LEIDSCHE COURANT. 1870. N\ 165. ZATURDAG 16 JULI J. BINNENLANDSCI1E BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 Julij. Men meldt ons heden uit 's Hage; "De Neder laudsche regering heeft zoowel te Parijs als te Berlijn te kennen gegeven, dat zij, bij onverhooptcn oorlog, de strikste neutraliteit zal in acht nemen. Tot handhaving daarvan, zoo noodig, worden voorbereidende maatregelen genomen. De loopende geruchten nopens eene wijziging ol de aftreding van het ministerie alhier, of de uitgifte van schatkistbillettenzijn geheel onwaar." Onder de telegrammen zal men zien dat Frankrijk reeds den oorlog aan Pruissen verklaard heelt. Velen zullen zeker met genoegen vernemen dat bij gelegenheid van de aanstaande kermis alhier in den schouwburg ecnige voorstellingen zullen ge geven worden door het Ylaamsche tooneelgezelsehap onder directie van den heer Eloy Lemaire, met medewerking van mejufvrouw Becrsmans, waarvan de eerste zal plaats hebben op Dingsdag 26 Julij aanst. Dit tooneelgezel sehap geniet eene zeer goede reputatie en heeft zich vroeger ook hier van eene gunstige zijde doen kennen, zoowel door de degelijkheid der stukken van zijn repertoire als door eene in vele opzigten voortreffelijke uitvoering. Omtrent mejulvrouw Beersmans is het onnoodig hier iets te zeggen, zij was zoowel hier als elders steeds de lievelinge van het publiek. De compagnie van het 4'1' reg. infanterie, die deel heeft genomen aan de schietoefeningen in het kamp van Milligcn, is lieden alhier teruggekeerd; door de muziek van het regiment werd zij even buiten de stad opgewacht en naar de kazerne geleid. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de openbare examens van lien, die eene acte van bevoegdheid als leerling-apotheker wensehen te verkrijgen, een aanvang zullen nemen: te 's llertogenbosch op 26 Julij e. k., te Amsterdam op 18 Julij e. k. De Staatscourant bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1870/71 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. De lessen vangen aan op Dingsdag 6 September. Op den 12den dezer werd te Voorschoten eene vergadering gehouden, van de heeren Steengracht van Duivenvoorde, Sluiter (predikant), Bongaerts (pastoor), Treub (burgemeester) en de drie heeren geneeskundigen, waarin besloten werd tot oprigting van een ziekenfonds voor den mingegocden stand. Het daarvoor vastgestelde reglement berust geheel op het beginsel van zich zelf te helpen, met behoud van volkomen vrijheid in de keuze van een der drie heereu geneeskundigen. De vier eerstgenoemde heeren met den heer P. Uooymans verklaarden zich bereid het bestuur op zicli te nemen. Tc Moordrecht had eergisteren middag een treurig voorval plaats. Een vijftal jongelieden ging in den IJssel zwemmen; een hunner, sedert cenigc dagen in de gemeente gelogeerd, na eenigen tijd goed gezwommen te heb ben, scheen, naar het oordeel der anderen, te duiken; doch spoedig bleek dat hij in de diepte verdwenen was. Ondanks alle inspanning was hel den anderen niet mogelijk hem te redden. Van alle zijden kwamen op het hulp geschreeuw vaartuigen toe, die hem spoedig vonden. Al liet mogelijke werd door een geneeskundige nog aangewend om het leven in hem op te wek ken; doch vruchteloos. Z. K. 11. de grootvorst Wladimtr is gisteren op liet paleis het Loo aangekomen om zijne opwachting bij Z. M. den koning te maken. Na af loop van het diner, waarbij zich de muziek van het 4ll<! reg. huzaren uit Deventer liet hooren, vertrok de grootvorst naar Soesldjjk. Laatstleden Dingsdag vierde de hoofdonderwijzer Schuitenmaker te Ven huizen een eigenaardig feest. Het was namelijk op den 12leo Julij 1770, dat zijn grootvader hoofdonderwijzer werd aan de school aldaar, hem volgde zijn zoon op in dezelfde betrekking aan dezelfde school, en gisteren vierde de kleinzoon als hoofdonderwijzer, mede aan die school, het honderdjarige feest, dat bijgewoond werd door onderscheidene onderwijzers van daar en uit den omtrek. Men meldt van Dalfscn dat men dezer dagen daar een groot hert heeft zien ronddwalen. Men is er echter niet in geslaagd het te bemagtigen. Te Deventer werd eergisteren eene hoeveelheid bedorven en aan eene ziekte gestorven varkens en kalveren in beslag genomen. Dit vleescli werd uit eene andere gemeente ingevoerd. Later werd eene hoeveelheid van dit vleescli als onbeheerd op de straat gevonden. Tegen den invoerder is pro cesverbaal begraven. Voor van Breda opgemaakt, en het vleesch is op last der justitie in een kuil de arrond.-regtbank te Arnhem stond eergisteren te regt zekere die zich door verminking ongeschikt had gemaakt voor de mili taire dienst, door afhakking van een stuk van den wijsvinger van de reg- terhand. Hij was dit jaar in de loting gevallen. Daar er geene verschoo- nende omstandigheden aanwezig wareneischle het openb. ministerie eene gevangenisstraf van 3 jaren. Dingsdag aanst. zal de uitspraak plaats hebben. In de laatste zitting van de algemeene vergadering der Ned. maat schappij ter bevordering van nijverheid, te Tilburg, zijn gekozen tot direc teuren (in de plaats van de aftredende heeren prof. van der Boon Mescli, van Oordt en Smit van Gelder) de heeren dr. A. Vrolik, A. P. Lcdebocr en J. P. A. Francois. Tot voorzitter werd gekozen de heer dr. A. Vrolik. In 1871 zal de maatschappij hare algèmcene vergadering te Haarlem houden. Te Breda is het muziekcorps der schutterij dezer dagen, wegens bij herhaling beloonde onverschilligheid enz.door den majoor-commandant tijde lijk opgeheven. De kapelmeester is ontslagen en aan de schulterpligtige muziekanten zijn wapens uitgereikt gewordenten einde hun verderen dienst tijd bij de schutterij te volbrengen, liet corps officieren schijnt echter met een en ander niet volkomen in te stemmen; althans, naar men verneemt, hebben de officieren, in een daartoe gehouden bijeenkomst, met algemeene stemmen besloten, aan den majoor-commandant te kennen te geven, dat zij, hoewel den genomen maatregel eerbiedigende, liever eene onvoorwaar delijke ontbinding van hun tegenwoordig muziekcorps hadden gezien. Berigten uit Paramaribo van 18 Junij melden o. a. het volgende.- Van de buitenbezittingen verneemt mendal de gezondheidstoestand te Nickerie voldoende en het weder voor de veldgewassen uitmuntend was. Van Barba dos werden 56 immigranten, 32 arbeiders en 24 kinderen aangebragt; de arbeiders hebben voor 3 jaren werkovercenkomsten gesloten. Uit Coronie meldt men, dat de afwisselende weersgesteldheid, met regen, zeer gunstig was voor de riet- en katoenvelden. Op vele katoen-plantages was men aan het inzamelen van den napluk, die vrij voordeelig uitviel Dezer dagen zijn op de plantage Liberie tussciien de Cliinesche werklieden en hunnen commissaris oneenigheden ontslaan, ten gevolge waarvan een vijftal der eersten herwaarts zijn overgebragt, terwijl eenige policie achtergelaten is om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Uit Curasao meldt men, mede van 18 Junij: De lijdingen uit Venezuela luiden, dat de federalen meer en meer de bovenhand krijgen; Barcelona is den lOJen dezer door hunne tegenpartij ontruimd en daarna door de fede ralen bezet, die bovendien twee oorlogsschoeners der tegenparij hadden bemagtigd. Van hier zijn den 11ll,n vertrokken het stoomschip Kijkduin, kontman- datit. kapt.-luit. 11. E. Bunnik, met drie schoeners onder zjjner bescherming, ten einde de Nederlandsche onderdanen, die zich in Coro bevinden en ver langen mogtcn naar dit eiland over te komen gelegenheid daartoe te geven. Thans zien het licht de voorloopige verslagen van de commissiën van rap porteurs der eerste kamer over de wets-ontwerpen1°. tot nadere regeling der suikercultuur, 2". lot afschaffing der doodstraf, 3». bepalingen omtrent den accijns op den wijn, en 4". lot regeling van het veeartsenijkundig staatsloezigt en de vcearlsenijkundige policie Bij de overweging van het wets-ontwerp lot nadere regeling der suiker cultuur in de afdeelingen werd door eenige leden voorop gesteld, dat rege ling bij de wet van de op hoog gezag ingevoerde suikercultuur naar hunne mecning noodzakelijk is. De suikerindustrie op Java verkeert sedert tal van jaren in een toestand van onzekerheidwelke dien belangrijken tak van nijverheid zeer ernstig met ondergang bedreigt. Geen proef tot rege ling is tot nog toe gelukt, omdat, naar het oordcel van sommigen, men te veel zijne toevlugt gezocht heeft in maatregelen van algemeene toepassing, terwijl overeenkomsten met iederen ondernemer eener suikerfabriek afzonderlijk gevorderd wordenmaar welke ook de oorzaken van vroegere mislukking mogen geweest zijnbij de onhoudbaarheid van den tegenwoordigen toestand zagen die leden nu geen anderen weg geopend dan die van regeling bij de wet; want zonder de oogen te' sluiten voor de gebreken dezer wet, voor hetgeen zij anders geregeld zonden wensehenzonder voorbij te zien de groote vrijheid ook nu nog aan het Indisch bestuur bij de uitvoering der wet gelaten, oordeelden die leden, dat alleen eene regeling bij de wet tot stabiliteit en mitsdien tot behoud der suikerindustrie op Java leiden kan. Omtrent de wijze, waarop nu de op hoog gezag ingevoerde suikercultuur

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1