LEIDSCHE COURANT. 1870. WOENSDAG 29 JUNIJ. DINNER LANDSCIIE BEBIGTEN. i\°. ISO De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. c-k LEIDEN. 28 Jiuiij. Met den ll'len dezer wordt in dienst gesteld liet schroefstoomschip 4de iii. de Dommel, liggende te Hcllevoetsluis, met bestemming naar de West-Indien. Het bevel over dat schip is opgedragen aan den luit. ter zee 1» kl. jhr. A. C. van llaeften. Voorts zijn daarop geplaatst: de luilt. ter zee 2' kl. R. F. du Cloux11. G. Uillebrandt en E. G. van Emden, de officier """van gez. 2® kl. G. L. Aalbertsbergen de officier van administratie 3e kl. W. F. Margadant. ren Fan alle kanten wordt melding gemaakt van den hoogst gunsligen ren invloeddien de regen heelt uitgeoefend op de weilanden en op de onlwik- ,jjn keling der onderscheidene veldgewassen. De goede verwachting, die men ■ui. vroeger van de appelen en peren had, zal waarschijnlijk niet vervuld wor gden; veel bloesem is door de droogte niet gezet of kort na het zetten ,le afgevallen. ,£r -Tc Boskoop zal van wcge de Pomologische vereeniging op Vrijdag C|| 1 Julij eene tentoonstelling van aardbeziën gehouden worden, in het loge- ment van de hh. Hulsbos en van der Bie. n(l Het departement der maatschappij tol Nut van 't Algemeen /'Oude Wetering, Leimuidcn en Rijnsater wonde" heeft Woensdag 11. zijn vijftigjarig bestaan herdacht. De voorzitter des departements, de heer J. B. Moquette, trad als feestredenaar op in de kerk der remonstrantsche gemeente. Des avonds vcrccnigden zich de leden met hunne dames en verdere genoodigden in hunne gewone vergaderzaaldie voor deze gelegenheid toepasselijk gede coreerd was, en aldaar was men geruimen tijd genoegelijk bijeen. Een órchest van bet muziekcorps van den heer Stumpfl verhoogde de feestvreugde. Gcdep. staten van Zuidholland stellen aan de prov. staten, nopens de tegemoetkoming in de kosten voor het lager onderwijs, voor:^ 1». om het door de gemeente Krimpen a./d. IJssel te dragen aandeel in de geraamde kosten van ƒ3191, te bepalen op 1500alsmede om de overige ƒ1091 te nemen voor het rijk en voor de provincie, ieder voor de helft: 2". om het door de gemeente Oud-lkijerland bij te dragen aandeel te bepalen op ƒ2400, vermeerderd met de waarde van een aan te koopen gebouw, ad ƒ2000, en - dus voor het geheel op ƒ4400, en om de overblijvende ƒ0500 18 te nemen voor rekening van het rijk en van de provincie ieder voor de helft3°: om liet aandeel van de gemeente Aspcren te bepalen op ƒ2500 en om de overige 414 ƒ2500 te nemen voor rekening van het rijk en van de provincie, ieder voor de helft; 4". om het door de gemeente Heincnoord te dragen aandeel in de 2 kosten van den schoolbouw met inbegrip van ƒ1203.03 voor aankoop van 8 grond en van een muur te bepalen op 4000, alsmede om de overige 9200.29% te nemen voor rekening'van het rijk en de provincie, ieder de 0 helft; 5". om aan de gemeente Kethel en Spaland voor lf>70 wederom te vcrleenen eene tegemoetkoming van ƒ400. te dragen voor de helft of ƒ200 ;6 li door het rijk en voor de wederhelft mede ad ƒ200 door de provincie; 6». - om de gemeente Sluipwijk voor het jaar 1870 te verleenen eene tegemoet- koming van ƒ000. te dragen voor de helft door het rijk en voor de weder- iQ!) helft door de provincie. Uit de rekening der enkel prov. en huishoudelijke inkomsten en uit- 'OÜgaven over 1868, blijkt, dat de ontvangsten hebben beloopen ƒ568,438.26, >1 dat de uitgaven hebben bedragen ƒ491,642.15; en dat er mitsdien een voor- dcelig saldo is van ƒ75,796.11. De begrooling der kosten van het provin- jWiaalbestuurvoor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1871wordt 50k"voorgesteld op een bedrag van 74,980. De begrooting der enkel pro- - vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor 1871, bedraagt 4 551,273.84%. ïgj Het centraal comité van den Nederl. weerbaarheids-bond heeft van 11. M. de koningin ontvangen twee prachtige prijzen voor den derden natio- nalen schietwedstrijd, beslaande in: een geheel compleet zilveren theeservies, - -en een zilveren koffijkan, Ite'ide prijzen zijn allerfraaist bewerkt en afkom- ^■stig uit de zilverlabriek van den lieer van Kempen te Voorschoten. ■771 Voor de tien plaatsen, die tegen September a. s. aan de rijks-kweekschool 27poor onderwijzers te Haarlem vacant komen, hebben zich 44 adspiranten /-aangemeld, als: uit N.-Brabant 2; uit Z.-Holland 14; uit N.-Holland 23; uit Colt Zeeland 2; uit Utrecht 1, te Overijssel 2. Het toelalings-examen zal in dit 'jaar worden gehouden le 's Gravenhage en den 5le" Julij aanvangen. =7 Tegen II. G. Smits Verburg, oud 39 jaren, ontvanger der directe be lastingen en accijnsen le Ovezande, is ter zake van liet misdrijf, voorzien bij artt. 169. 170, 171 C. P, regtsingang verleend met bevel van gevangen neming, bij arrest van het prov. geregtshof in Zeeland, dd. 20 Junij 11. Te Dodcwaard bad Vrijdag 11. een treurig voorval plaats. De jeugdige Willem Vink hield zich onledig met het verjagen van vogels uit de kersen- boomgaardenwaartoe men gewoonlijk schietgeweer bezigt. Door onvoor- zigligheid of toeval had eene ontbranding plaats, terwijl de loop op 'sjon- gelings borst was gerigt. Oogcnblikkelijk was de ongelukkige een lijk. Uil Groningen meldt men dat hel onderzoek in zake Rotgers, thans gedetineerd le Leeuwardenijverig wordt voortgezet. Een van de thans in de zaak betrokkenen, zekere W.Vrijdagmorgen gedagvaard om te verschij nen, ging dientengevolge naar het geregtshof, maar vertrok weder zonder gehoord te zijn. Dien nacht ten 2 ure kwam hij eerst bij de zijnen terug. Zjjne familie was in grooten angst geweest en vreesde het ergste. Men ziet met verlangen den afloop dezer zaak te gemoel. Bij het afgraven van een terp of wierde te Mertim (Groningen), vond men dezer dagen volledige geraamten van twee schijnbaar nog jeugdige menschen; zij lagen 5 voet van elkander, voorover en met de hoofden in eene noordelijke en noordwestelijke rigting. Men gist, dat het overblijfselen zijn van drenkelingen, die in overoude tijden door den vloed zijn aangespoeld. Ook heeft men op aanmerkelijke diepte een stuk barnsteen gevonden ter grootte van een pijpekop, langwerpig rond van gedaante, dat blijkbaar tot versiering gediend heeft. Daar men eerst voor eenige weken met de oude wierde is begounen af te graven, verwacht men met redendat er nog meer bijzonders uit haren schoot te voorschijn zal komen. Eene kist, een pot of kruik met een grooten schat zoude ongetwij.eld voor de gravers het wenschelijkst zijn. Volgens berigtcn uit Batavia van 10 Junij waren aldaar aangekomen de volgende schepen: Californie, kapt. Deinum; Concurrent, kapt. Singer; Oceaan, kapt. Smit, en vertrokken: Amstelstroom, kapt. Kretschmer; Hetty kapt. Chevalier; Nieuwe Waterweg II, kapt. Zwart; Petronellakapt. Leichei'. 's GRAVENHAGE, 28 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan P. Berkhout, te Zwaag, lot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer mr. G. Waller als burgemeester van Losser, en aan den heer mr. P. A. Bergsma, als burge meester van Ooststellingwerf. Aan mr. S. Le Poole is ojt zijn verzoek eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad van het 2llf bat. rustende schutterij in Zuid- holland, terwijl als zoodanig is benoemd J. C. Meyboom. Door Z. M. zijn gepensionneerd de navolgende hervormde predikanten II J. E. Burgerhoudt 1300; C. F. J. Pape ƒ1072; 11. W. Vollenhoven van Daalen ƒ650; L. T. van Hasselt 220. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor vcrleenen I11 de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Nierstrasz verlof gevraagd om eenige vragen aan den minister van koloniën te doen. nopens den toestand van den spoorweg Samarang- Vorstenlanden. De laatste berigtcn hebben ongerustheid verwekt en toonen aandat er hindernissen bij dat werk zijn ontstaan, die niet te voorzien waren. Hij hoopte dus dat hij vóór Jiet reces in de gelegenheid zal worden gesteld om aan de regering en aan den minister van koloniën in het bijzonder eenige vragen te rigten over dat onderwerp. De voorzitter stelde voor het verlof daartoe te ver leenen en de interpellatie te houden morgen, 11a de opmaking eener nomi natie van een lid van de rekenkamer. De heer van Goltstein vroeg of het niet beter zou zijn de interpellatie vóór die nominatie aan de orde le stel len. Aldus werd besloten. Daarna was aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp tot regeling van het veeartsenijkundig staats- toezigt. De beraadslaging daarover werd ten einde gebragt. Bij art. 34 had eene breedvoerige discussie plaats over een amendement van den heer Begram, die de bepalingen der wet alleen geldig wilde verklaren voor de besmette lijke runderpest, zullende verder bij afzonderlijke wetten aangewezen worden welke maatregelen der wet van toepassing zullen zijn op andere veeziekten die mogten ontstaan. Dat amendement werd verworpen. Ten slotte werd de wet 111 haar geheel aangenomen met 32 tegen 30 stemmen. Tegen Don derdag is aan de orde gesteld de tweede wet nopens de uitoefening der vee- artsenijkunst. Ter gelegenheid van de zomer-vergadering der prov. staten van Zuid- holland zal, naar men verneemt, de griffier der staten, de heer V, A. Just

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1