LMDSCJIE COURANT. VRIJDAG 15 JULIJ. 1870. N\ 164. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco 'p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1GTEJN. SCUL TTERÏÏJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tc weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 111,011 April 1827 Staatsblad Si0. 17), benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Vrijdag den 22s"'0 Ju lij aanstaande's namiddags te half zes. En worden dienvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanige», welke aan de loling van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn konten wonen en gebo ren zijn in de jaren 1836 tot 1844 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- j meencn tc hebben 4'. degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij regtop vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataillon om ligchaauisgehrekeu tijdelijk zijn vrijgesteld en 5°. degenen die, volgens art. 3. L. en M. der M etals tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop hovcngemcldcn dagal ware het, dat bij hen geen oproepings-billet was ontvangen, ten einde over de im'edicnde reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28slc0 Junij 1828 (Staats blad N°. 42), voor zoo verre zij dienslpligtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsehe Courant argekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. D. RRANDELERBurgemeester. Leiden14 Julij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINN EN LA N DSC 11E BEI UGTEN. LEIDEN, 14 Julij. In de lieden gehouden vergadering van slcmgeregtigde deelhebbers der Nederl. handelmaatschappij van het kiescollegic Leiden is als commissaris op nieuw gekozen de heer P. I. de Fremery, en als plaatsvervangend commis saris de lieer It. F. Krantz. In weerwil van de ijverigste bemoeijingen der autoriteiten is het nog niet tnogen gelukken eenig spoor te ontdekken van den verdwenen veld wachter van Zanten. De Korte Vliet en de daarop uitkomende watering zijn met zorg afgevischt en het hout in den omtrek is met honden door zocht, maar zonder gevolg. Al het mogelijke wordt beproefd om in deze zaak eenig licht te verkrijgen. Men meldt ons uit 'silage, dat de miliciens behoorende tot de ligting van 1869, die morgen met onbepaald verlof huiswaarts zouden kceren, voorloopig in dienst zullen blijven. Morgen ochtend verlaten de troepen het kamp bij Milligcn, waarna liet zal worden opgebroken, terwijl een groot gedeelte van het kamp-ma terieel naar het weerbaarheids-kamp op de Wiessclschc-heide zal worden overgebragt, om aldaar weder gebruikt te worden. Gocdgeladen schuiten met aardbeziën komen uit omliggende ge meenten gaandeweg door de stad, om de duizenden potten van deze, dit jaar overvloedige en uitmuntende vruchten naar verschillende markten tc brengen, terwijl zwaar geladen schuiten met kersen uit andere oorden de stad van den overvloedigcn pluk komen verrijken. Bij den verkoop in het groot, wordt met den prijs der laatste vrucht schier gespot. 's Rijks middelen hebben over de zes eerste maanden van dit jaar op- gebragt 36,290,8G5.2Gzijnde G90,840.05% meer dan in dat tijdvak van 1869. De raming bedroeg 36,049,706.50. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, bij besluiten van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië van 4 Aug. en 2 Sept. I860 benoemd tol het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, voor hel jaar I860, ingediend aan den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië. Voor het examen A hadden zich aangemeld 27 candi date!), voor examen B 4 en voor examen A en 11 3. Van de candidatcn voor examen A alleen hebben zich drie, van die voor A en B twee terugge trokken, terwijl gedurende den loop van het examen nog twee candidatcn voor A en twee voor B, van welke laatslen een, die zich voor A en B had aangemeld en in A geslaagd was, door ziekte verhinderd werden liet examen ten einde te brengen. De uitslag is geweest, dat van de 23 ten einde ge- bragte examens A 12 zijn voldoende gekeurd en mitsdien 11 candidaten zijn afgewezen, en van de drie examens B een voldoende en twee onvoldoende zijn bevonden. Voldoend examen werd afgelegd: examen A. C. O. van (lei- PlasM. J. H. Lantzius, C. D. A. Monod de Froidcville, L. T. Maijcr, AV. E. de Buck, E. Sieburg, II. J. A. van Blommesteyn, J. L. Spenglcr, G. A. llömer, A. D. T. T. Boutmy, G. Roessingh van Iterson, K. E. C. Groen. Examen B, G. A. Scherer. Naar men verneemt, zijn van de vier leden der commissie, door de synode benoemd om te rapporteren over de voorloopig aangenomen ampliatie in art. 14 1". regl. voor de kerkeraden (doopsformule), drie bepaald tegen het verpliglend maken dier doopsformule. Umlrcnl het vierde lid verkeert men nog in het onzekere. Be commissie heeft gemeend, de prealable quacs- tie omtrent art. 62 alg. regl. door de vergadering te moeien doen uitma ken. alvorens haar arbeid tc kunnen beginnen, llaar rapport, strekkende om te doen beslissen, dal de synode bevoegd is het voorloopig aangenomen concept lot aanvulling van art. 14 1°. regl. voor de kerkeraden ter zijde tc leggenen alzoo niet gebonden is aan liet besluit van de synode des vorigen jaarsis (tegen het advies van prof. Doedes) met algemeenc stemmen aan genomen. Aan de maatschappij van weldadigheid werd onlangs door wijlen mev. II. J. Rulach, wed. II. van YVingerde, overleden te Rotterdam, een legaat vermaakt groot ƒ2000, en dezer dagen ontving het bestuur dier maatschappij van het afdeelings-bestuur te 'sGravenhage het bcrigt, dat door wijlen den heer m'. F. L. Cerlon, overleden te 'sGravenhage, aan de maatschappij is vermaakt een legaat groot ƒ1000, waarvan liet vruchtgebruik verblijft aan de weduwe van den erllaler. Door de brandwaarborg-maatschappijopgerigt te Locnen a. d. Vecht, thans gevestigd te Amsterdam, en door de maatschappij «de Vereeniging, mede aldaar gevestigdonder directie van den heer 11. van Veerenis te Bodegraven, wegens vergoeding van schade, ƒ165,000 uitbetaald. Onder Noordwijkerhout zijn bij het onweder, dat Zaturdag 11. woedde, twee jonge paarden door den bliksem doodgeslagen. Te V'laardingen is in eene op Maandag avond gehouden bijeenkomst van reeders het voor en tegen van het tot stand brengen eencr verlengde jagerij, op den voel als in het vorige jaar, besproken: de zaak leidde niet tot een voor de meesten gewenscht einde. Enkelen hadden bezwaren tegen de uitoefening, waardoor weder anderen, die eerst voor de zaak waren, zich ook terugtrokken. Vijf reeders evenwel, met te zamen 14 schepen, aange moedigd door dc in het vorig jaar verkregen uikomst, zullen een schip als jager uitrustenom de eventueele vangst van deze vloot over tc brengen. Tc Rotterdam is Dingsdag avond het kolossale clipper-fregatschip Voor lichter ledig liggende aan de Willemskade nabij het Yachtclubgcboiuv, naar de binnenzijde geheel overgeslagen. Be groote ra, welke aan den wal in den grond geboord is, heeft aan het schip nog ecnigen steun gegeven. Van dc daarop aanwezigen heeft niemand eenig letsel bekomen, noch iemand aan wal; er was sprake van het vermissen van een kleinen jongen, die aan boord werkzaam was, doch men veronderstelt, dat hij reeds naar huis was gegaan. Dezer dagen is te Amsterdam eene bijeenkomst gehoudendie door ongeveer 250 personenmeest werkliedenis bijgewoonden waarin gehan deld is over de wenschelijkheid der invoering van het algemeene slemregt. De bijeenkomst werd geleid door den heer II. Gerhard. De lieer Roesgcu von Floss heeft eene redevoering gehouden, waarin hij dc meening, dat de regtcn van den werkman hier tc lande worden verkort, uiteenzette. Nog werd door eenige andere sprekers liet woord gevoerd, en o. a. door den heer Glaser, die betoogde dat liet vooralsnog geen tijd is om het algemeenc stem- regt in te voeren, maar dat de maatschappelijke toestand thans wel verla ging van den census toelaat. Ten slotte werd verzocht, dat alleen zij, die tot eene op te rigten vereeniging «het algemeene stemregt" wenschen toe te tredenin het lokaal zouden blijven. Aan dit verzoek werd voldaanen ongeveer 60 personen bleven over, die nader zullen worden opgeroepen, ten einde de bedoelde vereeniging tot stand tc brengen. Men meldt uit Utrecht: Dingsdag morgen ten 3 ure liet de luit.-ko lonel dc Jongh van Rodenburgkommandant van de alhier in garnizoen liggende troepen van het 8= rcg. infanterie, de manschappen zeer stil wek ken, ten einde, na eerst kolïij en brood gebruikt tc hebben, aan te treden, om vervolgens ten 4 ure, zonder liet minste teeken van leven, naar de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1