PEK TELEGRAAF. «Dij leelé lij lea en. nen an iel, on riet ied; •el# ke nu ssii :n f, iibsi erd tpal Ie® ■mct' üetii Pf al I. rïffii deni iam| slat irzai loof zij» \V0( olkf js 1 iinli VC i os.j oti, elliJ 1 ti 'tisl 1. Jj edat 18» a lid diea •ed. en I •ed. in vi| en, Kr ispo e, a •zak 'S 3! li ree aar n di am in t pat leger, clro- )kke e vr glISl! liiigt aor I sisler «Terstond na den afloop der verkiezingen van 14 Junjj verklaarden de vrienden van het ministerie Frère, dat het bewind nu aan de katholieken toekwam; berekening, niet overtuiging, deed ben dat zeggen; zij dachten dat, zoodra er een katholiek ministerie optrad, al de liberalen zich zouden vereenigen om het omver te werpenen dat alsdan Frère en de zijnen weder op het kussen zouden komen. Welnu, heeren van de doctrinaire bent! dat js eenc misrekening; een katholiek bewind willen wij niet, doch wij zou den het ons getroosten, liever dan u, lieerschzuchtige dwingelanden, weder op liet kussen te brengen." EKCIEL1KD. LONDEN. 6 Julij. De voorstellen der regering omtrent de vorming der plaatselijke school besturen zijn door het lagerhuis bij de verdere behandeling der bill tot uit breiding van het lager onderwijs, met ecnige wijzigingen, aangenomen. In de steden zal die commissie door den sledelijken raad worden benoemd, ten platten lande alsmede in de aan Londen onderhoorige vlekken door de aan- gcslagenen in de plaatselijke belastingen. In die zitting is ook weder ge handeld over de voordragt der regering om de bestuurders, hoogleeraren en gegradueerden der hoogescholen van Oxford en Cambridge greotendeels te ontheffen van de verpligting om het geloof der Anglicaansche kerk te belij den. Deze bill is met geringe wijzigingen lot stand gekomen. De regering beeft in vrij stellige bewoordingen te kennen gegeven dat zij de discussie over hare billhoudende bepalingen tot bevordering der vrijheideerlijkheid en ordelijkheid bij de verkiezingen, lot hel volgende zittingjaar verschui ven zou. Naar men verneemt zal de reeds zoo oude gewoonte van het houden van een vischmaaltijd bij liet sluiten van het parlement afgeschaft worden. Volgens een bij de Times ontvangen lelegraphisch berigt hebben twee stoomschepen, de Er!king en de Diomed, de haven van Woosung verlaten met bestemming naar Engeland. |»e stoomschepen, die geladen zijn met thee van den nieuwen "oogst, zullen den weg door het'Siiez-kanaal nemen. Tc Glasgow zijn bij het aankomen van het stoomschip Ottawa twee broeders, l.eitze genaamd, in hechtenis genomen. In New-York dreven zij een labakshandcl en bedrogen hunne schuhleischers voor 35000 De policie vond hen in het bezit van 32000 in banknoten. Die opligters zullen worden uitgeleverd. Zaturdag II. heeft in verschillende streken des lands een verschrikke lijke orkaan gewoed. De stad Leeds heeft vooral veel geleden. Gedurende een uur viel er hagel en regen, terwijl verschrikkelijke donderslagen elkan der bijna zonder tusschenpoozen opvolgden. De huizen in het laaggelegen gedeelte der stad werden onder water gezet en de straten geleken op rivieren. Een door de Morning Post medegedeeld telegram uit Sicntsin meldt, dat op 21 Junij te Peking een volksoproer tegen de aldaar gevestigde Franschcn is uitgebarstenwaarbij al de Fransche priesters, de barmhartige zusters, de Fransche zaakgelastigde Uochechonart, de consul-generaal van Frankrijk en, waarschijnlijk door een misverstand, ook drie Russen ver moord zyn en de katholieke hoofdkerk in de ascli gelegd is. ERANKRIJ K. PARUS, G Julij. Ofschoon velen hier te lande van gevoelen zijn dat Spanje geheel vrij moet gelaten worden in de keuze van cenen koning, zjjn er niet minder velen die de verheffing der dynastie Ilohenzollern krachtig willen tegen werken. De gedachte, zegt de Ltd. li., dat het vroeg of laat lot cenen oorlog tussehen Frankrijk en Pruissen zal komen, is nog zoo algemeen, dat er natuurlijk gelet wordt op de politieke en militaire omstandigheden, waar onder hy zou kunnen uitbarsten. Intusschen vleit men zich met de hoop dat het Spaansche volk geen genoegen zal nemen met den Pruissischen prins. Dat volk toch zal ongaarne een buitenlander op den troon zien, en mis schien heeft Prim de candidaluur stechts voorgesteld om door eenc misluk king het land nader tol de republiek te brengen. Le Pays zegt: Keizer Napoleon zal voorzeker nooit aan cenen Pruissischen prins veroorloven zich de kroon van Karei V op het hoofd te zetten. Er komt altijd een tijdstip, waarop Frankrijk mag zeggen"ik wil"; het is namelijk da» wanneer het onwedersprekelijk het regt aan zijne zijde heeft en aan Europa kan zeggen: "ik kan." Hetzelfde denkbeeld wordt, wat minder stellig, door In Prcsse, le Frangais en sommige andere dagbladen uitgesproken. De door Print bedoelde candidaal is prins Leopold van Ilohenzollern. geboren in 1835, kolonel in het Pruissische gardecorpsin 18G1 gehuwd met eene Portugeschc prinseszuster van den regerenden koning van Portugal. Bij het wetgevend ligcliaam is door den heer Cocheryondersteund door nog drie leden, eenc interpellatie ingediend betreffende de candidatuur van een prins van Ilohenzollern voor de Spaansche kroon. Volgens la France gaat prins Napoleon eene zeereis ondernemen naar de Noorweegsclte kust. De heer Estancclin heeft van den graaf van Parijs een brief ontvangen, waarin deze hem in de meest vleijende bewoordingen zijn dank betuigt over de wijze, waarop hij de petitie der prinsen heeft verdedigd. Er zijn valsche bankbillettcu van 1000 fr. in omloop. De billetten uitmuntend nagemaakt", zijn kenbaar aan het papier, dat wolligcr is dan van de echte. Ook zijn valsche goudstukken met de beeldtenis vail Napo leon 111 in omloop. Zij gelijken volkomen op de echte, en hun klank is goed. Zij zijn echter ligler. -- Een bankier alhier, zekere" Drye, is voorvlugtig, een tekort nalatende van 2 millioen frs. De onderkoning van Egypte is den 4Jt" dezer van Alexandria: vertrok ken, om den Sultan hel reeds zoo dikwerf aangekondigde bezoek le brengen. ITALIË Te Rome is, onder voorzitterschap van den kardinaal Lttcien Bonaparte, eene commissie van omstreeks 25 prelaten, van verschillende nationaliteiten, gevormd om in hunne dioecesen giften in le zamelen tot herstel van de zware verliezendie het katholicismus door den brand te Pera geleden heeft, waar hel hotel van het apostolische vicariaat, de daarbij behoorendc kerk, het paleis van den Armcnischen patriarch, het seminarie met zijne bibliotheek en drukkerij, een Armenisch vrouwenklooster en verscheidene huizen, die de voornaamste bezitting der gemeente uitmaakten, in de asch zijn gelegd. PRUISSEN. BERLIJN, 6 Julij. Zoowel van den kant der conservative partij als van dien der democra tische partij zjjn thans programma's verschenen voor de verkiezingen. De conservative partij stelt op den voorgrond het onverzwakt instandhouden van de organisatie van het bondsleger, het tegengaan van de overschrijding der parlementaire bevoegdheidvooral bij de behandeling van financiële quaestién en meerdere regcringszorg voor de arbeidende klasse. De demo cratische partij eischt voor het volk het onbeperkt regt van de in- en uit wendige leiding van den staat en wil, zoo lang dat regt niet is toegekend, geene geldmiddelen bewilligen of wets-voordragt goedkeuren. In de oude provinciën en in de westelijke nieuwe deelen des lands is men ijverig werkzaam om de liberale beginselen bij de aanstaande verkie zingen te doen zegevieren; maar door gebrek aan geestkracht bij velen, of te groot vertrouwen in de magt der beginselen, verzuimt men het voor beeld te volgen van beter gedisciplineerde partijen en het vaderland wordt in gevaar gebragt, doordien juist die personen ten slotte worden gekozen, die de politiek voorstaanwaartegen de vooruitgang ademende dagbladen zoo érnstig hebben gewaarschuw d en waardoor men een toestand doet voort duren, die in strijd is met de openbare meening. PARIJS, 6 Julij. In het wetgevend ligchaam heeft de hertog de Gram- mont, in antwoord op de interpellatie van den heer Cochery, verklaard, dat Prim aan den prins van IlohenzoPern de Spaansche kroon aangeboden en dat de prins die aangenomen heeft. De Spaansche natie was daarover nog niet geraadpleegd, en de Fransche regering is niet bekend met de ge voerde onderhandelingen. Bij gevolg wenscht de regering de discussie hier over uit te stellen, daar zij thans toch tot geen resultaat kan leiden. In tusschen zal het in zijne neutrale houding volharden; maar het zal niet dulden dat eene vreemde mogendheid een vorst op den Spaanschen troon plaatst en Frankrijks eer en waardigheid in gevaar brengt. De regering vertrouwt op de wijsheid der Duitsche en op de vriendschap der Spaansche natie, maar wanneer het zich in zijne hoop bedrogen vond, zou het zonder aarzelen en zonder zwakheid zijn pligt doen. De heer Picard verzocht daarop mcdedeeling van alle stukken. De heer Chevandier antwoordde, dat He tijd lot discussie hierover nóg niet gekomen was. De regering kon voor het oogenblik geene andere verklaring afleggen. De heer Cremieux drong er op aandat aan het verlangen van den heer Picard zou voldaan worden. De heer (Jllivier verklaarde zich hiertegen. De heer Cremieux zcide dat er in de verklaring van den hertog de Grammont geene onzekerheid lag om trent de quaestie of de regering vrede of oorlog wilde. Zij wil vrede; zij wil dien met alle kracht voorstaan, maar alleen voor zoover dit met de eer des lands bestaanbaar is. Hij hield zich overtuigd dat deze verklaring tot eene vredelievende oplossing zou leidenwant zoo dikwijls Europa gezien had dal Frankrijk zich standvastig aan zijn wettigen pligt hieldheeft Eu ropa ook nooit aan Frankrijks verlangen tegenstand geboden. De heer Barthelcmy vroeg, in welke qnaliteit Prim de Spaansche kroon aan een Pruissischen prins had aangeboden. De heer Ollivier antwoordde, dat de regering dit niet wist, omdat het met de onderhandelingen, die daarover hebben plaats gehad, niet bekend was. De heer Arago drong ook aan op nadere inlichting, doch de kamer weigerde hem aan te hooren. MADRID, G Julij. De Impartial meldt, dat de ministerraad in de zaak der candidatuur voor den troon eenstemmig is, en dat de regent de hande lingen van Prim en al de ministers heeft goedgekeurd. De cortes zullen den 22"'n dezer bijeenkomenen de verkiezing van een vorst is bepaald tegen 1 Augustus. De minisleriëlen vertrouwen dat op den candidaat 200 stemmen zullen worden uitgebragt. Hij zou alsdan tegen 1 November aankomen. De prins zou alsdan door een Spaansch eskader in eenc Duitsche haven worden afgehaald en hem zou eene civilie lijst van 20 millioen worden toegekend. PARIJS, 7 Julij. De Constitutionnel zegt dat de regering gedaan heeft wat zij moest doen. Zij heeftzegt dit blad"op de kuiperijwelke zij geregtigd was als eene beleediging en eene bedreiging aan te merken, waardiglijk geantwoord: vooreerst aan Pruissen, dat in den waan verkeerde als ware ons geduld eeuwigdurendvervolgens aan Prim, die hoopte met ons le spelen. De candidatuur Ilohenzollern was eenc daad van vijandschap, waarop de waakzame regering letten moest. De vrede van Europa hangt thans af van Pruissen en Spanje. De heden avond ontvangen beriglen geven hoop, dat de Spaansche vaderlandsliefde Pruissen helpen zalom uit de valsche positie ie geraken. Yooits verneemt men, dat denitstekendsleleden der liberale partij in Spanje de manoeuvre van Prim afkeuren. Indien het Spaansche volk uit eigen beweging weigert den koning aan te nemen, dien men aan dit volk wil opdringen, dan zouden wij van Pruissen niets meer le verlangen hebben. De orde zou terngkeerenzonder dat één der drie mo gendheden conecssiën behoefde le doen of le eischen. Vuriglijk wenschen wij deze oplossing." LONDEN, 7 Julij. lie Morning Post gelooft dal de moord te Peking van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3