HUITlvN LA DSC UK CCIWGTLN. overvloedige, maar toch bevredigende korenoogst kan worden te gemoet ge zien. betredende het koolzaad zijn mede geen ongunstige berigten te geven. Onder Soetermeer althans, waar ten vorigen jare het zaad geheel mislukte, beslaat (hans hieromtrent geen schijn. Het vlas bloeit en siert de uitge strekte velden met zijne digt bewassen zeegroene stengels. De teelt van dat gewas is ongelijk; op sommige plaatsen, o. a.naar men uit Haarlemmermeer meldt, aldaar niet zoo groot als het afgeloopen jaar, uithoofde toen het schier voorbeeldeloos gewin niet de prijzen heeft opgebragt, die men er zich van had voorgesteld en met den verbouwde verzending enz. te veel kosten gepaard gaan. Op de hoog gelegen weilanden uit deze en meer verwijderde omstreken, zooals te Wassenaar, is het nog slecht gesteld, terwijl er in het algemeen zells op de lage weilanden geen gras meer was te vinden. Ten gevolge daarvan besloot eene menigte bouwlieden hun vee in de tot hooiland be stemde stukken te drijven, op hoop dat. daar de zomer pas begon, er bij weersverandering nog wel hooi zou te winnen zijn Die hoop zal naar alle waarschijnlijkheid niet beschaamd worden. Reeds nu kan het vee weder tot de weilanden worden teruggevoerd. De hier en daar begonnen hooibouw valt zeer ongelijk uit en zal over het algemeen tot hel middelmatige beperkt blijven. Als er een paar maanden zijn verloopen zullen echter meer zekere resultaten blijken, want naar den drang der omstandigheden wordt dit jaar gehooid. Intusschen wordt voor Pruissiscbe rekening, o. a. in Noordholland, veel hooi opgekocht en daar de meeste bergen nog van den voorraad des - vorigen jaars bevatten, waagt men het, doorhooge prijzen verlokt, tot ver koop tc besluiten. Ook 4 a 5-jarige paarden zijn voor dezelfde rekening nog al gewild. Somtijds moest de voortzetting van het zaaijcu en planten in de mocze- rijen uitstel lijden, doch schaarschte aan verschillende groenten bestond er in den laatsten tijd niet meer. Toen de warmte het gure weder opvolgde kwam nagenoeg alles in goeden staat wat eerst in de hakken en op den vollen grond achterlijk was gebleven. Thans heeft de verkwikkende regen weder nieuw leven geschonken en zijn aller handen vrij naar lust te arbei den. Omtrent de ooftboomen luiden uit de omstreken de berigten niet onbevredigend. De perziken en abrikozen o. a. beloven goedalsmede tal van appelboomen, hoewel deze hier en daar niet van rupsen verschoond blijven. De bloem- en boomkweekcrijeii mogtcn in het voorjaar veel bestellingen ontvangen, lloom- en heestergewas vond allrck tot aanleg o( verbetering van tuinen, bloeijende planten waren zeer gezocht om tuin en kamer te tooijen. En bij de buitengewone uitbreidingdie sedert de laatste jaren aan de bloem-cultuur is gegevenontwaart men overal en ten allen tjjde toenemende ingenomenheid voor het rijk van Flora. Aan F. van den Ouwelant te Parijs is uitstel verleend tot 1 Aug. 1870 voor de aanvaarding der concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Tilburg langs 's llertogenbosch naar Nijmegen. De algcmeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van den sterken drank zal dit jaar (eerste of tweede week van September) worden gehouden te Zwolle. In het bisdom van Haarlem zijn benoemd de volgende eerw. heeren: tot pastoor van S. Nicolaas te Amsterdam (buiten de vesten) N. Husing; te Naaldwijk J. Lazaar; te Overschie J. J. Fentrop; te Oudvossemeer M. J. Ker- remans; Haarlemmermeer II. P. Smeele; tot kapellaan van S. Catharina te Amsterdam C. Boumantot kapcllaan van S. Nicolaas te Amsterdam (buiten de vesten) J. L. Schakers, en tot kapellaan van 0. L. V. Hemelvaart te Leiden J. M. L. Mesker, die kapellaan was te Naaldwijk. In het weekblad de Wekker komt een stuk voor, gewijd aan den overleden hoofdredacteur van dat bladden heer A. D. J. Miouletaan hel slot waarvan men leest: Diep bewogen door de ramp van Bodegraven schreef Mioulet nog in den Wekker van den 10,),D Juuij jl. ccnc aansporing om de schooljeugd van gansch het vaderland tc doen bijdragen lot leniging van die grootc ramp. Gisteren kwam. gcrigt aan den (toen reeds overleden) heer Mioulet, een schrijven in van (den heer W. C. Bickhoofdonderwijzer aan de armenschool te Maassluis, tol kennisgeving als volgt: »Op uwe aansporing iu de Wekker heb ik in mijne school eene collecte gehouden voor Bode graven. liet bedrag daarvan is vier gulden, hetwelk ik n door middel van inliggendcn postwissel toezendmet verzoek het aan de belanghebbenden over te makeii." Innig bewogen waren zij die dit schrijven openden, bjj de gedachte, dal hij, die tot de inzameling aanspoorde, reeds van deze wereld gescheiden was; maar de edele beantwoording van Mioulets woorden door de kinderen cencr armenschool, die hun penningske ten behoeve van nooddruf tige naluurgenooten toedroegen, het zij een voorbeeld, dat algemeen op Neèr- lands scholen worde gevolgd. En de inzameling der schooljeugd zij ruimde hartelijke instemming met het woord eens ontslapenen, uit Maassluis, blijke nu allcrwege; wakkere, oudere en jongere vrienden van Mioulet, herleest zijne aansporing en de daad volge; dat zal iets schoons en goeds zijn nog verbonden met zijnen laatsten ademtogt en zijn geest juiche er nog over bij God! Te Vlaardingen is Zaturdag de tweede haringjager binnengekomen, aanbrengende 10% lasten haring. Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten tot vermeerdering van het aantal leeraren aan de hoogcre burgerschool aldaar met viert. w. een in de wiskunde, een in de geschiedenis en aardrijkskunde, een in de lloogduilschc en Fransche taal en een in het hand- en regtlijnig leckenen. De aldaar voor Bodegraven gehouden collecte heeft opgebragt 916. Te Zeist heeft een felle brand plaats gehadwaardoor de woning van den timmerman van den Brink geheel werd in de asch gelegd. Slechts met groote moeite heeft men de belendende huizen kunnen behoudendeze heb ben echter vrij wat schade geleden. Vrijdag avond omslreeks 11 ure had er nabij het spoorwegstation Wolfhezen een treurig ongeluk plaats. De seinwacliter Kuipers, die den extra-trein afwaehtte, was in slaap gevallen en ontwaakte eerst toen trein reeds zeer nabij was. Hij wilde naar den overkant van den wieg k pen, doch geraakte onder den trein; zijn hoofd en regterarm werden get, verbrijzeld, zoodat hij op de plaats dood bleef. De overledene Iaat eene j duwe met een kind achter. Uit Doetincbem en omliggende streken heeft zich dezer dagen een aan arbeiders naar Pruissen begeventen einde daarzoo men meentwerkza; te zijn voor den bekenden industrieel Kritpp, te Essen. Men wil welen I den arbeiders is toegezegd 2Cs.gr. (alzoo ruim 1.53) daags, voor den tijd,, 's morgens 7 tot 'snamiddags C uur. waar de schafttijden van worden at trokken. Van dit dagloon wordt gekort nagenoeg 50 ct. daags, waarn den arbeiders worden verschaft tweemaal daags warme spijzen, verblijf bewassching. terwijl zij zelf moeten zorgen voor hun brood. De diaconie der herv. gemeente te Blokzijl ontving dezer dagen, q iemand die onbekend wenscht tc blijven, ƒ2000, om uit de renten daan; jaarlijks bij liet Kersfeest eetwaren aan de armen uil te deelen. Te Maastricht werd dezer dagen de varkenslagler J. van Hoof gerwj om eene door pestbuilen aangetaste koe in stukken te snijden. Den vol» den dag gevoelde hij aan den arm eene ligte pijnvergezeld van eene z« ling, die weldra aanmerkelijk toenam. Hij riep geneeskundige hulp s doch het was reeds te laat. Een paar dagen later overleed hijna vreeselj pijnen te hebben geleden. Men veronderstelt dat hij, terwijl hij het bf in stukken sneed, door het een of ander toeval een ligte wonde aan i arm heeft bekomenen dat vervolgens een weinig bloed van het besmr dier hem de vreeselijke ziekte medegedeeld heelt. Volgens berigt uit Batavia van 18 Junij waren aldaar aangekomen volgende schepen; Gerrcdena Wilhelminakapt. Spier; Helena en 11 riette, kapt. Dederding; Nederland en Oranjekapt. PhafT; Nestor, k) Brunligt; Vesla, kapt. Bakker; en was vertrokken de Estafette, kt Oepkes. 's GRAVENHAGE4 Julij. Tot regter in de arrond.-rcgtbank te Alkmaar is benoemd de heeri A. f. Lagerwey, thans kantonregter te Beverwijk; tot plaatsvervangij kantonregter te Oirschot de heer G. Mulder, ontvanger der registratiealdai en tot notaris te Sluis de heer K. S. Koksma, eand.-notaris aldaar. De luit. ter zee kl. A. M. R. Wagner, uit O. I. teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Z. K. II. de prins von Wied wordt heden in de residentie verwacl en zal zich naar het buitenverblijf Backershagen (nabij het huis de Pair begeven, ten einde morgen den verjaardag van zijne aanstaande gemali prinses Maria, bij te wonen. Naar men verneemt komt in het testament van wijlen den heer Bark eene bepaling voor, waarbij aan de armen der residentie eene gift i; 30000 fr. wordt geschonken. La France voegt bij het berigt nopens de teraardebestelling van Ik bès het volgendeHet stollelijk overschot is bijgezet in een voorloopig gn in afwachting van de voltooijing van een gedenkteeken dat op de begrat plaats zal worden opgerigt, Waarvoor de grond door den overledene aangekocht. BELfilË BRUSSEL, 3 Julij. De Moniteur deelt de zamenstelling van het nieuwe ministerie nieik De heer d'Anetban is minister van buitenl. zaken; Cornessc van justin Kervijn van binncnl. zaken; Tack van financiën; Jacobs van o|ienbare we kengeneraal Guilleaume van oorlog. Omtrent het al of niet ontbinden der kamers schijnt nog geen besluit I zijn genomen. De Ind. li. verklaart zich ten krachtigste tegen eene o»; binding, omdat de nieuwe regering daardoor tc kennen geeft dat zij o gcene meerderheid in de kamer kan rekenen. E iVCilKL V I». LONDEN3 Julij. De gezant der Vereetiigde Staten alhier heeft het volgend telegram vu zijne regering ontvangen"Met den dood van lord Clarendon verdwijnt eti staatsman, wiens roem aan de wereld behoort, en wiens verlies ook z) worden gevoeld door andere natiën dan die waarvoor hij werkzaam wa ter bevordering van beschaving en vrede. De president betuigt aan Hat Majesteit en aan het Brilsche volk de deelneming van het volk der Veret nigde Staten, en meewarigheid aan hen, voor wie dal sterfgeval een per soonlijk verlies is." Dit telegram wordt door de dagbladen medegedeeli als een bewijs van de goede betrekkingen, die er thans tusschen Eugelani en de Vereenigdc Staten bestaan. Uit het regtsgeding, ingesteld tegen de vrouwen Waters en Ellis, dit in haar levensonderhoud voorzagen, door onschuldige kleinen, die aan baai werden toevertrouwd, tegen eene vergoeding van 5 f tc vermoorden, blijk: meer en meer dat zij zich aan vreeselijke gruweldaden hebben schuldig ge maakt. Aangezien verdrinken of vergiftigen gevaarlijk was en tot ontdek king kon leiden, waren die engelenmaaksters gewoon de kleinen eersl door laudanum in diepen slaap tc dompelen en ze daarna op een rail vai een spoorweg te leggen. Ongeveer veertig kinderen bragten zij aldus <m het leven. Hier en daar vindt en vond men allerlei verminkte lijkjes. FRAN KR IJ K. PARIJS, 3 Julij. Zaturdag 11. had alhier de behandeling plaats in iict wetgevend lig- cliaam van het verzoekschriftingediend door de prinsen van Orleans.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2