Jf El PER TELEGRAAF. Al» VERTEX Tl EX. De beriglgever, die door de Times naar hel oorlogstooneel is gezonden en eenige dagen le Metz heeft vertoefd, schrijft aan dat blad, dat hij de hoop heeft opgegeven om vergunning te verkrijgen tot het volgen van het leger. Hij zegt, uit zeer goede bron te welen, dat keizer Napoleon, tijdens den oorlog met Oostenrijkdikwijls belangrijke berigten nopens de bewegingen van den vijand uit Duitsehe bladen heeft geput en hij neemt hel den keizer daarom minder kwalijk, dat hij krachtige maatregelen heeft genomen, om aan de pers het zwijgen op le leggen. Hij wenscht beschouwd te worden, niet als een oorlogscorrespondent, maar als een toerist, die in de nabijheid van het oorlogstooneel ronddwaalt en zijn voordeel doet met hel belang, hetwelk anders welligt alledaagsche gebeurtenissen aan den oorlog ontleenen. - Naar men uit New-York meldt zal, niettegenstaande den oorlog, de evangelische conferentie aldaar op den bepaalden tijd worden gehouden. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Julij. De katholieke bladen loonen zich zeer teleurgesteld en ontstemd door hel berigl omtrent hel terugtrekken onzer troepen uit Rome; zij verklaren geen vertrouwen te stellen in de Ilaliaansche regering, die thans voor de veiligheid van het pauselijk grondgebied moet waken. De keizerin had gaarne den keizer bij zijn vertrek naar het leger tot Nancy vergezeldmaar de keizer heeft dit niet gewild. Op het oogenblik dat de trein, waarin Z. M. zich bevond, zich in beweging stelde, riep de keizer de omstanders toe: Weldra zien wij elkander weer. De keizerin heeft in de kapel van Notre-Dame des Victoires een lamp doen brengen,, gelijk aan die, welke zij er gebragt heeft tijdens den Italiaanschen oorlog. De correspondent van het Engelscbe blad de. Standard is te Melz aan gehouden. Hij was in het Franschc kamp gekomen op vertoon aan den schildwacht van zijn paspoort als ecae vergunning van het hoofdkwartier. In de Patrie leest men: Bij de ontscheping te Marseille van het uit Algerië overgebragle I'lc zouaven-reginientbespeurde men op den ransel van een der trompetters van dat corps een prachtigen valk. Verrier, zoo heet de hoornblazer, heeft dezen vogel in het landschap Djebel-Amour ge- vangen. Déze heeft de jongste expeditie naar het zuidwesten der kolonie medegemaakt en, op den niarsch door het gebergte opgelaten, de cantine dikwijls van een lekkeren heet voorzien. Toen het regiment last ontving zicii te Algiers te gaan inschepen, besloot Verrier, tot zijne smart, zich van zijnen trouwen medgezel te scheiden. Drie dagen echter nadat hij hem de vrijheid teruggegeven had, zag men op het bivak van Ben-Chicao eensklaps een valk boven den groep, waarin Verrier zich ophield, verschij nen, cu, na eenige dwarreling, majestueus op den ransel van den trompetter neilerstrijken. Er ging een algemeen gejuich op, en eenparig werd nu be sloten. dat de valk de campagne tegen Pruissen zou medemaken. De dagbladen declen het overlijden mede van mevr. Ralazzi, ook be kend onder den naam van prinses van Solms. ZWITSERLAND. Twee divisiën der krijgsmagt zijn op de been gebragt; de eerste ligt in Razel. de tweede in het noordwestelijk deel van Bern; het hoofdkwartier van den kolonel llerzog, den opperbevelhebber van het bondsleger. moet te Ollenin het kanton Solothurn, gevestigd worden. Het Zwitsersche volk is door de regering bij cenc proclamatie met de militaire maatregelen be kend gemaakt; zij erkent daarin, dat er weder zware opofferingen van de:_ Zwitsers zullen worden gevorderd, maar acht die noodig, immers «het be houd des cedgenoolschaps is afhankelijk van de zorg, die het zal dragen om zich buiten den onderlingen strijd der buitenlandsche mogendheden te hou den, en om elke aanranding van zijne belangen of van zjjn grondgebied manhaftig af te slaan." PRUISSEN. BERLIJN. 29 Julij. De Nord-Deutsche Zcit. waarschuwt de dagbladen voorzigtig le zijn in het opnemen van oorlogsberigten. Dat blad zegt dat sommige bladen reeds medcdeelingen hebben gedaanwaardoor de aandacht des vijands wordt gevestigd op leemten en zwakke punten hij het Duitsehe leger. Ook wordt gewezen op het feit dat sommige Duitsehe correspondenten berigten omtrent de Duitsehe militaire zaken aan Franschc bladen zenden. De Perl. Corr., een half officiëel orgaan, laat zich omtrent België aldus uit: België is thans ingelicht omtrent de geheime begeerlijkheid van Frankrijk, liet Belgische volk zal thans een geheel andere opvatting heb ben van Belgie's neutraliteit. Belgie moet een wezenlijke magt ontwikkelen, sterk genoeg om zich te doen eerbiedigen. Indien het mogelijk was Duitsch- land te overwinnendan zou de weg naar Brussel geopend zijn. Slechts Engeland zou er zich legen kunnen verzetten. Maar als Belgie een houding aanneemt, die door de ernstige omstandigheden geboden wordt, en aan zijne neutraliteit het karakter en de kracht van lands-verdediging geeft, dan wordt Napoleon er toe gebragt, den oorlog, dien hij zonder motief heeft begonnen, zonder doel voort te zetten. Wij twijfelen niet dat het Belgische volk, zonder zijn defensive rol te laten varen, zich bewust is wat aan zijn vaderlandslielde en zijn moed door den tegenwoordigen toestand wordt opgelegd. Het schare zich aan de grenzen. Het zal dan hebben ge- gedaan wat het doen moest: Pruissen en Duitschland belasten zich met het overige. De Nation. Zeit. meldt uit Ilausach en Kehl dat aldaar ecuc buiten gewone groote hoeveelheid hooi naar Rostok en Karlsruhe is vervoerd waartoe vele honderden boerenwagens moesten worden gcrequireerd. Dit geschiedde zoodra men had vernomendat die groote massa paardcnvocder voor Fransche rekening was opgekocht. Datzelfde blad deelt den afloop mede van een gevecht, hetwelk in den vroegen ochtend van den 23sle" in de nabijheid van Wehrden heelt plaats gehadhetwelk ten doel had de brug aldaar in bezit te nemen. De kom- mandant van Saarlouis zond een bataillon infanterie en een escadron lanciers naar het bedreigde punt. De aanval geschiedde met zooveel kracht, dat de vijand moest afdeinzen. Iels later in den ochtend, omstreeks 7 nrc, rukten Fransche troepen uit het sterk bezette Gersweiler naar den zoogenaamden Schauzenberg, waarschijnlijk met het doel, om de spoorweg-verbinding met Saarlouis te kunnen storen. Een gedeelte van het 4Ge rcg. werd naar 'het bedreigde punt gezonden; eerst na een vrij langdurig gevecht was het mo gelijk den vijand van daar te verdrijven. Teil opzigte van de verliezen, ge leden door de afgezonden troepen, wordt geenerlei mededeeling gedaan, evenmin als ten aanzien van de Franschen. Wel wordt verhaald, dat eenige bewoners dier streek daarbij het leven hebbeij verlorenin een ijzersmelterij in de nabijheid van de plaats van het gevecht kon de arbeid niet voortgezet worden; enkele daartoe behoorende personen werden gekwetst, en een vrouw deodclijk gewond. Ten slotte moest de vijand aftrekken zonder het beoogde doel 'e hebben bereikt. - Tot bevordering der orde bij de verpleging te velde is aan ieder daat een klein vierkant stuk perkament uitgereikt waarop zijn naa® zijne geboorteplaats, benevens de naam en de woonplaats zjjner bloedt wanten vermeld zijn. Het is bestemd ota door den geneesheer, onmiddet na het leggen van het eerste verbandaan den gekwetste te worden gehecht, na vermelding van den aard der wond, van dc reeds verlee hulp en van dc mogelijkheid om den gekwetste te vervoeren ter inlicht van den geneesheer, aan wien de verdere behandeling is opgedragen. De Maagdenburger brandverzekeringmaatschappij, die geweigerd schadevergoeding te betalen voor het afbranden van den door haar v« kerden kon. schouwburg te Dresden, op grond dat de brand door onai zaambeid was veroorzaakt, is bij regterlijk vonnis tot betaling veroordt De eiscli van rentevergoeding is den eischer ontzegd. - lil Ruslandofschoon het de onzijdigheid zal in acht nemenwoi echter maatregelen genomen om op onvoorziene gebeurtenissen voorbereil zijn. In Polen zal betegel al der troepen op 200,000 man w orden gebras OOST-INDIE. BATAVIA, 19 Junij. Van regeringswege is magliging verleend tot het graven van een sproeijingskanaal uit dc rivier Loh-Oeloe in dc residentie Bagelen, aam, gende te Kedong-Samak en eindigende in de bestaande waterleiding Goenoehg-Sahari, afd. Keboemen, waardoor ongeveer 8000 bouws van afhankelijke rijstvelden, gelegen in het district Sokka, afd. Keboemen, in hel dislsict Karaiig-Anjer, van levend water zullen worden voorzien. - In dé vorige week Tiebben wij zware regens en daardoor eenige tj jirs, onverwacht in dit saizoen, gehad. Eenige schade ondervonden H door ook enkele werken van de lijn Batavia-Buitenzorg. - Te Soerabaija had op den 9lcn dezer, onder een grooten toevloed,, deelnemende vrienden, de teraardebestelling plaats van wijlen den l«, ingenieur 1« kl. P. van Baak, die in den ouderdom van 53 jaren ecnslij werd ontrukt aan dc zijnen, voor wie hij was een zorgvol echtgenoffl vader. Verliest hel gouvernement in den lieer van Baak een beproel kondigen, en ijverigen hoofdingenieur, zijne ondergeschikten betreuren! als een raadsman, als een vaderlijken vriend, die steeds gereed was te; pen waar hij zulks vermogt. Doe avond 1 Op D0II zaam r J 's GRAVENI1AGE30 Julij. Z. M. de koning heeft den kolonel C; Booms, chef van den generalen staf, benoemd tot grootofficier van de. der Eikenkroon. BERLIJN, 29 Julij. Dc houding van het onzijdige Engeland wordt dag tot dag door het Duitsehe publiek meer gelaakt. De bladen van politieke kleur veroordeelcn de toegevendheid van lord Granville je Frankrijk, vooral met het oog op de onverhinderde levering van paar alsook van steenkolen en patronen voor het Fransche leger en dc F ran 'e 'J1 vloot. De verontschuldigingen van lord Granville tegenover de betoogen te A den gezant van den Noord-Diiitschen bond, de stemmen, die in het hoi huis zijn opgegaan en die dc houding van dc Engelsche regering eenstcii veroordeelcn, hebben den toorn jegens Engeland aangewakkerd, die iu bittering dreigt over te gaan. BERLIJN, 29 Julij. De Kreuzzeit. zegt naar aanleiding van lord ville's verklaringen in het Britsch parlement, betreffende Engelands ia litjteit, dat Duitschland teregt lord Clarendon's afsterven betreurt, daat blijkt dat lord Granville de gezindheid en toestand van zijn eigen land begrijpt. Men vraagt in Duitschlandzegt dit bladof Engeland dan dringend eene tweede Alabama-quaestie noodig heeft. KOPENHAGEN, 29 Julij. De Fransche vloot is in het gezigt. WEENEN, 29 Julij. De Wiener Zeitung deelt eene ministeriëele w dening mede, aanwijzende de regten en verpligtingen der Oosten rijt» Hongaarsche scheepvaart tegenover de oorlogvoerende partijen. Villi WEENEN, 30 Julij. In Stiermarken zal een Oostenrijksch comitéiL»>i de gekwetste Duitsehe krijgslieden gevormd worden, lu dc oproeping IOi j betreffende wordt, als zijdelingsch antwoord op hetgeen in dc Wcenerifx roeping terzelfde zake voorkomt, gezegd «dat alleen voor stam broed'"! maar niet ook voor den vijand, bijdragen ingezameld zullen worden." tin»» LONDEN, 30 Julij. De dagbladen alhier verlangen eenstemmig een stres 1' maar gewapende onzijdigheid. buit De Morning Post verzekert dat de regering zal aantoonen met den nibL van het ontwerp-tractaat bekend geweest te zijnmaar dit in het »o5 licht beschouwd te hebben. Het blad gelooft dat de regering reeds dadtLj. bij het ontwerpen een exemplaar in bezit had. iljlll PARIJS, 29 Julij. Officiëel. Een detachement Pruissen is gezien gewijp-| den bij de Saar, doch nergens is dc vijand met een sterke magt verseheDfy"'1 en nog geen gevecht is geleverd. PARIJS, 30 Julij. Het Journal officiel bevat een brief van den 1 Benedetti dd. 29 Julij, waarin bevestigd wordt dat graaf von Bismarck «([g scheidene malen het aanbod heeft gedaan zijne medewerking te verlee# aan Frankrijk om België in te lijven als vergoeding voor de uitbreiding i f, l'ruissens grondgebied, liet door dc Times openbaar gemaakt ontwerp wc geschreven door den heer Benedetti, aan wien graaf Bismarck het dicteer) De keizer verwierp gedurig die voorstellen, en sedert het sluiten van ij vrede te Praag, is over de zaak niet meer gesproken geworden. Bevallen van eene Dochter M. T. C. TIMMERMANS, geliefde Echt' noot van Roermond, 21 Juli 1870. Mr. A. J. B. STOFFELS Heden overleed onze geliefde Zoon P1ETER FREDER1K, in deh ju digen leeftijd van 22 jaren, tot diepe droefheid zijner ouders en verde betrekkingen. J. VV. VAN BRUSSEL. Leiden, 29 Juli 1870. W. J. VAN BRUSSEL. Cast® De Oudergeteekende betuigt, ook namens hare kinderen en verdere famili betrekkingen, haren hartelijken dank aan allen, die gedurende de ziel en na het overlijden van haren orivergetelijken Echtgenootzoowel als de ter aarde bestelling van zijn stoffeljjk overschot, zoo ondubbelzinnige treffende blijken van deelneming en belangstelling gaven. Wede M. JAP1KSE, Haaeebi

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2