LfilDSCHE Hi 1870, VRIJDAG 5 AUGUSTUS. T* STA DS-I5ERIGTEN. hart Ooi IT. eq kit I !t Ml 'II ii en: N". 18 '2 J)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiëii is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. r™ Bij deze Courant wordt verzonden N". 12 (blad 14) der Handelingen tan den Gemeenteraad. PATENTBLABEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeentebestuur van Leiden, doet *te weten dat de ingevulde Patentbladenover hel dienstjaar 1870 en 1871, ?stïvoor de Wijken 1. 2, 3 en 4, bij liet Collegic van Zetters, in ccne der '"vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, "met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien lot des naniid- dags te één uur. afc En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. iall(' De Burgemeester voornoemd, rail Leides, 4 Augustus 1870. STOFFELS, \Vcthr. 1. R. elf=*= len BINiN EN LA N DSC 11E BK iIGTEN. Ifl LEIDEN, 4 Augustus. zi6 u(r Aan de eindexamens der hoogcré burgerscholen in Zuidholland werd door l|)llt33 candidaten deelgenomen. Van deze trokken zich 3 candidaten gedurende het schriftelijk deel van hel examen terug. Van de overige 30 zijn er 25 toegelaten en 5 afgewezen. De namen van hen, die het diploma hebben ontvangen, zijn: leu W. M. Slavenisse de BrauwG. J. van IloytcmaD. J. Steyn ParvéC. A. IdlesJ. A. Wagner, J. J. HoogenboomL. J. Schuller, H. J. Loder en II. Bouscholtevan de hoogere burgerschool te 's Hage. E. A. C. F. von Essen, G. Knuttel, M. W. J. 's Gravesande Guicherit, °*|1 II. Stieltjes, J. P. van Gelder, J. Stormer en C. II. M. Ie Roux. van de tóogere burgerschool te Delft. D. Molenaar, L. R. G. de Jong en J. F. van der Voet, van de hoogere rargerschool te Leiden. ijl 3 j. II. F. Beijerman, D. II. Havelaar, F. B. Lölinis en J. Lorié, van de hoo gere burgerschool te Rotterdam. F. J. Schotel en C. van Deinse, van de hoogere burgerschool te Dordrecht. - De minister van buitenl. zaken heeft van den consul-generaal der Ne derlanden te Parijs, ten vervolge op zijne vroegere mededeelingeu betreffende len toestand van den handel en de nijverheid in Frankrijk, nadere berigten lienaangaandc ontvangen, waaraan de Staatscourant het volgende ontleent: De dagteekening der in werking treding van de wet, houdende verhooging ,8T4tn het regt op koftïj en cacao, is bepaald vastgesteld op 1 September a. s. oor beschikbare goederen afkomstig uit de entrepots. Men voorziet daarin ^Jchter cene wijziging, ten gevolge ecner aanvrage van den handel te Havre, --kclkc ten doel heeft om reeds nu toe te passen de verhooging van het regt de koffij, afkomstig uit de entrepots, daar men zonder dien maatregel -ene te groote opeenstapeling van dat artikel vreest, welke nadeelig zou 'Mijn voor den handel. De consul van St. Malo deelt mede dat naar zijn inzien de Ncdcrlandsche jjlieepvaart partij zou kunnen trekken van de besluiteloosheid van den jjjraiisclieii handel, om seheepsbevrachlingen aan te nemen voor de Baltisehe ->ee en zelfs voor de kusten van Noorwegen. Onderscheiden reeders te I. Malo en omstreken trachten zich te ontdoen van charter-partijen voor die plaatsen. De onzijdige vlag zoude dus misschien van dezen toestand groot oordeel kunnen trekken, liet gerucht der aanneming van den gedwongen toers der baukbilletten heeft gedurende een oogenblik eenige sensatie in de ■,9 Vanschc financiële wereld verwekt. De voorstanders van de invoering van tóten maatregel beweerdendat daardoor belet zou worden de uitvoer van N "aar Duitsclilanden bij den aanhoudenden aandrang, van verschillende flden daartoe aangewendbesloot de regering door cene notageplaatst in _p officiële courant van 29 Julij 11., de verzekering te geven dat nimmer ,en zoodanig denkbeeld bij de bank bestaan- heeft. De bank betaalt echter ,et meer in goud uit; de aanvragen naar zilver zijn zeer menigvuldig. De -felgisclie bank heeft in de vorige week eene transactie gesloten met de '--•fansclie bank en bij deze ingewisseld eene som van it) millioeuen goud Couigen een gelijk bedrag zilver. •JOndanks de omstandigheden blijft de beurs vrij vast en weinig afwisselend; vertrouwen in de leiding der zaken van de bank blijft voortduren, en oorlog heeft tot dusver over het algemeen nog geen bijzonder nadeeligen invloed in de financiële wereld gehad. De lockomst wordt echter met zorg te gemoct gezien, en men ontveinst zich niet dat, indien de oorlog van lan gen duur mogt zijn, de financiële rampen niet zullen uitblijven. liet hoofdbestuur dei- Ncderlaudsche verceniging tot afschaffing van sterken drank heeft in zijne vergadering van 29 Julij jl. besloten, uit aan merking der tijdsomstandigheden, de verdere beschikkingen omtrent de al- gemeenc vergadering van 1870 (die reeds bepaald was dat te Zwolle zou gehouden worden in de eerste helft van September e. k.) bekend te maken ill den Volksvriend van September c. k. In antwoord op een schrijven van de kamer van koophandel en fabrie- ked tc Schiedam, heeft de minister van builciil. zaken aan dat college te kennen gegeven, dat gcene verdere pogingen tot opheffing van liet verbod van uitvoer van steenkolen uil Pruisscn door de Nederl. regering te Berlijn kunnen worden aangewend; wijders wordt te kennen gegeven, dat op de door onze regering vastgestelde neulraliteitsbepalingen niet kan worden teruggekomen en dat art. 16 van ons tractaat met Frankrijk van 7 Julij 1865 ons niet veroorlooft den uitvoer van kolen te beletten. Omtrent het gebeurde te Nieuwe Diep met het kruidscbip deelt de Held. C. het volgende mede: Achter in de buitenhaven, bij het fort Oosloevcr, eene afgelegene en een zame plaats, ligt het casco van de vroegere oorlogsbrik de Heldin, dienst doende tot berging van projectielen en buskruid. Het dek van dat vaartuig werd bewaakt door een schildwacht der mariniers, gewapend met een harts vanger. Deze bespeurt de nadering van ecu vlet, met eenige personen be mand, die regt op de Heldin aanhouden en deze aanklampen. De schild wacht roept, ingevolge zijn consigne, driemaal werda, doch ontvangt geen antwoord. Hij ziet inmiddels dat de mannen in de vlet zich gereed maken, om op de Heldin over te klimmen. Hij doet ten overvloede de waarschu wing, dat als men hem geen antwoord geeft en men voort durft gaan het vaartuig te enteren, hij er op in zal hakken. Alweder te vergeefs; een dei- voorste mannen steekt reeds het hoofd door een der geschutpoorten, de schildwacht houdt echter woord en steekt met forsche hand zijn hartsvan ger zoover mogelijk in het ligchaam, waarschijnlijk in het hoofd van den vreemdeling, die daarop een ijselijk gillend geluid doet hooren. De schild wacht grijpt direct naar den verwonde, om hem zoo mogelijk verder bin nen boord te halen; dit mogt hem echter niet gelukken, hetzij het ligchaam te zwaar was of dat de andere mannen liet weder in de vlet trokkenom onmiddellijk de Heldin te verlaten en weg te roeijenvoor zoover de schild wacht kon bespeuren, de achter-opening der haven uit en in de rigting naar YVieringen. De schildwacht, geen mcnsclielijk wezen overigens in den omtrek bespeurende, tracht door geschreeuw de aandacht van de naaste schildwacht, voor het wachthuis in het fort Oostoeverlot zich te trekkendit mogt hem gelukken, zoodat spoedig eenige manschappen van daar komen opdagen. Men vond het dek van het schip op de aangewezen plaats met bloed bevlekt, ook de handen van den schildwacht en o. a. zijn hartsvanger ter lengte van ongeveer drie palmen. Van de vlugtelingen was echter niets meer te bespeuren. Dit raadselachtig voorval geeft aanleiding tot velerhande geruchten, doch daar men, trots de meest active nasporingen, de daders tot nog toe niet op het spoor heeft kunnen komen, is het wel niet mogelijk te beslissen, met welke bedoelingen deze aanslag op dit kruidschip is geschied. Naar men uit Amsterdam meldt, zal het bestuur van het Amsterdam- sclie comité van het Roode Kruis gebruik maken van het aanbod vau twee geneeskundigen, dr. Guye en dr. Sanders, en zal een hunner namens het comité naar het Fransche, de ander naar het Duitsche leger vertrekken, beiden met de noodige adsistentie. Het Haagsche comité zal een stoomboot uitrusten en deze met het noodige personeel en materieel naar den Rijn zendenom daar zieken en gewonden op te nemen en te verzorgen. Te Utrecht hebben, volgens het V. D., 28 dames zich bereid verklaard om, zoo de nood het vordert, in en om die stad als ziekenverpleegsters op te treden; enkele stelden zich beschikbaar voor hel geheele vaderland en aanvankelijk twee om zelfs op vreemden bodem te arbeiden. De lieer van Son aldaar, die onlangs eigenaar is geworden van de gebouwen, onder den naam van Magdalena-kloosterliecft hel uitgestrekte binnenplein van die gebouwen welwillend afgestaan aan de aldaar gevestigde afdeeliiïg van het Roode Kruis; thans is men aan het werk om op dit plein een hou ten gebouw te stellen, ten behoeve van liet magazijn van genoemde afdeeling. Men meldt uit Zwolle: Het schip de Vrouw Johanna, gevoerd door

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1