houden een voorstel der afd. Utrecht om te bepalen dat eene afdeeling, bij gemotiveerd besluit der algemeene vergadering, op voorstel van het hoofdbestuur kan worden ontbonden. Sedert eenige dagen wordt te Zwolle en in den omtrek het spek tot den buitengewoon lioogen prijs van ƒ1.— a ƒ1.10 per kilog. opgekocht, in linnen gepakt en verzonden, terwijl zij, die zich daarmede onledig houden, zorgvuldig trachten te voorkomen, dat men verneemt waarheen het gezon den wordt. Deze verzendingen gescliicdeu echter waarschijnlijk voor Pruis- sischc rekening. Nabij Meppel heeft men Maandag 11. eene in Mei jl. gehuwde vrouw terwijl haar man voor eenige dagen van huis was, in den paardenstal opge hangen gevonden. Bij het vernemen hiervan was de echtgenoot als krank zinnig van droefheid. In het eerst werd hier aan zelfmoord gedacht; doch zonderliuge geruchten, als zoude hier een misdaad gepleegd z(jn, verspreiden zich thans omtrent de zaak. -- Te Groningen hebben zich 9 personen, waaronder een practiscrend ge neesheer en apothekersbedienden bij het comité van het Roode Kruis aldaar, beschikbaar gesteld. Weldra zullen zij naar de plaats hunner bestemming vertrekken. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan 11. van Elk te Druten en H. van der Wal te Rotterdam, tot het dragen van liet kruis fidei et virluti, hun door den Paus geschonken. Heden morgen is eene eerste bezending van het Roodè Kruis van hier naar het krijgstooneel gezonden. De hceren doctoren jhr. Pompc van Meer- dervoort, Dumontier en Carstenbenevens den kolonel H. baron van Tuyll en den heer Merkus, staan aan liet hoofd dezer mcnschlievendcn. Een ook dames, die zich aangeboden hebben en Merkus noemt, vergezellen den stoet, die uit Het doel der reis is voorloopig de omstreken van Melz, om daar de lijdende menschheid te hulp te snellen, onverschillig tot welk volk men behoort. Door de regiments-klcedermakers bij de corpsen worden de benoodigde kapotjasscn voor de schutterijen aangemaakt. twaalftal ziekenverpleegsters, waaronder men ook mevrouw 34 personen is zamengcsteld. BUI TEN LAN DSC IIE B E BIG TEN BELGIË BRUSSEL, 12 Augustus. De kamer van afgevaardigden heeft lot haren voorzitter gekozen de lieer Vilain XIIII, met 75 stemmen; de heer Rogier verkreeg 33 stemmen. De minister van financiën heelt bij de kamer van afgevaardigden inge diend de ontwerpen tot vaststelling eener som van 15 millioen voor onder houd van het leger op den tcgenwoordigen voel; 2'i millioen voor wape ning van Antwerpen en Termonde; millioen voor wapening der burger-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1