gerig tschoon de bliksem blijkbaar den molen ioi den beganen grond beeft doorlnopen. Ook de molenaar en zijn gezin kwamen met den schrik vrij. Gisteren morgen, meldt de /V. R. C.vervoegde zich hij den inspecteur van polieie te Kralingen zekere Pieter Oudewaarde, uit genoemde gemeente, die mededeelde, dat zijn zuster Pietje, vergezeld van zijn broeder, zich gisteren naar Rotterdam had begeven, om voor hem eene chiffonnière te koopenen zich vervoegd had hij een meubelmaker in hel Hang. Na vol- bragtcn koop, bragten zij het meubelstuk huiswaarts en na het op nieuw van binnen zoowel als van builen te hebben bekeken, vonden zij in een der laden de navolgende schat verborgen: een gouden repetitie-horloge, twee zilveren cylinder-horlogeseen juweelen doekspeld, verschillende gouden handringeneen zesstrengs gouden halsketting met juweelen sloteen paar gouden oorbellen, een zilveren pepermuntdoos, alsmede nog eenigc kleeding- si ukken. Niettegenstaande de vinders met handenarbeid hun dagelijksch brood moeten verdienen en den verkooper geheel vreemd zijn, hebben zij zoo spoedig mogelijk van het gebeurde kennis gegeven, zoodat, na be hoorlijke herkenning, den eigenaar het hem toekomende in volmaakte orde is ter hand gesteld. Zalurdag avond is ten ongeveer 11 ure een hevige brand uitgebarsten in de stoomhoutzagerij de Snelheid, aan het Janhansjespad, buiten de Raam- barrière, te Amsterdam. Een aantal spuiten uit de stad verleende hulp; de brand was echter zoo hevig, dat de zagerij en de loodsen geheel zijn alge- brand. Slechts het kantoor is behouden gebleven. Een groote menigte volks was naar builen gestroomd om den brand te zien, die een indrukwekkend schouwspel opleverde. Sommigen geraakten daarbijdoor de smalheid der paden, te water; doch werden gered. Volgens het Alg. Dbl. had Vrijdag te Amsterdam het volgende zon derlinge voorval plaats. Omstreeks 4 ure vervoegde een welgekleed heer, van een uiterst fatsoenlijk voorkomenzich bij de echtgenoote van een makelaar in effecten op de lleerengracht, en bragt haar namens haar man het verzoek overhem de Russen te overhandigenwelke hij eenige dagen te voren in de brandkast had gesloten. Als een bewijsdal hij de waar heid sprakoverhandigde hij mevrouw mijnheers portefeuille en teekeftde ten overvloede, in optima forma, een recti. De dame, niets kwaads ver moedende, door portefeuille en recu volkomen overtuigd, en geloovende, dat er baast bij de zaak was, vermits haar ega wellicht eene voordeelige transactie kon sluiten, voldeed zonder te aarzelen aan het verzoek, en gaf den hupschen handelsvriend de effecten mede. Nu had haar echtgenoot de gewoonte, na de beurs een oogenblik Zeemanshoop te bezoeken, en eerst ruim 5 ure t'huis te komen. Zoo geschiedde het ook heden. Toen mevrouw nu, onder het diner, als ter loops opmerkte, dat zij aan zijn verzoek had voldaanen de Russen afgegevenstaarde haar echtgenoot haar met groote verschrikte oogen aanen werd plotseling door eene beroerte overvallen. Alle aangewende geneeskundige hulp is tot nu zonder baat gebleven. De makelaar ligt steeds spraak- en bewusteloos, zonder dat men begrijpt, hoe de vork aan den steel zit. Men vermoedt een fijn overlegd, dubbel bedrog en met gespannen verwachting ziet men dus het terugkeeren van des lijders bewustzijn te gemoet. Te Deventer waren in de vorige week eenige huzaren nabij de zwem plaats bezig zich te baden. Zij gingen eene weddenschap aan, wie het eerst half gekleed de gracht zou overzwemmen. In het midden der gracht gekomen, zonk er een in de diepte weg. Ofschoon men spoedig alles in het werk stelde om den drenkeling te reddenhaalde men slechts zijn lijk op. Men schrijft uit Middelburg: De buijen, welke Vrijdag morgen boven onze stad hingen, zijn door den sterken westewind spoedig verdreven, zoo dat de regen uiterst gering was; de behoefte aan drinkwater is zeer groot en ware het niet dat, door de zorgen van het gemeentebestuur, daarin eenigermate werd voorzien door den aanvoer uit het kanaal van Neuzen Gent, dan voorzeker heerschtc hier volslagen gebrek. In de eerste plaats is dit water, dat zeer goed van smaak is, bestemd voor het garnizoen en de gestichten, maar ook verkrijgbaar voor de particulieren tegen 1 cent per emmer, en voor hen, die zeiven vaatwerk geven, gratis. Ontzagchelijk is de toeloop bij de aankomst van een schip, doch het gaat overigens, onder toe- zigt der polieie, vrij geregeld. 'sGRAVENHAGE, 20 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den eersten officier van gezondheid l»tt kl. G. F. van Dommelen, dienstdoende bij het garnizocns-hospitaal te 'sllage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van den Rooden Adelaarhem door den koning van Pruissen geschonken. Tot notaris te Wieringen is benoemd de heer A. J. van Doorncand.- notaris, burgemeester der gemeenten Zijpe en Callanlsoog en plaatsvervan gend kantonregter te Schagen. uit welke laatste betrekking hem eervol ontslag is verleend. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers II. van Ber gen, J. C. Rikkers, G. Lavell en J. Zeven en de hulponderwijzer P. Schip pers gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, om te worden benoemd, de twee cerstvermelden tot onderwijzer der tweede en de drie laatstvermelden tot onderwijzer der derde klasse voor de dienst daar te lande. De scheepsklerk W. van der Meer is geplaatst op het raderstoomschip de Valk. I Donderdag 11. heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvan gen den heer Berlinatti, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van den koning van Italië. Z. M. de koning is gisteren wederom uit deze residentie naar het Loo vertrokken. Ook HH. KK. HU. prins en prinses Hendrik hebben zich heden wederom naar Soestdijk begeven. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Reeds heeft eene der afdeelingen van de tweede kamer haar onderzoek van de ontwerpen van wet, nopens de bewaarscholen en liet hooger oi. D' wijs, ten einde gebragt. De overige afdeelingen hebben heden dato; he zöek voortgezet. Morgen zal de kamer eene openbare zitting houden. De afdeelingen van de tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs de het wets-ontwerp1°. over het defensiewezen, de hli. Thorbecke, d( st< van Alderwereldlvan Houten. Storm van 'sGravesande en Knoop; 2' te de bewaarscholen, de lib. van Kuyk, van Goltstcin, Wijbenga, Rombat €n Eenling; en 3". tot regeling van het hooger onderwijsde bh. Thorbecfe Brauw.ionckbloet, van Reenen en 's Jacob. Do Het Fad. verzekertdat bet ontw erp van wet op de bewaarschol, eei de afdeelingen der tweede kamer zeer ongunstig is ontvangen. Voor zo dij men wettelijke regeling van dit onderwerp noodig achtte, wilde m, de geen geval een wet als deze, waarin bij art. 1 bepaald wordt dat de w< deren op de bewaarscholen (van 2 tot 6 jaren) moeten worden ops hu voor het lager onderwijs. vol - Het prov. gereglshof in Zuidholland heeft heden in hooger beroef Y0' spraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van P. v. G.P. G. B. en F. be: Het hof heeft het vonnis der regtbank te Rotterdam vernietigd, op; van het onderscheid van het getuigenbewijs door aanwijzingenen op I zei regtdoende, de twee eerste beklaagden schuldig verklaard aan eenvom Z. diefstal na vroegere veroordeeling tol langer dan ée'n jaar, en beiden Sel oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en voorts het vonnis der regtl hei waarbij de derde beklaaagde werd vrijgesprokenbevestigd. Heden heeft aan het locaal van liet dep. van binnenlandsche i f?e' een aanvang genomen de gewone jaarlijksche bijeenkomst van hceren scli tcurs van het lager onderwijs. seli In de maand November a. s. zal alhier weder een vergelijkend es: aa' plaats hebben van onderofficierendingende naar den rang van 2' het kwartiermeester en,2e luit.-administrateur van kleeding en wapenit. sen het leger. voc Naar wij vernemen zal tegen het laatst van Julij alhier veil za' worden de belangrijke verzameling schilderijen en teekeningen nagi vot door den kunstschilder A. Schelfhout. Deze verzameling bevat onder ani on( eene menigte schetsen en studiën van den grooten meester. sch Thans is het plan bekend van het, onder den naam van Musis Saq zou alhier op te rigten gebouw voor concerten, tentoonstellingen, kunstbe» wingen enz. Tot dat einde zal worden geopend eene geldlcening, grooi na' milliocnverdeeld in aandeelenieder a ƒ10, afgedeeld in 4000 seriën hun nommers per serieaflosbaar in 68 jarenmet hooge premiën en een j een mum van ƒ11, opklimmende tot 25. Eerste trekking 1 November 1 ver 1 a ƒ150,000, 1 a ƒ25000, 1 a ƒ10000, 5 a ƒ1000 enz. wo' Gisteren heeft d». J. C. Manssen van Amersfoort, herwaarts berot een bij dc Evang. Luth. gemeente alhier, zijne intrede gedaan. Na in de gen-godsdienstoefening door zijn vader J. C. Manssen, Luth. pred. te ')eri ningen, aan de gemeente voorgesteld te zijn, heeft hij des avonds, ten l00( hoore van eene talrijke schaar, zijne intrede gedaan met eene rede o ,len Kor. IIvs. 2—5. mis beg BUITENLANDSCHli BEHIGTKN. BELG1E Ned De Etoile, een gematigd liberaal blad, meent dat de beste wet mec uit den tegenwoordig en toestand te geraken zou zijn dat de leiders vai „es( hervormingsgezinde deel der regterzijde het bewind aanvaardden mei twe volledig ontwerp eener kieshervorminggeschikt om de toetreding van deel der linkerzijde te verwervenen dat zij dal ontwerp bij de kante jn dienden met verklaring dat zij na aanneming daarvan een beroep <t| nan] land zouden doen door het ontbinden der wetgevende kamers, der pre aj ciale raden en der gemeenteraden, liet Joum. de Brux. noemt dit zek( phantastische combinatie. De Ind. Beige verlangt thans eene ruint - liberale hervorming der kieswet, die het terrein der politieke worstel» zou uitbreiden. p Het regeringsblad meldt thans dat de ministers hun ontslag den Ito tien hebben aangeboden. zen. ENGELAND. LONDEN 19 Junij I In het lagerhuis, waarin thans aan de orde is de voordrag! der r ring tot uitbreiding van het volksonderwijs, heeft de heer Gladstone klaard, dat de regering nog eenige wijzigingen in die voordragt 5 brengen. De strekking dier wijzigingen was aan sommige wenschen "<ien warme liberalen voldoening te geven; de voornaamste daarvan bestal kom eene nieuwe bepalingvolgens welke in geene openbare gemeentest en onderrigt in eenigen katechismus of in ecnig geloofsformulier gegevei ').en mogen worden. Doch uitsluiting van het bijbellezen meende de heer j stone niet te moeten bewilligendaar zij -aan het mcerendcel des pub ,jen onwelgevallig zou zijn. Dc heer Disraeli achtte de amendementen der i zijn ring van zoo groot gewigt, dat de voordragt nu veel minder aannee» groo voor de conservative partij werd en schier eene nieuwe bill was gewor {Jro° Er zijn in de afgeloopen week weder talrijke vergaderingen gehouden de bedoelde voordragt te besprekenin de meeste van die vergader» ovejl heerschte de wensch dat de voordragt zou worden aangenomen, maar i diste afdoende zou worden gemaakt door algemeene invoering der verpligtini teek schoolgaan en door sluiting der nieuw op te rigten gemeentescholen minc alle kcrkgenootschappelijk godsdicnslonderrigt. ee^ De heer Dickens heeft naar men zegt 80000 nagelaten. De helft njet zijn laatsten roman Edwin Brood is voltooid; het slot is door den'dat ledene zoover in schets ontworpen, dat men er geen bezwaar in ziel dat i werk te voltooijen. za' 1 FRANKRIJK. PARIJS, 19 Junij. ren In het wetgevend ligchaam heeft dc minister van oorlog geanlw op de interpellatie betrekkelijk de expeditie onder den generaal Win maat nutti:

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2