BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van Maandag 25 Julij 5&70, /T". 572. B IJ I T E N L A N DSC H E B E BIG T E lN rki, gim- Bij bet ministerie van oorlog zal op Zaturdag 30 Julij aanst. aanbesteed norden de levering van 50000 meter donkerblaauw en 30000 meter licht- fflaauw ordinair laken, te leveren binnen twee maanden na den dag van de toewijzingin partijen van 3000 meter. De inschrijvingsbilletten moeten op Jen dag der aanbesteding voor 12 ure bij bet departement ingekomen zijn. De minister van oorlog, met welgevallen de geestdrift opgemerkt heb bende waarmede officieren, onderofficieren en manschappen van de corpsen, Hbevormd uit vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandelzich aanbieden om vrijwillig in de militaire dienst te treden, en wetende dal -je meesten van bendie een rang of graad bekleedenhoezeer volkomen be reid. daarvan afstand te doen en hunne rang- of onderscheidingsteekenen lïter zijde te leggen, er evenwel hoogen prijs op stellen om ook m de gele- Jhleren van het leger de uniform-kleeding te behouden, die zij met toestem ming van den koning dragen; heeft ter kennis gebragt van alle leden der bovenbedoelde vereenigingen en daaruit gevormde corpsen, dat het Z. M. behaagd beeft te vergunnen, dat zij, die zich als vrijwilliger bij een der corpsen van bet leger voor onbepaalden tijd verbindendesverkiezende de "Tuniform-kleeding blijven dragen, welke zij met toestemming des konings "nebben aangenomen. 71 Het hoofdcomité van de vereeniging bel lloode Kruis beeft een beroep oSiedaaii op de liefdadigheid van alle ingezetenen des lands, ten einde o in staat te worden gesteld hare roeping behoorlijk te vervullen. In schare daartoe strekkende aankondiging zegt zijVan twee met Nederland «Sevriende mogendheden trekken de legers en vloten tegen elkander ten itrijde; twee volken, door velerlei betrekkingen met onze landgenootenver- iouden, gaan de rampen van den oorlog te gemoet. De Nederlandsche ver door den koning ingesteld om hulp te verkenen aan zieke en o'jewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in jV'betrokken is, kan weldra tol eene smartelijke taak geroepen worden. Onder 2'jescherming van de vlag met het Roode Kruis, door een traclaat gewaar- [s jorgd, zullen welligt weldra hare leden naar slagvelden en andere oorlogs in''.ooiieelen de hulp der barmhartigheid kunnen brengen aan de strijders, die, Ir'loor wond of ziekte getroffen, hulpeloos zullen liggen. In ons eigen land .g' vorden duizenden buitengewoon tot den militairen dienstpligl opgeroepen '"Vu snellen vrijwilligers te wapen, om den koning te steunen in het hand- 10. laven der onzijdigheid van den staat. Ook buiten oorlogsgevaren zullen jjj'iij, in deze dienst voor het vaderland, aan ziekten cn ongevallen bloot- taan, en de voorziening in de noodige hulp tot hunne genezing en verple- ;ing kan worden verwacht van het Roode Kruis. De behoeftendie zich aarbij zullen voordoen, kunnen spoedig eene hoogte bereiken, oneindig rooter dan de geringe middelen, die de vereeniging nog bezit. Door de vereeniging is van wege Z. M. den koning ontvangen de som an ƒ9000. 13JTen opzigte van de door de Pruisische regering verleende vergunning j5_)t vrijen invoer van steenkolen langs de rivieren in Nederland verneemt 50jt Dordr. Ct. thans van eene geachte zijde nader, dat deze vergunning Ijechts gegeven is voor 12 dagen. li— Omtrent het stranden van het Fransche oorlogstoomschip Hirondelle, dat de aangebodene onder voorwendsel ii onze kust, wordt door de II. cn IV. C. gemekl. Sistenlie op niet zeer heusche wijze werd geweigerd, O.jt bet schip spoedig wel weder vlot zoude worden. haf-- Rij de Ned. herv. gemeente te Barneveld is tot predikant beroepen d". -..-nsselpred. te Berkum; bij die te Overschie d\ Ringualda. pred. te Aar- nderveenbij die te Elburg d'. Nonhebeipred. te Muiden bij die te Kolsum i Westhem ds. van der Weyde, pred. te Abcoude; bij die te Fijnaart ds. Duval othouwer, pred. te Kralingen; bij die te Maassluis ds. Boer, pred. te Ou- j jirkerk a. d. IJssel. 2oDs. G. J. Vos, pred.-te Zevenhuizen, heeft het beroep naar de gemeente gin Katwijk aan Zee aangenomen. -.|Het aantal candidaten tot de li. dienst bij de Ned. herv. kerk bedroeg op Julij 11. 41, waarvan G voor de dienst der Waalsche gemeenten. - r- Door wijlen baronnesse van Pallandt, geb. Roessingh Udink, is aan de 82'gcmeene armen van Denekamp eene som van ƒ1000 gelegateerd. 1'e Rotterdam bad Dingsdag II. bet jaarlijksch openbaar examen plaats "lil de leerlingen van hel aldaar gevestigde instituut voor doofslommen- o"Herwijs. Door den directeur der inrigting werden vooraf eenige bijzon- JSjbrheden medegedeeld omtrent de 8 leerlingen, die bij dat examen hun »°*kheid zouden nemenwaaronder 4 uit Rotterdam. Van die 8 gaven er alle redenen lol groote voldoening en 4 tol tevredenheid over hunne vor- ^«aringen, terwijl twee meisjes, ouderloos en zwak van aanleg, de eene "Wal lijdende en gebrekkig van ligehaamsgeslel, bijzonder regl op eene 3'enschlievende belangstelling hadden. Bij de verschillende proeven van ont wikkeling gaf menig leerling blijken van duidelijke uitspraak en inacht- a^Miing van den juisten klemtoon. De antwoorden gingen vlug, op levcn- IG'gen toon, met gepaste vrijmoedigheid en in alles lag het kenmerk van ~n bijzonder aangenamen en opwekkenden toon tusschen onderwijzers cn jqfcrlingen. Na de uitreiking der eereprijzen werd door twee leerlingen '*i>. J. J. Kramer en A. Lavino, eene hartelijke toespraak lot dankbetuiging de bestuurders en leermeesters gerigt. Dingsdag II. is in den Haarlemmermeer, van wege de Nederl. maat- happij ter bevordering der vlas-induslrie, een wedstrijd voor vlasplukkers cifoudenop de hofstede van den heer llorbeck aan den IJweg. Aan dien edstrijd, waarvoor een bedrag van 150 aan prijzen door de maatschappij as uitgeloofd, namen 37 werklieden deel. Wij vernemen, meldt bet U. D.dat Zaturdag de spoorwegbrug over (jjlMaas bij Crevecoeur zal worden beproefd. Met groote krachtsinspanning 05hetop aandrang van het ministerie van binnenlandsche zaken, gelukt, 03 voltooijing van die brug en van den weg te verhaastenzoodat de spoor- iggemeenschap tusschen lltrcchl en 's Bosch reeds verzekerd is. Tevens is _3iis de aansluiting tusschen den staatsspoorweg en den Rijnspoorweg, laromtrent zoo lang verschil heeft bestaan, tol stand gekomen, hetgeen 5; i#r liet vervoer van rijkswege tegenwoordig dubbel van gewigt is. -•-f Men schrijft uil llallem: Maandag morgen werden de inwoners ver- rikt door onverwacht een gedeelte van het instructiebataillon in garnizoen krijgen. Dingsdag avond werden zij door een alarm nog veel meer onl- leCMld, waartoe het navolgende aanleiding gaf: voordat het laatste convooi .1 den centraalspoorweg aan den brug die over den IJssel ligt arriveerde, —Jberkte de wachter dat de brug niet goed sloot en gaf spoedig het teeken k onklaar. De conducteur van den trein zulks ziende deed in tijds stil- «den. Een der militairen, die nabij dc brug op post stond, dal bemer kende, en niet wetende wat dat of het vorig teeken van de brug had te beduiden, vermeende dat deze door wat dan ook in gevaar was en gaf daar van aan een volgenden post berigt, hetwelk door de overige aan den IJssel- dijk geplaatsten posten al spoedig tot binnen llaltems wallen gebragt werd en daar aanleiding gal dat niet alleen bet garnizoen, maar ook de burgerij, bij welke het ingekwartierd ligt, op onaangename wijze uit den avondrust of eersten slaap gewekt werd. Onder Voorst werden Donderdag nacht de boeren door eenige rond trekkende personen uit bun bed geklopt. Deze personen gaven voor in last te hebben de boeren uit te noodigen des morgens met hunne eenigszins ge schikte paarden te Zutphen te komen, waar zij voor Pruissische rekening zouden worden aangekocht. De boeren, in de veronderstelling dat er voor hen goede zaken te maken zouden zijngaven voor een groot gedeelte aan die roepstem gehoor, en trokken vroegtijdig met hunne paarden naar Zut- phed. In de stad gekomen, vernamen zij dat zij waren misleid. Uit Almelo meldt men dat te Oolmarsum in den nacht van Woensdag of Donderdag een ontzettend moordlooneel heeft plaats gehad doordien de schilder Knoef aldaar zijne vrouw, en een kind van ruim 8 jaren met een mes de keel heeft afgesneden, waarna hij zich zeiven als dader heeft aange geven. De redenen die hem tot deze vreeselijke daad hebben geleid zijn nog onbekend, doch men vermoedt dat zij gelegen zijn in huiselijke onaangenaam heden. Men meldt uil Meppel: De hooi-oogst is thans overal zoo goed als afgeloopen. Was de verwachting voor eenige weken niet hoog, de uitkomst is evenwel zeer bevredigend. Ook het nagras staat in de uitgestrekte oever landen gunstig. De duurte der hooi-prijzen evenwel, puike soort 20 a/25 per 500 kilo, is een gevolg van het veelvuldig vervoer naar elders. Dingsdag morgen had te Groningen een milicien-verlofganger van bel 8e reg. infanterie, opgeroepen om zich bij zijn corps te vervoegen, voor zijn vertrek nog bet geluk, zich in den echt te kunnen begeven. Een uur later begaf zich de jeugdige, na een teeder afscheid van zijne bijna troostelooze vrouw genomen te hebben, welgemoed en zijn pligt bewust, naar het spoor wegstation, om zich naar zijne standplaats Utrecht te begeven. Te Utrecht had evenzeer een opgeroepen milicien liet genoegen zich nog even voor zijn vertrek in het huwelijk te mogen begeven. In hel verslag der eerste kamer, over de vier wets-ontwerpen, gis teren reeds door die vergadering aangenomen, leest men o. a. Vrij algemeen heeft men zijne tevredenheid uitgedrukt over de mededeelingen door de rege ring gegevendat zij besloten heelt eene strikte neutraliteit aan te nemen en te handhaven, en verheugde men zich, dat de beide thans oorlogvoerende mogendheden hebben verklaard die onzijdigheid te zullen eerbiedigen. Men wenschtc hulde te brengen aan de regering over de wijze waarop door haar in deze ernstige verwikkelingen is gehandeld, sommige leden speciaal ook aan den minister van oorlogwegens den korten tijd binnen welken hij zijne maatregelen genomen en de kalmte, waarmede hij geloond heeft gereed te zijn voor de behoeften van het oogenblik. Nu de neutraliteit van Nederland erkend cn de regering bereid is die te handhaven, dienen de noodige voor zorgen genomen te worden, maar behoort men zich daarbij van overbodig vertoon te onthouden en zich niet door al te groote voortvarendheid tot onvoorzigtigheid te laten verleiden. 's GRAVENHAGE, 23 Julij. Aan R. .1. van Grunsven, laatstelijk onder-opziener lc kl. over dc sme derij den koper- en blikslagerswinkel bij den artillerie-constructiewinkel' te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Door den Nederl. consul te Elseneur is de heer J. J. Colberg aange steld tot zijn vice-consul te Rönne. -v De lieer dr. L. W. Verweij, secretaris van het hoofdbestuur der ver eeniging het Roode Kruis, is door Z. M. den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopolds-orde. De eerste kamer heeft in hare gisteren avond gehouden zitting het wetsontwerp tot verhooging van hoofdst. IV A der slaatsbegrooting voor 1870 (rijksveldwachters)nadat de minister de bedenkingen van enkele leden had beantwoord, met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering is daarop tot nadere bjjeenroeping uiteengegaan. lieden morgen ten 9 ure hebben al de troepen uitmakende het garni zoen van deze residentie zich in de Maliebaan vereenigd. Z. M. de koning, te paard gezeten, in generaals-uniforminspecteerde en commandeerde de troepen, die vervolgens voor den koning defileerden. Z. M. de koning heeft gisterenbij gelegenheid der wapenoefening in de Maliebaan, den kapitein van het reg. grenadiers en jagers H. E. J. lley- mans begiftigd met het ridderkruis der orde van de Eikekroon. Gisteren bij het vertrek van Z. K. II. den prins van Oranje naar Utrecht, bevond II. M. de koningin zich, vergezeld van Z. K. II. prins Alexander, in de kon. wachtkamer om den prins te ontvangen. Aan den arm van II. Mr begaf zich Z. K. II. onder luide hoera's der talrijke aanwe zigen naar den koninklijken wagon, na van II. M.die zigtbaar aangedaan was, een hartelijk afscheid genomen te hebben. II. M. groette de heeren, die den prins vergezelden, allerminzaamst, en weldra verliet onder op nieuw aangeheven kreten van leve de prins! dc trein de residentie. Een treurig geval heeft zich alhier dezen ochtend voorgedaan, naar het schijnt als gevolg van minnehandel, waarlegen de onwil van de ouders der beminde zich verzette. Een jongeling van de fatsoenlijke burgerklasse heelt zich in een oogenblik van vertwijfeling of moedeloosheid op eene gru welijke wijze verwond, door de glasruiten in de woning zijner ouders op hel Spui stuk te slaan, en zich zoo doende de slagaders te openen. Hij verkeert daardoor in zeer zorgelijken toestand. FjNGELAN». LONDEN 22 Julij. In het lagerhuis heeft de regering gezegd dat zij de verzekering van Frankrijk cn van Pruissen had ontvangen, dat de neutraliteit van Belgié. Nederland en' Luxemburg geëerbiedigd zou worden, zoo lang het eene opregte neutraliteit was en zij niet door een der oorlogvoerenden geschon den wordt. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Julij. De Consiitutionnel is mede van gevoelen dat men in de eerste dagen nog gcenc gevechten heeft te verwachten. Het Pruissische leger schijnt, zegt dit blad, voor onze Iroepen te zullen afdeinzen om eene sterke positie

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5