LEIDSC1IE COURANT. DONDERDAG 30 JUNIJ. UI m EIS LA N DSC 111£ lil; MIG T E N 1870. N\ 1-51. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 10 blad 12) der Handelingen tan den Gemeenteraad. .50 nei ilo. per H i?» !34 1 BS BH (i 5» lü' 3 13 H :0ï 17 171 18B 581 i2i n\. i 65 755 di 77: 27i 14 Co» LEIDEN. 29 Juiiij. lir eene gisterenavond door de commissie voor de volksvoorlezingen ge houden vergadering werd o. a. het ecrc-lidmaatschap der commissie opge dragen aan de voormalige mede-commissarissen, de hh. J. J. Ilrutel de Ia Rivièrc alhier, en mr. I! Th. baron van Heemstra van Froina en Eibers- buren, thans te 's (1 ravenhage, en zulks als eene erkenning van de vele diensten, door genoemde herrenin hunne betrekking als commissaris, aan de zaak der volksvoorlezingen bewezen. Door den voorzitter der commissie werd aan beide heerenals een blijvend aandenkenhel diploma als ecre- lid, sierlijk op perkament geschreven en door alle leden der commissie onderteekendoverhandigd. Op Maandag II Julij zal aan het locaal van het prov. bestuur te 's llage worden aanbesteed de aanleg eener telegraaphlijn met één draad van den bcstaanden kokcrpaal op het terrein van de Sterrewacht alhier, langs den Zuidelijken Singel tot aan de lloogcwoerdspoortverder langs den rijks grootcn weg der kl. n°. 5, door de gemeenten Zoeterwoudcllazers- woude, Alphen, Zwammcrdam, bodegraven, Rietveld en Woerden, en daar aansluitende aan den rijksdraad op het terrein van den Rijnspoorweg. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt dat, ofschoon de sedert ceucn geruimen lijd met de betrokkene bui- tenlandsche postadministratie*! aangeknoopte onderhandelingen over de ver zending van geslotene brievenmalen tusschen het rijk en Ned. Indie, langs den weg van Brindisi, en door middel van de Italiaansche en Britsche pakketbootcntot dusver geen definitief resultaat hebben opgeleverd, even wel in overleg met die administration maatregelen zijn getroffen tot stuksgewijze verzending over Brindisi, voor de correspondentie, welke in gezetenen van Ned. Indifc langs dien weg naar Nederland mogten wenschen bevorderd te hebben. Voorschriften in dien geest zijn door tusschenkomst van het dep. van koloniën met de post der vorige maand naar Ned. Iodië afgezonden. In de rigting van Nederland naar Ned. Indië biedt de verzen ding over Brindisi uit een oogpunt van spoed tot dusverre echter geenerlei voordeel aan, vermits het vertrek uit Nederland in aansluiting op de pak ketbooten van Brindisi nog iets vroeger zou moeten geschieden dan de verzending over Marseille plaats vindt. Daarenboven zoude bij verzending over Brindisi een veel hooger port verschuldigd zijn dan tegenwoordig langs den weg van Marseille betaald wordt. Bjj kon. besluit van 20 Junij jl. is bepaald, dat de gepensioneerde officieren, die geen deelgenoot zijn aan de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de laudmagt, te rekenen van den l"e" Julij aanst.worden vrijgesteld van liet betalen der gewone contributie aan gezegde kas. De heer dr. C. Leemans, directeur van het museum van oudheden, deelt in de N. B. C. eenige bijzonderheden mede omtrent een oud vaartuig in een veengrond onder Nyevecn, prov. Drenthe, gevonden. De ontdekking was geschied in een perceel veen, noordelijk van den weg. die van de halt van de staalsspoorbaan naar het dorp voert, en toebehoorende aan den land bouwer Iv. Smit. liet vaartuig lag ongeveer in de rigting van noord en zuid, was werkelijk een eikenstam, dus uit één stuk bewerkthad eenen afgeronden achter- en eenen spits toe- en oploopenden voorsteven. liet ge heel lang 8,1, in het midden breed 1,12, van buitenzijde tot buitenzijde, op den bodem van binnen 0.60, de boorden zeer schuins toeloopendehoog 0,27 meter. De boorden aan den bovenkant 5 tot 6 centimeter dik, de bodem van gelijke dikte. Aan voor- en achtersleven was de dikte van de boorden vrij wat meer. Op 1,5 meter afstand van de punt van den voor steven (ongeveer, want die punt ontbrak en een groot gedeelte was zeer beschadigd) was een gedeelte van liet hout bij het uithollen ter dikte van 17 centimeters uilgespaardzoodat het als het ware eene afscheiding vormde tusschen de ruimte van 'den voorsteven en het ruimdie achtergebleven afscheiding kon tevens eenigzins als bank dienen. Zoowel in- als, voorzoo ver dit door het onlblooten op onderscheidene plaatsen nagespoord kon wor den, uitwendig waren de wanden en de bodem, ook deze laatste aan de onderzijde, vrij glad bewerkt, en dus ook de ruwe buitenvlakte van den boom zoover weggenomendat de halfronde vorm in dien van een vaartuig met platten bodem gewijzigd was. Het geheel scheen eene merkelijke vor dering in het vervaardigen van diergelijke, eenvoudige vaartuigen te bewij zen; men stelde zich niet meer tevreden met eenen uitgeholden boomstam, die slechts door de daarin uitgewerkte ruimte zich van eenen ruwen stam onderscheidde en voor eenigzins snelle beweging geheel ongeschikt was. Toch zal, zegt de heer L.het Nijeveensche vaartuig tot eenen hoogen ouderdom opklimmentol eenen tijdtoen het niet zeer diepe veen nog niet in de plaats gekomen was van een meertje of andere watervlakte, die zich over eenen welligt uitgebreiden omtrek verspreidde. Op verschillende plaat sen in het perceel, dat in zijn geheel ongeveer 84 meters lang, 28 breed was, waren door het veen en het zand regt opstaande palen gevonden, van onderen aangepunt, enkele één decimeter dik, de meeste slechts 5 tot 6 centimeters. Op het onmiddelijk oostelijk belendende perceel veengrond waren, volgens verzekering van Smit, zulke palen nimmer ontdekt. Of zij in vroegeren tijd gediend hadden om in den moerassigen grond, of op eeni- gen afstand van den oever van het meer, tot grondslagen van woningen te dienen, is moegelijk te beslissen. Voor eigenlijk gezegde paalwoningen waren zij veel te dun. Bij de algemeene commissie te Bodegraven is nader nog ingekomen de som van 16071.80, die, met hetgeen vroeger reeds is vermeld, eene som uitmaakt van ƒ60782.30. Te Vlaai-dingen is gisteren de eerste haringjager binnengevallen, aan brengende 51 ton maatjes en 11 ton volle haring van uitmuntende quali- teit. De prijs was 600. Te Amsterdam is eergisteren de gewone algemeene vergadering gehou den van aandeelhouders in de Ncd.-Indische spoorweg-maatschappijwaarin -de balans over 1869 werd goedgekeurd. In eene daarna gehouden buiten gewone vergadering werd door den heer W. Poolmanvoorzitter van den raad van beheer, verslag gedaan over den tegenwoordigen toestand der spoorwegwerken op Java en de berigten daaromtrent met de jongste mail ontvangen; en werd na eenige discussiën met algemeene stemmen besloten, om de beschikbaar blijvende gelden van de renten door den staat der Neder landen, gewaarborgd bij art. 74 der concessie, aan te wenden tot het nemen van zoodanige financiële maatregelen als noodig zullen zijn lot het verkrij gen van twee millioen gulden, effectief benoodigd tot het voleindigen van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden. en tot aanschaffing van meerder rollend materiëel voor de exploitatie gevraagd. Te Utrecht is in den ouderdom van 66 jaren overleden de heer C. van Ivints, geheim kamerheer van Pius IX, proost van het kathedraal kapittel van Haarlem oud-president van het seminarie te Warmond. Tc Arnhem is eergisteren de internationale tentoonstelling van land bouwwerktuigen, door den voorzitter van het 24s,e Nederl. landhuishoud- kundig congres, baron van Voorst lot Voorst, geopend. De jury bij deze tentoonstelling heeft bijna hare taak volbragt, en diploma's van eer toege kend o. a. aan de hh. Becker Buddingh, te Arnhem; Thomas Corbett, te Shrewsbury; Lyckeby Gjuteri, te Carlskrona; Marshall Sons C".te Gains borough; wed®. J. C. Massée Zn., te Goes; G. J. Ooiman, te Voorst; J. Peignat 0»., te Amsterdam; J. B. II. van Royen, te Utrecht-, Samiielson C\, te Banbury; G. Stout, te Ticl; J. Th. Thomassen, te Arnhem en John Warner Sons, te Londen. Te Nijmegen barstte Maandag namiddag boven de stad een hevig onwe- der los hetwelk ruim 3 uren duurde. Zware donderslagen volgden bijna onmiddellijk op den bliksem. Te Ileumen is de bliksem in een arbeiders woning geslagen, waardoor de vrouw werd gedood en het huisje totaal ver brandde zonder dat het mogelijk was iets van den inboedel te redden. Een kind, dat met de vrouw in huis was, is gelukkig ongedeerd gebleven en gered. Naar liet schijnt laat de soliditeit van de nieuw aangebouwde huizen te Groningen nog al iets te wenschen over. Zoo zakte er onlangs een huis geheel in elkanderhetgeen Maandag II. weer het geval was met een nieuw in aanbouw slaand huis dat reeds onder dak was gebragt. Gelukkig had den de werklieden het gebouw even te voren verlaten. Het ontwerp lot af koopbaarstelling der tienden verklaart alle voor de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tien den afkoojibaar. De vordering tot afkoop kan zoowel door den heffer als door den jdigligc worden gevorderd; alzoo het beginsel van wederkeerig- heidwelk beginsel zich ook uitstrekt tot de zoogenaamde bloktienden. De jiligtige heeft, indien de heffer afkoop vordert, de keus om óf den prijs dadelijk te voldoen, óf den hefler hypotheek ie geven op het goed, waarvan de schuldpligtigheid is afgekocht.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1