LËID8CI1E COURANT. 1870. N". 157 DONDERDAG 7 JULIJ. STADS-BERIGTEN. 4 M N N E N L A N DSC H E IJEP.IGTE.N. H De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 w 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. pij De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. pót burgemeester es wethouders vas leiden, Gezien het adres van Tresis Hesdiuk Hulsteys, kastenmaker, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij, ter uitoefening van zijn beroep, ver zoekt om in het pakhuis aan den Ouden Rijn, wijk VII n». 1091 eeue turing te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staats blad n». 19); Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den li"1™ Julij aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. Lïidks, 6 Julij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 0® zijn LEIDEN. 6 Julij. binnen deze gemeente geboren 107 kinderen, In de maand Jun(j y als; 50 zoons en 57 dochters. Overleden 106 personen, als: 14 mannen, 19 U vrouwen, 64 zoons en 69 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 26 huwelijken. De minister van financiën' heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in het jaar 1870 zullen worden aangesteld hoogstens 20adspirant- verificateurs voor de active dienst der directe belastingen enz. Het verge lijkend examen zal in de maand Augustus op nader te bepalen plaats en dagen gehouden worden. De verzoekschriften tot toelating tot het examen ;j moeten uiterlijk op 25 Julij aanst. bij bet dep. van financiën ingekomen zijn. I0j Dc adspiranten moeten tusschen 21 en 2G jaren oud zijn, of, in het geval - voorzien bij art. 31 van het kon. besluit van 20 Mei 1869, tusschen 21 en 30 jaar. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De Staatscourant bevat het verslag aan den minister van binncnl. za- ken van de werkzaamheden, aan het kon. Neder!, meteorologisch instituut toil verrigt van 1 Junij 1869 tot 31 Mei 1870, opgemaakt door den hoofddirec- leur prof. Buys Ballot. 18 Volgens eene door het dep. van financiën openbaar gemaakte vergelij- kende opgave der schepen, waarvoor in de eerste zes maanden van 1809 en I5isl870 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt, beliep 15ft dat getal in de eerste zes maanden van dit jaar 31 schepen, van 7159 las tlij ten, waarvan 21, van 3732 lasten, binnen 'slands en 10 schepen, van 3427 lasten, buiten 'slands gebouwd zijn. In de eerste zes maanden van 18G9 :2? beliep het getal dier schepen 50, van 7643 lasten, waarvan 43, van 5898 lasten, binnen 's lands en 7, van 1745 lasten, buiten 'slands gebouwd '69 waren. Hg Het personeel der normaal-schietschool en de soldaten-scherpschutters |0b der verschillende corpsen, die in de legerplaats te Milligen onder bevel van den majoor Bunnik, directeur dier school, zijn gekampeerd, zullen den 15de" ;7 het kamp verlaten en naar hunne garnizoenen terugkeeren. De officieren 18ft «ti onderofficierendie van dc regimenten en het corps mariniers bij dc nor- >7ü maal-schictschool zijn gedetacheerd, kceren naar 's Hagc terug om den cursus dier school tot den 30'"° September a. s. aldaar te vervolgen. De korporaals ■-soldaten, bij gemelde school gedetacheerd, vertrekken uit het-kamp regt- '7ft strecks naar hunne corpsen, zullende den 17llrn dezer een tweede cursus '5%.van korporaals en soldalen aanvangen, die weder van elk regiment infan- 14 terie door 2 korporaals en 4 soldaten tot den 30,,eD September a. s. zal worden bijgewoond. gH, Te Utrecht is uit leerlingen en oud-leerlingen van den hooglceraar f7ft: Gpzoomer eene commissie van uitvoering gekozen, ten einde den geachten !7 ft; leermeester een blijk van hoogachting te geven bij gelegenheid van de It viering van zijn 25-jarig professoraat. Zij is zamengesteld uit de hh. van der Wijck, van Groningen, Lamping, van Rotterdam, Mees, van Rotterdam, van Duylvan Amsterdam Jorissenvan AmsterdamSchuilei' tot Peur- sum, en Kerdijk. Dc beide laatste vertegenwoordigen de studenten aan dc hoogeschooL Uit Ilendrik-Ido-Ambacht meldt men aan de N. H. C.: Evenals op andere plaatsen, werden ook hier in den omtrek van tijd tot tijd dc jonge ooijevaars uit de nesten ontvreemd, zonder dat men de daders in handen kon krijgen. Maandag morgen is het echter gelukttwee dier personen op heeterdaad te betrappen. Op de hoeve van den heer v. d. V. onder Ridder kerk waar ook hel vorig jaar de jonge ooijevaars werden gestolen, had men zich voorgenomen te wakennacht op nacht. Dezen nacht da« waren twee personen bezig op dc schuur hun handwerk te verrigten, toen zij werden gestoord door de wakenden. Een der dieven, die zich evenals zijn kameraad met een mes wilde verweren, heeft door het weigeren van het geweer van een der wakers dc vlugt kunnen nemen, terwijl de andere door den tweeden waker, wiens geweer beter in orde was, zoodanig op een schot hagel werd onthaald, dat bij aan geen vlugten kon denken, en per wagen naar Dordrecht moest, worden vervoerd. Voor het prov. gcregtshof in Noordholland stonden gisteren tcregt Jan Groot, 22 jaar, timmermansknecht, en zijne vrouw Maartje Slot. 23 jaar. wonende heiden te Haarlemmermeer: de tweede wegens brandstichting in een gebouw, met gevaar voor menschenlevens, dc eerste wegens medeplig- tigheid aan dat feit. Begeerte om in het bezit te komen van de ƒ500 waarvoor huis en inboedel waren geassureerd, dreef hen tot deze daad. Het M. reqnireerde voor beiden de doodstraf. De verdedigers concludeer den tot toepassing van art. 13 der wet van 1854aangezien er geen gevaar voor menschenlevens had bestaan. Het hof zal Dingsdag 12 Julij uitspraak doen. Men meldt van Soesldijkdat de officierendie deelgenomen hebben aan de expeditie naar de Kust van Guinea, Maandag bij Z. K. II. prins Hendrik, ingevolge 1ID». uitnoodiginghet middagmaal hebben gebruikt. Te Zalt-Bominel stond op 23 April jl. voor het kantongeregt teregt zeker heer (Israëliet), ter zake dat op Zaturdag den 2dco dier maand was bevonden, dat door hem was verzuimd om des morgens vóór 10 ure de modder en ander vuilnis uit de goot, die langs diens erf loopt, te scheppen. Hij beweerde even als vroeger, toen lijj terzelfder zake veroordeeld werd, dat de goot daags te voren in orde was, terwijl geenc werkzaamheden op Zaturdag van hem kunnen gevorderd wordendoch werd ingevolge liet alge meen policie-reglement tot eene geldboete, benevens in de kosten van het regtsgeding, veroordeeld. Hij adresseerde zich daarop, daar ieder volgens de grondwet geene verpligling, tegen zijne godsdienstige overtuiging, kan op gelegd worden, lot Z. M. den koning. Dit adres werd in handen van bur gemeester en wethouders gestelden daarop werd deze zaak in den ge meenteraad behandeld en hel reglement omtrent het reinhouden der straten en goten dusdanig gewijzigd, dat het den ingezetenen vrij slaat des Vrijdags of Zaturdags aan hunne vcrpligting dienaangaande te voldoen. Te Bolsward hadden op de laatstverloopen Zondagen godsdienstoefenin gen in het Hoogduitsch plaats voor de maaijers en hooijers, die voornamelijk uit Oost-Friesland en het Hanoversche gedurende eenige weken in die stre ken vertoeven. De groote kerk wordt daartoe afgestaan en de kerkelijke bedienden bewijzen hierbij belangeloos hunne diensten. Het aantal Duitschers bedroeg zeker 300 a 400. De Pruissische regering zendt, in overleg met de kerkelijke besturen, sints de laatste jaren eenige predikanten en deze bezoeken hunne landgenooten gedurende de werkdagen in het veld en leiden des Zondags de godsdienstoefeningen, in onderscheiden steden en dorpen. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zaturdag avond te Maastricht door het omstorten eener petroleum-lamp plaats gehad. Een dienstmeisje, die, naar men beweert, door achteloosheid zeil dc aanleiding tot dit ongeluk was, heeft de brandende petroleum over het lijf gekregen en geleek, toen het gelukt was hare brandende kleederen te blusschen, letterlijk ééne brandwonde. Uit het bij de gewone zomervergadering der staten van Zuidholland over gelegd verslag van den toestand der provincie in 1869. door de gedep. sta ten ingediend, blijkt dat de bevolking van Zuidholland op uit. December van dat jaar bedroeg 306.637 inwoners, te weten 182,732 van hel mann. cu 183,905 van het vrouw, geslacht. Dc gezamenlijke bevolking was sedert een jaar met 4931 inwoners vermeerderd. Geboren waren 14202 jongens en 13615 meisjes, te zamen 27817 kinderen, waarvan onechte 1287; bovendien 1372 levenloos aangegevenen, als 786 jongens en 586 meisjes. Sterfte: 9059 van liet mann. en 8753 van het vrouw, geslacht, te zamen 17812 overledenen. Huwelijken: 5415, waarvan 4286 tusschen jongntans en jonge dochters; scheidingen van tafel en bed 9; echtscheidingen 36.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1