PEK TELEGRAAF. AI) VERTEN TI EN. vertegenwoordigerbestuurder of opziener door nalatigheid ia zijne dienst den dood of de verwonding van eenen persoon veroorzaakt, aansprakelijk is voor de daardoor le weeg gebragle schade. De 100,000 lit. die nog moesten betaald worden voor den aankoop! van het gebouw bestemd lot bondsminisleric voor oorlog en marine, zijn dezer dagen uit de bondskas aan den verkooper uitbetaald, in weerwil dat de rijksdag onlangs geweigerd had dien post goed te keuren. Van dal vo tum van den rijksdag heeft de regering dus geen notitie genomen. Te Gross-Gerau hebben in den nacht van 4 op 5 Julij weder hevige aardschuddingen plaats gehad. Vergezeld van een vreeselijk gebulder werd dc oppervlakte der aarde geschud alsof de uitgestrekte vallei een reusach tige wieg was. Dc ontsteltenis was algemeen. -- Op 3 Junij heeft te Warschau iu Tegenwoordigheid van den keizer Alexander en van den aartshertog Albrecht van Oostenrijk de plegtige onthulling plaats gehad van liet aldaar Ier eerc van den veldmaarschalk Paskiewilz geslichte gcdcnklceken. 008TKNR I.I li. Dc 1'est her I Joy cl verzekert, dat de in Home verblijvende llongaarschc bisschoppen met de ergste kerkelijke straffen en met de intrekking der be voegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke funcliën bedreigd worden. wanneer zij blijven volharden in hun verzet tegen de onfeilbaarheid. De bisschoppen wensclien de inzigten der regering te lccren kennenalvorens zij een be sluit nemen. Dc IJoyd verwacht, dat de regering geen oogenblik zal dralen, om de bisschoppen tot standvastigheid aan te sporen, zonder te let ten op mogelijke gevolgen. De gansche katholieke bevolking van Hongarije slaat, zegt het blad, aan de zijde der bisschoppen. De gemeenteraad van Graz heeft eenstemmig het voorstel aangenomen, om het ministerie een adres aan te bieden, waarhjj verzocht wordt het dra gen van wapenen aan de soldaten huilen dienst le verbieden. Dc kapelmeester Strauss ligt te Warschau gevaarlijk ziek aan lypluts. Zijn broeder heeft zich van hier naar hem heen begeven en onlangs ge schreven. dat al wat in sommige bladen van eenc mishandeling van zijnen broeder door Russische officieren vermeld wordt geheel verzonnen is. BERLIJN, 7 Julij. Dc Nordd. Zeit.. de verklaring besprekende, door den heer dc Grammont afgelegd, merkt op, dat zij eerst uit diens rede heeft vernomen, dat prins llohenzollern Prims aanbieding van de Spaansche kroon heeft aangenomen. Zij begrijpt niet, hoe Ollivier er toe kwam om van oorlog le spreken, en vraagt met wien oorlog gevoerd zal worden. Met Spanje, omdat het, de onzekerheid moede, zich een koning geven wil? Zulk een oorlog zou onverstandig zijnwant hij zou le voorschijn roepen wat men vermijden wilvermits dan cene vreemde mogendheid over den Spaanschen Iroon zou beschikken. Nog onverstandiger zou het zijn, wanneer Ollivier een oorlog met Duitscliland bedoelt, want de laatste vier jaren hebben bewezen dal dc gedaanteverandering van Duitscliland slechts een nationaal doel beoogt cn dat Pruissen zijne particuliere belangen ondergeschikt maakt aan de nationale behoeften. Wij gclooven, zegt liet blad, de vredelievende ontwikkeling der dingen met gelijk vertrouwen te kunnen te gemoet zien als Ollivier. MADRID, 7 Julij. Dc bci'iglen uit Parijs hebben hier een levendigen indruk gemaakt. De Tiempo kondigt tegen aanst. Zondag ecne groote manifestatie aan tegen de candidatuur van vreemdelingen, onder den kreet: leve Spanje! De regering heeft aan de permanente commissie uit de coites een brief toegezonden van prins Leopold, waarin deze verklaart de kroon te zullen aannemenindien de cortes hem kiezen. EMS, 7 Julij. Dc koning heelt lieden namiddag gewerkt met deii gezant le Parijs, baron Werther, en den geheimen legatieraad Abeken. Baron Wer- tlier blijft cenigc dagen hier. INGEZONDEN. Dc mysterie «Ier nieuwe noniinering en «Ier porse leinen eijferbortljes. Van Nttmcri zijn wij nu gevorderd tot Apocalypsis In uw nomnier loch van 6 Julij lees ik eene officiële kennisgeving van burgemeester en wet houders waarbij zij //doen te weten" dat thans »de nieuwe nommering ge regeld is voor de huizen in de straten" enz. enz. Uit deze openbaring blijkt tweeërlei: 1". dat er cene nieuws nommering beslaat; 2". dat burgemeester cn wethouders zich bevoegd rekenen die nieuwe nommering eigenmagtig te regelen, zonder medewerking van den raad. Deze openbaring echlcr ligt slechls een tipje van liet gordijn op, cn de mysterie blijft cene mysterie. Hoe is die nieuwe nommering? is liet waar, wat hel gerucht zegt, dat elke straat enz. zijn eigene nommering, met 1 beginnende, zal hebben? dat de ecne zijde dc eren cn de overzijde de oneven nommers zal krijgen? is de nieuwe nommering verpligtend, d. i. wordt iemanddie zijn oud hnisnommer laat staanstrafbaar als niet zijn huis nommerend De burgerij heeft niet alleen belangzij heeft regt dit te weten. Waarom maken burgemeester en wethouders van dit alles stadluiisgelicimeu waarom worden de regels der nieuwe nommering en de, de oude nommers vervan gende, nieuwe nommers niet publick gemaakt? Is er in die openbaarmaking gevaar voor dc openbare orde of de goede zeden //Omtrent de volgorde der nommers zal dc noodige aanwijzing oj) het raadhuis worden gedaan"zeggen burgemeester en wethouders. Maar, mijn heer de redacteur, ik ben met mijn oud hnisnommer best te vrede; er be staat voor mij geen enkel motief naar het stadhuis te wandelen om daar aanwijzing te vragen van het nieuwe nonimer dal burg. en well), mij toe gedacht hebben. Als ik le huis blijf wordt mij geene //aanwijzing" gedaan, en nu zou ik gaarne weten: 1» welke risico ik door mijn niet op het stadhuis komen loop? 2° welke straf ik mij daardoor op den hals haai? en 3° of burg. en welh. bevoegd zijn mij le doen straffen voor het niet opvol gen cener nommering die zij geheim houden en door welke geheimhouding zij de burgers noodzaken uil hunne zaken le loopen om //aanwijzingen" te gaan vragen op het stadhuis? Waarom toch van de menschen al die moeite en last gevergd? waarom niet eenc lijst afgekondigd waarop naast de oude hitisnommers de corresponderende nieuwe nommers slaan? Er is nog meer dat ik wensehte te wetenb, v. of burgemeester en wet houders mij verpliglen willen en verpligten kunnen, voor de nieuwe nom mering porseleinen cijferbordjes (e bezigen? In de burgemeester- en wet- houderlijke openbaring staatdat voor de nieuwe nommering //de porseleinen cijferbordjes verkrijgbaar zijn," maar de vraag is, of hun gebruik verplig- tend is of facultatief? Gesteld dal burg en weth. bevoegd zijn eene nieuwe nommering, naar regels die zij geheim houden, in te voeren, zijn zij óók bevoegd te verordenen, dat ik strafschuldig ben, wanneer ik het nieuwe uommcr op mijn huis laat verwen zonder mij daarvoor een porseleinen cijferbordje aan te schaffen; Alweder aangenomen: 4° dat burg. en weth. bevoegd zijn eene nieuwe nommering in te voeren naar regels die zij geheim houden, en 2". dat zij bevoegd zijn mij te gebieden dat ik niet anders mag noinmeren, dan met een porseleinen cijferbordje, dan komt ten slotte nog de vraag: zijn burg. en weth. bevoegd mij te dwingen dc kosten dier nieuwe nommering, welke lot de publieke dienst der gemeente behoort, uit mijn eigen zak te betalen? cn hier wordt de vraag zeer interessant betalen alle ingezetenen der gemeente de kosten der nommering van hunne respectieve woningen, of is de prijs zóó geregeld, dat de betalenden tevens betalen voor hen die onver mogend zijn om zich porseleinen cijferbordjes aan te schaffen Die vraag is reeds vroeger gedaan, doch de openbaring zwijgt op dit punt, evenals op deze andere vraag, of de leverantie der cijferbordjes al dan niet een monopolie is van de heeren J. L. Crcyghlon (Aalmarkt, 9825) en J. Brevée (Rapenburg, 525—115)? Zoolang die vragen niet officieel beantwoord zijn. blijft niettegenstaande de openbaring of ontdekking van burg. en weth. de mysterie der nieuwe nommering en der porseleinen cijferbordjes eene mysterie. De oorsprong is en blijft even mysterieus als hel gevolg. Bestaat er een onderhandsch con tract met den lieer Crcyghlon (die zich later schijnt geassocieerd te hebben met den heer Brevée)? en ligt hierin de oplossing waarom men, in plaats van de leverantie der porseleinen cijferbordjes aan te besteden, de leidsche burgers zoo dringend aanspoorde toch cijferbordjes bij den heer C. te koo- pen? of is dit ecne loutere welwillende en belangeloozc protectie van de heeren op bet stadhuis? Welke gehoorzame stadskinderen wij ook zijn, wij zijn toch mondig en willen gaarne het waarom der stadsvaderlijke uitnoodigingen en openbarin gen weten. Wij wensclien bepaaldelijk categorisch antwoord le ontvangen op de volgende vragen 1". zijn burg. en weth. bevoegd eigenmagtig eene nieuwe nommering te verordenen 2". moeten dc verordening en regeling der nieuwe nommering niet officieel en volledig aan de burgerij worden bekend gemaakt? 3". zijn burg. cn weth.(en zelfs is dc gemeenteraad) bevoegd, de onkosten voor deze uitgaaf van publieke dienst te brengen ten laste der individuele ingezetenen? en, a fortiori, ten koste van zekere klasse van ingezetenen 4". is het gemeentebestuur bevoegd aan de verpligting der nieuwe nomme ring de verpligtende voorwaarde te verbinden, dat die nommering moet geschieden door middel van porseleinen cijferbordjes? 5". is dat bestuur bevoegd dc burgers te verpligten hunne cijferbordjes alleen te koopen van de heeren J. L. Creyghton en J. Brevée? Zoolang dit niet beantwoord en uitgemaakt is, blijft èn de wettigheid èr. de doeltreffendheid van bet burgemeester-wcthouderlijk besluit zeer twijfelachtig en verdacht cn is bet elkeen geraden, zich niet door de nommerings- cn cijferbordjes-apocalypsis te laten beetnemen. THOMAS, de ongeloovige. Griekscli. Apocalypsiswelk woord zelfs in de gemeene Latijnsche overzetting, en verschelde anderewordt behoudenen betekent ene Openbaring of Ontdelcking van verborge dingen, doch hier wordt het genomen voor eneopenbatinge der dingen, die naar dien tijd zouden geschieden. Noot van den Commentator Getrouwd Leiden, 7 Julij 1870. 11. C. JUTA en /E. C. LISMAN. Bctallen van cene Dochter J. W. W1JTENBURG SÓECKER. Leiden, 8 Juli 1870. lieden overleed le Delft mijn hartelijk gebelde Echtgenoot ZAC11ARIAS ANTONIUS BOOZENDAAI.na eenc langdurige ongesteldheidin den ouder dom van 36 jaren, mij nalatende drie jeugdige kinderen. Leiden, 8 Juli 1870. Wed. ROOZENDAAL, Eenige kennisgeving. gel). Brummelkamp. Dc Ondergeteekende betuigt bij deze haren welgemeenden dank aan allen, die van hunne belangstelling hebben doen blijken bij hel overlijden van haren geliefden Broeder JOAN GEORGE DE VEER. S. M. II. DE VEER, Leiden, G Julij 1870, Wed. Mr. P. F. IIubrecht.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3