PEK TELEGRAAF. t >en waarbij de kamer is overgegaan tot de orde van den dag, niet 174 tegen :gJ 31 stemmen. De heer Ollivier heeft bij die gelegenheid o. a. gezegd, dat geli, bedoeld verzoekschrift eene sociale en cene politieke strekking had. Hij ver- leklaarde zich tegen het verzoek van petitionarissenleden der verjaagde dynastie; zij staan niet op gelijken voet met een gewoon burger, die den aait wensch openbaart om naar zijn vaderland te mogen terugkeeren. Afstam- kzai melingen van hen, die met de hoogste magt in den staat vroeger waren en 1 bekleed, is het mogelijk, dat zij op nieuw de hoop daarop vestigen; in het ijdti bedoelde verzoekschrift wordt met geen enkel woord gezegddat zij den i at tegenwoordigen staatkundigen toestand als wettig erkennen. De terugkeer der prinsen van Orleans zou aanleiding kunnen geven tot woelingen. De lijfi regering koesterde daarvoor geen vrees, maar zij is beducht voor mogelijke rustverstoringen. De heer Jules Favre heeft deze zienswijze bestreden, hij i,i, zeide o. a.dat het persoonlijk belang der regerende dynastie de eenige aait oorzaak is van bet handhaven der exccptioneele wetten, waarbij de leden van hel huis van Orleans in 1848 uit Frankrijk zijn verbannen, roef poor den beer Estancelin werden de prinsen krachtig verdedigd, en aangetoond dat zij zich ten allen tijde als brave burgers aan de wetten van z» hun land hadden onderworpen. 'P De belangstelling van het publiek in deze zaak was zeer groot. Op de selj. tribunes was geen plekje onbezet. be Bij den senaat is door een lidden gewezen minister van onderwijs ij Duruy, «en wets-voorstel tot invoering der vrijheid van hooger onderwijs snw ingediend; het bepaalt dat particulieren zich tot het stichten van inrigtingen voor hooger onderwijs mogen vereenigen zonder vergunning der regering 'en te behoeven. Het strekt tevens om het hoofdbestuur van het hooger onder- Bi wijs des staats te hervormen en om de uitoefening der wetenschappelijke k» beroepen vrij te stellen. De indiening van zulk een wetsvoorstel door een kt senaatslid is, naar de meening van den Constitutionneleen stoute stap, een verblijdend teeken des tijds, eene gebeurtenis, die iets goeds voor de zaak van den vooruitgang en de vrijheid belooft. eri Bij bel wetgevend ligchaam is sedert eenigen tijd een wetsvoorstel van den heer Simon aanhangig om het schoolgaan tot eene verpligting te ma- ld°a, ken. Thans is door een ander lidden heer Millonvoorgesteld de overtre ding der door den heer Simon voorgedragen bepaling te bedreigen met de cd straf van het verlies van het siemregt. liet regtsgeding tegen de leden der Into nationaledie als leden van ien een geheim genootschap voor de correctionele regtbank alhier worden ver mei volgd, wordt onafgebroken voortgezet. De politieke en revolutionaire strek- king dier arbeidersvereniging koint sterk uil. Eeu van de beschuldigden, nalii die het woord voor hen allen voerde, verklaarde o. a. dat de «algemeene sociale republiek" de regeringsvorm der toekomst en liet bezielend denkbeeld !ark der Internationale is. t a üp het Grieksche eiland Sanlovin heeft eene aardbeving plaats gehad. OOkTEKRIJ K. I l! an De keizer heeft ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Kon- -stantinopel 20000 frs. geschonken. 'nc Naar men verneemt zal de opligterij van 80000 thai., onlangs alhier gepleegd, een proces ten gevolge hebben, liet lot werd geescompteerd in het wisselkantoor van de Weener Handelsbank (Sothen C.) zoodat deze aansprakelijk blijft voor het verlies. Zij weigert nogtans dit verlies te dra- J gen, vermits zij den prijs van 80000 thai, enkel uitbetaalde na behoorlijke verificatie door de heeren Dutschka C°.de vertegenwoordigers der Bank fiir Handel und Industrie te Darmstadt, welke de loterijleening heeft ge- uegotieerd. Door die verificatie, zegt de Handelsbank, hebben de heeren n,ei' Dutschka O. de verantwoordelijkheid voor het verlies op zich genomen. Dezen echter ontkennen niet alleen hunne aansprakelijkheid, maar de ge- w® heele verificatie. De I.loyd, een te Peslh uitkomend blad, verzekert van eene goed on- 1111 derrigtc zijde het bcrigt te hebben ontvangendat de bijeenkomst van den ,ül1 Czaar met den koning van Pruissen te Eins tot onderwerp had, zich met 1 elkander te verstaan omtrent hunne houding in hel algemeen, tegenover de aangelegenheden van Rumanië. OOST-INDIK. BATAVIA, 21 Mei. l vu t eet Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende besehik- n kiugen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot hoofding. le kl. bij den waterstaat enz., P. van Baak; tot secret, der res. Cheribon, C. M. de Rochcmont; tot "ar 1' comm. op het parket van den proc.-gen. bij het hoog-ger. mr. J. C. Mu- er« lock Houwer; tot stads-apotheker te Samarang, A. G. Veltmantot notaris per te DjokdjokartaC. N. H. van Lawick van Pabst; tot comm.-ontv. der in- deé en uitvoerregten te Muntok, J. E. Engelenbnrg; tot tijd. verv. van den nota- elanl ris J. P. Krabbe, te Samarang, de cand.-not. D. P. Erdbrink; tot hoofdon- derwijzer: aan de openb. lag. school te Bandong. F. L. H. Goossens; aan de openb. lag. school te Cheribon, O. E. Hansen; aan de openb. lag. school dii te Pontianak, A. den Hamer; aan de openb. lag. school te Toebaiï, 1). M. haai Kruseman; aan de openb. lag. school te Bezoeki, I). WeslhofF; tot hoofd- ,lp. onderw. aan de openb. lag. school le Tjilatjap. II. J. Zuidërhoek; tot I" rhulponderw. aan de openb. tweede lag. school te Samarang, W. d'Ancona; totl 'p" hulponderw. aan de openb. eerste lag. school te Soerakarta, J. Valk; "e aan de openb. derde lag. school te Soerabaija, TV. F. den Broeder; aan de cersl openb. lag. school te Ainboina L. Hovenkamp; tot 3J,U onderw. aan de va kweeksch. voor inlaudschc'onderw. te Soerakarta, G. F. R. Portier. Ver- i om leend; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den notaris te Samarang J. P. Krabbeaan den ambtenaar op wachtg. A. E. Schreuders en aan den tel. 3« kl. J. O. A. Iloulet. Ontslagen: eervol, met behoud van regt op pens., de ambtenaar op wachtg. J. L. Struwer; op verz., eervol, de stadsapoth. le Samarang J. K. 11. Goedhard; op verz.. eervol, de klerk bij het depart, van onderw., eered. en nijverh. W. P. C. D. Watson; op verz., lig eerv.met behoud van aanspraak op pens., de waarn. hoofdonderw. aan de ans, upenb. lag. school te Tjilatjap II, van der Wulp; op verz., eervol, met be houd van aanspraak op pens.de tweede comm. bij het dep. van fin. 11. J. B. Menu; eervol, roet behoud van aanspraak op pens.de eerste comm. bij het dep. van fin. F. II. Droop; cerv.roet behoud van regt op pens., de comm.-ontv. der in- en uitvoerr. te Muntok (Banka), G. C. Smith. Goedge keurd: dat door den directeur van onderw., eered., nijverh., afd. Europeesch onderw., zijn benoemd, tot hulponderw. aan de openb. lag. school le Mees ter Cornelis. J. H. Bakker; tot 2llcn hulponderw. aan de le lag. school le Soerakarta. J. H. Toorop; aan de openb. le lag. school te Batavia. L. A. de la Croix; dat door den dir. van fin. zijn benoemd: tol onder-commiezen 2C kl. bij de recherche te Soerabaija, G 1'. Blair en J. T. Tromp; dat dooi den landraad te Makasser is benoemd: tot buiteng. subst.-griffier bij dien landraad, buiten bezwaar van den lande, G. P. ten Brink. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. F. B. A. Grooss. Benoemd: tot adjud. bij den direct, der genie en insp. der sapp.de lf luit. J. C. Dozy, van het dep. van oorlog; tot adjud. van den gouv.-gen., de kapt. der art. M. A. Kuyteu- brouwer, met bepaling dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden ge voerd a la suite. Departement van marine. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ingenieur bij de geogr. dienst, J. C. A. van Asperen. Belast: met de waarneming der betrekking van vice-comm. bij het vak van scheepsb. aan het marine-etablissement te Onrust, de 2Je timmerman bij dc kon. Ned. marine J. C. Olmer. Door de onderstaande autoriteiten zijn dc volgende beschikkingen genomen Door den dir. van binnenl. bestuur, bij het boschwezen benoemd: tot opz. 2e kl.K. F. E. van Damme, A. W. A. Zeydel, G. W. Lapre en J. F. II. van der Heyde; tot opz. 3e kl., J. G. C. Kohier, G. H. W. Muller, K. J. Kraijenhofï' van de Leur, J. W. Verwey, G. G. F Blaauw, A. II. Suiker, C. F. Meijer, C. F. Hagenstein, P. S. A. Lapré. M. W. Boode, jhr. J. C. Goldman, J. C. NeijendorfT en G. J. II. Serie, G. H. W. Muller en J. C. Brouwer; tot opz. 3e kl., W. A. van der Gant; bij de opname der Djati i- bosschen op Java, benoemd tot tcekenaar J. G. Bertsch. LONDEN, 4 Julij. De kabinetswijziging, noodig geworden door het over lijden van lord Clarendon, is tot stand gekomen. Lord Granville treedt op als minister van buitcnl. zaken, in plaats van lord Clarendon. Lord Kim- berley vervangt lord Granville als minister van koloniën. Lord Halilaxis. ter vervanging van lord Kimbcrley, grootzegelbewaarder geworden. Dc heer Forster. vice-president van den raad van onderwijs, krijgt als minister zit ting in het kabinet. IIGEZOIDElt. In liet Leidseh Dagblad van 1 Juli, n". 3185, leest men het volgende; »Naar aanleiding van het ingezonden stuk heden door ons opgenomen "herinneren wij aan het voorstel der commissie van financiën bij de laatste "behandeling der begrooting gedaan dat burgemeester en wethouders voor "1° Mei cene nieuwe organisatie omtrent de van gemeentewege le maken .'/werken zouden voordragen, waarbij als beginsel zou worden aangenomen "dat slechts in eigen onderhoud die werken overblijvenwelke niet goed "kunnen worden aanbesteed." "Bij dat voorstel hebben burgemeester en wethouders zich toenmaals ne- «dei-gelegd. Het is nu echter reeds den 30'ttn Juni, en nog is er geen "voorstel gedaan." In hel Verslag der zitting van den Leidschen gemeenteraad van 23 April, dat de redactie gal in liet Leidseh Dagblad van 25 April, n". 3128, staat: "Ingekomen zijn: cene enz. liet rapport van burg. en wclli. op het "voorstel van de commissie van fabricage, betreffende de aanbesteding van "gemeentewerken. "Ter lezing." Alvorens in het openbaar burg. en wclli. in verzuim te stellenwas het toch betamelijk vooraf zich te verzekeren dat er werkelijk verzuim plaats had, zonder bloot af te gaan op het geheugen, dat, gelijk blijkt, falen kan. Er is dus wel een voorstel gedaan en wel ruim twee maanden geleden. Maar ook behalve het geheugen kan het gehoor falen. De stukken zijn niet ter lezing gelegdmaar gesteld in handen der com missie van financiën ten fine van berigt en raad. Aan het raadsbesluit van 28 October 1809 is derhalve door burg. en welli. voldaan en wat de behandeling bij den gemeenteraad betreft, is bij dat be sluit bepaald dat de nieuwe organisatie met het jaar 1871 zou in werking gebragt worden. M. Het stuk van »ecn jagtliefhebber" kan geplaatst worden, indien de schrijd ver zijn naam bij de redactie bekend maakt. tiurgctrltjfic èt.iub. ONDERTROUWD: J. Pallme, jm. 30 j. en L. M. van llces.jd. 30j. J. Boon, wedr. 40 j. en C. A. Fortrie, jd. 36j. P. Verstraaten,jm.23 j. en C. van dei- Klein, jd. 21 j. J. Berg, jm. 24j. en J. van Oosten, jd. 21 j. J. van dei-Laar. jm. 21 j. en G. J. Bodijnjd. 26 j. J. P. W. van Deventer, jm. 22 j. en J. C. van der Kolk, jd. 21 j. E. W. A. Rissmuller, jm. 25 j. en A. M. vandenEnde, jd 31 j. 4-clioudcu Verknoping van onroerende goederen in het llecren-Logement aan den Burg, Zaturdag 2 Julij. Notaris J. M. E. Debcksen. Een Huis en Erf. aan de zuidzijde van de lloogewoerd, op den hoek der Kraauwelsleegwijk 111, n"!. 446 en 446rood, Seclic D, u". 827. Kooper J. Vallcntgoed, mr. timmerman alhier, ƒ4810. Een Huis en Erf, aan den hoek van het Steenschuur en Levendaal, wijk III, n". 702c, Sectie D, u°. 868, in bod gebragt op ƒ1800, is niet gemijnd. Éen Huis en Erf, aan de hoek van de Hooglandsche Kerkchoorsteegwijk VII, ns. 8785, 879 en 889, Sectie I, n\ 1326, in bod gebragt op ƒ1000 is niet gemijnd.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3