PEK TELEGRAAF. jüttrgcritjfic étauö. hragt. Ik heb bet gezien. Men heelt ze besteed met noodelooze marschen en contra-tnai'schendie onze soldaten verveeld hebben. Hadden deze afmat tende bewegingen en ontberingen een doel? Kan men den soldaat, als men hem zwak beeft gemaakt, ter overwinning leiden? Is er een plan de cam pagne? Men mag het betwijfelen. De corpsen, die, als bij toeval, naar de grenzen gaan en van daar terugkomen, schijnen geenszins door eene vaste hand geleid te worden. De eenheid van handeling ontbreekt misschien. Zijn voorts de generaals jong genoeg? Men verzekert van neen. Wat de soldaten aangaat, velen onder hen zijn te jeugdig en te korten tijd militair. Velen van de reserve kunnen nog niet vaardig genoeg met het chassepot- geweer omgaan. Zij kennen slechts het geweer van oud model. Zij worden opgenomen in de compagniën, die zij verzwakken, in plaats van te verster ken. Deze conscrits schieten, even als verbijsterden, op goed geluk af. Zij worden ligt bevangen door schrik; zij brengen de oude troepen van hun stuk. Er is op honderd andere dingen aanmerking te maken, en indien ik alles wilde zeggen wat ik hoor, zelfs van generaals, dan zou de dag voor mij te kort zijn. Maar op zekere gebreken moet eerst later, als de cam pagne ten einde is, gewezen worden. Doch dit moet' vooral gezegd worden, dat ons leger, minder dan eenig leger van Europa, op zijne hoede weet te zijn. Weinig of geen voorposten. Scherpschutters, die het terrein verken nen, worden haast niet uitgezonden. De Pruissen vergoeden, door overmaat van voorzigtigheid en krijgslisthet élan dat zij missen. ITALIË. De Utiita Cott.. het hoofdorgaan der katholieke rigting in Italië, is sedert de terugroeping der Fransche troepen uit den Kerkdijken Staal op de hand van Pruissen; zij voorspelt dat deze mogendheid de zege in den oorlog tegen Frankrijk behalenen vervolgens den Paus weder in het bezit van het hem door Italië ontweldigde grondgebied stellen zal. P R UI S S E AT. BERLIJN, 9 Augustus. De Slants-Anzeiger maakt bekend dat de inschrijvingen in de 5 pCts leening van den Noordduitscben bond tot haar volle bedrag zullen aangeno men worden Die inschrijvingen beloopen ongeveer C8,300,000 rijksdaalders. Te Hamburg is voor 5% millioen deelgenomen. Volgens een hier ontvangen berigt van hel oorlogstooneel bedraagt het verlies der Franschen in den slag bij Woerlh minstens 5000 man aan dooden en gekwetsten, waaronder vele officieren, en 0000 man aan gevangenen. Het leger van Mac-Mahon vluglte met achterlating van al zijne bagage, van veel geschut en van twee spoortreinen met proviand. De cavalerie, die den vlugtenden vijand vervolgde, vond duizenden verstrooide soldaten, die de wapenen weggeworpen hadden. Ons verlies bedraagt tusschen 3 en 4000 man aan dooden en gekwetsten. Pit onderscheidene plaatsen meldt men de aankomst van treinen met gekwetsten en gevangenen. Voor de eersten wordt overal hel mogelijke gedaan om hunnen toestand te verligtenook de gevangenen ondervinden ccne humane behandeling. In den namiddag van den 6,lr" dezer is alhier het eerste transport Fransche krijgsgevangenen, naar de vesting Spandau bestemd, doorgekomen. De groote menigte, die hen aan het Anhalter station afwachtte, van waar zij volgens het eerste plan door de stad naar het Oost er-station zouden ge leid worden, was niet weinig te leur gesteld, toen bekend gemaakt werd, dat dit plan op bevel der koningin veranderd was en de gevangenenzon der de waggons te verlaten, langs den ringspoorweg rondom de stad naar het Oosler-station gebragt moesten worden. Daarbij was eene aanbeveling gevoegd om de gevangenen met zachtheid en menschlievendheid te bejegenen. Tc Cnxhaven en Ritzcbuttel, waar sedert de dagen van den zooge- naamden Franschen tijd niemand der inwoners ooit een militair onder de oogen heeft gehad, wemelt het van allerlei troepen en heeft alles een militair uiterlijk aangenomen, als bevond men zich te midden van het krijgsgewoel. Het eskader op de reede is dezer dagen met een bodem vermeerderd, liet schip lag te Kiel, ontving order naar Cuxhaven te komen en voerde dat beval uit met zoo groote omzigtigheid dat de gepantserde Fransche oorlogs bodems, welke bij Skagen onder sloom lagenniets van hem hebben be speurd, naar het schijnt, niettegenstaande hij hen wel had waargenomen. De matrozen zijn vol moedwel is het hun bekend dat de inagt der Fran schen grooter is dan die waarover de onzen beschikken, maar de beste geest bezielt de verschillende equipages en mogt hel tol een gevecht komen, dan zal het blijken, dat de Franschen niet gemakkelijk een Noordduitsch schip als een tropee naar hunne havens zullen medevoeren. ODSTENRIJK. Uit Weencn meldt men aan de Augsburgcr AHg. Zeit.: Er worden onderhandelingen tusschen ons kabinet en dat van Florence gevoerd met het doel om voor de beide rijken ééne en dezelfde gedragslijn ten aanzien der oorlogende stalennamelijk onzijdigheid onder voorbehoud van geza menlijke lusschenkomst in den strijd bij zekere gebeurlijkheden, onderling vast te stellen. Naar men uit eene goede bron verneemt, zullen die onder handelingen spoedig tot de gewenschte uitkomst leideiir PARIJS, 9 Augustus. In den senaat heeft de minister-president van den staatsraad, de heer Parieu, de volgende mededeeling gedaan: «Be keizer heeft, gewild dat wij tl bijeen zouden roepen, zoodra de omstandigheden dit noodig mogten maken. De keizerin heeft niet willen wachten totdat de toestand gevaarlijker zou worden. Wij hebben nederlagen geledenmaar wij zijn niet overwonnen. Het grootste gedeelte van het leger heeft nog geen (ieel genomen aan den strijd. Ilct staat gereed om ons de overwinning te verschaften, Onze hulpmiddelen zijn nog niets verminderd. Wij vragen li vergunning lot eene ligting in massa Alles is gereed. Parijs is in ge- noegzamen slaat van verdediging gesteld, om een langdurig beleg vol te houden. Wij zullen de formaliteilen voor de aanwerving van vrijwilligers vereenvoudigen. Wij zullen u eene algemeene organisatie van de nationale garde en de inlijving van een gedeelte der mobile garde bij hel active leger voorstellen, alsmede de oproeping der ligting van 1871. De Pruissen hopen hun voordeel te doen met onze inwendige verdeeldheid. Deze hoop zal te schande gemaakt worden. Indien de orde mogt worden verstoord, dan zouden wij gebruik maken van de volmagt, die de slaat van beleg ons geeft. In de orde ligt het behoud des lands opgesloten. Deze mededeeling werd met by val vernomen. PARIJS, 9 Augustus. In de heden geopende buitengewone zitting der kamer heeft de heer Ollivier eene mededeeling voorgelezen, gelijk aan die. welke aan den senaat is gedaan. De minister voegde er bij, in antwoord op eenige aanmerkingen van de linkerzijde: "Het zou thans een vergrijp tegen het vaderland zijn, wanneer men eene minuut verloor met persoon lijke quaestiën. Men moge vele verwijten tegen de ministers rigten; maar bewaren wij thans het stilzwijgen. Laten wij enkel bedacht zijn op het nemen van de maatregelen, die door het ministerie, hetwelk van de kamer op nieuw haar vertrouwen vraagt, zijn voorgesteld. Indien andere minis ters, beter dan wij, aan de gebeurtenissen het hoofd weten te bicden, zendt ons dan weg, maar het zij dan dadelijk; want thans is het niet de tijd voor uitvoerige discussiënwel voor handelen." De heer Latour Dumonlin stelde hierop voor, uit naam van verscheidene afgevaardigden, het presidentschap van den ministerraad op te dragen aan den generaal Trochu. AI de voorgestelde ontwerpen van wet worden aangenomenna door generaal Dejean, waarnemend minister van oorlog, te zijn toegelicht. De heer Jules Favre verlangt de onmiddellijke wapening en de volkomene organisatie der nationale garde van Parijs en van de departementen, op den grondslag der wet van 1831. Hij schrijft de geleden nederlagen toe aan de omstandigheid dat de opperbevelhebber des legers niet is wat en zoo als hij behoort te zijn. en dientengevolge verlangt spreker dat de keizer het opper bevel uederlegge en hel wetgevend ligchaam de leiding van 's lands zaken in handen neme. Deze woorden veroorzaken een onbeschrijfelijke gisting; de linkerzijde juicht ze toe; de meerderheid protesteert. De heer de Cassagnac zegt dat zulk een voorstel het begin eener omwenteling is. Opschudding en verwar ring volgen op deze woorden. De heer Picard verlangt dat de regimenten thans te Parijs in garnizoen naar de grenzen worden gezonden en zegt: «Weigert men wapenen aan de bevolking van Parijs, dan zal zij zich die moeten verschaften door alle mo gelijke middelen." Hij eindigt zijne rede met den eisch tot verandering van hel ministerie. De heer Jerome David, die het gevecht bij Weisscnbrug heeft bijgewoond, zegt: Indien onze soldaten ons hoorden, zouden zij uitroepen: «Stelt alle binnenlandsche twisten ter zijde; blijft vertrouwen stellen in het leger." Geheel Frankrijk behoort achter dit leger pal te staan. De heer Jules Ferry dreigt het ministerie en roept uit: «Op dezen oogen- blik wordt Parijs beschoten!" De heer Kéralry verlangt dat de keizer afstand doe van de regering, en wordt hierover door den voorzitter tot de orde geroepen. De beraadslagingen worden gesloten verklaard. De zitting wordt geschorst. Voor en om het gebouw van het wetgevend ligchaam is een tallooze menigte verzameld. Militaire maatregelen zijn genomen om de orde te handhaven. De overheid heeft zich genoodzaakt gezien de toegangen tot het paleis dooi de gewapende magt vrij te maken. Twee personen, die aan werklieden geld hebben aangeboden, zijn heden middag op de Place de la Concorde in hechtenis genomen; men vermoedt dat zij Pruissische agenten zijn. PARIJS, 10 Augustus. Wetgevend ligchaam. -- Bij de hervatting der zit ting stelt de heer Clément Duvernois deze motie voor: «De kamer, besloten bet kabinet te ondersteunen dat bij magte is 's lands verdediging te orgaui- seren, gaat over lot de orde van den dag." De heer Ollivier verklaart dat de regering zich met deze motie niet vereenigt, doch de kamer neemt de motie aanen op verzoek van Ollivier wordt de zitting op nieuw geschorst. Kort daarna deelt Ollivier aan de vergadering mede, dat. tengevolge van het zoo even gevallen besluit, de graaf van Palikao (generaal Cousin Montauban) met de zamensleliing van een nieuw kabinet belast is. HAGENAU, 9 Augustus. Het leger van den kroonprins vond op zijnen verderen marscb al de dorpen opgevuld met gekwetsten uit den slag bij Wörth. De cijfers der geleden verliezen, zoo als zij in de jongste dépêche zijn opge geven, waren onjuist; het getal dooden en gekwetsten is nog eens zooveel als vermeld is. De Franschen alleen tellen tienduizend dooden en gekwet sten en nog steeds worden van deze laatsten zeer velen aangebragt. METZ, 9 Augustus, 9 u. 23 m. 'savonds. Aan het front des legers is geen belangrijk gevecht voorgevallen. Maarschalk Bazaine heeft met ecu cs adron huzaren een detachement uhlanen, dat op verkenning uit was, teruggeslagen. Heden of morgen wordt een veldslag verwacht. PARIJS, 10 Augustus. Op de boulevards hadden zich gisteren zamenscho- lingen gevormddoch de volksmenigte werd door de Parijsche garde uiteen gedreven. Van 41 tol cn met 1® Augustus 18IO. BEVALLEN: H. Nieboer, geb. van de Hoeve, Z. C. T. Hendriksengeb. Landzaal, E. Keereweer, geb. Verlint, II. A. Niesten, geb. Dirkzwager, Z. M. D. Meijersgeb. ZwaanenburgD. E. Idema, geb. KeyzerZ. M. A. van der Most van Spijk,geb. Koelewijn tweel. D. en Z. A. D. van de Laar, geb. Schlette, D. D. Sirach. geb. Stryland, Z. J. C. van Dissel,geb. Dee, D. W. van Bergen en Henegouwen, geb. van der Voort, 1). M. P. Stravergeb. MaasZ. - - K. van der Nat, geb. ArbouwK. Reniergeb. MassaarD. J. L. Popp, geb. KooremanD. C. Landwehr, geb. OudshoornD. M. R. Kist geb. Creyghton Becquer, Z. E. C. V. Schmier, geb. de Poorter, Z. - J. llity- tenbeek, geb. Bonter Z. - M. W. van der Puttengeb. van der ReydenD. S. Noyengeb. van EgmondD. GEHUWD: A. van Rosmalen, jm. en C. Massaar, jd. C. Hoogkamer, wede en C. Sampimon jd. A. Galjaard, jm. en J. W. Duivermans, jd. - Ü.Sloos, jm. en M. de Haas, jd. J. IJ. Romanjm. en J. van 't Hooft, jd. - - P. J. Dak, jm. en T. C. van der Zeeuw, jd. J. van der Maat, jm. en M. J. van den Bosch, jd. J. Maarlensejm. en S. Broekveldt. jd. J. Olivier, jm. en P. van Oosten jd. 11. van der Ilorst, jm. en S. F. Voorzaat, jd. A. Venderbos. wedr. en M. B.C. Kooyjd. - A. J. Binnendijk wedr. en J. C. Hoogenstraalen jd. OVERLEDENW. F. C. BartelsmanD.11 j. - B. P. E. van Wijk D.I m. A. Murk, wed. 11. A. Noordeloos, 72 j. M. J. Dnlïels, 13 m. -- A. Tlicpen geb. Jansen G4 j. P. Koeken47 j. J. M. llljeeD.8 m. G. de Gooijer, geb. Glazenmaker, 48 j. - M. H. de Jong, ,29 j. J. Sier, D.17 j. II. van Zwieten3 j. J. F. D. Loozen, Z., 10 j. C. W. Le Feber, D.,2m. G. J. RichterZ.1 m. A. J. van Ilerson1).G m. - G. M. RoyaardsD.2 w. - W. F. Gosse1).2 w. M. Beumer, geb. Schild27 j. A. M. J. van DranenD. ,4 m.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3