LEIDSC1IE COURANT. 1870. ff. 158 VRIJDAG 8 JULIJ. STAD S-BER1G TEN. BINNENLA NI )SCI IE BK li If. T E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, llooid van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld vier, op den 4,lfn, 5,lcn en GJ,n dezer maand, invorderbaar ver klaarde kohieren, als: twee van het palenlregt, houdende aanslagen voor de wijken 1, 2, 3 en 4 en twee voor de belasting op hei personeel, hou dende aanslagen voor de wijken 4 en 5, allen over het dienstjaar 1870 en 1871, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Juljj 1870. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 7 Julij. Men leest in de Signale für die musikalische lVelt van 10 Junij, n«. 33: Leiden6 .lilnij. Ofschoon de akademiestad niet tot de groole .'Maatschappij" behoort, heeft toch eenc Zangvereeniging het durven ondernemen groote muziekfeesten te organiseeren. Stout mag men het noemen, dat eene stad, zonder zelfstandig orkest, zelfs zonder genoegzame koorkrachleniets onder neemt, wat voor bovengenoemde groote en over het geheele land ver spreide "Maatschappij" in de laatste jaren eene onmogelijkheid is geworden! Wanneer men echter weet, dat de liefde voor goede muziek te Leiden vrij algemeen is en de smaak te dezen opzigte veel beter dan ergens anders (nomina sunt odiosa). wanneer men de geestdrift kent, waarmede hethoold ran deze muzikale beweging, de heer A. J. Wetrens, bezield is voor Bach, Handel en de overige groote meesters, dan verwondert men zich niet meer en vindt het zelfs zeer natuurlijk, dat 'sGravcnhage, Rotterdam en andere sleden gaarne eenc zaak ondersteunen, die voor Leiden reeds sedert ecnigc jaren eene zaak van eer is geworden. Over het mocijclijke punt voor ieder groot muziekfeest, "het verkrijgen van een goed locaal," heeft men, open hartig gesprokenook hier niet geheel gezegevierdwant ofschoon het 8 veel zegt dat men er in geslaagd is de muziekfeestenin weerwil van orthodoxie en vroom hoofdschudden, in de indrukwekkende St. Pancraskerk te doen vieren (in het kruis was een ruim orchest voor 350 personen opge slagen terwijl er daarenboven nog voor een paar duizend toehoorders plaats was)is de akoustick slecht, of klinkt het misschien tegoed! want hel is mij als iets merkwaardigs voorgekomen dat de solo's, zoowel van de zangers als van het orchestveel beter en duidelijker uitkwamen dan wanneer zich de gansche massa liet hooren. En toch was het koor sterk genoeg bezet: het tekstboekje wijst aan 63 sopranen70 alten43. tenoren en 60 bassen met een orchest van 70 leden. Nemen wij nu aandat onder de zangers en bijzonder onder het dameskoor niet allen werkelijk onder steunen en dat alzoo de harmonische verhouding tusschen hoeveelheid en hoedanigheid ontbrak (zooals dat wel bij de meeste muziekfeesten het geval zijn zal), 200 heb ik toch ook opgemerkt dat onder de sopranen en alten menige dame uit den Haag medezong, die daar slechts als soliste bekend is, gelijk dan ook onder de tenoren en bassen talrijke en bekwame dilettanten, zoo van daar als uit Rotterdam en Haarlem, eigenlijk het werk voltooiden. In het geheel telden dus velen niet mede, die volkomen voor hunne partij berekend warenhet moet bijgevolg aan het locaal lig gen, dat nagenoeg alle kooren zwak en als uit de verte klonken en men zoude de ijverige commissie in bedenking kunnen geven om, wanneer er •nog eens een muziekfeest plaats heeft, ten minste de orchestruimte te over dekken, opdat de klank zich meer kunne concentreren en niet reeds in het gewelf vervlogen zij, alvorens de toehoorders hem opvangen. Ook geloof ik, slat het raadzaam ware het kruis der kerk aan alle kanten en tol boven aan af te sluitenzooals het nu slechts ten deele was geschied. Voor het overige merkte men over hel algemeen op dat alles krachtig voorbereid en ingestudeerd was en wij willen dan ook hier den talentvollen en wakkeren toonkunstenaar, den directeur A. J. Wetrens, vermelden, die zich ten aan zien van deze muziekfeesten zoo hoogst verdienstelijk maakte en het initia tief daartoe genomen heeft. Eere den mandie met geringe hulpmid delen zooveel goeds en schoons mogelijk maakte. En verwierf zich de directeur welverdienden lof, hij vond ook eenen voortreffelijke» steun zoo wel in het koor als in het orchest. Voor dit laatste had de koninklijke residentie wederom hare beste krachten afgestaan, die met bekwame kun stenaars van nabij en van verre, alsook verscheidene verdienstelijke musici en dilettanten uit Leiden zelf, een goed geheel vormden, in alle opzigten geschikt zoowel voor accompagnement als voor het zuiver instrumentale, waarvan dan ook in het bijzonder de D dur-Suite van Bach getuigde. De kroon op het feest zetten echter de solisten en onder dezen reiken wij aan Carl Ilill den cere-palm. In den Elias gaf hij den godsman waardig en ver heven terug. Den tweeden dag bctooverde hij alles door den bewonderens- waardigen klank zijner stem en de gevoelvolle voordragt eener aria uit Kaïn, oratorium van Max Zenger. Het publiek riep met geestdrift den zan ger terug en rustte niet voordat de lieer Hill besloot de aria da capo te zin gen. Op hem volgde dr. Gunzdie, volkomen voor zijne taak berekendzoowel in den Elias (Wjj noemen slechts de aria"So ihr mich von ganzem llerzen suchct") als ook de moeijclijkc solo's uit de Caecilia-Ode van Handel op meesterlijke wijze voordroeg. De dames, en met name mej. Asmann en mej. Weckcrlinuit Dessaudroegen wezenlijk het hare bijom het genot te verlioogen. Van de eerste had men wel is waar wat levendiger en vuri ger voordragt gowcnsclit, maar toch verwierf zij, bijzonder in de werken van Gluck, grooten en welverdienden bijval. Mej. Weckcrlin, hoewel eerst laat uitgenoodigd voor mevr. Bellingrath-Wagner op te treden, die ongeluk kig ziek was geworden, kweet zich zeer goed van hare zware taak. llare schoone slem klonk voortreffelijk door de groote ruimte en ofschoon hier en daar, wat opvatting en uitvoering belrolja een enkelen keer op zuivere intonatie iets was af te dingenzoo willen wij de talentvolle jonge dame toch voor hare komst dank betuigen en te gelijkertijd erkennen, dat zij over hel alge meen eenen zeer gunstigeu indruk op het publiek heeft gemaakt; in ieder geval was het eene veelbelovende zangeres, die men hier hoorde. Dat de geheele kerk bezet was, en de commissie hierin, zoowel als in de tegen woordigheid van onze kunstlievende koningin (den eersten dag uit 's Ilage overgekomen) en van de meeste en beroemdste kunstenaren in Nederland, het schoonste loon voor al hare bemoeijingen vond, zij ten slotte nog ver meld. Ook mag het niet verzwegen worden dat de koningin den president haren dank en hare erkentelijkheid te kennen gaf en dat de burgemeester met den stedelijken raad zich bij eene repetitie op het orchest begaf, om de bcteekenis van liet feest aan te wijzen en hunne sympathie daarmede aan den dag te leggen. De commissaris des konings van Zuidholland heeft aan de liceren bur gemeesters dezer provincie medegedeeld de circulaire van de maatschappij van den landbouw enz. in het arr. Breda, betrekkelijk de genezing van aan longziekte lijdend vee, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, en wel door inwendige toediening van brandewijn. In Frankrijk, gelijk hier te lande, is dat middel met vrucht aangewend. Naar wij vernemen neemt het verbruik van steenkolen met ieder jaar zóó belangrijk toe, dat dit op de prijzen invloed begint te krijgen. Koop lieden hebben althans uit Luik het berigt ontvangendat de ladingen tegen den winter niet op dcnzclfdcn voet zullen kunnen opgevolgd worden. Ter wijl vroeger de schepen aan de Ruhr zonder oponthoud werden bevracht van den gedolven voorraadgebeurt het thans niet zelden dat een aantal schepen lang op elkander moet wachten, omdat de voorraad is uitgeput, ten gevolge waarvan de lading regtstreeks uit de mijnen moet plaats hebben. -- Volgens het Hbl. hebben prins Frederik, prins Hendrik en prinses Marianne, alsmede de burgemeester der hoofdstad, in de kapitaalsvergroo- ting der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen aldaar deelgenomen. Men verneemt ook dat uit den boezem der werklieden van verschillende fabrieken in de hoofdstad ingevolge de uitnoodiging van het bestuur der Vereenigiug "Velen en toch één" eenc som van ƒ3000 is bijeengebragt, tot instandhouding der genoemde fabriek. Te Amsterdam is door de policie een gezelschap, oogenschijnlijk be staande uit Zigeuners, zijnde 2 mannen, 2 vrouwen en 2 kinderen, die 2 beeren, een paard en een ezel bij zich hadden, aangehouden, en vervolgens, als hebbende geen middel van bestaanper Rijnspoorweg naar de grenzen des rijks vervoerd. -- Te Utrecht is gisteren nacht brand ontstaan in eenen schrijnwerkers- winkel in de Stroosleeg, tot blussching waarvan, met de stoomspuit, een achttal gewone spuiten werkzaam zijn geweest. Het perceel is geheel uit gebrand en met moeite heeft men de belendende percelen kinnen beveiligen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1