LE1D8CHE COURANT. 1870. N". 178. MAANDAG 1 AUGUSTUS. BI N N EN LA N DSC 11E BEB! C T E N BUITEtNLANDSCHE BEBIGTEN. burg bliek De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars buiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 23' cents. [10% ,ledenI namidda5 ,c LEIDEN, lialf vijf 30 Jnlij. ure had alhier een ongeluk plaats, dat alligt de ernstigste gevolgen had kunnen na zich slepen. Van het Kort Rapenburg kwam een boerenrijtuig, met een paard bespannen, in vollen draf tegen de Noordeindsbrug opnaauwelijks echter tot de helling van de bru" genaderd of eensklaps schoot het linker achterwiel van zijn as, waar- door liet voertuig omtuimelde, terwijl het van schrik steigerende paard nog juist door de brugleuning voor in het water storten werd bewaard. De zich daarin bevindende personen kwamen er gelukkig met den schrik af en kon den, door de bereidwillige omstanders geholpen, spoedig weer hunnen togt vervolgen. - liet getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende de?c week dagelijks van 109 tol 123 volwassen personen en 39 tot 50 kinderen, f Aan het ministerie van oorlog is heden aanbesteed, de levering van: 50000 meter donker- en 30000 nieter lichtblaauw ordinair laken, te leveren binnen twee maanden, na den dag van de toewijzing, in partijen van 3000 meter. Daarvoor waren de volgende inschrijvingsbilletten ingekomenF. van Lelyveld ecne partij donkerblaauw a ƒ4.50: P, en 11. Vreede te Tilburg 2 partijen donker- en 1 partij liclitblaauw a ƒ4.50; 11. JJken en Zoon te fielderop l partij donker- en I partij lichtblaauw a ƒ4.50van den Bergh Krabbendam te Tilburg 1 partij donkerblaauw a ƒ4; J. J. Ivrantz en Zn. te Leiden 1 partij donker- en 1 partij lichtblaauw a ƒ4.50; De Leidschc laken fabriek 2 partijen donker- en 1 partij lichtblaauw a ƒ4.50; van Doorn en Dauis te Tilburg 2 partijen donker a ƒ4.50; J. L. Diepen en O. te Tilburg 2 partijen donker- en 1 partij lichtblaauw a ƒ4.56; G. Dogaards en Zn. te Tilburg 2 partijen donker- en 1 partij lichtblaauw a ƒ450; Jansens llorion te Tilburg 1 partij donkerblaauw a 4.35en H. Matthijsen te Tilburg 1 partij donkerblaauw a ƒ3.95. Alles per meter. De toewijzing zal spoedig door den minister worden gedaan. L Naar men uit het Westland meldt is de stand der veldgewassen over ""jhet algemeen gunstig, vooral wat het wintergraan betreft; het zomerkoren liet hier en daar te wensehen over. Van het eiland Voornc luiden de berig- ten medé gunstig. De aardappelen beloven aldaar een zeer ruim gewas, t llij kon. besluit van den 25slen dezer is bepaald: dat de officieren van de landmagt, die zich. in verband met de genomen maatregelen lot hand lij Raving onzer neutraliteit, buiten de vaste standplaatsen hunner corpsen, of - voor zooveel de officieren der verschillende staven en dienstvakken aangaat, buiten de plaats waar zij, voor het nemen dier maatregelen, hunne dienst betrekkingen uitoefendenbevinden of moeten begevencene verhooging van ij.); tractemcnt genieten. Bij hetzelfde besluit zijn bekrachtigd de door den [jf minister van oorlog gegeven bevelen nopens het kamperen van troepen in -de nabijheid van 's Bosch, 'sllagc, Alkmaar en Utrecht, en wordt deminis- ter gemagtigd ook elders, waar dit noodig wordt geacht, troepen in kampen Ujjj, te vereenigingen. De onderofficieren en manschappendienstdoende bij of 34 behoorende tot de kamperende troepen, genieten cene verhooging op de soldij; een adjudant-officier van ƒ0.25, de overige onderofficieren en man- -5s, schappen ƒ0.10. De bepalingen van dit besluit zijn ook van toepassing op 75- Rel personeel van het koloniaal werfdepot. Voor alle officieren in werkelijke dienst is de vergunning ingetrokken, - bucgerklceding te dragen. Het kamp bij de Iloutcnsche vlakte, waarvoor het terrein door jhr. 17SC. C. A. ridder van Rappard gratis is aangeboden, is, meldt het U. D., - door de daarvoor bestemde troepen betrokken. Bij verandering van weder >5 vreest men voor den kleigrond aldaar, en de gevolgen, die het natte terrein 'ISvoor de gezondheid zou kunnen hebben. Zandgrond, als de kampplaats bij iGS-de Bildt en bij Zeist, is wel altijd het vcrkieslijkst voor het kampccren. Bij resolutie van den 13Jt" dezer heeft de minister van financiën goed ig gevonden het aantal, verificateurs, eommiesen-verificateurs en adspirant-veri- ficateurs voor de actieve dienst der directe belastingen, in- en uitgaande 'vregten en accijnsen, die hoogstens zullen worden aangesteld, vast te stellen op: 100 verificateurs; 150 eommiesen-verificateurs en 20 adspirant-vcrificateurs. Bij de Ned. lierv. gemeente Valburg is tot predikant beroepen d». ten Harmsen van der Beekpred. te Reitzumbij die te Sluis d\ Swaanpred. Ij'te Eemnes buiten; bij die te Kockcngcn ds. Noomcn, pred. te Dubbeldam; 4jj die te Rijssen d». Gezelschap, pred. te Delfshaven. Uil Rotterdam meldt men dat de dagelijks aldaar doortrekkende Pruis- sen, Hanoveranen, enz., die de reis naar hunne haardsteden ondernemen, .j veel drukte geven aan het consulaat van den Noordduitschcn bondwaar het schijnt dat zij zich allen vóór hun vertrek moeten vervoegen. Onder de doortrekkenden bevinden zich vele zeevarendenwelke in opgeruimde stem ming hun lot te gemoet gaan. Aan den gemeenteraad van Dordrecht is door zijnen voorzitter mede- deeling gedaan van cene missive van den minister van binnenl. zaken, waarin deze zich bereid verklaart omten behoeve van de aldaar op te rig- ten school van middelbaar onderwijs voor meisjes een subsidie van 3000 'Op zijne begrooting uit te trokken. :oii[ - Te Amersfoort hebben cenige jongelieden, nieerendeels studenten aan de hoogescholen te Utrecht en tc Leiden, die aldaar hunne vacantie door brengen, zich aangesloten tot vrijwillige oefeningen in den wapenhandel bjj de dienstdoende schutterij aldaar. Uit Deldcn wordt gemeld dat de conducteur Iluysmans, die onlangs aldaar met de voet Uisschen den trein was geraakt, nadat hem liet been was afgezetaan de gevolgen is overleden. -Bij de te Meppel gehouden examens, ter bckoming van de bevoegdheid om als vroedvrouw op te treden, is van de 16 candidaten slechts I afgewezen. Naar men uit Ilarliiigcn meldt had aldaar een Engelschman vertoefd, om de plaatselijke gesteldheid van lfarlingen als haven op te nemenmet het plan om wekelijks geregeld een paar sloombootcn tc doen varenvooral voor de verzending van goederen naar Duitschland. Zijne booten evenwel gaan te diep om bij den tegenwoordigen toestand der haven daarvan party te trekken. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt staan in de bouw- streken in het noordelijk deel dézer provincie de meeste veldgewassen uit muntend. Tarwe, rogge, kanariezaad. garst, haver, alles belooft een goeden oogst; wat de laatstgenoemde producten echter aangaat, verwacht men van sommige stukken ecu ligt beschot. De aardappeloogst laat zich bovenal uit muntend aanzien; de verbouw van dit gewas is in die streken steeds toe nemende en hoogst aanzienlijk te noemen. De qualiteit van de aardappelen, die steeds meer en meer ter markt worden gebragt, wordt gaandeweg be ter. De vlasbouwdie eveneens toeneemtlevert ook nu weder gunstige uitzigten op. De cichorei staat ook goed; hier cn daar is zij echter eenig- zins achterlijk. Koolzaad, dat voor ecnige jaren nog aanmerkelijk werd verbouwd, wordt nu daar bijna niet meer aangetroffen. Deze week is te Nieuwe Schans een aanvang gemaakt met het slech ten van de verdedigingswerken. Meer dan 100 personen zijn werkzaam om de muren dezer kleine vesting zoo spoedig mogelijk in püinhoopen te herscheppen. Naar men uit Middelburg meldt heeft de regelings-commissie voor het 12de taal- en letterkundig congres besloten dit congres, wegens de tegen woordige tijdsomstandigheden, tot het volgende jaar uit te stellen. De gemeenteraad van Goes heeft met 8 tegen 3 stemmen het verzoek, om de kermis aldaar niet te doen doorgaanafgewezen. 's GRAVENHAGE, 30 Julij. Z. M. heeft goedgevonden van het vaderlandslievend aanbod van den luit.-kolonel mr. B. J. Muller, op zijn verzoek eervol ontslagen kommandant der dienstd. schutterij te Haarlem, waarbij hij zich beschikbaar stelt om weder met het bevel over die schutterij te worden belast, met erkentelijk heid gebruik te makenen is genoemde luit.-kolonel op nieuw benoemd tot kommandant van de dienstd. schutterij aldaar. Z. M. de koning heeft, als een bewijs van tevredenheid over de exer citiën gisteren morgen door de batterij van het reg. rijdende artillerie ge houden, den opperwachtmeester Ritman, die zich daarbij bijzonder ver dienstelijk heeft betoondeen prachtig gouden horologie met dito ketting ten geschenke gegeven. Z. M. heeft heden morgen de cscadrons van liet reg. huzaren in de vlakte van YVaalsdorp geïnspecteerd. De dienst der militaire transporten tc waterwaarvan de aanbesteding den 26sle° dezer, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, heeft plaats gehad, is voor een jaar toegewezen aan den heer D. A. Dron- kers te Middelburg. In weerwil van de tegenwoordige tijdsomstandigheden bevinden zich te Scheveningen zoovele badgasten als nog maar zelden is beleefd en zijn de ontvangsten van het gemeente-badhuis volstrekt niet minder dan andere jaren. BELGIE BRUSSEL, 29 Julij. De citadel van Namen is gewapend en door de uitvoering van verschei den belangrijke werken in zulk eenen staat gebragt. dat zij tegen ernstige aanvallen, van welken kant ook komende, bestand is. De citadel van Gent, onlangs door de regering ter afbraak verkocht, wordt vooreerst in standge houden en voor militaire doeleinden bruikbaar gemaakt.' ENGELAN». LONDEN29 Julij. Door het lagerhuis is een wetsvoorstel van een der leden tot invoe ring der geheime stemuitbrenging voor de verkiezing van parlementsleden in beginsel aangenomen, met goedvinden van de regering, welke ecne Wet van dezelfde strekking ingediend, maar wegens gebrek aan lijd voor gron dige discussie tot het volgende zittingjaar verschoven had: -- Volgens de Times zullen er misschien eenige Engelsche oorlogsschepen worden uitgerust om in de Noordzee of in de Oostzee als observatie-eskader dienst te doen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1