LEIDSCHE €0 HIAAT. 1870. ff. 16(5. MAANDAG 18 JULIJ. STA DS-HER1GTEN. Oproeping in werkelijke dienstvan de miliciens-verlofgangers der ligtingen van i860, 4867. 4868 en 4869. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelij kt, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. DE BURGEMEESTER va* LEIDEN Gezien de op heden per telegram ontvangen uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-llolland Roept bij deze op, met uitzondering van de zccmilicicns, nl dc binnen deze gemeente gevestigde miliciens-verlofgangers der ligtingen van 1866, 1867, 1868 en 1869, gehuwden en ongehuwden. om op Woensdag den 20!ltl1 deier in werkelijke dienst te komen; inet te kennengeving wijders dat die miliciens voor ditmaal niet in de verzamelplaats zullen opkomen, maar verpligt zijn zich dadelijk en regtstreeks naar hunne corpsen te be geven, voorzien van al dc voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen hij hun vertrek met groot verlof medegenomenalsmede van hunne verlof passen en zakboekjes dat zjj daartoe de gemeente zoo tijdig en in dier voege moeten verlaten, dal zij, zooveel mogelijk gebruik makende van de gewone versnelde midde len van vervoer (spoortrein en stoomboot), op den bepaalden dag vóór 4 uren des namiddags bij hun bataillon aankomen; dat de miliciens, die meer dan dertig mijlen moeten afleggen, van het gewone reisgeld tot aan de plaats van bestemming zullen worden voorzien, tot de uitbetaling waarvan ter Secretarie zal worden gevaceerd op Maandag en Dingsdag 18 en 19 Jul ijvan 's voonniddags 10 tot's namiddags 3 uren dat zij die door ziekte verhinderd mogten worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komenvan die omstandigheidonder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, onverwjjld keunis behooren te geven ter plaatselijke Secretarie; en eindelijk, dat, ter voorkoming van misverstand, een nominaticvestaal van al de miliciens-verlofgangers welke in deze oproeping begrepen zijn zal worden aangeplakt en zoo algemeen mogelijk verspreid. Eq ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwen den, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidschc Courant. De Burgemeester voornoemd, Leides, 16 Julij 1870. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 16 Julij. Men meldt ons heden uit 'silage: Al de ligtingen der nationale militie zjjn tegen den 20s,c" dezer opgeroepen. Al de corpsen moeten zich marschvaardig houden. Het voornemen beslaatde troepen naar de grenzen te zendenom 'stands onzijdigheid te handhaven. De tweede kamer zal heden bijeengeroepen worden. Z. M. de koning wordt spoedig van het Loo in de residentie terugverwacht. Het gerucht dat Pruissen ons troepen tot handhaving onzer neutraliteit zou hebben aangeboden (door het li. D. medegedeeld) is ongegrond. -- De binnenlandsche telegraafdienst is, ten gevolge der tegenwoordige omstandighedendermate met depêches overladen dat het Rijkstelegraafkan toor te 's üage zich verpligt heeft gezien ten 2 uur het volgende aan te plakken »Ten gevolge van ophooping, worden alle aangeboden telegrammen per post verzonden." Uithoofde het alhier in bezetting liggende 4,,c reg. infanterie zich gereed moet houden tot vertrek, zal, naar wij vernemen, de dierisld. schutterij reeds heden avond de wacht betrekken. De Staatscourant deelt mede: «Bij de ernstige verwikkelingen tusschen twee bevriende naburige mo gendheden heeft 's konings regering aan de verschillende kabinetten doen weten, dat zij, mogt er een oorlog uitbreken, besloten heeft eene strikte neutraliteit aan te nemen en te handhaven. Bij kon. besluit van 14 Juljj jl. zijn op nieuw tol hoogheemraden van Rijnland benoemd de hh. J. van der Dreggen Fz. en S. de Clercq Wz. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd lot hulp onderwijzer 2' kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs le kl. voor jongens J. J. Wijlenburg alhier. Op voorstel van den voorzitter werd overgegaan tot de benoeming van twee tijdelijke leden in de commissie van financiën, ter vervanging Van de afwezige heeren Buys en Lezwyn, ten einde te voorzien in den gang der zaken. Daartoe werden gekozen dc hh. lirantz en Ilartevelt. Eene voordragt lot onderhandsche verpachting van den tol aan het Zijlhek en de Spanjaardsbrug werd goed gekeurd. Alvorens de aan de orde gestelde verordeningen voor het genot van duinwater in behandeling kwamen, rigtte de heer Bijleveld eene vraag tot den voorzitter. Hij had vroeger tot de minderheid in den raad behoort, die het duinwater gratis had willen verstrekkenhet was hem nu niet te doen om op een eerst onlangs genomen besluit terug te komen, maar toch zoude hij gaarne willen welen of, nu het duinwater gedurende eenigen tijd gratis was verstrekt, zich daartegen, zoo als men gevreesd had, werkcljjk bezwaren hadden opgedaanof men had opgemerkt dat er weinig prijs op gesteld werd en dat liet werd vermorst. De voorzitter gaf hierop ten ant woord dat het tegendeel was gebleken; het water werd zeer op prijs gesteld en gecne rockeloozc hand gaf reden tot klagten. De heer Bijleveld vond uit dit antwoord aanleiding om voor te stellen de proefneming alsdan nog voort te zetten en te besluiten tot het onbepaald uitstellen van de behandeling van het concept-raadsbesluit en verordening. De hh. du Rieu en Tollens verklaarden zich tegen dat voorstel. De heer du Rieu had behoord tot de meerderheid, die gemeend had de kosten van het water niet ten laste van al de belastingschuldigen te moeten brengen, en het water werd veel ge bruikt door personen, die niets in de belasting betaalden. De heer Tollens meende dat de betaling een maatstaf aan de hand gaf voor de hoeveelheid water die men noodig had. De heer Hubrccht ondersteunde het voorstel. Het doel was geweest het water te brengen onder het bereik der lagere volksklasse. De heer Cock zag in het voorstel een ajournement van dc be handeling der verordening voor een langen tijd en een terugkomen op het vroeger genomen besluit. De bedoeling was geweest het in praktijk bren gen van het gezonde beginsel, niet over te gaan lot bedeeling wanneer het niet noodig was, en dus moest men de lagere klasse niet gewennen aan het gratis gebruik. De lieer Bijleveld merkte hierop aan, dat, indien men het verstrekken van water bedeeling wilde noemen, er wel degelijk nood zakelijkheid voor die bedeeling bestond. De heer Goudsmit was van mec- ning dat men door het verschaffen van duinwater niet alleen beoogde het belang der drinkers, maar het algemeen belang. Dat algemeen belang vor derde gratis verkrijgbaarstelling, en deze stond gelijk met het kosteloos verschaffen van baden, waarmede men ten doel had de verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand. De heer van Ileukelom zag in het ver schaffen van duinwater slechts eene voortzetting van het leveren van water door de pompen. De heer Krantz verklaarde zich voor het betalen eener zeer geringe vergoeding, die iedereen daarvoor wel mogt overhebben. In stemming gebragt werd het voorstel van den lieer Bijleveld aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Vervolgens werd nog op een adres van J. Bijle veld, houdende verzoek om pensioen, eene afwijzende beschikking genomen, De voorzitter deelde mede dat, naar aanleiding der aangevraagde concessie voor een spoorweg van Leiden op Utrecht eene commissie uit burgemeester en wethouders zich in verbinding had gesteld met concessionarissen en zich tot den minister van binnenl. zaken had gewend, om dezen op het gewigt der zaak opmerkzaam te maken. De minister had zich zeer ingenomen ge.- toond met de zaakwanneer de stukken zouden ingekomen zijn en de waar borgen geleverd waren, zou hij die lijn krachtdadig ondersteunen. Naar wij vernemen is bij den heer burgemeester dezer gemeente nog ingekomenten behoeve der noodlijdenden door den brand te Bodegraven eene som van 5.78%, van eenige leerlingen der tusschcnschool van den heer J Kneppelhout, door bemiddeling van den onderwijzer II. C.L.Mulder, Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 118 lot 131 volwassen personen en 50 tot 55 kinderen. De Bredasche correspondent van het Ilbl. meldt aan genoemd blad dat het berigt omtrent dc plaatsing der kadellen te Gcertruidenberg uit de lucht gegrepen is. Bij de Ned. herv. gemeente te Wilp is tot predikant beroepen ds. de Wolff, pred. te Dalfsen; bij die te Bergambacht d'. Simons, -peed, te Giessea en Rijswijk; bij die te Waddingsveen d\ van Regtercn Altena, pred. te Nichtevecht; bij die te Hilversum d'. Mensc, pred. te Bodegraven; bij die te

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1