HUITliNLA.N'DSCHIi BKIUGTKN. heide achter Jagtlust, te marcheren, en aldaar veldmanoeuvres uit te voe ren de overste liet echter de soldaten gedurende de heen- en teriigmarsch verschillende exercitiën uitvoerenWoensdag morgen ten 3 ure had weder dezelfde stille wekking plaats en marcheerden de troepen, ten 4 ure, naar de Zeislerheide, ten einde aldaar in het vuur vooronderstellingen te maken, waartoe ieder soldaat 25 losse patronen ontvangen had. Beide dagen kwa men de troepen ongeveer te 11% ure in het garnizoen terug, na 7 uren achtereen onder de wapenen te zijn geweest; ofschoon de warmte die velddienst juist niet aangenaam maakt, is het een nuttige en goede oefening voor den soldaat. Te Wageningenheeft zich eene commissie gevormdwelke in eene circulaire de financiële ondersteuning der betrokken gemeenten vraagt voor eene spoorweglijn van Arnhem over Oosterbeck, Doorwerth, Renkum, Wa geningen, Rhencn, Amerongen, Wijk bij Duurstede, Nederlangbrock, Colhen, Houten, Schalkwijk naar Utrecht, ten einde op deze wijze het Zuider- en Noordernel der staatsspoorwegen zoowel in het belang van hel rijk als van de exploitatie-maatschappij te vereenigen. Betredende het ongeluk te Veessen, tijdens het onweder op Zaturdag II. wordt aan de Arnh. C. nog gemeld: De bliksem sloeg in eene hooimijt naast de woning van Uendrikus Mulder te Veessen. Deze, ziende dal het hooi vlam vatte, beklom de mijt, terwijl hem door den zoon der weduwe Maten een emmer water tol blussching werd aangereikt; terwijl hij den inhoud op liet brandende hooi uitstortte, werd de ruim 70-jarige Mulder door een volgenden bliksemstraal gelrolTeii, waardoor hij onmiddellijk ge dood werdMalen stortte mede bewusteloos neder en werd welligt min of meer getroffen, doch geheel door schrik verlamd; men vermoedt echter, dat hij geheel zal herstellen. Tc Doesborgh begaf zich Zaturdag 11.onmiddellijk na het zware onwe der, c,en soldaat-plaatsvervanger te water in den IJsseï om te baden met twee makkers. De plaats is bekend als zeer gevaarlijk. De man zonk naar de diepte en werd niet meer gezien. In plaats van te trachten hulp te bicden of alarm te makenkozen de twee makkers het hazenpadnadat zij met de meeste koelbloedigheid zich meester hadden gemaakt van het geld hetwelk de ongelukkige op zak had. Des Zondags werden de kleederen gevonden en bij hel verhoor bekenden zijne makkers wat er was voor gevallen. Bij de voortzetting van de algemcene vergadering der maatschappij tot bevordering van nijverheid, te Tilburg, is door den directeur van Oordt ver slag uitgebragt van het onderzoek wegens de bezwaren der Nederl. visscherij tegen de tractaten met het buitenland. Daaruit bleek dat het traclaat met Frankrijk eerst in 1877 kan worden herzien, maar dit tractaat Iaat op grond van een zijner artikelen wijzigingen toe: hel is de vraag of men deze nu zal uitlokken bij onze regering. De inkomende reglen op enkele artike len gelijken op verbod van invoer wegens haar hoog bedrag, en het trac taat is geheel gegrond op bescherming der Fransche visscherij. Er is daar nicls aan te veranderen, dan zich te plaatsen naast en niet tegenover Frank rijk, en te beproeven aan te toonen, dat liet loslaten van die bescherming ï'cgtstrceks is in het belang van Frankrijk zelf. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van directeuren, dat de maatschappij zich zal wenden tot de regering en als hare mcening zal mededcclcn het wenschelijkedat Frankrijk worde bekend gemaakt met de heilrijke gevolgen van onzen han del; en dat te dien einde naar Frankrijk worde afgevaardigd niet een ge woon diplomaat, maar een bekwaam staathuishoudkundige en een kundig, in het visschersvak ervaren mail. Betrekkelijk den arbeid van kinderen in fabrieken, werd met 158 legen 103 stemmen aangenomen de conclusie van het volgende praeadvies: De maatschappij zal a. de regering vragen om zoo spoedig mogelijk dit punt wettig te regelen, en b. aan de departementen opdragen mede te helpen tot liaanwkeurige appreciatie van den bestaanden toestand, die dringend verbe tering cischt; en door zamenbrengiug van fabrikanten en bazen en bespre king met hen, op tc wekken tot hel nemen van behoorlijke middelen op den weg die lol vooruitgang leidt. Ten opzigle van het voorstel om de aanbesteding van kleedingbehoeflcn voor liet leger zonder onderscheid geheel aan de openbare concurrentie ovet te geven, werd in het praeadvies van directeuren geconcludeerd bij de rege ring aan te vragen bij de leveringen voor het leger zooveel mogelijk de belangen der Nederlamlsche industie in het oog te honden. De vergadering heelt zich met het voorstel verecnigdna aanneming van een amendement om in plaats van «zonder onderscheid" tc stellen «zooveel mogelijk." Omtrent prijsvraag 592, koppelschroeven voor buizen (slangbrandspuilen), werd het praeadvies namens directeuren, voorgelezen door den directeur von Baumhauer. Acht inzendingen waren ingekomen. Directeuren raadden in overleg met de geraadpleegde departementen aanaan de inzending on der het motto «brandspuit" toe te kennen de zilveren medaille, en aan de inzending met de spreuk «Ilominis labor prima virtus" de premie van 25. Bij opening van het ingezonden billet bleek dat dc zilveren medaille was behaald door den keer Pasteur te Rotterdamen dc premie door den heer lloven te 's Gravcnhage. Aan directeuren werd opgedragen een naauwkeurig onderzoek in te stellen of de heer W. Hoven de fabrikant is van zijne inzending; zijne bekrooning is dus eene voorwaardelijke. De werkzaamheden van de vergadering hebben zooveel lijd gevorderd dal die voor het houden van het congres bepaald zeer is ingekrompen. Men meldt uit Maastricht: Het aanzienlijke bankierhuis Malhieu Tie- lens alhier heelt voorloopig alle betalingen gestaakt. Deze lijding veroor zaakt hier algemeenc opschudding, daar men sedert de vlugt van de Gcbr. Grahay voor het ergste beducht is. Wij kunnen echter mcdedeelen, dat ge meld huis spoedig weder èer aan zijne zaken zal kunnen doen. Hel Vade-.la..d heeft heden morgen 'nel volgende bulletin uil gegeven (part. te!.): Berlijn, 14 Julij. Dc locstand is op dit oogcublik dus: Frankrijk weigert genoegen le nemen met het intrekken van de candidal uur door prins Leo pold von llohenzollern. liet eischt, dat de koning van Pruissen de candi- datuur zal desavoueerenniet als hoofd van het huis llohenzollern, maar als Pruissisch souverein. Koning Wilhelm weigert echter aan dien eisch toe te geven De locstand blijft nog altijd zorgwekkend; zelfs beweert men dat Frankrijk eene andere quaestic zal opwerpen, indien koning Wilhelm eindigde met toe te geven aan de laatste vordering. 's GRAVENHAGE14 Julij. Bij kon. besluit van 12 dezer is tot lid van dc algemecne rekenkamer, in plaats van den heer C. II. T. baron Nahuys, benoemd dc heer W. A. van Rees, gepensioneerd majoor titulair van het Indisch leger. De lieer W. H. Taxon is erkend en toegelaten als consul der Ver eenigde Staten van Amerika op Curacao. Door Z. M. is benoemd tot rector manificus aan dc hoogeschool te Groningen, voor het akadeiniejaar 1870/71, de hoogleeraar dr. R. Rosenstein, - Tot griffier bij het kantongeregt tc Wijk bij Duurstede is benoemd de heer mr. J. G. A. van Zjjstadvocaat te Utrecht; voorts is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. R. W. J. Ketjcn, als notaris te Doesborgh. Tot schoolopziener in het achtste schooldistrict der provincie Friesland is benoemd de lieer mr. J. J. Bolman, te Sneek. De luit. ter zee le kl. J. M. L. A. P. Wirix wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onder-equipagemeester der marine bij 'srijks werf te Willemsoord, op non-activiteit gesteld en vervangen dom den luit. ter zee le kl. T. C. Gobée. Bij beschikking van den minister van financiën zijn de klerken bij den rijkslelegraaph 11. Siebkes en 11. P. G. Munninkhuizcn, opium verzoek, eervol ontslagen. In de zitting der provinciale staten van heden is door den voorzitter mededeeling gedaan van eene missive van gedep. staten aan de vergadering met betrekking tot het verhoogd subsidie voor de Gouwekaden ten geleide van een onlwerp-besluit tot wijziging der prov. begrooting voor 1870. Deze missive zal aan dc orde gesteld worden na afloop van de behandeling der reeds aan de orde gestelde onderwerpen. Ook werd door den voorzitter aan de vergadering kennis gegeven, dat hij heeft ontvangen een brief van den commissaris des konings van Utrecht, met mededeeling, dat het reglement voor het hoogheemraadschap Amslellaml door dc prov. staten van Utrecht met vier wijzigingen is aangenomen. De conclusie van het rapport der commissie, in wier handen op nieuw waren gesteld dc adressen van de raden der gemeenten Zoctcrmeer en Zeg waard om dc noodige maatregelen te nemen ter bevordering van het spoe dig lot stand komen van grindwegen onder de gemeenten Pijnacker, ISIeis- wijk, Berkel enz., strekkende cm het antwoord op de vraag van de hoe grootheid van het subsidie aan te houden tot de najaars-vergadering, werd goedgekeurd. De conclusie van het rapport op het adres van de gemeente Alkcmade om een subsidie voor den weg in die gemeente, strekkende tol afwijzing van dal verzoek, als betreffende een zuiver lokaal belang, werd goedgekeurd. De conclusie van het rapport op liet verzoek om een subsidit van ƒ2000 'sjaars van het bestuur der ambachtsschool te Rotterdam, strek kende tot inwilliging van dat verzoek, omdat het geldt eene nuttige, veel bezochte inrigting te bevorderen, werd aangenomen met 55 tegen 6 stem men. De aangevraagde subsidie ter verbetering van de haven van Middel- harnis werd toegestaan, ten bedrage van 40000. Voorts werd nog dt begrooting voor het volgende dienstjaar aangenomen. De vergadering werd daarop door den voorzitter in naam des konings gesloten. - Gisteren meldde zich zeker persoon, T. II., uit deze stad, bij hel bur gerlijk armbestuur aan, om, uit hoofde van ziekte, in het burger gasthuis te worden opgenomen. Na onderzoek heeft dat bestuur geoordeelddal daartoe geen termen bestonden en alzoo het verzoek afgewezen. Heden morgen heeft T. II. dat verzoek herhaald en toen liet 'op nieuw werd afge wezen, bragl hij den lieer V., armen-opzigter, door naar het hoofd werpen van steenen, eene zware verwonding toe, die van bedenkelijke! aard moet zijn. De dader is voorloopig in hechtenis. BELGIË BRUSSEL, 13 Julij. De minister van binnenl. zaken heeft aan de gouverneurs der provin ciën eene circulaire ter zake der verkiezingen gezonden, waarin hij hun q het nadrukkelijkst aanbeveelt, zich van elke officiële pressie op dc kiezers tc onthouden, en er voor te zorgen, dat hunne ondergeschikte beambten dt vrijheid der verkiezingen evenmin belemmeren. - Alhier is overleden de in 1780 te Ath geb'oren luitenant-kolonel Cliar les Patoux, die, als eenvoudig fuselier in dienst getreden, eene reeks van! veldtogten der Fransche republiek en van het eerste keizerrijk heeft mede- gemaakt en in 1815 in Nederlandsclie dienst is getreden Rij hel uitbreken van de omwenteling van 1830 was hij kapitein bij het 34c bat. infanten: nationale militie. Door de Belgische regering werd hij terstond tot majoor! en in 1862 tot luit.-kolonel bevorderd. Door een gewezen veldwachter, zekeren Timmermans, zijn te Sta-! broeck, nabij Antwerpen, twee pistoolschoten gelost op den burgemeester: Vandermolen. Een der kogels heeft dien heer aan de dij verwond, de ander is onder den arm doorgegaan. Terwijl T. zijn wapen weder trachtte te laden, werd hij door de gendarmerie aangehouden. De aanleiding tot de misdaad zou daarin te zoeken zijn, dat de burgemeester geweigerd had, T- in zijn post tc herstellen. ENGELAND. LONDEN, 13 Julij. Men verneemt dal de prins van Wallis heeft afgezien van zijne reis

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2